Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δεν υπάρχουν άνθρωποι!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό perroloco » 14 Σεπ 2005, 10:19

michailbm ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν γνώριζα αυτά που αναφέρεις τα οποία με έκαναν να καταλάβω την κατάσταση.

Βρε κυνηγοι ... αν εισασταν μαγκες ... θα κυνηγουσατε με βελη!!!

magic υπάρχουν βαλίστρες που το βεληνεκές τους δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αυτό της καραμπίνας. Συν το πλεονέκτιμα της -σχετικά- αθόρυβης λειτουργίας[/code]
Άβαταρ μέλους
perroloco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005, 12:52

Δημοσίευσηαπό panos1973 » 14 Σεπ 2005, 10:19

[quote="giagoulas"]
. Είναι κωμικοτραγικό να εμπλέκει καποιος τεχνολογία τελευταίας λέξης για να σκοτώνει πουλιά και να αισθάνεται και περήφανος γι αυτό. Θα του συνιστούσα το πλησιέστερο σουπερ-μαρκετ ή και τον πλησιέστερο ψυχίατρο - ψυχολόγο (συγνωμη παιδιά αλλά έτσι το σκευτομαι και αισθάνομαι).

Συγνώμη για την παρέμβαση,αλλα με πια λογική το λέτε αυτό;;
Δηλαδή 300,000 κυνηγών χρειάζονται ψυχίατρο;;
panos1973
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Μάιος 2004, 09:08

Δημοσίευσηαπό michailbm » 14 Σεπ 2005, 10:24

Πολύ σκληρούς χαρακτηρισμούς χρησιμοποιείς για κάτι που δεν γνωρίζεις και δεν εξασκείς!
Κρίμα γιατι πραγματικά έτσι δεν πρόκειται ποτέ να κάνουμε διάλογο και να δούμε τα πράγματα ο ένας από την σκοπιά του αλλού ώστε να έχουμε αμφότεροι πιο εμπεριστατωμένη άποψη !
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό firelord » 14 Σεπ 2005, 10:26

ουδέν πρόβλημα φίλε, ο καθείς δικαιουται να έχει την άποψή του


το ζήτημα της τελευταίας τεχνολογίας όμως είναι πολύ σχετικό. Η χώρα μας, εκτός του ότι έχει την μικρότερη κυνηγετική περίοδο πανευρωπαϊκά, αποκλείει παντελώς και όπλα ραβδωτα, περιορίζει δε το μέσο του κυνηγίου σε λειόκαννα τουφέκια δραστικού βεληνεκούς μερικών δεκάδων μέτρων, έχει θέσει δε περιορισμούς θήρευσης σε μεγάλο ποσοστό κλπ.

Τώρα το αν κάποιος θεωρεί το κυνήγι βάρβαρο - βάναυσο ή οτιδήποτε, αυτό είναι καθαρά άλλο ζήτημα - προσωπικό.
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 14 Σεπ 2005, 10:35

Δηλαδή 300,000 κυνηγών χρειάζονται ψυχίατρο;;


Ε, ας πάνε στο Σουπερ Μαρκετ τότε. Υπάρχει και αυτή η επιλογή.

Πολύ σκληρούς χαρακτηρισμούς χρησιμοποιείς για κάτι που δεν γνωρίζεις και δεν εξασκείς!


Αυτό δε μπορείς να το ξέρεις. Δυστυχώς το γνώρισα στο παρελθόν για να καταλήξω σε αυτή την αποψη. Υπ αυτό το πρίσμα η αποψη μου είναι ακόμη πιο σκληρή.

Τώρα το αν κάποιος θεωρεί το κυνήγι βάρβαρο - βάναυσο ή οτιδήποτε, αυτό είναι καθαρά άλλο ζήτημα - προσωπικό.


Συγνωμη Λόρδε μου, αλλά σε έχει κυνηγήσει ποτέ κανείς με στόχο να σε φάει για να ξέρεις αν είναι βάναυσο !



Κρίμα γιατι πραγματικά έτσι δεν πρόκειται ποτέ να κάνουμε διάλογο και να δούμε τα πράγματα ο ένας από την σκοπιά του αλλού ώστε να έχουμε αμφότεροι πιο εμπεριστατωμένη άποψη !


Ειλικρινά δεν είμαι κακοπροαίρετος. Ειλικρινά θα ήθελα κάποιος απο εσάς που κυνηγά να ρωτήσει τον εαυτό του "γιατί κυνηγάω" και να έχει την τόλμη και θάρρος (γιατί μπορεί να τρομάξει) να καταγραψει στο φορουμ τις απαντήσεις που θα δώσει.

Μπορεί να έχω απολυτη και σκλήρή αποψη στο θέμα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σας απορίπτω και όλας. Το ότι δεν μου αρέσει μία πλευρά των δραστηριοτήτων σας δεν σημαίνει τίποτε περισσότερο.

Φυσικά, δεν έχω τίποτε εναντίον στα οπλα. Απο μόνα τους δεν κάνουν τίποτε. Είμαι κάτοχος δυο ολών, κάνω συχνα ελέυθερη σκοποβολή, τα λατρευω, αλλά αρνούμαι πλέον να ρίξω σε ζωο.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό firelord » 14 Σεπ 2005, 10:40

δηλαδή η εκκαθάριση της Εφορίας τί είναι? Δε σε κυνηγάνε για να σε γδάρουν ζωντανό?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό panos1973 » 14 Σεπ 2005, 10:42

Να μην αναφέρονται όμως σε τέτοιους χαρακτηρισμούς γιατί θίγεται μια τεράστια μερίδα ανθρώπων & από τη στιγμή που κάποιος δεν έχει άποψη για το συγκεκριμένο θέμα καλό θα είναι οι απόψεις να μην δημοσιοποιούνται(όλες οι απόψεις δεκτές μέχρις ενός ορίου),γιατί εκτός από εμάς υπάρχουν & άλλοι τόσοι που μας διαβάζουν.
Ζητώ συγνώμη για τον εκνευρισμό μου...
panos1973
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Μάιος 2004, 09:08

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 14 Σεπ 2005, 10:45

Ρε Λόρδε, θα με αφήσεις να δουλεψω ?.

δηλαδή η εκκαθάριση της Εφορίας τί είναι? Δε σε κυνηγάνε για να σε γδάρουν ζωντανό?


Και συ τώρα τι θέλεις να πάρεις το αιμα σου πίσω. Κυνήγα λοιπόν τον εφορα αντι για τα πουλάκια, και πες to μου και μένα να συμετάσχω και εγώ.

Δεν το βρίσκω βαυαυσο και ανηθικο. Ασε που είναι και οικολογικά sound.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 14 Σεπ 2005, 10:49

panos1973 έγραψε:Να μην αναφέρονται όμως σε τέτοιους χαρακτηρισμούς γιατί θίγεται μια τεράστια μερίδα ανθρώπων & από τη στιγμή που κάποιος δεν έχει άποψη για το συγκεκριμένο θέμα καλό θα είναι οι απόψεις να μην δημοσιοποιούνται(όλες οι απόψεις δεκτές μέχρις ενός ορίου),γιατί εκτός από εμάς υπάρχουν & άλλοι τόσοι που μας διαβάζουν.
Ζητώ συγνώμη για τον εκνευρισμό μου...


Το ότι θίγεται μαι τεράστια μερίδα ανθρωπων δε μου λέει τίποτε. Που να σου πω και την αποψη μου για τους αμερικάνους που είναι και 250 εκατομηρια.

Την αποψη μου την τεκμηρίωσα καί άρα μπορώ να την εκφράζω.
Τώρα περιμένω να τεκμηριώσει και κάποιος την αντίθετη αποψη. Να απαντήσει δηλαδή "γιατι κυνηγάει"
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό firelord » 14 Σεπ 2005, 10:52

με το συμπάθειο αλλά όχι, θα συνεχίσω να υποβάλω τις εντσάσεις μου, καθώς δεν μπορώ να δεχθώ πως είμαι ψυχοπαθής λόγω της ιδιότητός μου ως κυνηγού.
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 14 Σεπ 2005, 10:57

Φίλε Πάνο αν ποτέ χτυπήσεις Ελάφι και το δείς να κλαίει :cry: .....μετά έλα να μου πείς αν θα ξαναρίξεις. :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό panos1973 » 14 Σεπ 2005, 11:01

Δεν υπάρχει ποτέ τέτοια περίπτωση φίλε μου,αλλά να μου το λές προφανώς κάτι θα έχεις δει ή κάτι θα ξέρεις
panos1973
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Μάιος 2004, 09:08

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 14 Σεπ 2005, 11:04

firelord έγραψε:με το συμπάθειο αλλά όχι, θα συνεχίσω να υποβάλω τις εντσάσεις μου, καθώς δεν μπορώ να δεχθώ πως είμαι ψυχοπαθής λόγω της ιδιότητός μου ως κυνηγού.


Ρε σύ Λόρδε, μη κολλάς στην λεπτομέρεια. Το ψυχοπαθής είναι "εν τη ρήσει του λόγου". Ψυχογενή - Ψυχολογικά αίτια μπορεί να υπάρχουν. Αλλά αυτό απέχει πολύ απο το ψυχοπαθής.

Για προχώρα στο Δάσος και Ασε τα δεντρα. Ελα στην ουσία και άσε τα δικηγορίστικα.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό michailbm » 14 Σεπ 2005, 11:10

Μα αυτή είναι η ουσία... πως να κάνεις διάλογο - επιχειρηματολογήσεις όταν ο άλλος εξ' ορισμού θεωρεί ότι είσαι παράφρον ή τέλος πάντων ότι εχεις ψυχολογικά προβλήματα??????
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 14 Σεπ 2005, 11:16

panos1973 έγραψε:Δεν υπάρχει ποτέ τέτοια περίπτωση φίλε μου,αλλά να μου το λές προφανώς κάτι θα έχεις δει ή κάτι θα ξέρεις


Για να το λέω,μάλλον το έχω δεί.Και σε διαβεβαιώ ότι δεν είναι καθόλου ωραίο το συναίσθημα.
Εγώ πιτσιρικάς είχα τρέλα με τα όπλα(και ακόμα έχω),είχα αεροβόλο,και φλόμπερ και έριχνα στα πουλιά....μέχρι που πέτυχα δύο μικρά και τα είδα να σπαρταράνε.Από τότε δεν ξαναέριξα σε ζώο.Οταν θέλω να ρίξω πάω και κάνω πρακτική σκοποβολή στην Μαλακάσα ή ρίχνω σε κανα τενεκεδάκι σε κανένα νταμάρι.
Οσο για το ελάφι είχα πάει με κάτι γνωστούς στον Ολυμπο για αγριογούρουνα (σαν παρατηρητής και για βόλτα) και πετύχανε ένα ελάφι.Αν το έβλεπες πώς έκλαιγε θα τα έπαιζες....εγώ τουλάχιστον τα έπαιξα....και δεν είμαι και κανένας συναισθηματικός τύπος...το αντίθετο.
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες