Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΑΡΑΓΕ, ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΔΩ;

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΑΡΑΓΕ, ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΔΩ;

Δημοσίευσηαπό Researcher » 30 Ιουν 2007, 10:44

" Και εκεί που βάδιζα αμέριμνος,
ψάχνοντας για το επόμενο θέμα,
φωτογραφικό εννοώ,
μιας και τα μανιτάρια και οι ποικιλίες
του είδους είναι πολλές σε αυτό το
παραμυθένιο μέρος,...
κλαδάκια σπάσανε πίσω μου,
μικρό σύρσιμο και βάδισμα
προσεχτικό έπιασε το αυτί μου,...
και σαν μια ονειρική οπτασία
στο αργό μου γύρισμα αποκαλύφθηκε
η αγνότητα και καθαρότητα της φύσης
σε όλο της το μεγαλείο...
Αυτά τα μάτια που με κοίταζαν επίμονα,
αυτό το βλέμα το παρθένο,
η προσωποποίηση της αθωότητας...
Μόλις που κοντοστάθηκε λίγα δευτερόλεπτα,
αρκετά, ώστε να αποθανατίσω την όψη του
σε μερικά μόνο καρέ ψηφιοποιημένης εικόνας,...
Και ήταν σαν να μου'λεγε: ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΜΕ!!!
ΤΟ ΞΕΡΩ! ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!!
Άφησε την προσδοκία του και επιταγή του,
και αφού σιγουρεύτηκε ότι το μήνυμα είχε
αποδωθεί και παραληφθεί,...
γοργά ξεκίνησε για τον δρόμο της επιστροφής
μέσα στα άδυτα του δάσους,...
ώσπου και εχάθει,..."



ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΑΡΑΓΕ, ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΔΩ;

KAI TI KANAME EMΕΙΣ ΟΙ (ΑΠ-)ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ;

χωρίς σχόλια πλέον,....
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΑΡΑΓΕ, ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΔΩ;

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 02 Ιούλ 2007, 08:59

Φίλε μου, πραγματικά με συγκλόνισες με αυτή τη φωτό.
Κάτι πιο συγκλονιστικό όμως, είναι ένα δράμα που παίζεται πάνω στο ΒΟΥΝΟ, εδώ και δεκαετίες, εις βάρος αυτών των αθώων πλασμάτων. Το ανελέητο κυνήγι τους από διάφορα ανθρωπόμορφα τέρατα, στο βωμό του εύκολου κέρδους. Αν κάνεις μια βόλτα με τα πόδια στη Ζάρα, στο Βρικόλι, στη Νεκροκεφαλή, στον Αεροπόρο, και σε άλλες λάκκες που δεν πάει μηχανή η τζιπ, θα δεις τα παρατημένα κουφάρια τους να γεμίζουν τον τόπο. Τα χτυπάνε ύπουλα μέσα στη νύχτα, όταν βγαίνουν στις λάκκες να βοσκήσουν, και παίρνουν μόνο τα καλά κομμάτια, μπούτια και λίγο μπροστινό, γιατί τα κουβαλάνε στη πλάτη και η απόσταση είναι μεγάλη. Γίνεται μια εκατόμβη αθωότητας, εδώ και χρόνια, και κανένας δεν μιλάει. Δεν μπορεί να τα έχω δει μόνο εγώ. Και δεν είναι από τα αγριόσκυλα που υπάρχουν γιατί φαίνονται καθαρά οι πληγές από τα μονόβολα. Ισως τώρα με τη φωτιά , κάτι να αλλάξει. Μακάρι.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό coupe333 » 02 Ιούλ 2007, 09:05

OXI.....

alla afta sigoura...

Εικόνα
www.goo-design.com


ΣΙΓΝΟΜΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΙΝΙΚΑ ΜΟΥ .. ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΙΤΑΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
coupe333
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 20 Οκτ 2004, 18:24
Τοποθεσία: Athens

Re: ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΑΡΑΓΕ, ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΔΩ;

Δημοσίευσηαπό Researcher » 02 Ιούλ 2007, 10:56

Δυστυχώς όλα αυτά που αναφέρεις φίλε μου, είναι αλήθεια. Μια προσεκτική βόλτα και πεζοπορία στο βουνό αποκάλυπτε ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι είναι παρατημένο στη μοίρα του. Κάτοικοι των τριγύρω περιοχών κάνανε πολλά τσιμπούσια (ειδικά τον χειμώνα) με ελαφίσιο κρέας! Ο τόπος είχε αρχίσει να αρρωσταίνει (βαμβακίαση των δέντρων), οι ανεγκέφαλοι εγκατέλειπαν τα σκυλιά (που δεν θέλαν πλέον πια τα πιτσιρίκια τους) στο βουνό με αποτέλεσμα να γίνονται αγριόσκυλα, (προσωπικά έχω δει τέτοιο σκύλο να κυνηγάει ένα ελαφάκι!!!), τα σκουπίδια πάμπολλα από τους εισαγόμενους και αυτόχθονες πλυθησμούς που πηγαίναν το ΣΚ για "πικ-νικ", οι "τζιπάκηδες" κατέστραφαν τους λιγοστούς δρόμους με τα θηριώδη "τρακτερωτά" ελαστικά (τον χειμώνα εννοώ) για να συναγωνίζονται το ποιός περνάει και ποιος κολλάει και έβλεπες και "ροδιές" εκεί που δεν έπρεπε να υπάρχουν (εννοώ στις πράσινες πεδιάδες και τοπία - σκοτώνοντας και μερικά μικρά ζωάκια παρεπιμπτώντος), στην γαλήνη του τοπίου εμφανίζονταν και αντηχούσαν παντού οι μηχανές των "εντουράδων" λες και ο τόπος ήταν πίστα αγώνων, παντού δηλητιριασμένα ζώα (αλεπούδες-σκυλιά-κουνάβια κλπ), άπειρα εναπομείναντα σκάγια από τους "ηρωικούς" μας άντρακλες κυνηγούς και σε όλα αυτά να προστεθεί τέλος,...η παντελής έλλειψη κάποιων που να φυλάνε αυτό το βουνό και να το προσέχουν (τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν έτυχε να δω ποτέ κανέναν απο αυτούς)!!!
Αρα προς τι το "κλάμα" τώρα και ο οδυρμός όταν εμείς οι ίδιοι μέναμε αμέτοχοι σε όλα αυτά?
Κι άμα προστέσεις και την ηλιθιότητα και ασυνεννοησία (αθλιότητα καλύτερα) του κρατικού μηχανισμού,....είναι θαύμα πως επιβίωνε αυτός ο υπέροχος βιότοπος και δάσος!!!
Για να μην είμαι όμως "ισοπεδωτικός", υπήρχαν και υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά το αγάπησαν και πρόσφεραν σε αυτό και ανιδιοτελώς μάλιστα!
Τώρα αυτό που μας απομένει είναι μια σωστή και οργανωμένη προσπάθεια "αναγέννησης" του μαγευτικού τοπίου και μακάρι κάποτε να μάθουμε από τα λάθη μας...ξέρεις, οι ευκαιρίες που έχουμε δεν είναι πολλές σε αυτού του είδους τα θέματα...

Υ.Γ - Και μια τελευταία ευχή,...Να δώ επιτέλους τους υπεύθυνους να "τιμωρούνται" για αυτό το αποτρόπαιο έγκλημα (ευτυχώς γι'αυτούς που τα δέντρα δεν ψηφίζουν και δεν έχουν μιλιά)....
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Researcher » 02 Ιούλ 2007, 11:01

coupe333 έγραψε:OXI.....

alla afta sigoura...



ΔΥΣΤΥΧΩΣ φίλε coupe!!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!! γιατί ο εν λόγω κύριος προχθές δεν ντράπηκε στο συνέδριο τους να βγάλει και λόγο για την προστασία του περιβάλλοντος και όλοι οι υπόλοιποι ηλίθιοι να τον χειροκροτάνε!!!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό donald » 03 Ιούλ 2007, 13:34

Εθελοντές εσείς δεν έχετε; Εμείς εδώ στην Θεσσαλονίκη που είμαστε και λιγότεροι έχουμε ολόκληρη ομάδα αναγνωρισμένη και συμπαραστεκούμενη και από φορείς της πόλης μας για την προστασία του Σέϊχ Σου.
Μόλις δουν ίχνος καπνού από τα διάφορα παρατηρητήρια που υπάρχουν αμέσως καλούν βοήθεια.
Όχι ότι δεν υπάρχουν προσπάθειες και εδώ αλλά απλά νοιαζόμαστε εμείς το δάσος μας.
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Researcher » 03 Ιούλ 2007, 23:22

μην το ψάχνεις φίλε donald!
έτσι λέγαν και για την Πάρνηθα μέχρι που κάηκε! ελπίζω ότι από εδώ και πέρα να ευαισθητοποιηθούν οι υπεύθυνοι και να μην ξανασυμβεί τέτοια καταστροφή ούτε εδώ ούτε και στην υπόλοιπη Ελλάδα! το τελικό συμπέρασμα που αποκομίζεις όμως είναι ότι η αδιαφορία είναι σχεδόν παντού η ίδια! τώρα, αν είναι έτσι όπως τα λες, τότε σας αξίζει ένα μεγάλο μπράβο!!! αλλά ποτέ να μην επαναπαύεστε! αυτό είναι το κλειδί!!! και πάλι μπράβο!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 04 Ιούλ 2007, 06:23

το κακο ειναι οτι απο τη πρωτη στιγμη ξεραν για τη φωτια!!!!
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες