Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

SUBARU JUSTY 1.3 4WD ΤΥΠΟΣ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗΣ

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό parnassos392 » 19 Φεβ 2008, 20:46

nignis έγραψε:+1 και απο εμενα σε οτι λεει ο Παρνασσός!

θα ελεγα καλυτερα να πας σε IGNIS/JUSTY αν θελεις να πας και καμμια πιο δυσκολη παραλία το καλοκαιρι ή αν κάνεις και τιποτα βολτες σε δασικους καμμια φορά...Δεν ειναι βεβαια και για πολλα, προσωπικη αποψη, αλλα με καλη διαθεση, αποφασιστικότητα και εμπειρια περνάς και απο εκει που λες οτι θα βρεις.

Παραδειγμα, καλοκαιρι στη Λευκαδα, στο δρομο προς Εγκρεμνούς! Εκει που τα απλα ΙΧ χτυπουσαν από κατω και που ζοριζαν τους συμπλέκτες να ανεβουν το χωματόδρομο(...ειχε βρομισει ο τοπος απο ζεσταμένο συμπλέκτη), εμεις ανεβήκαμε 5 ατομα χαλαρα με 1η και 2000 στροφές!

απο εκει και περα και το swift και τα άλλα που αναφερεις ειναι καλα αμαξια, καλύτερα σε ασφαλτο σε σχεση με τα IGNIS/JUSTY και με την ασφάλεια της τερακινησης, αλλα με τα αλλα δυο όπως ειπα κάνεις και άλλα κολπα...

ΥΓ: αλυσιδες καλο ειναι να εχεις παντα. Το χιονι και ειδικα ο παγος δεν εναι για αστεια ακομα κα για τα πιο προηγμένα συστηματα 4χ4!!
ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
parnassos392
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008, 10:58
Τοποθεσία: Παρνασσοs

Δημοσίευσηαπό ASHETOS » 19 Φεβ 2008, 22:04

parnassos392 έγραψε:
nignis έγραψε:+1 και απο εμενα σε οτι λεει ο Παρνασσός!

θα ελεγα καλυτερα να πας σε IGNIS/JUSTY αν θελεις να πας και καμμια πιο δυσκολη παραλία το καλοκαιρι ή αν κάνεις και τιποτα βολτες σε δασικους καμμια φορά...Δεν ειναι βεβαια και για πολλα, προσωπικη αποψη, αλλα με καλη διαθεση, αποφασιστικότητα και εμπειρια περνάς και απο εκει που λες οτι θα βρεις.

Παραδειγμα, καλοκαιρι στη Λευκαδα, στο δρομο προς Εγκρεμνούς! Εκει που τα απλα ΙΧ χτυπουσαν από κατω και που ζοριζαν τους συμπλέκτες να ανεβουν το χωματόδρομο(...ειχε βρομισει ο τοπος απο ζεσταμένο συμπλέκτη), εμεις ανεβήκαμε 5 ατομα χαλαρα με 1η και 2000 στροφές!

απο εκει και περα και το swift και τα άλλα που αναφερεις ειναι καλα αμαξια, καλύτερα σε ασφαλτο σε σχεση με τα IGNIS/JUSTY και με την ασφάλεια της τερακινησης, αλλα με τα αλλα δυο όπως ειπα κάνεις και άλλα κολπα...

ΥΓ: αλυσιδες καλο ειναι να εχεις παντα. Το χιονι και ειδικα ο παγος δεν εναι για αστεια ακομα κα για τα πιο προηγμένα συστηματα 4χ4!!
ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Στο Ignis-Justy όταν φοράμε αλυσίδες τις βάζουμε στους μπροστινούς ή σε όλους τους τροχούς;Το εγχειρίδιο χρήσης και η αντιπροσωπεία μήπως ξέρετε τι προτείνουν;
Άβαταρ μέλους
ASHETOS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Φεβ 2008, 09:38

Δημοσίευσηαπό nignis » 20 Φεβ 2008, 13:59

ΜΠΡΟΣΤΑ!!γαι να εχεις τιμονι! απο τη στιγμη που το αυτοκινητο εχεις κυρίως κίνηση μπροστά και περιστασικά 4χ4, τις βαζεις μπροστά. το εγχειρίδιο χρήσης δεν λέει κατι, αν θυμαμαι καλα
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό parnassos392 » 20 Φεβ 2008, 18:45

nignis έγραψε:ΜΠΡΟΣΤΑ!!γαι να εχεις τιμονι! απο τη στιγμη που το αυτοκινητο εχεις κυρίως κίνηση μπροστά και περιστασικά 4χ4, τις βαζεις μπροστά. το εγχειρίδιο χρήσης δεν λέει κατι, αν θυμαμαι καλα
το εγχειριδιο λεει εμπροs οι αλλυσιδεs ουτοs η αλωs ομωs στα 4χ4 πρεπει να τιs βαζειs μπροστα για να εχειs τιμονι οπωs ειπε ο nignis....
Άβαταρ μέλους
parnassos392
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008, 10:58
Τοποθεσία: Παρνασσοs

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 20 Φεβ 2008, 18:49

Πάντως στο ignis δεν έχει χρειαστεί ακόμα να βάλω αλυσίδες, αν και έχω πάντα μαζί μου. Βέβαια έχω χειμερινά ελαστικά και όσο να'ναι βοηθάνε. Έχω ένα ζευγάρι μόνο για τις μπροστά ρόδες. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται και δεύτερο ζευγάρι για τις πίσω. Τώρα αν έχεις λεφτά και διάθεση να τις πάρεις, ακόμα καλύτερα.
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό parnassos392 » 20 Φεβ 2008, 18:52

ASHETOS έγραψε:
parnassos392 έγραψε:
nignis έγραψε:+1 και απο εμενα σε οτι λεει ο Παρνασσός!

θα ελεγα καλυτερα να πας σε IGNIS/JUSTY αν θελεις να πας και καμμια πιο δυσκολη παραλία το καλοκαιρι ή αν κάνεις και τιποτα βολτες σε δασικους καμμια φορά...Δεν ειναι βεβαια και για πολλα, προσωπικη αποψη, αλλα με καλη διαθεση, αποφασιστικότητα και εμπειρια περνάς και απο εκει που λες οτι θα βρεις.

Παραδειγμα, καλοκαιρι στη Λευκαδα, στο δρομο προς Εγκρεμνούς! Εκει που τα απλα ΙΧ χτυπουσαν από κατω και που ζοριζαν τους συμπλέκτες να ανεβουν το χωματόδρομο(...ειχε βρομισει ο τοπος απο ζεσταμένο συμπλέκτη), εμεις ανεβήκαμε 5 ατομα χαλαρα με 1η και 2000 στροφές!

απο εκει και περα και το swift και τα άλλα που αναφερεις ειναι καλα αμαξια, καλύτερα σε ασφαλτο σε σχεση με τα IGNIS/JUSTY και με την ασφάλεια της τερακινησης, αλλα με τα αλλα δυο όπως ειπα κάνεις και άλλα κολπα...

ΥΓ: αλυσιδες καλο ειναι να εχεις παντα. Το χιονι και ειδικα ο παγος δεν εναι για αστεια ακομα κα για τα πιο προηγμένα συστηματα 4χ4!!
ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Στο Ignis-Justy όταν φοράμε αλυσίδες τις βάζουμε στους μπροστινούς ή σε όλους τους τροχούς;Το εγχειρίδιο χρήσης και η αντιπροσωπεία μήπως ξέρετε τι προτείνουν;
εαν βαλειs αλλυσιδεs σε ολουs τουs τροχουs το κανειs τραινο και ανταποκρινεται καλα σε πολυ δυσκολεs καταστασειs..
Άβαταρ μέλους
parnassos392
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008, 10:58
Τοποθεσία: Παρνασσοs

Δημοσίευσηαπό parnassos392 » 20 Φεβ 2008, 19:02

zapmaria έγραψε:Πάντως στο ignis δεν έχει χρειαστεί ακόμα να βάλω αλυσίδες, αν και έχω πάντα μαζί μου. Βέβαια έχω χειμερινά ελαστικά και όσο να'ναι βοηθάνε. Έχω ένα ζευγάρι μόνο για τις μπροστά ρόδες. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται και δεύτερο ζευγάρι για τις πίσω. Τώρα αν έχεις λεφτά και διάθεση να τις πάρεις, ακόμα καλύτερα.
τιs τελευταιεs μερεs με 40 εκατοστα χιονι που μαs εριξε εδω με-10 βαθμουs και ατελειωτο παγο ουτε εγω χρειαστικε να βαλω αλυσιδεs παντοs καλου κακου εχω και εγω ενα ζευγαρι παντα μαζι μου.
Άβαταρ μέλους
parnassos392
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008, 10:58
Τοποθεσία: Παρνασσοs

Δημοσίευσηαπό nignis » 21 Φεβ 2008, 14:50

@ παρνασσός & zapmaria:

πρεπει να βρεθούμε καποια ημέρα, όλα τα Ignis του forum και να παμε και καμμια εκδρομούλα κομένη και ραμμενη στα μετρα μας!

Δε λέω, ωραίες οι εκδρομές με τα παιδια απο τη Β. Ελλάδα, αλλά παντα οποτε πάρω αμαξι έχω ένα αγχος αν θα τα καταφερω. Εξάλλου δε θέλω να καθυστερώ ολο το group επειδη δεν μπορω να περάσω...!

Το καλό με τα IGNIS/JUSTY είναι οτι μπορείς να πας με 120-130 στην εθνική και να μην καθυστερείς γιατι εισαι ψηλός/γέρνεις ή γιατι φοράς mud και δεν πρεπει αν πας πανω από 90-100.

στο χωμα ομως υστερούμε δραματικά απέναντι στα ψηλωμενα Jimny με τα mud
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 21 Φεβ 2008, 17:52

Να τα ψηλώσουμε Νίκο!!!!
9 εκατοστά είναι καλά??? :lol: :lol: :lol:
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό parnassos392 » 21 Φεβ 2008, 21:11

zapmaria έγραψε:Να τα ψηλώσουμε Νίκο!!!!
9 εκατοστά είναι καλά??? :lol: :lol: :lol:
εγω το εχω ψηλωση κατα 3 εκατοστα απο 17 σε 20 οσο δηλαδη αποσταση εχει το terios απο το εδαφοs και αυτη η διαφορα των 3 εκ. γινεται αισθητη οταν κινεισε εκτοs δρομου, τωρα οσο για τα 9 που ειπεs ελπιζω να κανειs πλακα..
Άβαταρ μέλους
parnassos392
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008, 10:58
Τοποθεσία: Παρνασσοs

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 21 Φεβ 2008, 21:18

parnassos392 έγραψε:τωρα οσο για τα 9 που ειπεs ελπιζω να κανειs πλακα..


προφανώς.....
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό parnassos392 » 21 Φεβ 2008, 21:25

zapmaria έγραψε:
parnassos392 έγραψε:τωρα οσο για τα 9 που ειπεs ελπιζω να κανειs πλακα..


προφανώς.....
ειναι εφικτο ομωs αλα κοστιζει πολυ.
Άβαταρ μέλους
parnassos392
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008, 10:58
Τοποθεσία: Παρνασσοs

ΕΛΑΣΤΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό parnassos392 » 21 Φεβ 2008, 21:49

165/70/R14 BRIDGESTONE ALL TERRAIN D693
Άβαταρ μέλους
parnassos392
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008, 10:58
Τοποθεσία: Παρνασσοs

Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 21 Φεβ 2008, 22:52

parnassos392 έγραψε:165/70/R14 BRIDGESTONE ALL TERRAIN D693


Αυτά τα είχα βρει και περσι στο δίκτυο, αλλά κανένας δεν τα είχε στην αποθήκη του. Και επειδή βιαζόμουν κιόλας.... κατέληξα σε απλά χειμωνιάτικα.
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό parnassos392 » 22 Φεβ 2008, 19:42

zapmaria έγραψε:
parnassos392 έγραψε:165/70/R14 BRIDGESTONE ALL TERRAIN D693


Αυτά τα είχα βρει και περσι στο δίκτυο, αλλά κανένας δεν τα είχε στην αποθήκη του. Και επειδή βιαζόμουν κιόλας.... κατέληξα σε απλά χειμωνιάτικα.
εγω εχθεs που ρωτησα τον αντιπροσωπο τηs εταιριαs στην λαμια ειπε οτι στα φερνει την επομενη κιολαs τηs παραγκελιαs.
Άβαταρ μέλους
parnassos392
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008, 10:58
Τοποθεσία: Παρνασσοs

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες