Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Transilvania Adventure Trophy 2009: Ο απόλυτος αγώνας Trophy

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Ιουν 2009, 13:23

Λοιπόν .... χθες είχαμε συνάντηση, όπου γνωρίσθηκαν τα νέα μέλη των ομάδων με μερικά από τα παλιά..

Οι.... της περσινής Extreme έδωσαν τα φώτα τους, ανταλλάχθηκαν απόψεις, χαράχθηκε στρατηγική (όλα τέρμα γκάζι) και ... δύο ομάδες θα παίξουν....



Open - Ομάδα 53
53a: Δημήτρης Ταλούμης - Γιάννης Ρομποτής - LR 90
53b: Τηλέμαχος Ταλούμης - Κωνσταντίνος Γρηγορίου - Jeep Rubicon

Open – Ομάδα 67
67a: Βασίλης Τσιγαράς - Λάμπρος Κατσαρός - Land Rover 90
67b: Παπανικολάου Ίαν "PANIAIN" - Θοδωρής Αφέντρας "dodo" - Suzuki Samurai SJ413


Μέσα στην εβδομάδα θα έχουμε και νέα συνάντηση για περισσότερες λεπτομέρειες.

Κάποιοι θα πάνε τα αυτοκίνητα με φορτηγό, άλλοι με trailer και άλλοι οδικός.

Στόχος οι ατελείωτη ευχαρίστηση που έρχεται με τον τερματισμό στον καλύτερο αγώνα trophy επι Ευρωπαϊκού εδάφους....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 05 Ιουν 2009, 17:30

Όλα ωραία ήταν χθές...χάρηκα που γνώρισα τα παιδιά απο τη Καρδίτσα τα οποία έχουν πολύ όρεξη για χαβαλέ και παιχνίδια στην αυλή του δράκουλα......ο Vlad μας περιμένει...μόνο μη μας πιεί το αίμα....
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό vasilislr90 » 23 Ιουν 2009, 08:42

vasilislr90 έγραψε:Γεια σας

Είμαι ο Βασίλης Τσιγάρας 38ετων από την Καρδίτσα και μαζί με τον φίλο μου Λάμπρο Κατσαρό 42ετων από τα Τρίκαλα αποφασίσαμε να λάβουμε μέρος στο ΤΑΤ. Είμαστε και οι δυο ελεύθεροι επαγγελματίες με κοινό ενδιαφέρον τις εκδρομές τύπου trophy. Έχουμε και οι δυο land rover 90.Το αυτοκίνητο που θα λάβει μέρος στον αγώνα είναι πλήρως εξοπλισμένο για την περίπτωση(role cage-εργάτες-σχάρες-ιμάντες-αγωνιστικάα καθίσματα-ζώνες 4 σημείων-ανάρτηση κ.α).Μόνο λάστιχα extreme μας λείπουν τα οποία θα προμηθευτούμε από τον χορηγό .Στόχος μας για τον αγώνα είναι να τερματίσουμε-όσο πιο ψηλά γίνεται. Όπως έγραψε παραπάνω ο Σπύρος αναζητάμε (ταίρι) δεύτερο αυτοκίνητο .Χωρίς να θέλουμε να θέσουμε κανένα περιορισμό θα προτιμούσαμε το δεύτερο αυτοκίνητο να είναι land rover. Είμαι στην διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία θέλετε και για κάθε απορία που έχετε..

Στο youtube αναζητώντας landlover11 μπορείτε να δείτε μερικά βίντεο με το αυτοκίνητο

ευχαριστω πολυ.
τσιγαρας βασιλης

http://www.youtube.com/watch?v=JY6r6PpQTvQ




Είχαμε μια ατυχία και το δεύτερο πλήρωμα δεν μπορεί να ακολουθήσει.

Εμείς συνεχίζουμε
και αναζητούμε νέο ταίρι
[/b]
Άβαταρ μέλους
vasilislr90
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 09:12
Τοποθεσία: karditsa

Δημοσίευσηαπό Pav » 26 Ιουν 2009, 12:03

Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία και στις δύο ομάδες. Και Δημητράκη μονό με τη νίκη να γυρίσεις πίσω αλλιώς θα βάλω να σε κρατήσουν στο Βουκουρέστι...
Άβαταρ μέλους
Pav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 17:26
Τοποθεσία: Athens, Greece

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 26 Ιουν 2009, 19:40

Δυστηχώς η τύχη δεν ήταν με το μέρος μας. Φέτος ήθελα πάρα πολύ να ανέβω και να τρέξω αφού πέρσυ τα είδα όλα σα θεατής, ήρθε η πρόταση και η ευκαιρία. Πράγμα που δε συμβαίνει κάθε μέρα να βρίσκεις αυτοκίνητο και άτομα που να μπορούν πραγματικά να το κάνουν αυτό. Είναι απο τη μία τα οικονομικά και απο την άλλη το πόσο το θέλει κανείς. Εγώ ετοιμάστηκα κυρίως ψυχολογικά και με λίγα λέφτα που είχα μαζέψει να τρέξω. Τα πράγματα όμως αρχήσαν να μην πηγαίνουν καλά λίγες μέρες πριν φύγουμε για την αυλή του δράκουλα που ερωτεύτηκα πέρσυ. Πρώτη ατυχία ο συνοδηγός μου, του οποίου προέκειψαν υποχρεώσεις τις οποίες δε μπορούσε να καθυστερήσει, πράγμα απολύτως σεβαστό. έτσι λοιπόν 2 εβδομάδες πρίν το ταξίδι να ψάχνω απεγνωσμένα συνοδηγό. Το χειρότερο όμως ήρθε την περασμένη κυριακή όταν το πρωί πήγα να ανάψω το αυτοκίνητο και άρχησε να τσακώνετε το μοτέρ μέχρι που πριν προχωρήσω αποφάσησε να τα διαλύσει όλα μέσα.........η ατυχία έριξε το τελευταίο της χαρτή και βγήκε νικήτρια......Μακάρι να μπορούσα να το αλλάξω αμέσως αλλά αυτή τη στιγμή κάτι τέτοιο είναι αδύνατον. Θέλω να ζητήσω συγνώμη απο τον Βασίλη και τον Λάμπρο στη Καρδίτσα για αυτό που μου συνέβει. Ήταν κάτι το οποίο δεν περίμενα καθώς όλα είχαν ελεγθεί.

Του χρόνου θα είμαι εκεί, καλά να είμαστε, με καλύτερο αυτοκίνητο, άλλο μοτέρ (έκπληξη) και ακόμα πιο πολύ δίψα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον πολύ καλό μου φίλο Σπύρο Κατσιμαλή για τη στήριξη του, την ευκαιρία που μου έδωσε και τον απίστευτο τρόπο που έχει να λύνει προβλήματα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.......
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό superspy » 28 Ιουν 2009, 21:31

Τελικά βρήκαμε ομάδα από το εξωτερικό να "αντικαταστήσει" τον Ian.

Αναχωρούμε Πέμπτη!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 29 Ιουν 2009, 18:05

superspy έγραψε:Τελικά βρήκαμε ομάδα από το εξωτερικό να "αντικαταστήσει" τον Ian.

Αναχωρούμε Πέμπτη!



Καλή επιτυχία σε όλους........μακάρι να ερχόμουν :cry:
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό superspy » 30 Ιουν 2009, 09:55

Ο καιρός...

Μέχρι και την Κυριακή το βράδυ οι καταιγίδες κυριαρχούσαν στην περιοχή της Deva. Όλα είναι πλημυρισμένα και ο Virgil (ο ένας από τους οργανωτές του αγώνα) «έπνιξε» το Toyota του.

Σε επικοινωνία που είχαμε με τον Ionut, μας ενημέρωσε ότι τα πάντα... γλιστράνε και ακόμα και η διαδρομή της Open έχει ανέβει σε τρελά επίπεδα δυσκολίας.

Αν επαναληφθεί το σκηνικό του 2007 – ατελείωτη βροχή- θα έχουμε πολύ παιχνίδι.

Για την ιστορία να θυμίσουμε ότι το 2007, λόγω της βροχής η Extreme προσπάθησε να κάνει τη διαδρομή της Open, ενώ οι της Open ίσα που κατάφεραν να βγάλουν διαδρομές κοντά στα Camp που σχεδιάστηκαν επι τόπου από την οργάνωση!


Οι Τσιγαράς - Κατσαρός θα φύγουν μαζί μας το πρωί της Πέμπτης ενώ οι της ομάδας 53 (Ταλούμης-Ταλούμης) θα στείλουν τα αυτοκίνητα τους με φορτηγό και θα φτάσουν αεροπορικώς στην Deva.

Το μεγάλο ραντεβού είναι για το Σάββατο!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 30 Ιουν 2009, 10:58

Καλή διασκέδαση στους δικούς μας !
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vasilislr90 » 30 Ιουν 2009, 23:55

Τελικά νομίζω το ετοιμάσαμε το αυτοκίνητο
Καινούργιος εργάτης superwinch 9500epi με σχοινί DYNALINE
ανταλλακτικό σχοινί DYNALINE-2 τροχαλίες εργάτη με τον ιμάντα - terratrip 303plus-gps garmin 276c- δυναμό 125amp-σνορκελ-2 μπιτόνια βενζίνης
Hi lift με τα παρελκόμενα - ιμάντες kinetic και απλούς –σχάρες- διπλό ηλεκτρικό ανεμιστήρα kenlowe-κομπρεσέρ arb-καλύμματα μεταλλικά στα ημιαξόνια
6 λάστιχα FEDIMA SCIROCCO 235/85R16 ζανταρισμένα
Από ανταλλακτικά πήραμε
4 ημιαξόνια κομπλε-1κεντρικο και ανταλλακτικούς σταυρούς-τρόμπα βενζίνης –ηλεκτρικές ασφάλειες και ρελε -φίλτρα βενζίνης-λάδια- υγρά φρένων –γράσο-λουριά δυναμό κ.α
Δεύτερο πλήρωμα θα είναι από την Γερμανία οι
Hans Hehl, Renè Rosin (GE) / Mercedes G 280
Στην ιστοσελίδα http://www.hehlhans.de/tipp98.htm
Θα δείτε το αυτοκίνητο και την μετατροπή που έγινε και φωτογραφήθηκε με απίστευτη λεπτομέρεια που αξίζει να το δείτε
ο συνοδηγός είναι μηχανικός σε eεργοστάσιο της Mercedes.

Την πέμπτη αναχωρούμε οδικώς με λάστιχα ασφαλτινα
όλα τα άλλα(λάστιχα-εξοπλισμό κάμπινγκ-ρουχισμό-ανταλλακτικά –μπιτόνια βενζίνης-σχάρες)θα τα φορτώσουμε στο αυτοκίνητο.
Και αν αναρωτιέστε που θα χωρέσουν όλα αυτά να σας πληροφορήσω ότι το ίδιο αναρωτιόμαστε και εμείς.

Βασίλης τσιγάρας

Όχι τσιγαράς
Σπύρο
Άβαταρ μέλους
vasilislr90
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 09:12
Τοποθεσία: karditsa

Δημοσίευσηαπό megalexandros » 03 Ιούλ 2009, 22:28

Ατυχιες εμεις για Αλβανια, ατυχιες κι εσεις για Ρουμανια.Παιδια μη το βαζετε κατω.Ολα καλα να πανε σε οσους βρεθουν στην αυλη του δρακουλα!!
Άβαταρ μέλους
megalexandros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 22:14

Δημοσίευσηαπό superspy » 10 Ιούλ 2009, 17:37

Μόλις γυρίσαμε....
Όχι πίσω.... απλά στην Deva!

Αυτό το TAT χαρακτηρίστηκε από τη βροχή και τη λάσπη. Πραγματική κόλαση, ακόμα και στην Open (hobby).
Είναι χαρακτηριστικό ότι χθές τερμάτισαν τη διαδρομή της Open μόλις δύο ομάδες και μέσα σε αυτές ήταν το αυτοκίνητο των Τσιγάρα – Κατσαρού.
Στην Extreme οι συμμετοχές αποδεκατίστηκαν. Πραγματικό Τερματισμό είδαν λιγότερες από 10 ομάδες!

Οι Ταλούμης-Ρομποτής-Ταλούμης-Γρηγορίου ήταν δεύτεροι στην Open μέχρι την ώρα που εγκατέλειψαν (προχθές). Το ψυγείο του Land έγινε σουβλάκι από έναν κορμό που πέρασε κάτω από το μοτέρ και τρύπησε πάντα, όταν ο Δημήτρης έκανε όπισθεν σε μια ανηφόρα για να κατέβει να βοηθήσει τον Τηλέμαχο, που... έχει κόψει ημιαξόνιο....

Όλοι είναι ψόφιοι, αλλά και «γεμάτοι». Πάμε για ύπνο και τα αναλυτικά από Δευτέρα που θα επιστρέψουμε...

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΑΣΠΗ! :-)

Πρώτο φωτορεπορτάζ: http://www.off-road.gr/article1507.html
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό megalexandros » 11 Ιούλ 2009, 00:15

Μπραβο σε ολους σας!!!!Καλη επιστροφη!!
Άβαταρ μέλους
megalexandros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 22:14

Δημοσίευσηαπό vasilislr90 » 13 Ιούλ 2009, 20:11

Επιστρέψαμε
Πρώτες εντυπώσεις από την Τρανσυλβανία

Εκπληκτική φύση
Χορταστική off road οδήγηση
Άρτια οργάνωση
Χαμηλό κόστος συμμετοχής και διαβίωσης

Σε λίγες μέρες που θα ξεκουραστούμε θα καταγράψουμε αναλυτικά την εμπειρία μας

Ευχαριστώ,

Βασίλης τσιγάρας
Άβαταρ μέλους
vasilislr90
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 09:12
Τοποθεσία: karditsa

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 14 Ιούλ 2009, 11:28

Καλωσήλθατε πίσω, πάντα τέτοια ! :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες