Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βενζινάδικα + αντλίες καυσίμου.

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Βενζινάδικα + αντλίες καυσίμου.

Δημοσίευσηαπό gmav » 22 Ιαν 2004, 09:16

Καλημέρα σε όλους.

Χτες είχα το εξής παράξενο φαινόμενο και θέλω να μου πείτε αν οι υποψίες μου έχουν βάση ή όχι.

Εχω το TERIOS όπου το βιβλίο κατασκευαστή (όπως επίσης και οπουδήποτε στο internet) λέει ότι το ρεζερβουαρ καυσίμου είναι στα 46l. Οταν αγόρασα το αμάξι (που λογικά είναι στεγνό από βενζίνη) το γέμισα με 42l περίπου.

Οσες φορές ο δείκτης βενζίνης έπιασε την κόκκινη περιοχή (δεν έχει λαμπάκι για τη ρεζέρβα) και το γέμισα, δεν έχω βάλει παραπάνω από 40l.

Χτες που ξαναέπιασα την κόκκινη περιοχή και είπα να βάλω βενζίνη, η αντλία από το συγκεκριμένο βενζινάδικο έδειξε ότι έβαλε 47.3l.

Οι υποψίες μου ότι η αντλία του κλέβη λίτρα είναι σωστή? υπάρχει άλλος λόγος που θα μπορούσε να συμβεί αυτό (πχ με το κρύο λόγο συστολής να μικρένει ο όγκος του καυσίμου και γιαυτό να χωράει παραπάνω αλλά πάλι το λίτρο είναι μονάδα μέτρησης όγκου αν θυμάμαι καλά... )

Και για να μιλάω συγκεκριμένα το βενζινάδικο βρίσκεται επι της οδού Εθν. Αντίστασης στην καλαμαριά (αμέσως μετά το στρατόπεδο του Νταλίπη) πριν τα φανάρια του περιφεριακού και είναι της ΕΚΟ.
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Ιαν 2004, 11:42

Δεν είσαι ο μόνος.....
Το ΚΤΜ με το μικρό ντεπόζιτο χωράει 11.7 λίτρα από εντελώς άδειο (έχω μείνει πολλές φορές και ξέρω)
Κοντά στο σπίτι μου (Αχαρνών και Αγ. Μελετίου - Αθήνα) υπάρχει μια Shell. Την πρώτη φορά που παρατήρησα το "πρόβλημα" δεν είχα μπει ρεζέρβα ακόμα και μου έβαλε 12.5 λίτρα και δεν ξαναπάτησα.
Δυστυχώς μια από τις φορές που "έμεινα" άδειος ήταν ο κοντινότερος και πηγαίνοντας σπρώχνοντας το ντεπόζιτο "γέμισε" με 14 λίτρα!!!!
Διαμαρτυρήθηκα και μου είπε ότι «εγώ ξέρω ότι τα ΚΤΜ παίρνουν 17 λίτρα!!!»
Έγιναν τα κατάλληλα τηλεφωνήματα στη SHELL, αλλά (εκτός ανάγκης) δεν ξαναπατάω εκεί!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες