Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Μάιος 2015, 09:31

GENERAL LEE έγραψε:Εγώ εδώ νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον fok ...θα συμφωνήσω γιατί δεν βλέπω και δεν ξέρω το παρασκήνιο !
Τι φταίει ο αγωνιζόμενος ? ρώτησε πριν τρέξει και του είπαν έλα !

Και τι είναι αυτή η δικαιολογία ??? δεν είχε παρπριζ !!! τεχνικό έφορο είχαμε ? έγινε παρατήρηση στον αγωνιζόμενο ?
απ την άλλη βέβαια , ναι είναι άδικο για τα αυτοκίνητα της κατηγορίας να έχουν να συναγωνιστούν 1 ssv και αύριο 2 και 3 ... συμφωνώ με την δημιουργία κατηγορίας αλλά δεν μου άρεσε ο τρόπος ...

Σπύρο να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη ... δυσαρεστήθηκε ένας αγωνιζόμενος ο οποίος και έξοδα έκανε και οδήγησε με την ψυχή του αυτό το πράμα που δεν πατούσε στη γη ... θα έπρεπε να είχε ενημερωθεί πολύ πριν το βάλει στο καράβι για Κρήτη ότι ή δεν παίζει ή δεν θα βαθμολογηθεί και τρέχει για την πλάκα του .

Μην μου πεις για το παρμπριζ , γιατι στον κανονισμό γράφει ότι αν το παρπριζ σπάσει θα πρέπει το πλήρωμα να φέρει Full face κράνος ή γυαλιά μοτοκρος για να μπορέσει να συνεχίσει ...που θα πει οτι όπως και να έχει το πράγμα κάποια δεδομένη στιγμή του αγώνα είναι νομότυπο να εκκινήσεις ειδική χωρίς παρπριζ ! Δεν έχουμε δα και την τραγικότερη έλλειψη ...

anyway ...
Πάμε Πάτρα τώρα ...



Για να μην πέσεις, αλλά και κανείς άλλος, στην παγίδα "παρασκήνιο", ο ασφαλέστερος δρόμος για όλους είναι ο κανονισμός και η απευθείας σε πρώτο πρόσωπο επαφή με την ΟΜΑΕ και όχι μέσω μουπαν-σουπαν.

Αυτά που αναφέρεις περι παρμπρίζ δεν έχουν σύνδεση, καθότι:
1. Το παρμπρίζ στους συγκεκριμένους αγώνες δεν είναι θέμα ασφαλείας -καθώς όπως βλέπεις και γνωρίζεις δεν είναι προϋπόθεση στις άλλες κατηγορίες, στον ίδιο αγώνα και σε δυσκολότερα εμπόδια.
2. Το να διαθέτει παρμπρίζ το όχημα (όπως και πόρτες, φτερά κλπ) για τη συγκεκριμένη κατηγορία είναι προϋπόθεση που χαρακτηρίζει τη συγκεκριμένη κατηγορία. Αν ο στόχος ήταν να επιτραπεί η συμμετοχή Side b Side στη συγκεκριμένη κατηγορία να είσαι σίγουρος ότι αυτό θα είχε περιγραφεί κατάλληλα. Παράλληλα η δυνατότητα ώστε να συνεχίσει το όχημα έως το τέλος του ΣΚΕΛΟΥΣ / ΗΜΕΡΑΣ (και όχι όλο τον αγώνα και σίγουρα οχι να παρουσιαστεί με σπασμένο κλπ στον Ε.Ε.) δεν είναι λάστιχο.

Για τη δικαιολογημένη δυσαρέσκεια του οποιοδήποτε πληρώματος και για την αποφυγη τέτοιων καταστάστεων καλύτερα να μην "παίζει" χαλασμένο τηλέφωνο. Αν κάποιος δεν γνωρίζει και έχει και τους λόγους του σχετικά με το αν το όχημα του πληροί τους τεχνικούς κανονισμούς αρμόδια είναι η Τ.Ε.

Συνολικά βέβαια θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι ο κανονισμός (WT αλλα και Trial) έχει συνταχθεί με την παραδοχή και τον περιορισμό ότι η ΟΜΑΕ δεν "κάλυπτε" UTV / Side by Side.
Η κάλυψη των οχημάτων Side by Side είναι κάτι όμως που, παρότι έχει ανακινηθεί τουλάχιστον από τον Ιούλιο απο την επιτροπή, δεν είχε φτάσει σε διέξοδο τουλάχιστον ασφαλιστική κάτι που απο ότι φαίνεται πλέον αλλάζει.

Τα παραπάνω βέβαια δεν είναι σε καμία περίπτωση για να δικαιολογήσουν την μη τήρηση των κανονισμών.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 21 Μάιος 2015, 18:54

superspy έγραψε:Για να μην πέσεις, αλλά και κανείς άλλος, στην παγίδα "παρασκήνιο", ο ασφαλέστερος δρόμος για όλους είναι ο κανονισμός και η απευθείας σε πρώτο πρόσωπο επαφή με την ΟΜΑΕ και όχι μέσω μουπαν-σουπαν.



Αυτο πρεπει να το κανουμε ποστερ, ευαγγελιο, φειγ βολαν, να το μοιραζουμε δε ξερω κι εγω τι αλλο......

Αλλα δε φταιει μονο ο "ερωτων"... φταιει και ο "απαντων διαμοιραστης διασπορεας φημων αληθινων ή μη" μεσω λογης λογης "κουρουραδων" που ελεγε και ο Αρης....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Μάιος 2015, 16:44

Εγκύκλιος 16 / 2015 - Τεχνικοί κανονισμοί για αγώνες εκτός δρόμου (4X4)

Η ΟΜΑΕ ανακοινώσε σχετική εγκύκλιο για τους τεχνικούς κανονισμούς 4Χ4

http://www.omae-epa.gr/images/documents ... oi_4x4.pdf
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Μάιος 2015, 20:45

Και τους τεχνικους κανονισμους.

http://www.omae-epa.gr/images/documents ... 015_V1.pdf

Μια που δεν υπαρχει σχετική διευκρινιση να υποθεσω απο τα συμφραζομενα ("κιτρινα" και οχι μωβ κ.λ.π.) "με αμεση εφαρμογη"????
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Μάιος 2015, 21:38

Μια χαρα αν μιλαγαμε για τους κανονισμους του 16.... οχι ενα "τιποτα" πριν τον πρωτο αγωνα.....
νεοι κανονισμοι 3 μερες πριν το πρωτο αγωνα???
ή θα αλλαξει αρδην και θα ισχυσει "για την υπολοιπη χρονια"???

Hans, εσωρουχα κρανη.... καλο κουστουμι....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Μάιος 2015, 22:05

Fokion τι ακριβώς σε προβληματίζει;
Όπως είδες η εγκύκλιος έχει τις απαραίτητες διευκρινήσεις και οι Τ.Κ. αντοχής δεν άλλαξαν.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Μάιος 2015, 22:24

Αρθρο 9 ( ολο ) της εγγυκλιου 16, 3 μερες πριν απο αγωνα & στο "μεσο" της χρονιας...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Μάιος 2015, 22:30

Ομολογω τα αμιγως "τεχνικά" δε τα κοιταξα....
τα τρεξιματα με νοσοκομεια δεν επιρτεπουν και πολυ αυτοσυγκεκτρωση - ετσι πιανω μονο τα "χοντρα"...
Μετα την προ μηνος εγγυκλιο οτι "προς το παρον" ισχυουν οι υπαρχοντες η αποψη μου ειναι οτι ο τιτλος αυτων των κανονισμών επρεπε να ειναι ή 2016 ή οτι "συνισταται" και "υποχρεωτικό" απο το 16.....

Αποψη μου παντα...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Μάιος 2015, 23:21

fokion έγραψε:Μια χαρα αν μιλαγαμε για τους κανονισμους του 16.... οχι ενα "τιποτα" πριν τον πρωτο αγωνα.....
νεοι κανονισμοι 3 μερες πριν το πρωτο αγωνα???
ή θα αλλαξει αρδην και θα ισχυσει "για την υπολοιπη χρονια"???

Hans, εσωρουχα κρανη.... καλο κουστουμι....


fokion έγραψε:Αρθρο 9 ( ολο ) της εγγυκλιου 16, 3 μερες πριν απο αγωνα & στο "μεσο" της χρονιας...


Fokion εκτός απο ένα ολοφάνερο τυπογραφικό λάθος που έχει επισημανθεί δε βλέπω κάτι που δεν γνωρίζουμε ότι ισχύει απο πέρσι (και πρόπερσι κλπ)

9.1 Ρουχισμός, ότι ίσχυε στα Sporting των αγώνων αντοχής, όπως και γενικά στα Rally / Baja κλπ ισχύει και τώρα.
Οι υπόλοιποι αγώνες δεν έχουν τέτοια απαίτηση. Προστέθηκε ένα γενικό για τα γάντια στη χρήση εργάτη για όλους.

9.2 Κράνη, ότι ίσχυε στα Sporting των αγώνων αντοχής, όπως και γενικά στα Rally / Baja κλπ ισχύει και τώρα.
Στους υπόλοιπους αγώνες (πχ trial / WT/ Trophy) / ομάδες, υπάρχουν οι γνωστές ελευθερίες όπως ίσχυε μέχρι τώρα (δηλαδή δυνατότητα για χρήση κράνους EE)

9.3 Σύστημα FHR (Ηans), ότι ίσχυε στα Sporting ισχύει και τώρα (όπως σε όλους τους αγώνες Rally και φυσικά CCRR/Baja κλπ).
Εδώ υπάρχει το λάθος που έχει επισημανθεί και που είναι ολοφάνερο ότι πρόκειται περί copy-paste, δηλαδή δεν ισχύει το " και regularity καθώς και Trophy"

fokion έγραψε:Ομολογω τα αμιγως "τεχνικά" δε τα κοιταξα....
τα τρεξιματα με νοσοκομεια δεν επιρτεπουν και πολυ αυτοσυγκεκτρωση - ετσι πιανω μονο τα "χοντρα"...
Μετα την προ μηνος εγγυκλιο οτι "προς το παρον" ισχυουν οι υπαρχοντες η αποψη μου ειναι οτι ο τιτλος αυτων των κανονισμών επρεπε να ειναι ή 2016 ή οτι "συνισταται" και "υποχρεωτικό" απο το 16.....

Αποψη μου παντα...


Για να μην τρελαθούμε δεν άλλαξε κάτι στον τεχνικό αντοχής για το 2015 για τις κατηγορίες που ήδη υπήρχαν. Αντίθετα απο ότι φαίνεται θα προστεθεί ένας τεχνικός για να μπορούν να συμμετέχουν και τα SSV.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 27 Μάιος 2015, 05:34

προσπαθω να βρω που αναφεροταν οτι η Ζ1 ειχε υποχρεωση για HANS...
γιατι σε οτι εχω σωζμενο δεν αναφερεται...
Ξαναλεω για την Ζ1 που υπο αυτη γινονταν οι αγωνες μας...

Απλά αναφερω για οσους διαβαζουν και δε γνωριζουν, οτι η χρηση hans δημιουργει ενα αλυσιδωτό φαινομενο που σημαινει
Νεα κρανη με κλιπς , ( ή μετατροπή υπαρχοντων "αν κι εφοσον") νεες ζωνες, ισως ( οπως λεει και η εγγυκλιος ) νεα καθισματα...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 27 Μάιος 2015, 06:19

Αληθεια, οι "αγώνες αντοχής Sporting τύπου ράλλυ" συνδιαζομενοι με το ημερολογιο και τις επικεφαλιδες αυτου,

http://www.omae-epa.gr/images/documents ... NAL_V1.pdf

ειναι..... ο εξης ενας η Φλωρινα...... ( ο σε 3 μερες ) ο οποιοε ειναι κατω απο την κατηγορια - ονομασια "Rally 4x4"!!

οι αλλοι ειναι σκετο "αγωνες αντοχης" αρα ΜΗ "τυπου ραλλυ" !!!!!!!!!!!!!!

Αρα FHR (και συμπαραμαρτουντα) μονο για Φλωρινα????
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 27 Μάιος 2015, 10:15

Και ..................... Κατεβηκαν......................................
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό superspy » 28 Μάιος 2015, 05:57

!!!!!
και κατέβηκαν οι κανονισμοί που έγραψε η Τ.Ε. αλλά και οι συμμετοχές στον αυριανό αγώνα εμφανίζονται με αλλοπρόσαλλες κατηγορίες ομάδες οι οποίες δεν υπάρχουν σε κανένα κανονισμό.

Καθότι T1/T2 ανήκουν στην ομάδα R (και οχι Z1)
Τα Ζ1 είναι μόνο Z1 (το TH δεν υπάρχει σε Ελληνικούς κανονισμούς)
Τα Τ3 σίγουρα δεν είναι Z1 αλλά εν δυνάμει R (αν και εδώ με τα SSV πιθανόν να υπάρχουν ακόμα θέματα βάρους και 283 κλπ).

Εντωμεταξύ σύμφωνα με τον κανονισμό του 11 ... εφαρμόζεται πλήρως το 283 μαζί με το 284, 285 (το 286 δεν προβλέπεται και άρα και το άρθρο του 286.10 που θα μπορούσε να έχει εφαρμογή), ενώ συνεχίζει η υποχρέωση για το παράρτημα L.

και για να ολοκληρωθεί το γλυκο άλλος κανονισμός εμφανίζεται στα Αγγλικά και άλλος στα Ελληνικά (τουλάχιστον μέχρι αυτή τη στιγμή) στο site του οργανωτή..

Γενικά μεγάλο μπέρδεμα ...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 28 Μάιος 2015, 06:29

superspy έγραψε:!!!!!


και για να ολοκληρωθεί το γλυκο άλλος κανονισμός εμφανίζεται στα Αγγλικά και άλλος στα Ελληνικά (τουλάχιστον μέχρι αυτή τη στιγμή) στο site του οργανωτή..

Γενικά μεγάλο μπέρδεμα ...


Οπου ο Αγγλικος λεει "pending aprouval" ενω ο Ελληνικός εχει...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αγωνες 4Χ4 2015 ... Με χωρίς τελεμε !

Δημοσίευσηαπό fokion » 28 Μάιος 2015, 06:34

By the way ένας Ελληνικός ειδικός κανονισμός υπόδειγμα εύρους πληροφοριών και "στησίματος εντύπου"...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες