Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κλήσεις Δημοτικής Αστυνομίας

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Κλήσεις Δημοτικής Αστυνομίας

Δημοσίευσηαπό yiannos_wrangler » 15 Φεβ 2007, 12:43

Προσφάτως 'έφαγα' κλίση για παράνομη στάθμευση από Δημοτική Αστυνομία...
:evil: είχα παρκάρει πάνω σε πεζοδρόμιο έξω από μεγάλο εργοτάξιο...βέβαια όλο το πεζοδρόμιο πριν και μετά ήταν κατειλημμένο από μπάζα, κάδους και μηχανήματα...και βασικά δεν υπήρχε πλακόστρωμένο πεζοδρόμιο αλλά ένα μικρο ανάχωμα...αλλά το τζιπάκι μου τους πείραξε...εν πάσει περιπτώσει...δεν σχολιάζω

Ερωτώ τι παίζει με τις κλίσεις Δημοτικής Αστυνομίας; Παίζει αυτό που ακούγεται ότι αν δεν πληρώσεις χρεώνονται στην φορολογική δήλωση ή έχεις περαιτέρω κυρώσεις;
Πάντως πριν από 5-6 χρόνια είχα 'φάει' 2 κλίσεις από το Δήμο Αθηναίων που ποτέ δεν πλήρωσα...έκτοτε δεν έγινε...τίποτε

Παρακαλώ μοιραστείτε τις προσωπικές εμπειρίες σας...
Άβαταρ μέλους
yiannos_wrangler
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 23 Ιαν 2007, 13:53

Κλήσεις Δημοτικής Αστυνομίας

Δημοσίευσηαπό Boomerang » 15 Φεβ 2007, 13:46

Φίλε yiannos wrangler έχω φάει κλήση από δημοτική αστυνομία με μηχανάκι σε νησί επειδή το άφησα πέντε λεπτά στο δρόμο ανάμεσα σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Αν και την πλήρωσα για να μην τρέχω αργότερα επειδή ήταν σε νησί, αργότερα ένας ξάδερφός μου αστυνομικός μου είπε ότι και να μην την πλήρωνα δεν θα γινόταν τίποτα. Τα κλάιω ακόμα εκείνα τα λεφτά :banging: :alright:.....Να μη σε πάρω και στο λαιμό μου όμως καθώς δεν μου έτυχε να μην πληρώσω κάποια για να δω τα αποτελέσματα μετά από καιρό...
Άβαταρ μέλους
Boomerang
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 24 Ιαν 2005, 01:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xalk » 15 Φεβ 2007, 16:30

Ελπίζω όντως να μη τρέχει τίποτα, γιατί έχω 7... από Θεσσαλονίκη μέχρι Καλαμάτα. :oops:
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Δημοσίευσηαπό ullyses » 15 Φεβ 2007, 18:34

είχα κάνει αίτηση και την αμφισβήτησα, πήρα φρομ δε θρι δε λονγκεστ, συνέχισα και δεν πλέρωνα έως ότου μετά από ένα χρόνο ακριβώς μου ήρθε κλήση πάλι και ότι αν δεν την πλήρωνα, τότε θα είχα ποινικές κυρώσεις...

οπότε πλέρωσα...
"Να είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο"
ullyses
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 29 Μαρ 2005, 13:15
Τοποθεσία: στον δρόμο για την.....Ιθάκη

Δημοσίευσηαπό Spiraras » 15 Φεβ 2007, 19:42

Παιδιά απο δικηγόρο αλλά και απο προσωπική εμπειρία έχω μαθει ότι αν δεν τις πληρώνουμε δεν τρέχει τίποτα αρκεί όμως όσες κλίσεις έχουμε όλες μαζί να μην ξεπερνάν ένα ποσό (νομίζω 293 ευρώ) που τότε πάνε στην εφορία.
Άβαταρ μέλους
Spiraras
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Φεβ 2007, 11:49
Τοποθεσία: Ηράκλειο Αττικής

Δημοσίευσηαπό blackchris » 16 Φεβ 2007, 06:58

Πρέπει να έχω μέχρι τώρα καμια 30 αρια κλίσεις από δημοτικές αστυνομίες από Κηφισιά μέχρι Αθήνα.
Πάντα πάρκαρα επιδεικτικά όπου έβλεπε δημοτική παπαρονομία και όταν μου έκοβαν κλίση την άρπαζα και σκούπιζα με δαύτη τα παπαρια μου γιατί με εξόργιζε πάντα η απάτη που λέγεται δημοτική παπαρονομία.
Ο μόνος σκοπός της είναι το βόλεμα των σφουγγοκολάριων των δημάρχων και για να δικαιολογήσουν την παρουσία τους σε ταράζουν στην κλίση.
Το αγαπημένο μου πάντα ήταν να παρκάρω σε δημοτικό παρκόμετρο τα οποία ήταν η επιτομή της απάτης μιας και όπως θυμάστε κρίθηκαν παράνομα και οι δήμοι είχαν κλιθεί να επιστρέψουν στον κόσμο τα κλεμμένα (κλίσεις) από ότι θυμάμαι ο δήμος Αθηναίων επέστρεψε κατι ψίχουλα και τα άλλα τα έκανε γαργάρα (μιλάμε για Δις βέβαια).
Μην πληρώνεται δημοτικές απάτες (κλίσεις) το μόνο που τους πρέπει είναι κράξιμο.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό sacram » 16 Φεβ 2007, 10:06

OFF TOPIC αλλά θα το πώ....
προσφατα στο μαναστηράκι είδα δημοτικόμπατσους να κυνηγάνε άνθρωπο που πούλαγε CD...
Τον πιάσανε αρχίσανε να τον βαράνε....του κάνανε λαβή και ένα <κρακ> ακούστηκε απο το χέρι του.....
Τους επιτέθηκα,,,,κανονικά. Το μόνο που κάνανε ήταν να φωνάξουν κανονική ατυνομία....κότες λοιπόν....με μονη δικαιοδοσία το....στυλό τους.
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό sakaflias2 » 16 Φεβ 2007, 10:15

Ο Δήμος δεν έχει το δικαίωμα να εισπράξει τις Δημοτικές κλήσεις μέσω εφορίας . Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι όταν χρειασθείτε κάποια στιγμή να πάρετε Δημοτική ενημερότητα η χρειαστεί να βγάλετε κάποια άδεια π.χ μαγαζί ή οποιαδήποτε άδεια που χρειάζεστε από τον Δήμο , για να σας την δώσουν θα σας αναγκάσουν να πληρώσετε και την κλήση (αυτό όμως δεν γνωρίζω εάν είναι νόμιμο ή όχι αλλά το κάνουν) . ΠΡΟΣΟΧΗ όμως όλα αυτά ισχύουν μονο στο Δήμο που σας βεβαιώνεται η κλήση και όχι σε άλλους Δήμους .
Άβαταρ μέλους
sakaflias2
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005, 12:24

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 16 Φεβ 2007, 10:47

Καλημέρα σε όλους
Γιώργο [blackchris] πως εκφράζεσαι έτσι δεν ντρέπεσαι τι σου φταίει η ΔΗΜΟΤΙΚΙΑ ΑΣΤΙΝΟΥΜΙΑ επειδή δηλαδή οι άνθρωποι μικροί βλέπανε αστυνόμο Μαγκαρετ από το ΧΑΒΑΙ 5-0 και ο Θειος τους , τους βόλεψε σε μια θέση στην υπηρεσία της Αυτού Μεγαλιοτητος του Δημάρχου Κύριου……….άντε να μην πω τίποτα …..πρέπει να τους κατηγορείς? Τι σημασία έχει που αντί για υπογραφή οι περισσότεροι από αυτούς βάζουνε + , το θέμα είναι ότι το κολοκρατος για ευ νοιτους ψηφοθηρικούς λόγους τους έχει δώσει εξουσία .

Και τώρα επειδή στην τζεπι μου είναι πολύ ζεστή η κλιση που πείρα την προιγουμενη Παρασκευή το βράδυ στο Παγκράτι , με έναν ίδιο σχεδόν τρόπο όπως την πείρε ο φίλος yiannos_wrangler σε ένα πεζοδρόμιο στο οποίο , ναι ήμουν επάνω αλλά αρκετά μέσα σε ένα πλάτωμα που είχε, χωρίς να επηρεάζω πεζούς η οποιαδήποτε κίνηση ανθρώπων η αυτοκινήτων
γύρισα να πάρω το αυτοκίνητο και……….τνζαααα ……να η κλήση
65,50 ευρουδακια έτσι για να τους θημαμε.

Εχθές το πρωί λοιπόν πηγαίνω στα γραφεία τις Δημοτικής Αστυνομίας του Δήμου Αθηναίων με ένα σκοπό τον οποίο δεν τον κρύβω ,επειδή και σαν χαρακτήρας είμαι - Η ΟΛΟΙ Η ΚΑΝΕΝΑΣ – με σκοπό λοιπόν όσο μπορώ να κάνω ζημιά σε αυτόν που μου έριξε την κλήση με μια αναφορά για πλημμελή εκτέλεση καθηκόντων και διακριτική και συγκεκριμένη μεταχείριση εξουσίας ….μπλα ….μπλα…μπλα….γιατί την ώρα που μου έριξε εμένα την κλιση υπήρχαν δεκάδες άλλα αυτοκίνητα τριγύρω τα οποία ήταν στις γνωστές καφετέριες του Παγκρατίου και κλείνανε όλες μα όλες τις διαβάσεις των πεζών αλλά ΕΠΙΜΕΛΗΜΕΝΑ και πιστεύω να καταλαβαίνει ο καθένας τι σημαίνει αυτό τα αυτοκίνητα αυτά ΔΕΝ τα πειράζουν.

Εντάξει μην μου πείτε ,ξέρω ότι Δεν θα καταφέρω τίποτα αλλά έστω και ο κόπος που θα τους βάλω να μου απαντήσουνε είναι ηθική ικανοποίηση .

Τώρα το τι αντίκρισα μέσα στα γραφεία της Δημ. Αστ. Είναι προσωπική μου άποψη ανεκδιήγητο.
Τα παιδία νομίζουν ότι είναι κάτι μεταξύ ΡΑΜΠΟ και ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗ
Ευτυχώς που έχουν στο μανίκι την Ελληνική Σημαία γιατί ήμουν έτοιμος να χρησιμοποιήσω την Αγγλικην. Κάποια στιγμή μπαίνει ρε παιδιά ένας μέσα , αυτός πιστεύω ότι πρέπει όλο το βράδυ να έκανε πρόβες στον καθρέφτη , μαύρο γυαλί , στιλ προσέχετε γιατί σας έφαγα κ . λ . π.
-------------------------------------------------------------------------------
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό sacram » 16 Φεβ 2007, 10:57

Τα παιδία νομίζουν ότι είναι κάτι μεταξύ ΡΑΜΠΟ και ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗ

xaaxaxa
κοινώς οι κάουρες νομίζουν οτι είναι οι ΡΑΜΠΟ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ!!!!
Εγώ όποτε τους βλέπω έτσι τους φωνάζω
Και φυσικά καλά έκανες και πήγες!!!!!
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

ΟΥΣΣΣΣΣΤΤΤΤΤΤΤ

Δημοσίευσηαπό kyr » 16 Φεβ 2007, 21:51

Τύφλα να 'χουν οι στρατιωτικοί .
Με ελάχιστη εκπαίδευση , χωρίς προυπηρεσία , χωρίς γαλόνια , ΑΛΛΑ΄ ΜΕ ΣΤΥΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ έχουν ξεπεράσει σε ύφος και τουπέ το Ναπολέοντα Βοναπάρτη. Πάρτη τη σφυρίχτρα και κάνε κάνα μασκέ πάρτυ (δημοτικέ αστυνόμε). Να φέρουμε και ντουντούκες και να σφυράμε όλοι μαζί . Η ηχορύπανση στο ζενίθ , ξεφάντωμα , καρναβάλια.
Μόνο που οι πολίτες θα ντυθούν καρναβάλια μόνο για μια μέρα.
Κάποιοι ντύνονται έτσι όλο το χρόνο για να πάνε στη δουλειά τους...
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Φεβ 2007, 15:08

Ρε παιδιά τι φταίνε κι αυτοί? Μια δουλειά κάνουν, έχουν εκπαιδευτεί για να είναι δημοτικοί, όχι σε θέματα τάξης και ασφάλειας και ο βασικός τους ρόλος θα έπρεπε ίσως να είναι να άπειρα παράνομα τραπεζοκαθίσματα μαγαζιών, παρανομες καταλήψεις πεζοδρομίων και λίγη τάξη στους δρόμους(πεζοδρόμια περισσότερο).
Εντάξει πολλοί από αυτούς έχουν την λεγόμενη στρατοκ@βλίωση και νομίζουν πως είναι ράμπο, σουπερμαν κλπ. Φοράνε το γυαλί και γ...νε. Φταίνε οι προιστάμενοι τους δηλαδή οι δημόσιοι "τσιφλικάδες-δήμαρχοι", που τους βάζουν μπροστά και, που δεν έχουν τα @@ να βγούν έξω μαζί τους και να τα ακούσουν εκείνοι...Και φταίνε γιατί αντί να φτιάξουν πάρκινγκ και δρόμους, κάνουν δημαρχεία, παραλιακά πάρκα, υποθαλάσσιες, πεζοδρόμια φαρδύτερα (-όχι πως αρκετά από αυτά δεν είναι απαραίτητα, αλλά...- Για Θεσ/κη μιλάω, αλλά και αλλού τα ίδια περιπου ειναι).
Κυριοι αν δεν το καταλάβατε το πρόβλημα λύνεται με δύο απλούς τρόπους:
Φθηνά πάρκινγκ για όλους και σε όλες τις περιοχες και την παιδεία που πρέπει να αποκτήσουμε όλοι, να μην παρκάρουμε όπου να 'ναι(διπλο-τριπλοπαρκαρίσματα, σε διαβάσεις για πεζούς και ΑΜΕΑ, πάνω σε πεζοδρόμια)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό T63 » 17 Φεβ 2007, 16:07

xtrail έγραψε:Ρε παιδιά τι φταίνε κι αυτοί? Μια δουλειά κάνουν, έχουν εκπαιδευτεί για να είναι δημοτικοί...


Φταίνε διότι ήταν επιλογή τους να ασκήσουν το επάγγελμα αυτό γνωρίζοντας ποια θα είναι η θέση τους και με τι θα ασχοληθούν.Και δεν είναι δικαιολογία ούτε η ανεργία ούτε το αβέβαιο μέλλον. Αυτό αποτελεί την στρατηγική για κάθε Δήμαρχο - Βουλευτή - Υπουργό που θέλει να αυξίσει τις δυνάμεις αστυνόμευσης και καταστολής δημιουργόντας σώματα ασφαλείας από άτομα χαμηλής κοινωνικής αντίληψης που στην συνέχεια είναι εύκολο να καβαλήσουν το καλάμι και να γίνουν οι ποιο αυστηροί εκτελεστές του νόμου.Πάντα ομως με τις το σιωπηλό συγοντάρισμα του εκάστοτε κέντρου εξουσιας, καθώς είναι πάντα ευκολότερο να βάζεις τον μ..λ..κα να κάνει την βρωμοδουλεια.
Η γενικεύση τύπου όλοι ίδιοι είναι ίσως αδικεί πολλούς.Το ζήτημα είναι τι διάθεση για έλεγχο έχει η κοινωνία πάνω στην εξουσία καθώς απέχουμε πολύ απο το "η κοινωνία είναι φορέας εξουσιας".
Άβαταρ μέλους
T63
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2005, 03:28

Δημοσίευσηαπό blackchris » 19 Φεβ 2007, 19:34

Καπετάνιο Δημήτρη μην σπας τα .......... φρύδια σου με τους γραφικούς αυτούς τύπους για εμένα ξαναλέω μια είναι η λύση να κάνουμε τις κλίσεις τους χαρτί υγείας να ξεμπερδεύουμε :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό yiannos_wrangler » 28 Φεβ 2007, 14:44

αγαπητά χωμάτινα αδέλφια,

ευχαριστώ για τις γνώσεις, απόψεις σας. Σας ενημερώνω ότι την Κυριακή καθαρίζοντας το αυτοκίνητο μου, μαζί με ότι αλλο σκουπίδι βρήκα, πέταξα και την κλίση.

Δεν ξέρω τελικά αν θα την βρω μπροστά μου στο μέλλον, αλλά προς το παρόν την άφησα πίσω μου...

και πάλι ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
yiannos_wrangler
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 23 Ιαν 2007, 13:53

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες

cron