Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

FORD MAVERICK ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΣΚΟΥΡΙΑ

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Η FORD και η ΒΕΛΜΑΡ θεωρούν την κατάσταση αυτή φυσιολογική για ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο. ΕΣΕΙΣ??

ΝΑΙ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΟΧΙ
12
100%
 
Σύνολο ψήφων : 12

FORD MAVERICK ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΣΚΟΥΡΙΑ

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 11 Φεβ 2006, 08:17

FORD MAVERICK ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ ΣΚΟΥΡΙΑ ΚΛΠ

Αγαπητοί Φίλοι, θα ήθελα να σας ενημερώσω για τα προβλήματα που αντιμετωπίζω τόσο εγώ, όσο απ ότι πιστεύω και άλλοι αγοραστές που αγόρασαν αυτοκίνητο Ford Maverick με τις τελευταίες "προσφορές" που κάνει η εταιρεία Ford. Αγόρασα αυτ/το από την εταιρεία ΒΕΛΜΑΡ στις 22/7/05 καταβάλλοντας όλο το αντίτιμο σε μετρητά 10 ημέρες πριν την παράδοση του αυτοκινήτου , δείχνοντας απόλυτη εμπιστοσύνη στις 2 εταιρείες , οι οποίες τελικά μου παρέδωσαν ένα αυτοκίνητο με πραγματικά προβλήματα και ελαττώματα.
Συγκεκριμένα:
α)μου το παρέδωσαν με ελαττωματικές δισκόπλακες που καθιστούσαν ανασφαλή την οδική του συμπεριφορά , ενώ γνώριζαν το πρόβλημα , δεδομένου ότι αυτό είχε παρουσιαστεί σε μία ολόκληρη παρτίδα τουλάχιστον. Μπορούσαν να έχουν κάνει έλεγχο πριν το παραδώσουν. Από τύχη δεν είχα ατύχημα εγώ και η οικογένειά μου το πρώτο Σαβ/κο που το πήραμε για στρώσιμο μέχρι την Θεσσαλία. Έτρεμε υπερβολικά όλο το μπροστινό σύστημα του αυτ/του . Όποτε φρέναρα, έδειχνε ότι θα διαλυόταν.
β)υπερβολική σκουριά σε όλο τον άξονα μετάδοσης της κίνησης, στο σταυρό κάρταν, στα ημιαξόνια , στα συνεμπλόκ και αλλού, που πιθανόν καθιστά επισφαλή την οδική του συμπεριφορά και μειώνει σημαντικά την αξία του αυτ/του.
γ)υπερβολική σκουριά στον καταλύτη και την εξάτμιση που θα απαιτήσουν πρόωρη αντικατάσταση
δ)μεγάλης έκτασης εκδορές σε δύο τουλάχιστον τζάμια που έγιναν κατά την αποκέρωση
ε)εμφανή και κακότεχνη πλαστικοποίηση επιπλέον της εργοστασιακής η οποία έγινε ίσως για προστασία του πατώματος από την σκουριά ή για άλλους λόγους που δεν γνωρίζω και που θα καθιστούσαν επιφυλακτικό οποιοδήποτε νέο αγοραστή, ο οποίος δεν γνωρίζει τον λόγο για τον οποίο έγινε αυτή η πλαστικοποίηση και μπορεί να υποθέσει ότι έχει γίνει επιδιόρθωση. Πρόβλημα που σαφώς μειώνει την αξία του.

Οι δύο εταιρείες αν και εντός 10ημέρου τους ανέφερα τα προβλήματα και παρά το ότι έχω στα χέρια μου έκθεση από ορκωτό πραγματογνώμονα αρνούνται να αντικαταστήσουν το αυτοκίνητο. Αρνούνται να μου δώσουν πίσω τα λεφτά μου . Αρνούνται επίσης να προβούν σε οποιαδήποτε ενέργεια πέραν της αλλαγής των δισκόπλακων . Ομολογούν απαντώντας στο Υπουργείο Ανάπτυξης την ύπαρξη της σκουριάς αποκαλώντας την όμως ως "επιφανειακή οξείδωση" και θέμα "αισθητικής"?? Πουλάνε πνεύμα για τις εκδορές αναφέροντας ότι ίσως έγιναν στο ένα και μοναδικό πλύσιμο . Απειλούν με την δύναμη της πολυεθνικής , ότι θα φθάσει το θέμα στην ford Αμερικής μπας και φοβηθώ!! ή ότι θα τραβήξουν την δίκη στα 5 χρόνια και πολλά άλλα. Αρνούνται να πούν που ήταν αποθηκευμένο επί ένα και πλέον χρόνο , αν ήταν δίπλα σε λιμάνι κλπ.

Εγώ από μεριάς μου μετά το απαράδεκτο after sale των 2 εταιρειών , έκανα καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης _ Υπηρεσία προστασίας καταναλωτή .
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 28 Δεκ 2006, 23:39, έχει επεξεργασθεί 20 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

FORD MAVERICK ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΑ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΑ, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΣΚΟΥΡΙΑ

Δημοσίευσηαπό panosktm » 11 Φεβ 2006, 09:36

εμεινα αφωνος!!!δεν θα περιμενα ποτε τετοια αντιμετωπιση απο σοβαρη εταιρια.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

FORD MAVERICK ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΑ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΑ, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΣΚΟΥΡΙΑ

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 11 Φεβ 2006, 09:46

Σωστος ο Νικος
Μπραβο σου ρε φιλε !!!!!!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό blackchris » 11 Φεβ 2006, 17:28

Φίλε Νίκο μπράβο για την αντιμετώπισή και κυρίως μπράβο για την δημοσίευση, που εκπληρώνει ένα λόγο υπάρξεις του forum. Μην κάνεις πίσω με τίποτα δώστους όπως μπορείς. Μας αντιμετωπίζουν σαν ζώα και τριτοκοσμικούς γιατί στο μπορδέλο το κράτος μας δεν λειτουργεί η δικαιοσύνη όπως θα έπρεπε, για αυτό και υπάρχουν τέτοιες συμπεριφορές. Σε Αμερική και Ευρώπη θα τους είχαν κόψει τον κ...ο .
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό Bandit » 13 Φεβ 2006, 06:55

Πιστέυω ότι δε φταίει η FORD, καθώς δε βλέπω άλλον κάτοχο MAVERICK εδώ μέσα να κάνει τέτοιου τύπου ποστ ή να συμφωνεί.
Μήπως πρόκειται για τις εταιρείες/αντιπρόσωπους που πούλησαν αυτό το αυτοκίνητο και είσαι ο τυχερός με το jack pot???
Απλά εκφράζω μια άποψη, γιατί είναι κρίμα να κατηγορηθεί μια εταιρεία παγοσμίου φήμης εξαιτείας κάποιον ηλιθίων που δεν ξέρουν να κάνουν τη δουλειά τους και έχουν καβαλήσει το γρηγορότερο άλογο... ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ.

Είναι ότνως μια δυσκολη και άσχημη κατάσταση... Πάντως σε συγχαίρω για το κουράγιο και την επιμονή σου...
Όντως πολλές φορές οι 'αυτοκινητάδες' είναι ωμή και επικύνδινοι αφού πολλές φορές δε διστάζον να πουλήσουν
και μεταχειρισμένο αμάξι από σοβαρό ατύχημα, για καοινούριο ή αυτοκίνητο τεστ ντραϊβ...

Δώσε τους να καταλάβουν...
Άβαταρ μέλους
Bandit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 25 Απρ 2004, 19:53

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 13 Φεβ 2006, 08:37

Φίλε Bandit δεν συμβαίνει μόνο στο δικό μου αυτοκίνητο. Αν δεις παρακάτω κι άλλοι στην ενότητα ford μιλάνε για σκουριές και για στραβές δισκόπλακες. Ειχα την ίδια άποψη με σένα ότι δηλαδή είναι σοβαρή εταιρεία γι αυτό και την προτίμησα συν το ότι μου άρεσε εξωτερικά σαν αμάξι. Αλλά την πάτησα.Οσον αφορά το θέμα που βάζεις ότι ίσως να φταίει μόνο η εταιρεία που μου το πούλησε , δεν συμφωνώ. Το πρόβλημα της σκουριάς εμφανίζεται και το έχουν σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό τουλάχιστον αρκετά από τα τελευταία. Εγώ έχω το 2,3 και το πήρα 22/7/2005. Οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν γιατί δεν υπάρχει λόγος να σκύψουν από κάτω ή να το σηκώσουν σε ράμπα. Εγώ το είδα γιατί σε 7 ημέρες άλλαξα δισκόπλακες στην ΒΕΛΜΑΡ. Οσον αφορά το after sale των 2 εταιρειών ιδίως της ΒΕΛΜΑΡ δεν το συζητώ. Δεν πρόκειται να ξαναπατήσω εκεί. Ηδη για να αλλάξω τον άξονα απευθύνθηκα σε άλλη εταιρεία. Οσο για την Φορντ σε πληροφορώ ότι ούτε το αμάξι δεν δέχθηκαν να δούν κι ο λόγος είναι ότι το ξέρουν το πρόβλημα με τις σκουριές. Πάντως δεν θα τους αφήσω έτσι.
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 12 Μαρ 2006, 00:21, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό firelord » 16 Φεβ 2006, 00:19

έπιδιώξτε τα δικαιώματά σας στο έπακρο

ρίξτε πμ!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Bandit » 16 Φεβ 2006, 09:34

Όντως πολύ ιδιοκτήτες δε θα μπαίνουν στο φορουμ... Αλλά τέτοια ευτράπελα για μια εταιρεία ετών σα τη FORD...
Πάντως κουράγιο και δώσε τους να καταλάβουν...
Και υπ'όψιν η καλή κουβέντα μεταφέρεται 4 φορές και η κακή 16, ας πρόσεχαν
Άβαταρ μέλους
Bandit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 25 Απρ 2004, 19:53

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 16 Φεβ 2006, 10:16

Ευχαριστώ Bandit και σένα και όλους τους άλλους που συμπαραστέκονται.
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 08 Μαρ 2006, 01:03, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Συνέχεια

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 16 Φεβ 2006, 11:45

Σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ για την συμπαράσταση .
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 28 Δεκ 2006, 23:42, έχει επεξεργασθεί 6 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 16 Φεβ 2006, 12:59

Ολα για το κέρδος!!
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 08 Μαρ 2006, 01:09, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

βρηκα και κατι άλλο

Δημοσίευσηαπό magic » 17 Φεβ 2006, 03:16

PapagN ... go go go !!!
Καλο θα ηταν να υπηρχε προταση απο το Forum με Διικηγορο-ους , οι οποιοι θα ειναι ειδικοι στο θεμα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ και τα παρεμφερη του!!!
Ισως και μια εκπτωση απο αυτους !!!
Γιατι ειναι δυσκολη η γραφειοκρατεια και το να βρεις "ειδικους"!!!
Αν υπηρχαν ... θα υπηρχαν "βουνο" οι μηνυσεις!
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Ευχαριστώ majik

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 17 Φεβ 2006, 04:06

Ευχαριστώ. Πάντως η δική μου υπόθεση είναι εύκολη. Ηδη έχω δικηγόρο. Στην δίκη όταν γίνει θα κατέβουμε με πολλά, πάρα πολλά στοιχεία. Αυτή είναι η λογική τους. Ολα για το κέρδος.
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 08 Μαρ 2006, 01:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Ευχαριστώ majik

Δημοσίευσηαπό magic » 18 Φεβ 2006, 00:20

Δεν χρειαζεται να διαβασω τιποτα για να καταλαβω την λογικη του " Για το χρημα ολα"!!!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και οταν τους παρεις τα σωβρακα ... γραψτο να χαρω! :)
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 23 Φεβ 2006, 05:40

Κατάφερα επιτέλους να μάθω πως κατεβαίνουν οι φωτογραφίες. Τις δημοσιεύω στο αρχικό θέμα.
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 5 επισκέπτες