Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εξορμήσεις κάθε είδους στη φύση και οι επιπτώσεις τους

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 17 Σεπ 2004, 14:32

Επειδή τυγχάνει να είμαι ρεμπελόσκυλο και μπυρομανής, στην αγαπημένη μου καντίνα (εν ώρα διαλείματος φυσικά ) με αφήνουν και διαβάζω τον καθημερινό τύπο.

Αλίευσα λοιπόν απο την εφημερίδα Ελέυθερος τύπος το ενθετο Φαινόμενα τεύχος 81, όπου στην σελίδα 7 αναφέρει ούτε λίγο ούτε πολύ ότι για το φαινόμενο της κόκκινης βροχής ευθύνονται τα τζίπ που τρέχουν στην Ερημο της Μέσης Ανατολής και της Αφρικής, επειδή λέει καταστρέφουν το προστατευτικό στρώμα λειχήνων , το οποίο και εμποδίζει την σκόνη να παρασυρθεί απο τους ανέμους, με αποτέλεσμα η κόκκινη βροχή να έχει δεκαπλασιαστεί τα τελευταία χρόνια.

Οσοι σκοπεύουν να κατέβουν Dakar να βιαστούν λίγο.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Σεπ 2004, 15:07

Gorgorofteros έγραψε:Επειδή τυγχάνει να είμαι ρεμπελόσκυλο και μπυρομανής, στην αγαπημένη μου καντίνα (εν ώρα διαλείματος φυσικά ) με αφήνουν και διαβάζω τον καθημερινό τύπο.

Αλίευσα λοιπόν απο την εφημερίδα Ελέυθερος τύπος το ενθετο Φαινόμενα τεύχος 81, όπου στην σελίδα 7 αναφέρει ούτε λίγο ούτε πολύ ότι για το φαινόμενο της κόκκινης βροχής ευθύνονται τα τζίπ που τρέχουν στην Ερημο της Μέσης Ανατολής και της Αφρικής, επειδή λέει καταστρέφουν το προστατευτικό στρώμα λειχήνων , το οποίο και εμποδίζει την σκόνη να παρασυρθεί απο τους ανέμους, με αποτέλεσμα η κόκκινη βροχή να έχει δεκαπλασιαστεί τα τελευταία χρόνια.

Οσοι σκοπεύουν να κατέβουν Dakar να βιαστούν λίγο.


Μα είναι σοβαροι;;;; :banging: :banging: :banging: :banging: :flames:

Ο συγγραφέας "ξέρει" απο έρημο; :crazy: :crazy: :disgusted:

Εδώ χρόνια οι άνθρωποι των οάσεων προσπαθούν να επεκτείνουν - προστατεύσουν τα όρια των χωριών τους, δαπανώντας χρήματα, χρόνο και κόπο να προσθέσουν τεχνητά "φράγματα" αέρα - άμμου γύρω γύρω άπω τα χωράφια / οάσεις τους να μην τους τα «φάει» η άμμος που εξαπλώνεται με γρήγορο ρυθμό, τα τετρακίνητα φταίνε για αυτό;
Σε λίγο θα κατηγορήσουν οι άσχετοι και τα καραβάνια που ακόμα υπάρχουν και κάνουν το λαθρεμπόριο μεταξύ κεντρικής και βόρειας Αφρικής!

Έτσι και μυριστώ ότι θα μου «φάνε» την «παιδική χαρά μου» (βλέπε έρημο)..... :punch:
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό IKE » 17 Σεπ 2004, 18:56

Σώστε τις λειχίνες λοιπόν! (όπως έλεγε και ο ζούγας σώστε τη χελώνα καρέτα καρέτα)

Αυτό μου μοιάζει εξυπνακισμός του συγκεκριμένου "δημοσιογράφου" δεν μπορώ να φανταστώ πως κάτι τέτοιο έχει έστω και την παραμικρή δόση αλήθειας.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 20 Σεπ 2004, 11:08

IKE είπες της λέξη Αλήθεια και μου θύμισες μια 15ετία πρίν, όταν είχε αναθέσει το κράτος σε κάποιον φορέα να βγάλει στατιστικά σχετικά με το πόσο επιβλαβή είναι τα μηχανάκια στην Αθήνα και εκείνος ο αναρμόδιος χρησιμοποίησε κινητήρα απο JAWA (οτι πιο πρωτόγονο σε κινητήρα) ίσως επειδή το πήρε τζάμπα απο ΟΔΔΥ .

Το άρθρο έστω και παραμύθι να είναι σημασία έχει οτι δημοσιεύτηκε .
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό gmav » 20 Σεπ 2004, 21:56

Αυτό είναι απίσης ένα πολύ μεγάλο θέμα. Κατά πόσο οι δημοσιογράφοι γνωρίζουν για το θέμα που γράφουν.

μιας που δε διαβάζω εφημερίδα, αναφέρομαι στους δημοσιογράφους που εμφανίζονται στα κανάλια της τηλεόρασης (ιδιωτικής και μη).

στα λίγα θέματα που γνωρίζω και μπορώ να κρίνω, έχω ακούσει πολλές φορές τραγικές ανακρίβειες και υπερβολές με στόχο τον εντυπωσιασμό.
Για να πω την αλήθεια τις ειδήσεις τις ακούω με κάποια επιφύλαξη.

το 2001 πήγα στη βουδαπέστη να παρακολουθήσω αγώνα της F1 (15 Αυγούστου). εκείνη την εβδομάδα ήταν που είχαν τις πολλές βροχές και πλημμύρες στην Τσεχία, γερμανία κτλ.
Το βράδυ του Σαββάτου, και ενώ κάναμε βόλτα στους δρόμους δίπλα από το δούναβη, με πήρε τηλέφωνο η αδερφή μου για να μας ρωτήσει πως είμαστε. Στις ειδήσεις είπαν πως στη Βουδαπέστη, ο δούναβης είχε πλημμυρίσει και ότι κινδύνεψαν τουρίστες και ότι αρχίσαν την εκκένωση της πόλης.
εντάξη, ο δούναβης φούσκωσε με αποτέλεσμα να πλημμυρίσου οι δρόμοι ακριβώς δίπλα από το ποτάμι. αλλά όλη η υπόλοιπη πόλη ήταν ασφαλέστατη χωρίς κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό superspy » 27 Σεπ 2004, 09:58

Από έγκυρες πηγές διέρρευσε ότι ο πιο κάτω αμμόλοφος αποφάσισε να μετακομίσει από την έρημο στην άσφαλτο γιατί του την έδωσε με τόσα 4Χ4 και μοτοσυκλέτες να κυκλοφορούν στην περιοχή του, (Πέρσι περάσανε από εκείνο το σημείο πάνω από 4 μοτοσυκλέτες και 7 τετρακίνητα)) οπότε είπε να κάνει κατάληψη του δρόμου ως ένδειξη διαμαρτυρίας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pino » 27 Σεπ 2004, 11:14

Ο ζαβός που έκανε τον "λαγό" με το photoshop θα μπορούσε να κρύψει την κολώνα που ξεφυτρώνει απο τον αμμόλοφο....
Το πιάσαμε το υπονοούμενο Σπύρε..
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό georgek » 27 Σεπ 2004, 12:02

Το Σάββατο που μας πέρασε στις ειδήσεις ανέφερε αυτή την είδηση. Αυτοκίνητο χτύπησε αρκούδα στο δρόμο Τρικάλων - Ιωαννίνων και τη σκότωσε. Έδειξε μάλιστα και το νεκρό ζώο. Στη συνέχεια του ρεπορτάζ είπε ότι πιθανότατα η αρκούδα έτρεχε γιατί την κυνηγούσαν σκυλιά κυνηγών.
Και μετά συνεχίζοντας έγινε μια γενικότερη αναφορά στην καταστροφή της φύσης από τους ΄κυνηγούς και τα τζιπ που διέρχονται τη Βάλια Κάλντα. Δυστυχώς σε όλα αυτά δεν υπάρχει ποτέ αντίλογος. Δυστυχώς μοιάζει με δρόμο χωρίς επιστροφή. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να καθυστερήσουμε το τέλος!
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 27 Σεπ 2004, 12:34

superspy έγραψε:Από έγκυρες πηγές διέρρευσε ότι ο πιο κάτω αμμόλοφος αποφάσισε να μετακομίσει από την έρημο στην άσφαλτο γιατί του την έδωσε με τόσα 4Χ4 και μοτοσυκλέτες να κυκλοφορούν στην περιοχή του, (Πέρσι περάσανε από εκείνο το σημείο πάνω από 4 μοτοσυκλέτες και 7 τετρακίνητα)) οπότε είπε να κάνει κατάληψη του δρόμου ως ένδειξη διαμαρτυρίας!

Εικόνα
Την επόμενη φορά ο "δημιουργός" θα πρέπει να παρακολουθήσει μαθήματα μοντάζ σε PC :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 27 Σεπ 2004, 15:43

Dr.Format έγραψε:
superspy έγραψε:Από έγκυρες πηγές διέρρευσε ότι ο πιο κάτω αμμόλοφος αποφάσισε να μετακομίσει από την έρημο στην άσφαλτο γιατί του την έδωσε με τόσα 4Χ4 και μοτοσυκλέτες να κυκλοφορούν στην περιοχή του, (Πέρσι περάσανε από εκείνο το σημείο πάνω από 4 μοτοσυκλέτες και 7 τετρακίνητα)) οπότε είπε να κάνει κατάληψη του δρόμου ως ένδειξη διαμαρτυρίας!

Εικόνα
Την επόμενη φορά ο "δημιουργός" θα πρέπει να παρακολουθήσει μαθήματα μοντάζ σε PC :lol: :lol: :lol:


Δεν είναι απλά άσχετος με το θέμα μοντάζ, αλλά και ηλίθιος! Δεν έδωσε σημασία ούτε στα βασικά!! Και το κάνεις που το κάνεις ρε λιγούρη δημοσιογράφε (δεν απευθύνεται σε όλους αλλά στον συγκεκριμένο) πήγαινε σ' ένα επαγγελματία να στο κάνει σωστά :evil:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Pads » 29 Σεπ 2004, 16:10

Η αλλοίωση του περιβάλλοντος από διαφορές δραστηριότητες στη φύση είναι γεγονός σε όλο τον κόσμο. Ακόμα και πεζοπορικά μονοπάτια παρουσιάζουν διάβρωση λόγο του υψηλού αριθμού επισκεπτών.
Στην χώρα μας βέβαια είναι λίγοι τελικά αυτοί που ασχολούνται με δραστηριότητες στη φύση. Αυτοί οι λίγοι είναι στη πλειοψηφία τους ευαισθητοποιημένοι και προσέχουν πολύ τι αφήνουν πίσω τους. Η πραγματική απειλή όπως αναφέρθηκε και παραπάνω είναι η λάθος τουριστική ανάπτυξη (ταβέρνες, χιονοδρομικά, μεγάλες ορεινές ξενοδοχειακές μονάδες) που προσελκύουν ανθρώπους χωρίς περιβαλλοντικές ευαισθησίες που έρχονται να φάνε το "παΐδι" τους και να πάνε σπίτι (δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο hobby άλλωστε το τιμώ και εγώ αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ..)
Στα trail ride μια στοιχειώδης προσοχή να μην αφήνουμε σκουπίδια πίσω μας και η παραμονή μέσα στους δασικούς δρόμους είναι πιστεύω αρκετά για να μην δημιουργηθούν ανεξίτηλα σημάδια στις περιοχές που διεξάγονται οι αγώνες.
Άβαταρ μέλους
Pads
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 14:22
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Σεπ 2004, 16:54

Pads έγραψε:Η αλλοίωση του περιβάλλοντος από διαφορές δραστηριότητες στη φύση είναι γεγονός σε όλο τον κόσμο. Ακόμα και πεζοπορικά μονοπάτια παρουσιάζουν διάβρωση λόγο του υψηλού αριθμού επισκεπτών.
Στην χώρα μας βέβαια είναι λίγοι τελικά αυτοί που ασχολούνται με δραστηριότητες στη φύση. Αυτοί οι λίγοι είναι στη πλειοψηφία τους ευαισθητοποιημένοι και προσέχουν πολύ τι αφήνουν πίσω τους. Η πραγματική απειλή όπως αναφέρθηκε και παραπάνω είναι η λάθος τουριστική ανάπτυξη (ταβέρνες, χιονοδρομικά, μεγάλες ορεινές ξενοδοχειακές μονάδες) που προσελκύουν ανθρώπους χωρίς περιβαλλοντικές ευαισθησίες που έρχονται να φάνε το "παΐδι" τους και να πάνε σπίτι (δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο hobby άλλωστε το τιμώ και εγώ αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ..)
Στα trail ride μια στοιχειώδης προσοχή να μην αφήνουμε σκουπίδια πίσω μας και η παραμονή μέσα στους δασικούς δρόμους είναι πιστεύω αρκετά για να μην δημιουργηθούν ανεξίτηλα σημάδια στις περιοχές που διεξάγονται οι αγώνες.



Ένα από τα σημαντικά στοιχεία εκτιμώ ότι είναι και το να αφήνεις τη φύση να «επανέλθει».... Δηλαδή να μην γίνεται μια περιοχή, «παιδική χαρά» αγώνων.
Έτσι φέτος, για τους αγώνες Raid που χρησιμοποιούν μεγάλες διαδρομές, η πρώτη επαφή έγινε στο Ξυλόκαστρο, η δεύτερη στη Ρούμελη και η τρίτη στη Ροδόπη....
Θα μεσολαβήσει ο χειμώνας με τα χιόνια και του χρόνου όλες αυτές οι περιοχές θα είναι ξανά έτοιμες. Η διαδρομή της Ρούμελης, που την έκανα ξανά 1,5 μήνα μετά σε κάποια σημεία ήταν τόσο πράσινη που.... αν δεν είχα περάσει τόσες φορές από εκεί και δεν ακολουθούσα πιστά το roadbook θα έλεγα ότι δεν είχα ξαναπεράσει από εκεί! Τα χόρτα έφθαναν πλέον σχεδόν στη μέση μου!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες