Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τραυματισμοί και ατυχήματα, γιατροί και θεραπείες!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό KaTaNaS » 07 Σεπ 2006, 16:01

Quadmaniac έγραψε:Τιπάκι γι αυτό που έχεις δεν υπάρχει. Εγχείρηση άμεσα φίλε μου και όπως σου λέει και ο DOC σε καλό γιατρό.



πανω που μου ανεβασε λιγο την διαθεση ο Δημητρης, ήρθες και μου την καταρακωσες! :(
Άβαταρ μέλους
KaTaNaS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 851
Εγγραφή: 14 Δεκ 2005, 15:42

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 07 Σεπ 2006, 16:04

Ξέρεις τι γίνεται.... είναι ενοχλητικό και όσο το αφήνεις τόσο θα το σκέφτεσαι. Χώρια που με το παραμικρό θα έχεις ενοχλήσεις
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό KaTaNaS » 07 Σεπ 2006, 16:08

Quadmaniac έγραψε:Ξέρεις τι γίνεται.... είναι ενοχλητικό και όσο το αφήνεις τόσο θα το σκέφτεσαι. Χώρια που με το παραμικρό θα έχεις ενοχλήσεις


ήδη ένεκα εξεταστικης εχω μειώσει την κινητικότητα , και βλέπω μια κάμψη!


αφου τι σκέφτομαι, να τρέξω την κυριακή μη χτυπήσω!, προσπαθώ να μη του ασκώ πολλές δυνάμεις!

σε ευχαριστώ πάντως! :wink:
Άβαταρ μέλους
KaTaNaS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 851
Εγγραφή: 14 Δεκ 2005, 15:42

Δημοσίευσηαπό sacram » 07 Σεπ 2006, 19:19

Quadmaniac έγραψε:Ξέρεις τι γίνεται.... είναι ενοχλητικό και όσο το αφήνεις τόσο θα το σκέφτεσαι. Χώρια που με το παραμικρό θα έχεις ενοχλήσεις


το κακό είναι οτι οι χιαστοί κάνουν πολύ συγκεκριμένη δουλειά.
Αν όμως έχουν υποστεί ρήξη, δεν λειτουργούν σωστά ,με αποτέλεσμα μειωμένη ασφάλεια στο γόνατο. Πάντως μη μασάτε.Οπως βλέπετε στη φωτο οι γιατροί έχουν ξεφύγει.....
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό pino » 07 Σεπ 2006, 19:30

doc έγραψε:
KaTaNaS έγραψε:ρίξη χιαστού!


Το 90% του προχωρημένου MXer ή Endurer έχει πάθει το ίδιο...
Νο1 στα γόνατα είναι φυσικά ο Νικολάου. ΜΗΝ βάλεις μαχαίρι για πλάκα και από οποιονδήποτε...


Μπορείς να δεις εδώ http://www.asterisk.com/ (όταν φτιάξουν το καινούργιο site) την επιγονατίδα για offroaders φτιαγμένη στα μέτρα σου και για πρόληψη και για θεραπεία αυτού του είδους τραυματισμού.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό disco » 07 Σεπ 2006, 19:44

Λένε......ότι ο άνθρωπος περπατούσε στα τέσσερα! Αν είναι έτσι τότε τα γόνατα έχουν επωμιστεί να κάνουν μια ασύμβατη και πολύπλοκη εργασία. Ο καλύτερος τρόπος να τα προστατεύσουμε είναι η εκγύμναση ΑΠAΝΤΩΝ τον μυών γύρο του. Θα σας δώσω το όνομα( ΧΩΡΊΣ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΊ ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ) του καλύτερου κόκαλομηχανικού στην Ελλάδα. Επισκευάζει ολική ρίξει συνδέσμων και μηνίσκο και σε 8 μέρες τρέχεις Μοτοκροςς.!!!!!!!!!! Απίστευτο κι όμως αληθινό...Τσαβίσης Φάνης....Είναι και Μηχανόβιος.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό disco » 07 Σεπ 2006, 19:57

Π. ΚΥΡΙΑΚΟΥ 42
ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΑΒΙΛΗ, 11521 ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Τηλ.: 2106423788
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό doc » 07 Σεπ 2006, 20:19

sacram έγραψε:.....


Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά.... δεν μαρέσει το γονατάκι σου...!

Θες καιρό ακόμα!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Τραυματισμοι....

Δημοσίευσηαπό DRZakias » 08 Σεπ 2006, 09:05

Λιγο δυσκολο να βγαλεις ακρη με τους γιατρους.Εχοντας κονομησει ενα κομμενο εμπροσθιο χιαστο(εντυπωσιακο back flip και σκασιμο με το γονατο!) απο τον μαρτιο του 2005 δεν εχω ακομα αποφασισει τι θα κανω και κυριως σε ποιον.

Ο πρωτος που πηγα μου ειπε "αμεσα εγχειρηση,βιδες κτλ.(παλιος γιατρος ολυμπιακου)
Ο δευτερος ειπε να κανω αρθροσκοπηση.(Ακληπιειο)
Ο τριτος μου εδωσε φυσικοθεραπειες και βλεπουμε(Τζανειο)
Ο καθενας τα δικα του....

Σκεφτομαι εγω τωρα:αλλος μου λεει οτι ο Νικολαου τον εσωσε και αλλος οτι σ' αφηνει αναπηρο.Εχω ακουσει για γιατρους παναθηναικου,ολυμπιακου,αεκ,πανιωνιου (ολη η Α εθνικη εχει περασει) οτι ειναι οι καλυτεροι και και και και....
Εχω ακουσει περιπτωσεις παιδιων που κανουν και ξανακανουν επεμβαση διοτι κατι δεν πηγε καλα.

Και ασχετως αν το ποδι δουλευει πλεον σχετικα καλα(ανοιγοκλεινει ικανοποιητικα) φοβαμαι να το αφησω μηπως αντιμετωπισω μελλοντικα προβληματα.

Ε μετα απο ολα αυτα........
ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΟ ΣΦΑΞΩ ΕΓΩ ΤΟ ΓΑΜΟΠΟΔΙ.... ΜΟΥ ΛΕΤΕ?

:evil: :evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
DRZakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:55
Τοποθεσία: ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΠΙ

Τραυματισμοι....

Δημοσίευσηαπό blaster33 » 08 Σεπ 2006, 10:04

Φιλε DRZakia εχοντας κανει χειρουργειο για προσθιο χιαστο και μηνισκο πριν απο 9 χρονια στο ΚΑΤ εχω να σου πω τα εξης

Σιγουρα ο καθε γιατρος εχει τη δικια του αποψη και ακριβως τα ιδια μου ελεγαν και εμενα αλλος κανε φυσιοθεραπιες αλλος ελα αυριο να σε σφαξω γενικα ο καθενας οτι ηθελε...
Τελικα αποφασισα να γυμνασω οσο μπορω καλυτερα το ποδι και στο μελλον να εβλεπα τι θα εκανα...
Ομως κακα τα ψεματα ο χιαστος κραταει ολο το ποδι και οσο να το γυμνασεις θα εχεις προβλημα(αναλογα βεβαια και με το ποσο θες να αθλεισε μπαλα moto κτλ)
Θα σου προτεινα λοιπον να το παρεις αποφαση και να το κανεις απλα να εχεις στο νου σου οτι το ποδι σου δεν γινεται μονο με το σφαξιμο καλα θελει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ (γυμναστικη βαρη κτλ) για να εισαι 100% ΟΚ. Αυτα!!!!!!
Εγω πηγαινα κανονικα ο αλλος ηθελε να ξεφορτωσει τα μπαζα

vakis
Άβαταρ μέλους
blaster33
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 13 Ιουν 2005, 10:18
Τοποθεσία: melissia

Re: Τραυματισμοι....

Δημοσίευσηαπό doc » 08 Σεπ 2006, 10:19

DRZakias έγραψε:Ο πρωτος που πηγα μου ειπε "αμεσα εγχειρηση,βιδες κτλ.(παλιος γιατρος ολυμπιακου)
Ο δευτερος ειπε να κανω αρθροσκοπηση.(Ακληπιειο)
Ο τριτος μου εδωσε φυσικοθεραπειες και βλεπουμε(Τζανειο)
Ο καθενας τα δικα του....

Σκεφτομαι εγω τωρα:αλλος μου λεει οτι ο Νικολαου τον εσωσε και αλλος οτι σ' αφηνει αναπηρο.

φοβαμαι να το αφησω μηπως αντιμετωπισω μελλοντικα προβληματα.

Ε μετα απο ολα αυτα........
ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΟ ΣΦΑΞΩ ΕΓΩ ΤΟ ΓΑΜΟΠΟΔΙ.... ΜΟΥ ΛΕΤΕ?


O του Ολυμπιακού ήταν γνωστός για το Όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω! Πριν πέσεις, έχει ειδοποιήσει τους αναισθησιολόγους! Οι άλλοι δύο καλά σου είπανε, αν και ο Νικολάου κάνει αρθροσκόπηση με το "μάτι" που θα εξετάσει το γόνατό σου!

Για τον Νικολάου δεν νομίζω να έχουν πει όντως κακή κουβέντα - εκτός καραμπινάτης εξαίρεσης! Πάντως, η μέθοδος του Πρόσθιου Χιαστού έχει γίνει πλέον ρουτίνα!

Και να το αφήσεις, αν το γυμνάζεις, δεν τρέχει τίποτα! Αν χρειαστεί εγχείρηση, θα το καταλάβεις... Να χειροτερέψει αποκλείεται, το πολύ πολύ να σου τσιμπήσει κανένας μηνίσκος... Εγώ χτύπησα '89, εγχειρήστηκα το '93...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

και όμως

Δημοσίευσηαπό sacram » 08 Σεπ 2006, 10:36

doc έγραψε:
sacram έγραψε:.....


Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά.... δεν μαρέσει το γονατάκι σου...!

Θες καιρό ακόμα!


Η ακτινογραφία αυτή είναι 5 μηνών!!!!
Η Χθεσινή που έβγαλα....είναι άλλο πράμα!!!! ¨Ασπρισε το κοκαλάκι μου επιτέλους και πήρα το ΟΚ από τον χειρουργό για αθλητικες....δραστηριότητες :wink: :wink: :wink:

Επανέρχομαι.... :wink:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Τραυματισμοι....

Δημοσίευσηαπό sacram » 08 Σεπ 2006, 10:46

DRZakias έγραψε:Λιγο δυσκολο να βγαλεις ακρη με τους γιατρους.
Ο πρωτος που πηγα μου ειπε "αμεσα εγχειρηση,βιδες κτλ.(παλιος γιατρος ολυμπιακου)
Ο δευτερος ειπε να κανω αρθροσκοπηση.(Ακληπιειο)
Ο τριτος μου εδωσε φυσικοθεραπειες και βλεπουμε(Τζανειο)
Ο καθενας τα δικα του....



Ε μετα απο ολα αυτα........
ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΟ ΣΦΑΞΩ ΕΓΩ ΤΟ ΓΑΜΟΠΟΔΙ.... ΜΟΥ ΛΕΤΕ?

:evil: :evil: :evil: :evil:


Σου είπα....Πήγαινε στον Σταύρου(ορθοπεδικός χειρουργός, διευθυντής Β'ορθοπεδικής Ευαγγελισμού) να κάνει μία σωστή διάγνωση αρχικά και βλέπεις.

Πάντως μη σου μπαίνουν ιδέες τώρα που επανέχομαι εγώ. Είπαμε: ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ team! :lol:

Aστο για καλοκαιράκι
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Τραυματισμοι....

Δημοσίευσηαπό DRZakias » 08 Σεπ 2006, 10:52

doc έγραψε:O του Ολυμπιακού ήταν γνωστός για το Όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω! Πριν πέσεις, έχει ειδοποιήσει τους αναισθησιολόγους!


Τα εμαθα για τον γκιοζη αργοτερα........ :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
DRZakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:55
Τοποθεσία: ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΠΙ

και όμως

Δημοσίευσηαπό blaster33 » 08 Σεπ 2006, 10:58

Συναδελφε sacram περαστικα!

Εχω ενα παρομοιο καταγμα κνημης (ειναι λιγο πιο χαμηλα)και εγω, χειρουργηθηκα πριν απο 5 μηνες.....
Σε ποσο χρονο σου ειπε το ΟΚ ο γιατρος?
Εγω πηγαινα κανονικα ο αλλος ηθελε να ξεφορτωσει τα μπαζα

vakis
Άβαταρ μέλους
blaster33
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 13 Ιουν 2005, 10:18
Τοποθεσία: melissia

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες