Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Φτανει πια η αισχροκερδια με την τιμη της βενζινης

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Φτανει πια η αισχροκερδια με την τιμη της βενζινης

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 09 Μαρ 2007, 11:23

Φτάνει πια....


Εδώ και 10 ημέρες συμβαίνει κάτι παράξενο και εξωπραγματικό στην χώρα μας.

Παρότι οι τιμές του πετρελαίου διεθνώς μειώθηκαν αισθητά και παραμένουν χαμηλά, η τιμή της βενζίνης στα πρατήρια αυξήθηκε κατά 10 περίπου λεπτά το λίτρο, σε όλα τα πρατήρια βενζίνης.

Γιατί έγινε αυτό; Αυξήθηκε η τιμή του αργού; ΟΧΙ. Υπάρχουν αποθέματα που αγοράστηκαν με ακριβή τιμή; ΟΧΙ

Τότε τι συμβαίνει;

Είναι απλό:

Μειώθηκαν 30-40% τα έσοδα των πρατηρίων από την πώληση πετρελαίου θέρμανσης λόγω της καλοκαιρίας.

Η κυβέρνηση προσανατολίζεται να επαναφέρει το θέμα των ταμειακών μηχανών στα πρατήρια, για να μπορεί να ελέγχει τους τζίρους τους.

Όλα αυτά όμως δεν αρέσουν στο καρτέλ των καυσίμων. Δεν θέλουν να μειωθούν τα έσοδα τους ούτε δραχμή και αποφασίζουν να αλλάξουν προς τα πάνω τις τιμές τους. Άλλωστε σε μια χώρα που αύξησε εν μια νυκτί το ΑΕΠ της κατά 25%, οι καταναλωτές δεν έχουν ανάγκη.

Έτσι είναι όμως; Είμαστε πράγματι τόσο πλούσιοι; Είμαστε πράγματι τόσο πρόθυμοι να συντηρήσουμε το εισόδημα του καρτέλ από την δική μας τσέπη έτσι αβίαστα;

Τι μπορούμε όμως να κάνουμε; Μπορούμε να αντιδράσουμε. Μπορούμε να δείξουμε σε αυτούς που βάζουν αβίαστα το χέρι στην τσέπη μας με το έτσι θέλω, ότι δεν είμαστε αγελάδες να μας αρμέγουν, είμαστε το χέρι που τους ταίζει...



Την επόμενη Τετάρτη, 14 Μαρτίου 2007, μην βάλετε βενζίνη στο αυτοκίνητο σας. Αφήστε το σπίτι.. πάρτε το λεωφορείο...πάρτε το ποδήλατο...μοιραστείτε την διαδρομή με έναν φίλο σας... αλλά μην βάλετε βενζίνη... αφού είναι τόσο φθηνή και τα κέρδη του καρτέλ τόσα λίγα, δεν θα πάθει κανείς τίποτα αν τα βενζινάδικα δεν έχουν πελάτες για μια μέρα.

Ή μήπως όχι; Μήπως θα δείξουμε επιτέλους οτι δεν είμαστε πρόβατα αλλά ενεργοί και νοήμονες πολίτες;



Αντιδράστε στην απροκάλυπτη επίθεση στην τσέπη μας. Μην βάλετε βενζίνη την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2007, και στείλτε αυτό το email σε όλους όσους γνωρίζετε. Όσοι περισσότεροι είμαστε τόσο το καλύτερο!


*Σωστο μεν, αλλα οχι αρκετο,δε, για να πεσει η τιμη της. Δεν ξερω ποιος φορεας το ξεκινησε αλλα δεν εχω προβλημα, απλα δεν θα βαλω. Ετσι για αντιδραση.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Φτανει πια η αισχροκερδια με την τιμη της βενζινης

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 09 Μαρ 2007, 15:47

Μεσα ρε.!Αλλα δεν βλεπω φως με τετοιες ενεργειες.Ετσι για αντιδραση λοιπον,και εγω δεν θα βαλω. :phear: :phear: :phear:
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Φτανει πια η αισχροκερδια με την τιμη της βενζινης

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 09 Μαρ 2007, 15:53

Και εγώ μέσα επειδή είμαι πολυ αντιδραστικός....
Θα γεμίσω τη Τρίτη :)
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Φτανει πια η αισχροκερδια με την τιμη της βενζινης

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 09 Μαρ 2007, 16:07

Εγω αν δω οτι δεν εχω βενζινη, παιζει να παρω και το ποδηλατο για την δουλεια, ετσι για αλλαγη.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό gus-60 » 09 Μαρ 2007, 17:10

τελικά αυτη την ιστορία με τις ταμειακές στα πρατήρια βενζίνης δεν τη
κατάλαβα ποτέ.
και νομίζω ότι είναι πρόκληση για τους υπολ. εμπόρους, όταν για την έναρξη του επαγγέλματος είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η ταμειακή μηχανή.
ΜΑΓΚΕΣ ΟΙ ΒΕΝΖΙΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΔΕΣ

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΑΝΑΠΗΡΟΙ ΠΟΛΕΜΟΥ ΓΙΑ ΑΔΕΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΕΡΩΝ???
Άβαταρ μέλους
gus-60
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 02 Φεβ 2007, 01:30
Τοποθεσία: αττική

Δημοσίευσηαπό nntezan » 09 Μαρ 2007, 18:57

Γιατί τους ταξιτζήδες να τους αφήσουμε απέξω? Κι αυτοί έχουν διαφορετικό πισινό από τους υπόλοιπους απ ότι φαίνεται. Κ΄ να μην ξεχνάμε ότι δίνουν περιουσίες για την αγορά των ταξί. Προφανώς για να δεσμεύουν τόσα χρήματα δεν θα βγάζουν κ΄ λίγα. Χώρια βέβαια τα κλεψιμαίικα, τις διπλές ή τριπλές κούρσες. Κ΄ βέβαια δεν γνωρίζουμε αν υπάρχουν ανάπηροι περιπτεράδες όπως σωστά το λέει ο φίλος αλλά σίγουρα τα περισσότερα αν όχι όλα τα περίπτερα τα νοικιάζουν με μεγάλο αέρα. Αλλά σ αυτή τη χώρα δεν είναι τα γουρουνάκια τόσο πολύ ίσα μεταξύ τους.
Για τη ενζίνη συμφωνώ κ΄ εγώ αν κ΄ δεν νομίζω ότι υπάρχει χρόνος να το μάθει πολύ κόσμος. Θέλει ίσως καλύτερη οργάνωση κ΄ περισσότερο χρόνο.
Άβαταρ μέλους
nntezan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Φεβ 2007, 18:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Φτανει πια η αισχροκερδια με την τιμη της βενζινης

Δημοσίευσηαπό doc » 09 Μαρ 2007, 19:32

leipsippos έγραψε:Αντιδράστε στην απροκάλυπτη επίθεση στην τσέπη μας. Μην βάλετε βενζίνη την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2007, και στείλτε αυτό το email σε όλους όσους γνωρίζετε. Όσοι περισσότεροι είμαστε τόσο το καλύτερο!



Και τι θα κερδίσουμε ρε Γιώργο? Θα βάλουμε την Τρίτη, θα βάλουμε και την Τετάρτη... Ότι χιλιόμετρα είναι να κάνουμε θα τα κάνουμε... Σιγά το πράμα!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό mytilini » 10 Μαρ 2007, 07:26

Επειδή με το θέμα έχω ασχοληθεί επαγγελματικώς,ένα σας λέω να έχετε υπ'όψιν σας:την τιμή λιανικής πώλησης του πρατηρίου καθορίζει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΩΣ και μόνο η προμηθεύτρια εταιρία.Η συντριπτική πλειοψηφία των βενζινοπωλών πηγαίνει για ένα μεροκάματο και τους ανεβάζουν λίγο τα παραφερνάλια (λιπαντικά,αξεσουαράκια κλπ).Μην ξεχνάτε ότι τα περισσότερα πρατήρια ΔΕΝ είναι ιδιόκτητα και έχουν ιδιαίτερα υψηλά κόστη λειτουργίας (ενοίκιο,μισθοί,ασφάλειες κλπ).Ούτε εμένα μου αρέσει αυτή η κατάσταση.Ενας τρόπος υπάρχει να σταματήσει αυτή η ανώμαλη κατάσταση:ενιαία φορολόγηση των προϊόντων δϊύλησης.
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 10 Μαρ 2007, 10:29

Χαίρομαι που κάποιος άνοιξε αυτό το θέμα γιατί είχα αρχίσει να νιώθω ανώμαλος! Κανείς δε σχολιάζει την αδικαιολόγητη αύξηση!
Εγώ όμως το έχω αποδώσει αλλού...Μήπως επειδή ο καιρός μας κάνει τη χάρη, έρχεται καλοκαίρι, έρχεται κατά συνέπεια η εποχή των εκδρομών, παραλιών κτλ και γι αυτό σιγά σιγά ανεβαίνει η τιμή της βενζίνης;

Πλέον έχει γίνει εξωφρενικό. Αυτό το μήνα επειδή βόλεψε η δουλειά κι έχει πλέον πολύ καλό καιρό, άρχισα να παίρνω στη δουλειά το γουρούνι και όχι το αμάξι! Ειλικρινά, έχω πολύ καιρό να νιώσω τόσο (σχετικό το "τόσο" έτσι; ) άνετος οικονομικά. Άλλο (χονδρικά) τα 25€/βδομάδα του Freelander κι άλλο τα 5€/βδομάδα του γουρουνιού.

Επίσης, μπορεί κάποιος να εξηγήσει το μηχανισμό λειτουργίας (πλήρωση δεξαμενών,σχέση με εταιρείες, κέρδη) των βενζινάδικων; Γιατί όπως προείπατε, κι εγώ θεωρώ από τους πιο κερδοσκόπους επαγγελματίες τους βενζινοπώλες και τους ταξιτζήδες. Μη τυχόν και κάνω λάθος...

:roll: :? :lolmen:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό disco » 10 Μαρ 2007, 10:59

Πάω να φουλάρω υγραέριο, έχω και μισό ρεζερβουάρ.

Ok. για δυο εβδομάδες.

Οι αλήτες. Εμπάργκο ρε.

Αν το κάνουμε όλοι, θα την ακούσουν στερεοφωνικά, οι άχρηστοι.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό mytilini » 10 Μαρ 2007, 11:18

Η σχέση συνεργασίας βενζινοπώλη/εταιρείας είναι μια "λεόντια"συμφωνία ασφαλώς και σαφώς υπέρ της εταιρείας.Εχουμε και λέμε:
1.Την τιμή λιανικής πώλησης καυσίμων ορίζει αποκλειστικά και μόνο η εταιρεία με καθημερινό δελτίο τιμολόγησης το οποίο κοινοποιείται τηλεφωνικώς ή με φαξ ή με μέϊλ.
2.Ο ποιοτικός έλεγχος γίνεται με δειγματοληψία καυσίμου σε σφραγισμένο κουτάκι με την παράδοση στις δεξαμενές και δεσμεύει την εταιρεία πρωτευόντως και δευτευρευόντως τον βενζινοπώλη (τον επίσημο συνεργάτη,όχι το ελεύθερο πρατήριο).
3.Στην τιμή λιανικής,ο βενζινοπώλης έχει μπόνους μόνο εάν πετύχει συγκεκριμένο στόχο όγκου πώλησης.
4.Δεν μπορεί ο βενζινοπώλης να έχει λιγότερη ποσότητα καυσίμου από αυτήν που του επιβάλει η εταιρεία (π.χ.πετρέλαιο θέρμανσης πληρότητα δεξαμενής στο 30%).
5.Ο συμβεβλημένος πρατηριούχος,δεσμεύεται στην εμπορία λιπαντικών και συναφών ειδών,είτε τα αγαθά αυτά έχουν "κίνηση" είτε όχι.
Οι συμβάσεις είναι συνήθως διετείς και εναπόκειται στην κρίση της εταιρείας η αανανέωσή τους ή όχι.
Δική μου ταπεινή συμβουλή:επιλέξτε πρατηριούχο με γνώμονα την ποιότητα του καυσίμου και όχι πρωτίστως την τιμή λιανικής.Η τιμή θ'ανέβει ακόμη περισσότερο δοθέντος ότι υπάρχει δέσμευση για εξομοίωση του φορολογικου συντελεστή με τις υπόλοιπες χώρες της Ε.Ε.Δηλαδή με απλά λόγια:σε 18 μήνες η τιμή λίτρου θα είναι περίπου στο 1,50-1,80 € ανά λίτρο.Προσωπικά είμαι απόλυτα σύμφωνος με την ιδέα ενός καλά οργανωμένου μποϋκοτάζ αλλά και της εναλλακτικής μετακίνησης(μοτο,ποδήλατο,συγκοινωνία).
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 10 Μαρ 2007, 12:45

Αν η βενζίνη πάει όντως στο 1.80, τουλάχιστον θα μειωθεί η κίνηση, το άγχος, τα μποτιλιαρίσματα και κυρίως η μόλυνση για το περιβάλλον.
Τώρα για το ότι θα χρειαζόμαστε μια περιουσία για να κινούμαστε, είναι άλλη ιστορία...
Έχω μια ελαφριά χονδροπάθεια στο αριστερό γόνατο κι ενώ λατρεύω το ποδήλατο δε μπορώ να κάνω αλλιώς, βενζίνη θα έβαζα μόνο για ταξίδια.

Σοβαρά τώρα, το θέμα είναι ότι κάποιος φταίει, δε μπορεί να μας πουλάνε συνέχεια το γνωστό παραμύθι για τη φθηνότερη βενζίνη στην Ευρώπη (ναι, αλλά με τι αναλογία μισθών) και να μας τη βαράνε κατακέφαλα! Όποιοι κι αν είναι αυτοί.

Κι όσο για τους πρατηριούχους, όταν ανέβαζαν την τιμή με την υπάρχουσα βενζίνη στις δεξαμενές απλά γιατί ακολουθούν "τις διεθνείς τιμές πετρελαίου που ακολουθούν συνεχώς ανοδική πορεία", δε νομίζω ότι φταίει η προμηθεύτρια εταιρεία...(Έχει γίνει μπροστά μου αυτό σε πρατήριο Shell).
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό KamenosAfricanos » 10 Μαρ 2007, 20:24

Για να τους πονέσει χρειάζεται μια πιο οργανωμένη αντίδραση από τους καταναλωτές. Μια μέρα δεν αρκεί, ούτε που θα τους ακουμπήσει, διότι η ημερήσια κατανάλωση καυσίμου θα επιτευχθεί ούτως ή άλλος και η αποκατάσταση θα έρθει με μία μέρα καθυστέρηση.

Μεγαλύτερο πλήγμα θα καταφέρουμε αν όλοι μποϊκοτάρουμε μια μια τις εταιρείες.

Και εξηγούμαι. Αν για έναν μήνα όλοι μας, ενώ βάζουμε βενζίνη στα οχήματά μας κανονικά, δεν βάζουμε από πρατήρια συγκεκριμένης προεπιλεγμένης εταιρείας (κάποιας μεγάλης για αρχή), αλλά από όλες τις άλλες. Αυτό θα την αναγκάσει να μειώσει το κοστολόγιό τις. Τον επόμενο μήνα επιστρέφουμε σε αυτήν και μποϊκοτάρουμε άλλη εταιρεία για έναν ολόκληρο μήνα.

Έναν ολόκληρο μήνα χωρίς έσοδα μια πετρέλαιοβιομηχανία είναι αναγκασμένη να προβεί σε μεθόδους αποκατάστασης του πελατολογίου της.
Άβαταρ μέλους
KamenosAfricanos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 16:16

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 11 Μαρ 2007, 09:52

Παντως οσον αφορα το δειγμα απο τις δεξαμενες να ξερετε οτι ειναι δειγμα απο το βυτιο που φερνει το καυσιμο και οχι απο την δεξαμενη του πρατηριουχου.Αυτο σημαινει οτι απο εκει και περα ο εκαστοτε πρατηριουχος κανει οτι θελει με τις αναλογες κανουλες.Τρανο παραδειγμα το ατυχημα με το βενζιναδικο που πηρε φωτια στα Πατησια πριν μερικα χρονια με καταληξη να χασει την ζωη του και ενας ανθρωπος.Θυμαστε τι εγινε?Μεταγκιση και μετα εγινε το κακο.Οσον αφορα τους ελεγχους αφηστε το καλυτερα μια στο χρονο οπου το υπουργειο εμποριου ερχεται και κανει μετρηση στις αντλιες αν οντως βαζουν το λιτρο που γραφει ο μετρητης η οχι(το γνωστο ταμπελακι το στρογγυλο πανω στην αντλια ολοι το εχετε δει).Για την ποιοτητα καμια σχεση αν σου κανουν καταγγελια τοτε ερχονται και παιρνουν δειγμα.Κλαφτα χαραλαμπε.Σε πρατηριο γνωστης εταιρειας στην γειτονια μου που διατυμπανιζει οτι γινονται καθημερινοι ελεγχοι απο το ΕΜΠ οσον αφορα την ποιοτητα δεν ισχυει τιποτα.Απλως στο πρατηριο εχουν μοστραρει τον ελεγχο που εγινε ακουσων ακουσων το 2005 καλα κρασσα.
Για αυτο σας λεω ουτε ποιοτητα ουτε τιποτα τριχες κατσαρες :evil: :evil:
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 11 Μαρ 2007, 10:42

Το θέμα είναι οτι σαν καταναλωτές αγοράζουμε κάτι το οποίο δεν ξέρουμε τι ποιότητας είναι και πόσο αγοράσαμε. Ας το πληρώσω όσο ο Ευρωπαίος αλλά να ξέρω τουλάχοστον ι πιότητας αγαθό αγοράζω και ότι όντως πλήρωσα 10 λίτρα και πήρα 10 λίτρα. Με το ντίζελ π.χ. που μπορεί κάποιος να καταστρέψει τον κινητήρα του και είναι υλικό συχνής νοθείας ποιός προστατεύει τοπν καταναλωτή?
Εχω την εντύπωση πως η ευρεση ενναλλακτικής ενέργειας είναι μονόδρομος.

Η φιάλη υγραερίου έχει μανόμετρο να ξέρεις πόσο έβαλες??
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 24 επισκέπτες