Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πάμε καλά?!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό mytilini » 05 Μαρ 2007, 17:55

Επειδή λόγω επαγγέλματος διάβασα το σχέδιο για την αναθεώρηση του άρθρου 16 του Συντάγματος αλλά και το νέο σχέδιο νόμου για την παιδεία,τολμώ να πώ ότι και τα δύο είναι ΑΤΟΛΜΑ και θα έπρεπε να προχωρήσουν σε ακόμη μεγαλύτερες τομές.Τελικά ρε παιδιά,ποιοί φωνάζουν,έχετε πάρει χαμπάρι;ΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ,αυτοί που ποτέ δεν πάτησαν στις σχολές για να διδάξουν (ενώ πληρώνονται κανονικά) είτε τα κομματικά γκρουπούσκουλα που χάνουν την "πελατεία" (οι ίδιοι ποτέ δεν διαβάζουν,δεν δίνουν εξετάσεις,παίρνουν καλούς βαθμούς και αργότερα βολεύονται επαγγελματικά-ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΩ ΚΟΥΒΕΝΤΑ,ΕΧΩ ΙΔΙΑΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ).Τον έρμο τον γονιό που ξεπαραδιάζεται,τον ρώτησε κανένας;Τελικά τι θέλουμε;Να μας στέλνουν πτυχίο σπίτικαι μετά να μας βρίσκουν και καμμιά δουλίτσα (είπαμε,το Δημόσιο προτιμητέο);Σε ποιά χώρα του κόσμου γίνονται αυτά;ΠΟΥΘΕΝΑ
Εχετε δεί τόσο καιρό κανένα σοβαρό πνευματικό άνθρωπο να ταυτίζεται με τους διαφωνούντες;ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ. Φωνασκούν και ασχημονούν αυτοί που δεν έχουν να επιδείξουν το παραμικρό (οι πλουσιοπάροχα απομυζούντες τα κονδύλια για έρευνα που φυσικά εκμεταλλεύονται τους φοιτητές τους),μια ολιγαρχία μετρίων και αποτυχημένων-αυτοί κουμαντάρουν την παιδεία για μια τριακονταετία τώρα.Αλήθεια,γιατί φεύγουν στο εξωτερικό πλείστοι όσοι διαπρεπείς έλληνες επιστήμονες;
Γιατί κάποιοι πολέμησαν λυσσαλέα τα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών;Είμαι 44,δουλεύω από τα 19,ένα κατάλαβα:ο ανταγωνισμός βελτιώνει τα είδη σε όλα τα επίπεδα και σε όλους τους τομείς.Με την πρακτική και την νοοτροπία του "πέσε πίττα να σε φάω" δεν κάνουμε τίποτα.
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό drMel » 05 Μαρ 2007, 18:06

mytilini έγραψε:Επειδή λόγω επαγγέλματος διάβασα το σχέδιο για την αναθεώρηση του άρθρου 16 του Συντάγματος αλλά και το νέο σχέδιο νόμου για την παιδεία,τολμώ να πώ ότι και τα δύο είναι ΑΤΟΛΜΑ και θα έπρεπε να προχωρήσουν σε ακόμη μεγαλύτερες τομές.Τελικά ρε παιδιά,ποιοί φωνάζουν,έχετε πάρει χαμπάρι;ΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ,αυτοί που ποτέ δεν πάτησαν στις σχολές για να διδάξουν (ενώ πληρώνονται κανονικά) είτε τα κομματικά γκρουπούσκουλα που χάνουν την "πελατεία" (οι ίδιοι ποτέ δεν διαβάζουν,δεν δίνουν εξετάσεις,παίρνουν καλούς βαθμούς και αργότερα βολεύονται επαγγελματικά-ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΩ ΚΟΥΒΕΝΤΑ,ΕΧΩ ΙΔΙΑΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ).Τον έρμο τον γονιό που ξεπαραδιάζεται,τον ρώτησε κανένας;Τελικά τι θέλουμε;Να μας στέλνουν πτυχίο σπίτικαι μετά να μας βρίσκουν και καμμιά δουλίτσα (είπαμε,το Δημόσιο προτιμητέο);Σε ποιά χώρα του κόσμου γίνονται αυτά;ΠΟΥΘΕΝΑ
Εχετε δεί τόσο καιρό κανένα σοβαρό πνευματικό άνθρωπο να ταυτίζεται με τους διαφωνούντες;ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ. Φωνασκούν και ασχημονούν αυτοί που δεν έχουν να επιδείξουν το παραμικρό (οι πλουσιοπάροχα απομυζούντες τα κονδύλια για έρευνα που φυσικά εκμεταλλεύονται τους φοιτητές τους),μια ολιγαρχία μετρίων και αποτυχημένων-αυτοί κουμαντάρουν την παιδεία για μια τριακονταετία τώρα.Αλήθεια,γιατί φεύγουν στο εξωτερικό πλείστοι όσοι διαπρεπείς έλληνες επιστήμονες;
Γιατί κάποιοι πολέμησαν λυσσαλέα τα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών;Είμαι 44,δουλεύω από τα 19,ένα κατάλαβα:ο ανταγωνισμός βελτιώνει τα είδη σε όλα τα επίπεδα και σε όλους τους τομείς.Με την πρακτική και την νοοτροπία του "πέσε πίττα να σε φάω" δεν κάνουμε τίποτα.


Να σαι καλά

Μελέτης
drMel
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 05 Μαρ 2007, 18:18

Οπου δεν υπαρχει ιδιωτικη προτοβουλια δεν υπαρχει τιποτα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό nntezan » 05 Μαρ 2007, 19:48

Πω πω, τι χαλασμός απόψεων είναι αυτός. Μακάρι και πολιτικοί μας να μπορούσαν να κουβεντιάζουν έτσι, χωρίς ατάκες, φιοριτούρες κ΄ μεγαλοστομίες για το θεαθήναι. Μου φαίνεται ότι λίγο πολύ όλοι έχουμε δίκιο. Όπως γράφει ένας φίλος οι καθηγητές είναι στην ουσία κατεστημένο, κάνουν ότι θέλουνε πηγαίνουν στις σχολές όποτε θέλουν, βαθμολογούν όπως θέλουν, παραδίνουν βαθμολογίες όποτε θυμηθούν κ.λ.π. κακά. Από την άλλη μεριά οι φοιτητές δεν είναι κ΄ τόσο απασχολημένοι με τις σπουδές τους κ΄ ειδικά εκεί που δεν έχουν υποχρεωτική παρακολούθηση άστα να παν. Ο μεγαλύτερος στόχος τους είναι να έχουν καλή φοιτητική ζωή κ΄ βέβαια «όσο πιο λίγο διαβάσουμε παιδιά τόσο το καλύτερο»! Οι γονείς ο επόμενος τροχός της άμαξας. Με ένα μόνιμο άγχος για τα βλαστάρια τους, να περάσουν τα παιδιά, να σπουδάσουν τα παιδιά, να πάρουν πτυχίο τα παιδιά (όταν το επιτρέψουν οι καταλείψεις, οι απεργίες των καθηγητών κ΄ αποφασίσουν τα καμάρια τους να ανοίξουν κανά βιβλίο), να βρούνε δουλειά (ωραίο το καλαμπούρι ε?). Με μεγάλες αντοχές κ΄ με μεγάλες τσέπες με λίγη βοήθεια καμιά φορά από τη δεύτερη δουλίτσα (λόγω της δωρεάν παιδείας που έχουμε). Κ΄ ο τέταρτος τροχός της άμαξας, το κράτος. Συμβάλλει σαφώς με την απλόχερη χορηγία του στην εκπαίδευση στη χώρα μας τόσο σε έμψυχο υλικό (τόσοι μαύροι αστυνομικοί ασχολούνται με τα φρικιά κ΄ τους καλοπληρωμένους ψευτοαναρχικούς, θυμάστε αυτούς που πιάσανε μετά τη ληστεία στην τράπεζα στο κέντρο της Αθήνας ) όσο κ΄ με άψυχο υλικό(π.χ. δακρυγόνα κ΄ άλλα συμπαθή είδη). Συμβάλλει ενίοτε κ΄ δια της απουσίας του όπως όταν π.χ, κάηκε το Πολυτεχνείο εργάστηκε κόσμος κ΄ ντουνιάς για να ξαναγίνει.
Είναι όλα τόσο χάλια? Όχι βέβαια, αλλά κ΄ μόνο το γεγονός ότι υπάρχουν πολλά πολλά από τα στραβά φανερώνει την αναγκαιότητα για πολλές αλλαγές. Το θέμα δεν είναι λοιπόν αν θα γίνουν ή όχι ιδιωτικά πανεπιστήμια, υποχρεωμένοι είμαστε να τα επιτρέψουμε έτσι κ αλλιώς ( εξάλλου όποιος έχει το μαρούλι μπορεί να στείλει το βλαστάρι του στο εξωτερικό). Το θέμα για μένα είναι να διορθωθούν τα κακώς κείμενα αφενός κ΄ αφετέρου πως τα ιδιωτικά που τυχόν θα γίνουν δεν θα είναι σαν αυτά της Βουλγαρίας όπως σωστά ανέφερε κάποιος φίλος ή δεν θα γίνουν ακόμα ένα καρτέλ σαν αυτό με τις βενζίνες κ΄ τα γάλατα αλλά πραγματικά με τη λογική του ανταγωνισμού θα βοηθά στη βελτίωση κ΄ της δημόσιας εκπαίδευσης.
Ωραία θάταν αλλά επειδή ζούμε στην Ελλαδίτσα μας πολύ χλωμό το βλέπω,
Άβαταρ μέλους
nntezan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Φεβ 2007, 18:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 05 Μαρ 2007, 21:22

Λευτεριά στην Βόρειο Ήπειρο.


Άσχετο αλλά ήθελα και εγώ να περάσω ένα σύνθημα :oops:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: Καλα τα λετε ΑΛΛΑ.....

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 05 Μαρ 2007, 22:33

drMel έγραψε:
GFiotakis έγραψε:
drMel έγραψε:Φίλε μου

Η φωτογραφία σου δείχνει μόλις 5 άτομα.


Εγώ απευθύνθηκα σε 30000 φοιτητές της πορείας.

αν απο την φωτο ειδες "μόλις 5 άτομα"
δεν εχω να πω τιποτα αλλο ...
ο καθενας διαλεγει τι βλεπει ...αν ειναι ικανος πια να δει
...καλη συνεχεια


Φίλε μου
Το ντοκουμέντο δεν είναι και τόσο ντοκουμέντο, παίζεις και συ το παιχνίδι που παίζουν όλα τα μέσα με εικόνα

Καλα κρασια φιλε μου
οταν ξυπνησεις γυρνα και απο την αλλη μερια ....και να εισαι συγουρος ....πως δεν θα ξυπνησεις ποτε ....
αντε καλο υπνο .....καλοΜελετα και ερχετε .....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Re: Καλα τα λετε ΑΛΛΑ.....

Δημοσίευσηαπό drMel » 05 Μαρ 2007, 23:55

GFiotakis έγραψε:Καλα κρασια φιλε μου
οταν ξυπνησεις γυρνα και απο την αλλη μερια ....και να εισαι συγουρος ....πως δεν θα ξυπνησεις ποτε ....
αντε καλο υπνο .....καλοΜελετα και ερχετε .....


Χαίρομαι που έχεις άποψη και θέσεις,
Είναι χαρά μου να συνομιλώ μαζί σου και πιστεύω ότι συνεισφέρεις εποικοδομητικά στον διάλογο.
Τελευταία επεξεργασία από drMel και 13 Μαρ 2007, 21:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
drMel
 

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 06 Μαρ 2007, 00:01

blackchris έγραψε:Λευτεριά στην Βόρειο Ήπειρο.


Άσχετο αλλά ήθελα και εγώ να περάσω ένα σύνθημα :oops:



Δεν υπαρχει νοτια Αλβανια ρεεεεεεεεεεεεε.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Re: Καλα τα λετε ΑΛΛΑ.....

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 06 Μαρ 2007, 04:06

drMel έγραψε:
GFiotakis έγραψε:Καλα κρασια φιλε μου
οταν ξυπνησεις γυρνα και απο την αλλη μερια ....και να εισαι συγουρος ....πως δεν θα ξυπνησεις ποτε ....
αντε καλο υπνο .....καλοΜελετα και ερχετε .....


Χαίρομαι που έχεις άποψη και θέσεις,
Είναι χαρά μου να συνομιλώ μαζί σου και πιστεύω ότι συνεισφέρεις εποικοδομητικά στον διάλογο.

Ελπίζω να μην ενόχλησα τον μακάριο ύπνο σου φίλε μου …

Διάλογος : [<αρχ. διάλογος < διαλογίζομαι], (ο) ουσ. συνομιλία, συζήτηση ανάμεσα σε δύο ή περισσότερα πρόσωπα | στην πολιτική ορολογία και πρακτική η λ. χρησιμοποιείται με ειδική σημασία, για να δηλώσει την συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων ανάμεσα σε διάφορες κοινωνικές ομάδες και την προϊσταμένη αρχή, σε εργαζόμενους και την εργοδοσία κτλ.: εθνικός διάλογος για την παιδεία - διάλογος απεργών και υπουργείου | φιλοσοφικό ή λογοτεχνικό έργο, ή τμήμα αυτών, στο οποίο η ανάπτυξη του θέματος γίνεται με στιχομυθία και όχι με αφηγηματικό τρόπο: οι διάλογοι του Πλάτωνα
Πηγή: Μείζον Ελληνικό Λεξικό

Περαστικά
:wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Re: Καλα τα λετε ΑΛΛΑ.....

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 06 Μαρ 2007, 07:05

Παρακολουθώ την κουβέντα με εξαιρετικό ενδιαφέρον,ενώ είναι αξιο θαυμασμού το γεγονός ότι ακολουθεί τις αρχές ενός σωστού διαλόγου παρ' όλο που υπάρχουν τόσες διαφορετικές προσεγγίσεις στο θέμα.
Εκφράσεις του τύπου ''καλόν ύπνο'' δεν ταιριάζουν εδώ. Μη μου το χαλάτε τώρα..
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Τις πταιει;

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 06 Μαρ 2007, 09:54

Εγω στο εχω πει φιλτατε και αλλη φορα, δεν φταινε οι αλλοι, εσυ φταις που προσπαθεις να μαθεις τον μουγγο να τραγουδάει άριες!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό JOKER.1208 » 06 Μαρ 2007, 10:38

Καλημέρα σε όλους.
Αν και το αρχικό post δεν αναφερόταν μόνο στα της Παιδείας,
φαίνεται οτι το συγκεκριμένο θέμα έχει κεντρίσει περισσότερο το
ενδιαφέρον όλων,πράγμα λογικό λόγω της περιόδου που διανύουμε.

Απορία 1η:
Το πραγματικό ''αγκάθι'' πιστεύετε οτι είναι τα Ανώτατα Εκπ. Ιδρύματα?


Απορία 2η:
Σε ποιά σοβαρή ή μη χώρα της Ευρώπης υπάρχει παραπαιδεία?
Τι γονατίζει πραγματικά τους γονείς(γιατί στο πορτοφόλι θα καταλήξουμε)
η φοίτηση σε κάποιο Πανεπιστήμιο ή ο λογαριασμός του φροντιστηρίου ο οποίος ξεκινά πλέον απ'το Δημοτικό?!

Απορία 3η:
Ποιος βάζει πραγματικά φωτιά στα μπατζάκια μας, οι Χ (αγνώστου? και
υπόπτου προελεύσεως) χουλιγκάνοι* ή το όλο καλοστημένο σύστημα?


*Διευκρινίζω οτι δεν επικροτώ τέτοιες ενέργειες κατά ιδιωτικής περιουσίας.
MAN IS THE PARASITE
Άβαταρ μέλους
JOKER.1208
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 21 Ιουν 2005, 08:16
Τοποθεσία: κυψελη

Re: Καλα τα λετε ΑΛΛΑ.....

Δημοσίευσηαπό drMel » 06 Μαρ 2007, 11:00

dimitrios έγραψε:Παρακολουθώ την κουβέντα με εξαιρετικό ενδιαφέρον,ενώ είναι αξιο θαυμασμού το γεγονός ότι ακολουθεί τις αρχές ενός σωστού διαλόγου παρ' όλο που υπάρχουν τόσες διαφορετικές προσεγγίσεις στο θέμα.
Εκφράσεις του τύπου ''καλόν ύπνο'' δεν ταιριάζουν εδώ. Μη μου το χαλάτε τώρα..


Σε κάθε κουβέντα πάντα θα υπάρχει ένας γραφικός τύπος να λέει ότι του κατεβαίνει (σαν τον Ανευλαβή στον Τριανταφυλλόπουλο).
Δεν πειράζει είναι μια ευχάριστη νότα.
Τελευταία επεξεργασία από drMel και 13 Μαρ 2007, 21:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
drMel
 

Δημοσίευσηαπό drMel » 06 Μαρ 2007, 11:29

Ορθά το έθιξες,
η κουβέντα είναι μεγάλη και το πρόβλημα όντως ξεκινάει απο νωρίς αλλά τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ είναι θέμα σοβαρό γιατί αυτά σε ετοιμάζουν για την παραγωγή.

Η παραπαιδεία είναι ένα ζήτημα μεγάλο που δεν έχει μόνο το χάλι της παιδείας σαν αιτία. Φταίει και η ανεργία και ο υπερπληθυσμός των εκπαιδευτικών. Το κόστος της παραπαιδείας είναι άμεσο και πονάει αλλά της παιδείας είναι έμμεσο και αποτελεί μεγαλύτερο αγκάθι σε μακροοικονομικά μεγέθη.

Φωτιά στα μπατζάκια μας βάζει όλο το σύστημα αλλά δεν χρειάζεται να συμβάλουμε και μείς.
drMel
 

Re: Τις πταιει;

Δημοσίευσηαπό sacram » 06 Μαρ 2007, 12:00

Θα συμφωνήσω mε τον ΜΕL στο ότι δεν πρέπει να συμβάλουμε κ εμείς στην φωτειά στα μπατζάκια μας.
Συμβολή για εμένα είναι το άραγμα και η δεκτικότητα σε οτι μας βρίσκει αντίθετους. :wink:
Ο καθένας βέβαια έχει τις απόψεις του και τις θέσεις του γιατί αυτό είναι η ελευθερία.
Αν και κάποιος είχε τραγουδήσει..freedom is never free και όλα σχετικά λοιπόν...

Σχετικά με την foto του Gfiot...εγώ δεν επικεντρώνομαι στα έστω 5 άτομα με τα καδρόνια...αλλά στα ένστολα που κάθονται και περιμένουν...(και δεν είναι η πρώτη φορά....)

leipsippos έγραψε:Εγω στο εχω πει φιλτατε και αλλη φορα, δεν φταινε οι αλλοι, εσυ φταις που προσπαθεις να μαθεις τον μουγγο να τραγουδάει άριες!

Προηγουμένος εγώ και ο joker.1208 <παρεξηγηθήκαμε> οτι χαρακτηρίσαμε τους συμφορουμιστές μας φυτά.
Για πες και εσυ ρε George.. ποιός είναι ο μουγκός και σε σχέση με ποιόν είναι μουγκός
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες

cron