Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Η Ελλαδα καιγεται...

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 29 Ιουν 2007, 10:43

Δεν πειράζει θα πάρουν τ'αρχ@δι@ μας ΟΛΟΙ !!!
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό sacram » 29 Ιουν 2007, 11:00

καλα μην ορκίζεσαι....μεγάλη τζούρα κανε μεγάλη κουβέντα μη λες....

Τοσα χρονια τα ίδια σκατα μας κυβερνάνε,,,,,παγκόσμιο φαινόμενο.....να σε σίγουρος πως τίποτα δεν θα αλλάξει..
Ρίξε μια ματιά γύρω σου να δεις πως στους περισσότερους...δεν τους καίγετε καρφί.

Ακου ατάκα. Το πρωί....πετυχαίνω ston δρόμο πιτσιρικά γνωστό μου (endura)...χάλια εγώ...με κοιτάει..τι έπαθες μου λέει! Καιγετε το βουνό μας του λέω....
και μου απαντάει....ναι γαμησέ τα, tώρα που θα πηγαίνουμε για enduro???

Γι'ατο σου λέω....μόνο οταν η ανθρωπότητα ψωφήσει...τότε ίσως σωθεί η κατάσταση
Εγραψα και κομμάτι Μακη,,,για το βουνό μας
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό nignis » 29 Ιουν 2007, 11:06

Για όσους ξερουν την περιοχή του νοτίου Πηλίου να αναφερω οτι η καταστροφή είναι κολοσσιαία.

Το ομορφο πευκοδάσος που υπήρχε μετά το σταθμό της πυροσβεστικής(ανεβαίνοντας για Αργαλαστή αριστερά) και η περιοχή γυρω από τη διασταυρωση Νεοχωρίου-Αργαλαστής είναι ήδη παρελθόν από την πρώτη ημέρα της φωτιάς (Τετάρτη). Ομοίως και η εκτάσεις που ήταν στις δυο πλευρές του δρόμου που πάει προς το χωριό Συκή, η οποία εχει καει περιμετρικά για ακόμα μια φορά

Φαίνεται πως η φωτιά αποτελείωσε το εργο της προηγούμενης φωτιας πριν απο μερικά χρόνια, τοτε που είχε πεσει και το πυροσβεστικό αεροσκαφος κοντα στην Αργαλαστή….

Τωρα θα εχουν απομεινει μονο λιγοστά πευκα πάνω από το χωριό Αφετες και προς το φράγμα «Παναγιώτικο»

Η φωτία χθες κινηθηκε προς 2 κατευθυνσεις:

Η μια προς το χωριο της Αργαλαστής όπου εφτασε μεχρι τα πρώτα σπίτια της συνοικιας Κατσιλοχωρι, ενώ πρεπει να εφτασε και κοντα στη θάλασσα από την πλευρα του Αιγαίου( Ξινόβρυση-Ποτιστικά μεσω της περιοχής του σκουπιδότοπου και τωμ νταμαριών της Συκής)

Από την άλλη πλευρά πέρασε από Νεοχώρι, έκαψε το πευκοδασος μεχρι τη διασταυρωση για Μηλιές και συνεχίζει προς Καλαμακι…..

Αν καποιος ανοιξει το χάρτη θα δει οτι μιλαμε για ολοκληρα γεωγραφικά «τετραγωνάκια»…..ΦΡΙΚΗ

Η περιοχή ήταν μια ευχάριστη διαδρομή πευκοδάσους κατα μήκος του κεντρικού δρόμου και αποτελούσε μια ενδιαφέρουσα αλλαγή στο τοπίο μετά του ελαιώνες των πρώτων χωριών, με εντονη παρουσία ποικιλόμορφης πανίδας
Υπήρχε ένα καλό δικτυο δασικών-αγροτικών δρόμων, κατάλληλους για σύντομες εκδρομές. Τωρα θα μεινουν μόνο καρβουνα….
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό niriis2000 » 29 Ιουν 2007, 11:16

friki
parnitha-sos.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
niriis2000
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:18

Λυπάμαι...

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Ιουν 2007, 11:32

Ήμουν όλη το βράδυ σε αυτό το αγαπημένο βουνό.... Το ΒΟΥΝΟ ΜΑΣ.
Δε θα πω για τα ελάφια και τις χελώνες, δε θα μιλήσω για τα δέντρα...

Είμαι συντετριμμένος... χάσαμε το "διαμάντι" μας.... ΟΛΟΙ ΜΑΣ :cry:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό GALLOPER » 29 Ιουν 2007, 11:50

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
GALLOPER
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005, 19:00

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Ιουν 2007, 12:19

....Το άλλο μεγάλο μέτωπο είναι το Πήλιο, όπου υπάρχουν τρεις πυρκαγιές στο Νεοχώρι, στο Καλαμάκι και στις Μηλιές.

Στο έργο της κατάσβεσης παίρνουν μέρος 123 πυροσβέστες με 49 οχήματα, 87 άτομα και 100 στρατιώτες, ενώ δύο αεροπλάνα και ένα ελικόπτερο κάνουν ρίψεις νερού στο Νεοχώρι και στο Καλαμάκι και άλλα τρία αεροπλάνα και ένα ελικόπτερο στις Μηλιές.

Σε πλήρη εξέλιξη είναι και η πυρκαγιά στην Αγιά της Λάρισας και στην Μελιβοία, όπου κάνουν προσπάθειες για την κατάσβεσή της 5 πυροσβεστικά αεροπλάνα, 116 πυροσβέστες με 36 οχήματα, 30 άτομα και 100 στρατιώτες.
.....
Πηγή: www.in.gr

Έχει κι άλλο ακόμα ;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό sacram » 29 Ιουν 2007, 12:30

δεν είναι δυνατόν....τα βουνά μας...το βουνό μας...καίγονται ακόμα
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Λυπάμαι...

Δημοσίευσηαπό ZID » 29 Ιουν 2007, 12:30

superspy έγραψε:Ήμουν όλη το βράδυ σε αυτό το αγαπημένο βουνό.... Το ΒΟΥΝΟ ΜΑΣ.
Δε θα πω για τα ελάφια και τις χελώνες, δε θα μιλήσω για τα δέντρα...

Είμαι συντετριμμένος... χάσαμε το "διαμάντι" μας.... ΟΛΟΙ ΜΑΣ :cry:

Άραγε έμεινε τπτ???Τα ελάφια ??Να σώθηκε κανένα?? πωπω χάλιααααααα :cry: :cry: . Πρέπει να κάνουμε κάτι από Σεπτέμβρη να φυτεύσουμε κανα πευκάκι ... μήπως και σώσουμε τίποτα... . Μένω και εγώ κοντά στο ολυμπιακό χωριό και όλο το βράδυ κοίταγα τη φωτιά .... με πόνεσε η καρδιά μου ... :(
The sign in the road says we're goin' nowhere,Oh Yeahhh!!!!
Άβαταρ μέλους
ZID
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 03 Απρ 2007, 19:46
Τοποθεσία: Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό pskoul » 29 Ιουν 2007, 12:37

Θλίβομαι πραγματικά για τις καταστροφές που έχουν γίνει τις τελευταίες μέρες τόσο στην Αττική όσο και οπουδήποτε αλλού.
Το χειρότερο είναι ότι από εχθές το απόγευμα παρακολουθώ για την καταστροφή στην Πάρνηθα από την άνεση του καναπέ μου με το κλιματιστικό να με δροσίζει, όπως οι περισσότεροι χωρίς να κάνω τίποτα.
Δυστυχώς το πρόβλημα μας πάντα είναι τί δεν έκαναν οι άλλοι (για την καταστολή, πρόληψη κτλ), αλλά ποτέ δεν κοιτάμε τι δεν κάναμε εμείς.

Αν γνωρίζει κάποιος πώς μπορούμε να βοηθήσουμε σήμερα και με ποιο τρόπο χωρίς να γινόμαστε βάρος ας το πει ?

Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
pskoul
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 11 Φεβ 2005, 17:57

Δημοσίευσηαπό ZID » 29 Ιουν 2007, 12:49

pskoul έγραψε:Θλίβομαι πραγματικά για τις καταστροφές που έχουν γίνει τις τελευταίες μέρες τόσο στην Αττική όσο και οπουδήποτε αλλού.
Το χειρότερο είναι ότι από εχθές το απόγευμα παρακολουθώ για την καταστροφή στην Πάρνηθα από την άνεση του καναπέ μου με το κλιματιστικό να με δροσίζει, όπως οι περισσότεροι χωρίς να κάνω τίποτα.
Δυστυχώς το πρόβλημα μας πάντα είναι τί δεν έκαναν οι άλλοι (για την καταστολή, πρόληψη κτλ), αλλά ποτέ δεν κοιτάμε τι δεν κάναμε εμείς.

Αν γνωρίζει κάποιος πώς μπορούμε να βοηθήσουμε σήμερα και με ποιο τρόπο χωρίς να γινόμαστε βάρος ας το πει ?

Παναγιώτης
Όσοι προσπαθησαν να ανέβουν χθες στο βουνό .. λίγοι τα κατάφεραν μιας και η αστυνομία είχε απαγορεύσει την διέλευση οχηματων και πεζών... Δεν μπορούμε δυστυχώς να βοηθήσουμε.... και πώς να βοηθήσουμε πλέον που κάψανε τα 3/4 του Δρυμού :(
The sign in the road says we're goin' nowhere,Oh Yeahhh!!!!
Άβαταρ μέλους
ZID
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 03 Απρ 2007, 19:46
Τοποθεσία: Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό niriis2000 » 29 Ιουν 2007, 13:00

Αν καποιος μπορεσει να διοργανωσει το συντομοτερο μια αναδασωση για να σωσουμε οτι προλαβουμε. Μηπως και καταφερουμε να δειξουμε στα παιδια μας κατι παραπανω απο φωτογρφιες...
parnitha-sos.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
niriis2000
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:18

Δημοσίευσηαπό Shaka » 29 Ιουν 2007, 13:06

Κρέμασμα στην Ομόνοια θέλουν όλοι για παραδειγματισμό. Πράσινοι και γαλάζιοι..... :evil: :evil: :evil:

Και δυστυχώς το 80-90% των πολιτών μένει αδιάφορο σε όλα αυτά τα τραγικά συμβάντα, ο ωχαδερφισμός στα καλύτερά του. :(

Και όποιος βαυκαλίζεται με αναδασώσεις και άλλα αισιόδοξα, ας προσγειωθεί. Για μερική οικοπεδοποίηση το πάνε, σε 10-15 χρόνια. Παρατηρείστε στους πρόποδες τις Πεντέλης (κοντά στην πίστα του enduro) που έχουν αναρριχηθεί οι μεζονέτες.... :evil: :evil: :evil:

Έχουμε τις κυβερνήσεις που μας αξίζουν, δυστυχώς. Κανένα π@ύστη...!
:twisted:
Και το φοβερό της ημέρας είναι ότι εμφανίστηκαν και κάποιοι που προσπαθούν να κερδίσουν από την τραγική κατάσταση της Πάρνηθας. :evil: :evil: :evil:
Προφανώς ακόμα και 10 φύλλα παραπάνω μετράνε....
YOU HAVE TO TRY HARDER IF YOU WANT TO FOLLOW ME

RR P38
RRC BOBTAIL
EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
LAND ROVER MEETING
Άβαταρ μέλους
Shaka
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 14 Σεπ 2003, 20:49
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jimnyblue » 29 Ιουν 2007, 13:22

Μηπως πρεπει να ενεργοποιηθουμε λιγο;
jimnyblue
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2003, 23:52

Δημοσίευσηαπό kchatz » 29 Ιουν 2007, 14:15

το site του συλλόγου Εθελοντές ΔΑΣοπυροπροστασίας Αττικής ειναι αυτο http://www.edasa.gr/

Διαβάστε τι μπορουμε (δεν ειμαι και σίγουρος πλεον) να προσφέρουμε.
Άβαταρ μέλους
kchatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 10 Μαρ 2004, 15:15
Τοποθεσία: Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες