Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Είμαστε άνθρωποι;;;;

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Είμαστε άνθρωποι;;;;

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Δεκ 2003, 16:36

Αναδημοσίευση απο το forum του Περιοδικού ΜΟΤΟ

Η ιστορία είναι του [NikosK ] 2003-12-15 13:01:41.0, 212.205.82.69

"Τρίτη απόγευμα, κατά τις 6, βγάζω τον μικρό Ορέστη, 4 μηνών Golden retriever, να ξεμουδιάσει λιγάκι. Μια βολτούλα, γύρω-γύρω στο Μοσχάτο, να αφήσω και την ταινία στο video-club και μετά στο παρκάκι δίπλα στον ηλεκτρικό, να παίξουμε με κανα κουκουνάρι.

Αφού τον κούρασα αρκετά, επιστρέφουμε σπίτι. Κατα τις 8:10 κάνει εμετό. 5 λεπτά μετά λες και κάποιος τον έβαλε στην πρίζα, αρχίζει τους σπασμούς. Ολοι οι μυες του σώματος του είναι τεντωμένοι, κραυγάζει λυγμούς που σε σκοτώνουν να ακούς, αφρίζει και χτυπιέται...


Πλήροι αναρχία επικρατεί, τρέχουμε δεξιά και αριστερά, χωρίς να μπορούμε να σκεφτούμε. μόν οη μητέρα μου σαν απο μηχανής θεός, φωνάζει "στο γιατρό, γρήγορα"


Τον αρπάω, ενώ σφάδαζε, άφριζε, δεν μπορούσε να κρατήσει τα περιτώματά του και κατεβαίνω κάτω. Το αυτοκίνητο κλεισμένο απο έναν καραγκιόζη που δεν βλέπει ότι είναι πάρκινγ. Δεν το πολυσκέφτομαι... και αρχίζω το τρέξιμο....


5 λεπτά μετα, έξω απο το Δημαρχείο του Μοσχάτου, τον αισθάνομαι να έχει ηρεμήσει... Κρύος ιδρώτας με λούζει. Δεν θέλω να σταματήσω, αλλά δεν μπορώ να αναπνεύσω άλλο. Τον ακουμπάω κάτω, πάω να κοιτάζω την αναπνοή του αλλά οι σπασμοί ξανάρχονται... ΟΧΙ ρε πούστη μου, όχι επειδή είμαι κουρασμένος... Δεν το αξίζει αυτό...


Ο Γιατρός, μόλις 500 μέτρα μακριά απο αυτό το σημείο. Τα πόδια μου ίσα που με κρατάνε να σπρώξω την πόρτα και να πέσω μπροστά του...


Μετά απο λίγο ο καρδιογράφος έειχνε 250 χτύπους το λεπτό. Συνδεμένος με 2 ορούς και άπειρες ενέσεις μυοχαλαρωτικών, ηρεμιστηκών και αντιδότων, ο γιατρός απο πάνω του μέχρι τις 1 το πρωί. Οταν πλέον ήταν αισιόδοξος, τον αποσύνδεσε, με ρυθμούς 160+ και μας τον έδωσε σπίτι με τους ορούς ακόμα συνδεμένους. Υπομονή μόνο μπορούσαμε να κάνουμε.


Και ήρθε το πρωί. Σήκωσε το κεφάλι του, κούνισε την ουρίτσα του, έγλειψε την μύτη του, μας κοίταξε, κάπως φοβισμένος και παραπονεμένος, αλλά γεμάτος αγάπη. Μουρμούρισε λίγο και προσπάθησε να σηκωθεί. Ηθελε να βγεί στο μπαλκόνι, δεν ήθελε να λερώσει.

Μετά έπεσε πάλι για ύπνο. Και τότε ξύπνησα εγώ... Είμαι πλέον σε εμπόλεμη κατάσταση. Δεν χρειάζονται αποδείξεις... Αρκούν μόνο οι ενδέιξεις.... Και έχω πολύ μίσος μέσα μου....


Καλή βδομάδα κύριοι... ντρέπομαι που λέγομαι άνθρωπος...."

Αναδημοσίευση απο το forum του Περιοδικού ΜΟΤΟ

Η ιστορία είναι του [NikosK ] 2003-12-15 13:01:41.0, 212.205.82.69
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό panos » 15 Δεκ 2003, 17:24

Με στεναχώρησε πολύ αυτό το post
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό samgr » 15 Δεκ 2003, 18:04

Δυστηχώς, παρόμοιο θέμα έχουμε ξαναθίξει στο θέμα με τους κυνηγούς... Η πιο μεγάλη δυστηχία, φυσικά, είναι ότι το φαινόμενο αυτό είναι καθαρά ΕΛΛΗΝΙΚΟ!!!

Όταν πάψει ο Έλληνας να σκέφτετε μόνο την δική του ατομικότητα, την δική του βόλεψει και τα δικά του συμφέροντα και αποφασίσει να δει λίγο παραπέρα, τότε θα δούμε κάτι καλύτερο... μέχρι τότε όλα αυτά τα τριτοκοσμικά φαινόμενα θα τα αναβιώνουμε καθημερινά...

και συμπληρώνω...
Τι να τις κάνω τις πολιτικές ανησυχίες, τις πορείες για τους πολέμους και τις δωρεές σε τριτοκοσμικές χώρες όταν δεν μπορώ να ξεφύγω από την δική μου τριτοκοσμική καθημερινότητα...
samgr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2002, 13:29
Τοποθεσία: Αιγάλεω, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό 747 » 15 Δεκ 2003, 18:16

Και πέρα από αυτή την κακία που κάποιοι εξωτερικεύουν, έρχεται από πάνω και το καμάρι για τα κατορθώματα.
Μια φορά άκουσα κάποιον να υπεηφανεύεται, γιατί το φάρμακο που είχε επιλέξει ήταν πολύ δραστικό και δεν άφηνε ελπίδες.......

Δυστυχώς, αυτός που δεν μπορεί να αισθανθεί κάτι για τα ζώα και φέρεται έτσι, δεν μπορεί να τρέφει κανένα καλό συναίσθημα για κανέναν. Τέτοιοι άνθρωποι κάνουν μπάμ από μακρυά. Σαν να αναδύουν μια βρώμα. στην πλειοψηφία τους είναι πολύ απομονωμένοι........μάλλον λόγω ενστίκτων.
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό pavlox » 15 Δεκ 2003, 20:58

Το να τους πεις ζωα...θα ειναι κομπλιμεντο.....
ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ......και πολλα αλλα επιθετα τους χαρακτηριζουν...που δεν τα λεω διοτι σεβομαι το forum μας,......

Ρε που$^#&ες το σκυλακι..που μονο αγαπη μας δινει....
Αχ και να επιανα στα χερια μου εναν......... :evil:
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό spz » 16 Δεκ 2003, 08:37

Οτι και να πεις γι αυτους τους 'ανθρωπους' ειναι λιγο.
Εχω χασει και εγω ενα σκυλακι απο φολα
Ηταν τυχερος ο φιλαρακος που το προλαβε.
Πρεπει να εχουμε τον νου μας οταν βγαζουμε τα σκυλακια μας βολτα.
Επισης να τιμωρουμε οποιον τα κανει αυτα τα πραγματα
Άβαταρ μέλους
spz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 20 Αύγ 2003, 10:34
Τοποθεσία: Ν.ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 16 Δεκ 2003, 09:29

Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά αυτή η ψυχρότητα, αδιαφορία και απαξία μερικών "συνανθρώπων" μας για (σχεδόν) κάθε ζωντανή ύπαρξη τριγύρω μας είναι τουλάχιστον εξοργιστική.
Νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα παιδείας την οποία στερούμαστε δυστυχώς σαν λαός σε πολλά θέματα. Υποτίθεται ότι θέλουμε να λεγόμαστε "ευρωπαίοι" και "πολιτισμένοι" και σκ..ά στα μούτρα μας και κατηγορούμε τους Αλβανούς, τους Τούρκους κλπ. σαν απολίτιστους και τριτοκοσμικούς.
Ότι και να πούμε εδώ είναι λίγο, απ' ότι φαίνεται μόνο με το πιστόλι στο κεφάλι γινόμαστε άνθρωποι εμείς.
Και θέλουμε και Ολυμπιακούς Αγώνες...
Είμαι πραγματικά αηδιασμένος με όλα αυτά, τέλος.
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό grvit » 16 Δεκ 2003, 11:34

Καλημέρα...Παρομοίως στη γειτονιά περισυ καθε εβδομάδα δηλητηριαζόταν γάτες ,σκυλιά.Μια μέρα ενας αδέσποτος σκύλος πέθανε στα χέρια μου.Τον ειχα βρει να εχει σπασμούς,να κλαίει και να βγάζει αφρούς.Γαβγιζε ,τα μάτια του ορθάνοιχτα,ζητούσαν απεγνωσμενα βοήθεια.Τον μάζεψα,τον εβαλα στο αυτοκίνητο να τον παω στον κτηνίατρο.Ηταν μεσημέρι.Μολις εφτασα στον κτηνίατρο,διαπίστωσα οτι ειχε ξεψυχήσει......

Τα αγαπάω πολύ τα ζώα.Ισως περισσότερο απο τους ανθρώπους.Ενα ζώο δεν πρόκειται συνειδητά ποτε να σου κανει κακό.Ο άνθρωπος μονο εχει αυτήν την ικανότητα.

Τελος πάντων,τα ειχα πάρει άγρια και επειδή το φαινόμενο ήταν εντονο,αρχισα να κόβω βόλτες το βράδυ κατα τη 01:00,02:00 στη γειτονιά.Υπήρχαν κάποιες φήμες σχετικά με το ποιός εβαζε φόλες.Αλλά αν δεν εισαι σίγουρος δεν μπορεις να κανεις τίποτα....
Ωσπου σε ασχετη στιγμή ενα βράδυ ακουσα σκυλιά να μαλώνουν.Βγαινω στο μπαλκόνι,βλέπω που ειναι,κατεβαίνω και πλησιάζω.Διαπιστώνω οτι ο εξ αρχής ύποπτος στις 2 το πρωί εριχνε απο τον 3ο οροφο κοντινής πολυκατοικίας στο δρόμο με τα σκυλιά απο κάτω διάφορα (μαλλον κατι σαν κρέας) .Παω σπίτι και το επόμενο πρωί στο τετράγωνο υπήρχαν 2 σκυλιά και 3 γάτες νεκρά.
Τελειώνοντας...η συνέχεια ηταν η εξής.Σε 4 φάσεις που βρήκα το αμάξι(και καλό κιόλας) του εξω (σε διάφορα βολικά σημεία αλλά καμμια σχέση με τη γειτονιά) επεσαν κάποιες γερές κατσαβιδιές απο τον πολύ χρήσιμο Victorinox που εχω πάντα μαζί.Επίσης διαδόθηκε η φήμη απο τους πάντα ευκαιρους καλοθελητές οτι καποιοι εμαθαν οτι αυτός εβαζε φόλες.Οι κατσαβιδιές επεσαν ακόμα λίγες φορές.Οι φόλες σταμάτησαν...........
Ισως λαθος κίνηση θα πει κανείς.......ισως....αλλά οι φόλες σταμάτησαν.
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό yannis » 16 Δεκ 2003, 15:02

Εγώ έχασα δύο σκυλιά από φόλα. Ευτυχώς έλειπα και στα δύο. Και λέω ευτυχώς γιατί έτυχα μπροστά σε ντόμπερμαν φίλων που έφαγε φόλα και η εμπειρία ήταν συγκλονιστική. Να βλέπεις το κακόμοιρο το ζώο να σφαδάζει και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα.

Νομίζω στην επαρχία οι άνθρωποι είναι πολύ πιο σκληροί με τα ζώα.

Όσο για τον grvit, πολύ καλά του 'κανες φιλαράκο!!
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό maverickman » 17 Φεβ 2004, 14:48

ΦΟΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΤΟΥΝ. ΕΧΩ ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΜΑΖΕΒΩ ΝΑ ΤΑΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΙΖΩ ΜΕΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΖΩΟ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ?????????? :( :( :(
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό zaxariadis » 25 Φεβ 2004, 13:59

Δεν θα χαραμίσω ούτε πέντε(5) στοιχεία έντυπου – ηλεκτρονικού λόγου για να σχολιάσω τους τύπους αυτούς. (που συχνά δε –για να μην ξεχνιόμαστε- είναι επίσημες αρχές).

Τυχαίνει να γνωρίζω το θέμα κάπως καλά και για το λόγο αυτό θέλω να προσθέσω κάποια πράματα.

Έχω τρία σκυλιά αυτή τη στιγμή στο σπίτι μου (μένω σε κτήμα έξω από το Ναύπλιο) και καμιά 10ρια γάτες. Για ευνόητους βέβαια λόγους οι «καλλιέργειες» των τετράποδο φίλων.

Μου έτυχε περιστατικό και εμένα και ευτυχώς κατάφερα να αντεπεξέρθω χωρίς απώλειες.

Για να μην επικρατεί λοιπόν αναρχία όπως χαρακτηρίστηκα έγραψε ο φίλος στις περιπτώσεις αυτές αρκούν ορισμένες απλές κινήσεις.

1) Προμηθεύεσαι ΠΑΝΤΑ από κτηνιατρείο ή φαρμακείο που κρατά κτηνιατρικά φάρμακα ορό αντι-φόλα. (ή δοσολογία ορίζεται ανάλογα με τα κιλά του σκύλου. Συμβουλευτείτε το γιατρό)
2) Τις ανάλογες σύριγγες.
3) Μάθετε να «βαράτε» υποδόριες ενέσεις (στο σκύλο ή τη γάτα).
4) Κρατήστε την ψυχραιμία σας και «βαρέστε» χωρίς φόβο την ένεση με την εμφάνιση των παραπάνω συμπτωμάτων. (Ακόμα και να ΜΗΝ είναι φόλα ο ορός ΔΕΝ θα κάνει κακό. Εκτός από λίγο σκούπισμα που θα χρειαστείτε λόγω … εκκενώσεων.)
5) Τρεχάλα στον γιατρό.

Πιστέψτε με είχε αποτέλεσμα.

Εύχομαι να μην χρειασθούν σε κανέναν οι παραπάνω συμβουλές. Χρήσιμο είναι να υπάρχουν.

Zaxariadis.
Άβαταρ μέλους
zaxariadis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 14:19
Τοποθεσία: Nafplio - Argolidas


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες