Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Digital photo camera

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Εγω φωτογραφιζω με:

Ψηφιακη φωτογραφικη.
17
85%
Απλη (φιλμ) φωτογραφικη.
1
5%
Το κινητο μου (Ειμαι trendy!)
2
10%
 
Σύνολο ψήφων : 20

Digital photo camera

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 02 Φεβ 2006, 01:16

Ηρθε η ωρα να αντικαταστησω το καρβουνοκουτι που εχω για φωτογραφικη με κατι πιο συγχρονο, πιο ελαφρυ και πιο μικρο και αξιοπιστο. Σκεφτηκα να "προτοτυπησω" και να αγορασω μεσα στον επομενο μηνα μια ψηφιακη που δεν θα ειναι και κινητο μαζι!!!
Δεν θελω κατι εξεζητημενο, θελω να μπορω να την εχω επανω μου ολη την ωρα οταν θα ειμαι στην μηχανη (αρα χωρις πολλα μπιχλιμπιδια γιατι εχει και την αναλογη φθορα κατι τετοιο) και να ειναι αξιοπιστο. Γυρω στα 5μεγαπιξελ απο οτι καταλαβα θα ειναι αλλα ποια? εσεις τι εχετε στην τσαντα σας? τι προτεινεται στον δοκιμο? τι να παρω για το βουνο και τι για την θαλασσα? μαγιο πηρα? αντιλιακο?ωπ, την ομπρελλα ξεχασα!!
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Digital photo camera

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 02 Φεβ 2006, 01:20

ο νεος σερβερ εχει αυτοματο κοφτη βλακωδων επιλογων και μου εκοψε την τεταρτη επιλογη στην ψηφοφορια που ηταν
4) πατωντας το κουμπι με το δαχτυλο.
Σορρυ σε οσους δεν καλυπτονται απο τις 3 αυτες ευφυεστατες πραγματικα επιλογες
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό blackchris » 02 Φεβ 2006, 07:39

Το θέμα αγαπητέ μου είναι το ποσό που θέλεις να διαθέσεις και το τι θέλεις να κάνεις με την μηχανή σου. Άνοιξε μας την καρδιά σου μην ντρέπεσαι :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό Bandit » 02 Φεβ 2006, 08:11

Προτείνω να πας σε 7MP έτσι ώστε όταν θα φωτογρφίζεις σε 5ΜP το βάθος χρώματος και ευκρίνεια θα είναι στα 5 και όχι λιγότερο....
Το ίδιο ισχύει και για τις 7άρες κτλπ. Πάντα π΄΄ερνουμε λίγο μεγαλύτερη για να έχουμε την ευκρίνεια και βάθος χρώματος πουθελουμε εξ'αρχής...
Αν και συνέχεια υάρχουν προσφορές και ΄μια φωτό 7.1 στοιχίζει μαζί με θήκη και 512ΜΒ μνήμη περί τα 350ΕΥΡΩ, αρκεί να βρεις αυτή που σου αρέσει, άλλωστε ητιμή είναι ίδια- απλά οι μάρκες αλλάζουν...

Τέλος εγώ έχω δουλέψει με OLYMPUS 4άρα και τώρα έχω μια NIKON 7.1 Προτιμώ τη τελευταία...
Το βάθος χρώματος και η ευκρίνια είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα. Καθώς έχω και εκτυπωτάκι στ σπίτι και βγάζω τις δικές μου φωτό, παρατήρησα ότι η μηχανή τα καταφέρνει πολύ καλά με ιδιαίτερα ζωντανές φωτό...
Άβαταρ μέλους
Bandit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 25 Απρ 2004, 19:53

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 02 Φεβ 2006, 19:40

Επειδη εχω το κακο συνηθειο να υποβαλω τον εξοπλισμο μου σε τεστ φυσικης αντοχης μαζι με εμενα, δεν θελω να ξοδεψω πολλα. Γυρω στα 200 για την αγορα μονο του μηχανηματος ειναι καλα πιστευω (+_50) Φοβαμαι 2 πραγματα και δεν θελω να δωσω πιο πολλα για κατι καλίτερο. Πρωτον το οτι θα καταπονηθει απο ζεστη, υγρασια, σκονη στα ταξιδια (δεν θα την ποντισψ σε νερο αν δω αν αντεχει , ουτε θα την αφησω στον ηλιο, αλλα η μηχανη ειναι μηχανη) και δευτερον οτι τα ακριβα πραγματακια πανω στους τουριστες,τραβανε τα βλαμματα των επιτηδειων οπως οι τρατες τους γλαρους, αρα ειναι και πιο επιρεππη στην κλοπη. Αρα ειμαστε σιγουρα στα 5 και ισως 7ΜΡ
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό xtrail » 02 Φεβ 2006, 20:58

Θα συμφωνήσω με τον Bandit. Γνωστός αγόρασε μια Samsung στα 7ΜP και οι φωτογραφίες όπως και το βίντεο ηταν πολύ καλά κάπου στα 200€.
Δες πχ
http://www.technikdirekt.de/main/en/778384/-/Article.html?validsession=2006-02-02-09-51-09&referer=VKNR_479

και για να ψάξεις τιμες κλπ
the best!!!
http://www.skroutzit.gr
Η δικιά μου άποψη ειναι πως από άποψη ποιότητας οι επώνυμες δίνουν καλύτερα αποτελέσματα (Nikon, Canon, Sony κλπ), αλλά με μεγαλύτερο κόστος. Μακριά απο HP!!
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 02 Φεβ 2006, 22:47

PENTAX OPTIO (WP στα 5.0 & WPi στα 6.0 ΜΡ) τι εχετε να πειτε? Εχει δυνατοτητα υποβριχιας ληψης 1,5 μετρα βαθος μεχρι 30' μεσα στο νερο, οχι οτι σκοπευω να κανω το ΚΤΜ υποβρυχιο. Καπου στα 300 βγαινει με καρτα μνημης και θηκη.

Αυτο το γερμανικο x-trail , εχει παρει κανενας απο εκει τιποτα? εννοω ειναι φερεγγυο? εχουν ακουστει για διαφορα ηλεκτρονικα μαγαζια διαφορα για refurbished products και παραγγελιες που δεν φτανουν.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό xtrail » 03 Φεβ 2006, 20:11

Όχι το έβαλα ενδεικτικά. Καλύτερα δες σε κανονικό κατάστημα για να έχεις και την κατάλληλη υποστηριξη.
Για την υποβρύχια λήψη κλπ τι να πω...θα σου χρειαστεί. Το μόνο θετικό ειναι πως είναι αδιάβροχη και δεν θα έχεις πρόβλημα σε συνθήκες βροχής κλπ.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

picture

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 07 Φεβ 2006, 02:07

Για του λογου το αληθες ιδου και η μηχανη, πιστευω οτι ειναι καλη περιπτωση για αναβατη.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό jimnys » 08 Φεβ 2006, 04:00

Είμαι οπαδός της canοn έχω μια G5 και μια Α75....
Σαν μηχανές πολύ καλές και αξιόπιστες....
Ριξε μια ματιά στο www.dpgr.gr και στο www.adorama.gr

Oσο για τα MP έχουν καταντήσει σαν τους υπολογιστές, βγένουν συνέχεια μεγαλύτερα...
Θα σου πρότεινα να προσέξεις τον φακό(οι carl zeiss είναι πολύ καλοί...) και το αναλογικό zoom( εαν σκέφτεσε να ασχοληθείς με κάτι περισσότερο απο μια απλή φωτογράφηση..)
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό Bandit » 11 Φεβ 2006, 01:31

leipsippos έγραψε:PENTAX OPTIO (WP στα 5.0 & WPi στα 6.0 ΜΡ) τι εχετε να πειτε? Εχει δυνατοτητα υποβριχιας ληψης 1,5 μετρα βαθος μεχρι 30' μεσα στο νερο, οχι οτι σκοπευω να κανω το ΚΤΜ υποβρυχιο. Καπου στα 300 βγαινει με καρτα μνημης και θηκη.

Αυτο το γερμανικο x-trail , εχει παρει κανενας απο εκει τιποτα? εννοω ειναι φερεγγυο? εχουν ακουστει για διαφορα ηλεκτρονικα μαγαζια διαφορα για refurbished products και παραγγελιες που δεν φτανουν.


Άποψή μου είναι ότι η υποβρύχια λήψη είναι κράχτης...Αφού για να κάνεις υποβρύχια λήψη, χρειάζεσαι και δυνατό φλας, ειδικούς φακούς για τη διάθλαση και πολλά άλλα...Μη ψήνεσαι. Γιατί θα πας να βγάλεις τη πέρκα μπροστά σου και θα βγεί ΚΑΤΑΚΙΤΡΙΝΗ και όλος ο φόντος ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΜΟΥΧΛΑ...
Το θέμα είναι να βγάζεις ωραίες φωτό με βάθος χρώματος να μπορείς να τις εκτυπώσεις και να θυμάσαι μέχρι τα βαθιά γεράματά σου τι έκαννες μικρός...

Νομίζω ότι ιδανικότερη αυτή τη στιγμή σε σχάση απόδοσης - αξίας είναι τα 7ΜP ... Μη κοιτάς χαμηλότερα για διαφορές τιμών των 30Ευρώ...
Αν μπορείς να κάνεις τεστ πριν αγοράσεις... Φωτογράφησε ένα αντικείμενο ή πρόσωπο με φόντο ένα κτήριο και να παίρνει και ουρανό...Αν έχει συνεφιά θα είναι πιο έυκολο για τη μηχανή, αν έχει ήλιο θα πρέπει να βρεις και τη σωστή γωνία.
Εκτύπωσε τη φωτό και δες αν τα αντικέιμενα δένουν μεταξύ τους και δε δείχνουν ξένα ή ότι έγινε κολαζ ας πούμε...
:lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
Bandit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 25 Απρ 2004, 19:53

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 14 Φεβ 2006, 22:02

Το http://www.technikdirekt.de είναι ιδιαίτερα φτηνό και αξιόπιστο αλλά:

α. Δεν έχει πολύ καλό stock
β. Είναι ιδιαίτερα γραφειοκράτες και σπαστικοί στις συναλαγές τους

Εαν τα καταφέρεις να αγοράσεις απο εκεί, τελικά δεν θα έχει πρόβλημα.

Μια άλλη επιλογή είναι και το www.pixmania.com
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 17 Φεβ 2006, 21:04

leip...αυτό είναι για εσένα. :wink:
Από ένα φίλο επαγγελματία φωτογράφο ... πολυ καλές πληροφορίες για αγορα μιας ψηφιακής μηχανής :wink:

Λοιπον,κανονας πρωτος.ποτε δεν ξερουμε τι ψαρια πιανει μια ψηφιακη αν δεν δουμε αποτελεσμα,δηλαδη πραγματικες φωτογραφιες απο την συγκεκρiμενη μηχανη που μας ενδιαφερει.Τα πιο σημαντικα χαρακτηριστικα μιας ψηφιακης ειναι:
1.Ο αισθητηρας.Η αναλυση απο μονη της δεν σημαινει τιποτα.4 MP ειναι αρκετα για το 80% των ληψεων,ειδικα αν τυπωνετε τις φωτογραφιες σε πραγματικο φωτογραφικο χαρτι (οχι inkjet).Το μεγεθος του ειναι εξισου κρισιμος παραγοντας κυριος σε χαμηλο φωτισμο.Η ποιοτητα του αισθητηρα ειναι αλλο ενα χαρακτιριστικο που δεν θα μας πει καμια ετερια.

2.Ο φακος.Τι να τον κανεις τον αισθητηρα με τα 10 ΜΡ αν ο φακος εχει χαμηλοτερη αναλυση?Αποφευγουμε τους φακους με υπερβολικα μεγαλο ζουμ (πανω απο 8Χ) και προτιμουμε ενα φακο με καλη τιμη διαφραγματος (ειναι το νουμερο διπλα στο f που θα δουμε πανω στον φακο,πχ f 2,8.Εδω κερδιζει το μικροτερο νουμερο που συμβολιζει μεγαλυτερο ανοιγμα φακου αρα και περισοτερο φως).

3.White balance η WB.Eιναι η λειτουργια της μηχανης που καθοριζει την πιστοτητα των χρωματων.Αν δεν ειναι σωστα προγραματισμενη η μηχανη απο τον κατασκευαστη,κλαυτα χαραλαμπε!

4.Η ακριβεια με την οποια ο επεξεργαστης μετετρεπει το αναλογικο σημα (φως) σε ψηφιακο.Σημαντικες παραμετροι της εικονας οπως φωτεινοτητα,καντραστ και κορεσμος διαφερουν σημαντικα απο κατασκευαστη σε κατασκευαστη.

5.Φωτομετρηση,φλασομετρηση.Υπαρχουν σαν λειτουργιες και στις αναλογικες μηχανες και η ακριβεια αυτον των μετρησεων επιρεαζει σε μεγαλο βαθμο την ποιοτητα της εικονας.Εδω υπαρχει και ενα αλλα.Καποιες μηχανες εχουν σωστη φωτομετρηση αλλα οταν τραβαμε με φλας τα κανουν μανταρα (πολυ σκοτεινες η πολυ φωτεινες εικονες).

6.Λοιπες πρακτικες λεπτομεριες οπως ογκος μηχανης, τυπος μπαταριας,εμφανιση και φυσικα τιμη!Αυτα πιστευω οτι ειναι θεμα γουστου και δεν παιζουν ιδιαιτερο ρολο στην ποιοτητα της μηχανης.Καλο παντος θα ηταν να αποφευγονται μηχανες μα πολυ μικρο παχος και ζουμ.Σε αυτες ο φακος για να χωρεσει διερειται σε τμηματα κατα την εισοδο του στο σωμα σε ξεχωριστα κοματια με αποτελεσμα την μεγαλυτερη του ευπαθεια.
Και τωρα το ζουμι.Λογω δουλειας εχω εκτυπωσει απειρες φωτογραφιες απο οτι μηχανη μπορειτε να φανταστειτε.Οι προσωπικες μου επιλογες και αποψεις σε γενικες γραμες ειναι:

No1.Olympus.Oι καλυτεροι φακοι,πολυ καλο WB και σωστη φωτομετρηση-φλασωμετρηση.Εξερεση το μοντελο Mju Mini (αδυναμο φλας).Λιγο ακριβες αλλα τα αξιζουν τα λεφτα τους.

Νο2:Nikon.Τα ιδια με παραπανω αλλα με περιορισμενη γκαμα μοντελων.
Πολυ καλες τιμες.Οι καλυτερη επιλογη για SLR.

Νο3.Cannon.Τα προσφατα μοντελα και η σειρα G ειναι μια χαρα .

No4.Κοdak,Pentax,Fuji.Απλα καλες και στα ιδια επιπεδα.

Νο5.Konica-Minolta.Μετριες.Παρτε κατι απο τα παραπανω.

Και τελος...Sony.Οι περισοτερες αν οχι ολες ειναι διχασμενες προσπικοτητες.Ενω την ημερα τραβανε καλα (παρολο το υπερβολικο κοντραστ) οταν τραβανε με φλας σχεδον παντα υποφωτιζουν σε βαθμο αηδιας!Το δευτερο σημαντικο τους προβλημα ειναι το white balance με τεχνητο φωτισμο (λαμπες καθε ειδους).Τα χρωματα που δινουν ειναι ασχετα και πολες φορες ειναι μη διορθωσιμα ακομα και στο photoshop! Τα προβληματα αυτα υπαρχουν και στα ακριβα μοντελα της γκαμας.Εγω παντος δεν θα αγοραζα Sony με καμια δυναμη!Ξερω τι εχω να ακουσω απο τους αρκετους κατοχους αυτων των μηχανων (βλεπετε το καλο marketing την εκανε Νο1 σε πωλησεις),αλλα μετα απο δοκιμες σε απειρες φωτογραφικες μηχανες,ψηφιακες και αναλογικες, εχω βγαλει καπια συμπερασματα.Ελπιζω να ειμουν κατατοπιστικος και συγνωμη για τα ορθ. λαθη! Α!Κατι ακομα.Οι casio ειναι στην πραγματικοτητα αντιγραφα των pentax xωρις ομως να ειναι εξισου καλες.Τις HP βαλτε τις στην ιδια κατηγορια με τις Kodak.
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 18 Φεβ 2006, 00:48

Ωχ, αυτος εδω μου βαζει δυσκολα, και οτι ημουν ετοιμος να αγορασω μια σημερα απο το ιντερνετ!! Δεν πειραζει απο Δευτερα, δεν βιαζομαι! Να ψαξουμε και λιγο το ΣΚ.

Αυτη που ειχαμε στην ποδηλαταδα Olympus ηταν Θανο?
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 18 Φεβ 2006, 01:29

leipsippos έγραψε:Ωχ, αυτος εδω μου βαζει δυσκολα, και οτι ημουν ετοιμος να αγορασω μια σημερα απο το ιντερνετ!! Δεν πειραζει απο Δευτερα, δεν βιαζομαι! Να ψαξουμε και λιγο το ΣΚ.

Αυτη που ειχαμε στην ποδηλαταδα Olympus ηταν Θανο?


Ωωω ναι. :!: :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες