Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

1o Garmin 4x4 & Enduro Experience - Σύνοψη του αγώνα

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Δημοσίευσηαπό jdelis » 22 Οκτ 2003, 18:23

Να πω κι εγώ με τη σειρά μου πως περάσαμε άψογα. Τη πρώτη ημέρα ξεκινήσαμε ψιλοτουριστικά (μην υπολογίζοντας καλά τον χρόνο) και στο τέλος τρέχαμε για να προλάβουμε. Περάσαμε μεν όλα τα σημεία αλλά με αρκετό καπέλο :?

Την δεύτερη παρασύρθηκα και μόλις βρήκα λάσπη έτρεχα για παιχνίδι. Τον αγώνα τον χάσαμε αλλά εγώ το καταευχαριστήθηκα, με κολλήματα τραβήγματα κλπ. :wink: Θα βάλω καμιά φωτό στο gallery, τις περιμένω από τον συνοδηγό του Dr. Format.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι όσοι τα έπαιξαν (κυριολεκτικά...) μόλις έπεσαν στις πρώτες λασπούλες. Μπροστά μου πηγαίνοντας για το σημείο ZQ νομίζω εγκατέλειψαν 8-10 αυτοκίνητα. Κάποιοι μάλιστα με ρώταγαν απεγνωσμένα πού βγαίνει για την κοντινότερη άσφαλτο! Μόνος δικαιολογημένος ο άτυχος με το KIA που του χάλασε η τετρακίνηση.

Εξέφραζαν παράπονα μάλιστα πως ο αγώνας ήταν δύσκολος :!: , τους είχαν πει για παιχνίδι κλπ. Εγώ τους υπενθύμισα πως εν τέλει ήταν κάποιας μορφής αγώνας 4x4, κάτι έπρεπε να περιμένουν ότι θα κάνουν. Δεν κατηγορώ κάποιον που δεν θέλει τα δύσκολα, σεβαστές όλες οι επιθυμίες. Τι δουλειά έχει όμως σε έναν οποιοδήποτε "αγώνα"; Και αν ήταν οι γυναίκες που "φοβόντουσαν" και όχι οι οδηγοί, όπως είπε κάποιος άλλος, γιατί τις είχαν πάρει μαζί; Και δεν είχαν ξαναπατήσει 5 πόντους λάσπη;

Το τελικό μου παράπονο είναι πως είδα διάφορους που -ουσιαστικά- εγκατέλιψαν να βαθμολογούνται και να τερματίζουν πάνω από εμάς. Όχι ότι φταίει κανένας που ξεχαστήκαμε στα δύσκολα και δεν προχωρήσαμε, αυτός ήταν κακός υπολογισμός δικός μας. Και δεν μιλάω για αυτοκίνητα που συνειδητά επέστρεψαν αφήνοντας σημεία, αφού έβλεπαν ότι δεν τους παίρνει ο χρόνος. Μιλάω για όσους μπροστά μου είπαν "no more!" και αν η Χαλκίδα δεν ήταν στο δρόμο τους και δεν είχαν να επιστρέψουν και τα GPS θα την έκαναν κατ' ευθείαν για τα σπίτια τους :x

Τελικά όμως η ιδέα ήταν εξαιρετική, η διοργάνωση πολύ καλή με περιθώρια βελτίωσης. Έχω ξαναπεί πως πρέπει με θετική κριτική να στηρίζουμε παρόμοιες προσπάθειες, ώστε το 4x4 στην Ελλάδα να διαδοθεί στο βαθμό που μπορεί.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xontros » 22 Οκτ 2003, 22:18

Xappas και Dr Format, στο επόμενο experience να ενώσουμε τις δυνάμεις μας ώστε από το παιχνίδι να μην τερματίσουμε ούτε και εμείς, αλλά να περάσουμε ακόμα καλύτερα :lol: :lol: :lol: Κρίμα που δεν πηγαίναμε μαζί τη 2η μέρα (αν και είχα προτείνει να σας ακολουθήσουμε κατασκοπικά :twisted: )
Όσον αφορά τη δυσκολία, είναι σίγουρα υποκειμενικό, αλλά ως αρχάριος και εγώ (3η φορά που κάνω κάτι παραπάνω από το να τρέχω σε χωματόδρομο...) δεν καταλαβαίνω γιατί τα "έπαιξαν" και εγκατέλειψαν στην πρώτη λάσπη, όπως λες. Αντίθετα, ήταν μια καλή ευκαιρία να δοκιμάσουν κάτι παραπάνω με ασφάλεια, αφού υπήρχε τόσος κόσμος να βοηθήσει.
Είναι χαρακτηριστικό της "δίψας" μας ότι τη 2η μέρα ο metalaxe και εγώ συναντήσαμε τη μεγάλη ομάδα με το Cherokee, Grand Cherokee, Trooper, Kia (και ίσως και άλλα αυτοκίνητα), ψάχνοντας για ένα σημείο. Μπαίνοντας σε ένα δρόμο που όλοι θεωρήσαμε κοπάνα που θα μας μείωνε την ποινή, ανακαλύπτουμε ότι ο δρόμος ήταν σχεδόν κλειστός από μια μεγάλη ρίζα με χώμα και με διάμετρο 1.5-2 μέτρα. Αντί να κάνουμε πίσω και να φύγουμε για να μη χάσουμε χρόνο, πιάσαμε όλοι τα φτυάρια και σπάσαμε τη μισή ώστε να περάσουμε, με το σκεπτικό ότι "ο tetrakinisi θα την έβαλε επίτηδες για να μας δυσκολέψει" :shock: :shock: :shock:
Βέβαια δεν είχε γίνει τίποτα τέτοιο, αφού μετά από 50 μέτρα ο δρόμος είχε κλείσει τελείως από ένα μεγάλο πεσμένο κορμό, με τον οποίο δεν ασχοληθήκαμε ευτυχώς, αφού ήδη είχαμε όλοι χάσει τουλαχιστον 30 λεπτά...
Χαλάλι όμως, αυτές οι φάσεις είναι που σου μένουν τελικά :D :D :D
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό chriska » 23 Οκτ 2003, 17:37

:?: :?: :?: Αγαπητέ xontros
Φίλε οδηγέ,
Το σίγουρο είναι ότι εμείς κάναμε όλα τα σημεία γιατί αυτό μας άρεσε.
Δεν είδαμε σκοπιμότητα τερματισμού και νίκης σε οποιαδήποτε θέση.
Εχω όμως ένα ερώτημα.
Εάν αφήναμε τα τρία τελευταία σημεία και παίρναμε 9.333 πόντους ποινής αλλά θα είμασταν μέσα στο χρόνο τερματισμού, άραγε τι θέση θα παίρναμε?
Επίσης είμαι περίεργος να μάθω πόσοι πέρασαν την τελευταία διαδρομή απο το ορος Κανδύλι πάνω απο την Θάλασσα!!!
Απλά ερωτήματα χωρίς αυτά να μου αλλάζουν τι μαγεία που περάσαμε στο διήμερο.
Οσο για το πού στάθμευσε ο Xappas με τον Dr.Format μάλλον στον Οσιο Δαυίδ για "χοντρό".
chriska
Άβαταρ μέλους
chriska
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 02 Απρ 2003, 17:53
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό jdelis » 23 Οκτ 2003, 17:38

xontros έγραψε:Χαλάλι όμως, αυτές οι φάσεις είναι που σου μένουν τελικά :D :D :D


Προσωπικά αυτό πιστεύω κι εγώ.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες