Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τα Περηφανα Κ.Α.Π.Η

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό IKE » 06 Μαρ 2004, 12:50

Εχω την αίσθηση πως έχουμε ξεφύγει απο το θέμα :P

Ο δικός μου υπολογιστής ήτανε ενας AMD K6 300mhz το 1998 οπότε δεν έχω μεγάλο παρελθόν. Παρ'ολα αυτά απο μικρός με ενδιέφεραν και διάβαζα όσα περιοδικά μπορούσα (με την ίδια λογική που διάβαζα για αυτοκίονητα χωρίς να έχω :oops: ) και είχα (και έχω ακόμα) ιδιαίτερη αδυναμία σε Mac και SGI :roll:
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό fatman » 06 Μαρ 2004, 15:23

Dr. Format και λοιποι,τι να πρωτοθυμιθουμε
Oric Atmos που για να κανεις reset τον γυρναγες μπρουμητα και παταγες με ενα στυλο στην τρυπιτσα??
Τοτε που ψαχναμε για κανα καλο compiler για basic μπας και τρεχουν πιο γρηγορα τα προγραμματα?
Τοτε που μας εφευγαν τα ματια στην assembly για εκμεταλευτουμε στο επακρο τις δυνατοτητες του Ζ80,του 6502 και μετεπειτα του φοβερου motorola 68000 series(αν και οσοι οικοιακοι υπολογιστεσ τον φορεσαν,θαφτικαν!)
Τοτε που για να φτιαξεις μια οθονη για εμπορικο προγραμμα σε rm cobol σου εφευγε ο κωλος?
Τοτε που καποιος απο το site ηταν μικρος και εκανε σκανδαλιες με το unix v ,σε αλλους συμμαθητες του.
Τοτε που 128Kb μνημης ηταν ενα πανακριβο ονειρο...
Το Pixel βγαινει ακομα αραγε, αν και για τους πρωτους υπολογιστες διαβαζα στη Τεχνικη Εκλογη(αν το λεω σωστα)
Πρεπει να φτιαχτει μια ενοτητα για τους δεινοσαυρους!!
Μονο το Niva εχει μεινει ιδιο απο το τοτε..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 06 Μαρ 2004, 16:59

Μου θυμίζει καφενείο που συχνάζουν συνταξιούχοι και θυμούνται τα παλιά :alright: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Τα ΚΑΠΗ είναι στην άλλη γωνία ρεεεεεε, εδώ συχνάζουν μόνο καθαρόαιμοι τετρακίνητοι :car4: :haha: :haha: :haha:
Πάντως, θυμάμαι ακόμα το πρώτο μου προγραμματάκι σε Basic:
- What is your name ? _
- Antony
- Hello Antony!
Σε Spectrum φυσικά με κασέτα (Donkey Kong κλπ.) :!: :!: :!:
Ορίστε, με κολλήσατε κι εμένα, πάω να φύγω γρήγορα γιατί σε λίγο θα βάλω τα κλάματα :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 06 Μαρ 2004, 17:07

Tι είναι αυτά τα SPECTRUM AMIGA ZX IBM κλπ????
Νέα μοντέλα 4Χ4??
Εξηγήστε μου σας παρακαλώ παιδιά γιατί είμαι πιτσιρικάς(23) και δε καταλαβαίνω τι λέτε :roll: :roll: :roll:
Η μόνη λέξη που καταλαβαίνω αυτές τις μέρες είναι μια
ΕΒΡΟΣ
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό tedos » 06 Μαρ 2004, 19:30

Ανοιξα ενοτητα υπο τον διακριτικο τιτλο "Τα Περηφανα Κ.Α.Π.Η" στα εκτος θεματος :twisted: :twisted: :twisted: Παρακαλω καποιον απο τους συντονιστες να μεταφερει τα ποστ εκει και τους "γνωστους αγνωστους" εσχατογερους να ερθουν εκει για δωρεαν τσαι :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό forester » 06 Μαρ 2004, 20:19

tedos@teda έγραψε:Ανοιξα ενοτητα υπο τον διακριτικο τιτλο "Τα Περηφανα Κ.Α.Π.Η" στα εκτος θεματος :twisted: :twisted: :twisted: Παρακαλω καποιον απο τους συντονιστες να μεταφερει τα ποστ εκει και τους "γνωστους αγνωστους" εσχατογερους να ερθουν εκει για δωρεαν τσαι :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Σωστός, γιατί , αν θυμάμαι καλά, εδώ λέγαμε κάτι για road book, trail ride..... :roll:
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 06 Μαρ 2004, 23:15

tedos@teda έγραψε:
Dr.Format έγραψε:
IKE έγραψε:Για διάτρητες κάρτες τίποτα? Ε δεν είστε και τόσο γέροι τελικά :P
Συνάδελφε "πολυτεχνίτη" τις διάτρητες τις είχα προλάβει το '82 στο μάθημα προγραμματισμού της Fortran. Εκεί να δεις γλέντια με της διατρητικές μηχανές. Κι αν σου έπεφτε το πακέτο κάτω και "σκόρπιζαν" οι κάρτες ? :evil: δεν σου λέω τίποτα. Αυτές ήταν ηρωϊκές εποχές για κομπιουτεράδες !! :P


Αχ νεουλια μου......τι να πρωτοθυμηθω......μηπως εγκατασταση των πρωτων IBM PC εν ετει 1980!!! στο πανεπιστημιο μου στην αμερικη??? Η μηπως την πρωτη τους διαφημιση στην Αμερικανικη τηλεοραση με σποτ απο την ταινια του Charlie Chaplin Μοντερνοι Καιροι?

Καλα με την fortran αλλα την COBOL την ξεχασατε???? :twisted: :twisted: :twisted:

Η ΑΜΙGA καλη (την εχω ακομα) αλλα και ο SINCLAIR???? :twisted: :twisted: :twisted:

και που να σας λεω για οταν κυνηγουσα Ιταλους στα Αλβανικα Συνορα.... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Είμαι σίγουρος ότι στην αποθήκη έχεις και ένα από τους πρώτους ENIAC :shock: :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες