Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Trial στο Ελληνικό (εντυπώσεις)

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Trial στο Ελληνικό (εντυπώσεις)

Δημοσίευσηαπό markd » 13 Νοέμ 2005, 22:56

Ο τελευταίος αγώνας του επάθλου trial έγινε!!!

Ήταν ένας πολύ εύκολος αγώνας για την Κ1 και Κ2 και αρκετά δύσκολος για τα πρώτα αυτοκίνητα της Κ3.
Κατά τη γνώμη μου έγιναν μερικά λαθάκια από την οργάνωση που θέλω να τα επισημάνω.
1. Θα ήθελα να δώ στην απονομή τους συμμετέχοντες της Κ1 να παίρνουν κυπελάκι γιατί τους άξιζε.
2. Αφού δεν προσμετρά η Κ1 στο έπαθλο λόγω συμμετοχών θα μπορούσε να ενσωματωθεί με την Κ2.
3. Κάτι πρέπει να γίνει με τις ισοβαθμίες
4. Λίγα εμπόδια που σε κάθε πέρασμα έπαιρναν άλλη μορφή
5. Πολύ ελαστικοί κριτές.

Κατά τα άλλα το ευχαριστήθηκα αρκετά και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον eggletakis (0 β.π. Κ2) και τον egglezo (40 β.π. Κ3).
Επίσης είμαι σίγουρος ότι αν δεν είχε σπάσει (πάλι) το Vitara του vitarokanivalos Θα πήγαινε πολύ καλά.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Trial στο Ελληνικό (εντυπώσεις)

Δημοσίευσηαπό tazmania » 13 Νοέμ 2005, 23:22

markd έγραψε:Ο τελευταίος αγώνας του επάθλου trial έγινε!!!

Ήταν ένας πολύ εύκολος αγώνας για την Κ1 και Κ2 και αρκετά δύσκολος για τα πρώτα αυτοκίνητα της Κ3.
Κατά τη γνώμη μου έγιναν μερικά λαθάκια από την οργάνωση που θέλω να τα επισημάνω.
1. Θα ήθελα να δώ στην απονομή τους συμμετέχοντες της Κ1 να παίρνουν κυπελάκι γιατί τους άξιζε.
2. Αφού δεν προσμετρά η Κ1 στο έπαθλο λόγω συμμετοχών θα μπορούσε να ενσωματωθεί με την Κ2.
3. Κάτι πρέπει να γίνει με τις ισοβαθμίες
4. Λίγα εμπόδια που σε κάθε πέρασμα έπαιρναν άλλη μορφή
5. Πολύ ελαστικοί κριτές.

Κατά τα άλλα το ευχαριστήθηκα αρκετά και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον eggletakis (0 β.π. Κ2) και τον egglezo (40 β.π. Κ3).
Επίσης είμαι σίγουρος ότι αν δεν είχε σπάσει (πάλι) το Vitara του vitarokanivalos Θα πήγαινε πολύ καλά.


Φίλε markd, πως το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα, για τους κριτές ;
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Trial στο Ελληνικό (εντυπώσεις)

Δημοσίευσηαπό markd » 14 Νοέμ 2005, 08:29

Στα προηγούμενα trial του επάθλου όποιος ακουμπούσε εξωτερικό πασαλάκι ήταν εκτός εμποδίου ενώ "εσείς" απλά το χρεώνατε.
Όταν το αυτοκίνητο έκανε όπισθεν για τη δεύτερη ή τρίτη προσπάθειά του και ακουμπούσε πασαλάκι δεν το χρεώνατε.

Αυτά τα δύο πράγματα μου έκαναν εντύπωση γιατί μέχρι τώρα στους προηγούμενους αγώνες είχα μάθει αλλιώς.

Και προς θεού δεν θέλω να πώ ότι αυτά τα δύο πράγματα επηρέασαν το αποτέλεσμα.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Trial στο Ελληνικό (εντυπώσεις)

Δημοσίευσηαπό eggletakis » 14 Νοέμ 2005, 09:24

markd έγραψε:Ο τελευταίος αγώνας του επάθλου trial έγινε!!!

Ήταν ένας πολύ εύκολος αγώνας για την Κ1 και Κ2 και αρκετά δύσκολος για τα πρώτα αυτοκίνητα της Κ3.
Κατά τη γνώμη μου έγιναν μερικά λαθάκια από την οργάνωση που θέλω να τα επισημάνω.
1. Θα ήθελα να δώ στην απονομή τους συμμετέχοντες της Κ1 να παίρνουν κυπελάκι γιατί τους άξιζε.
2. Αφού δεν προσμετρά η Κ1 στο έπαθλο λόγω συμμετοχών θα μπορούσε να ενσωματωθεί με την Κ2.
3. Κάτι πρέπει να γίνει με τις ισοβαθμίες
4. Λίγα εμπόδια που σε κάθε πέρασμα έπαιρναν άλλη μορφή
5. Πολύ ελαστικοί κριτές.

Κατά τα άλλα το ευχαριστήθηκα αρκετά και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον eggletakis (0 β.π. Κ2) και τον egglezo (40 β.π. Κ3).
Επίσης είμαι σίγουρος ότι αν δεν είχε σπάσει (πάλι) το Vitara του vitarokanivalos Θα πήγαινε πολύ καλά.



Για αλλη μια φορα απεδειξες πως το σαμουραι παει παντου.(και ας μην δουλευε το μπλοκε πισω) Να ειναι καλα και τα MALATESTA
Άβαταρ μέλους
eggletakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005, 08:51
Τοποθεσία: Ν. Ιωνία

Re: Trial στο Ελληνικό (εντυπώσεις)

Δημοσίευσηαπό markd » 14 Νοέμ 2005, 09:31

eggletakis έγραψε:Για αλλη μια φορα απεδειξες πως το σαμουραι παει παντου.(και ας μην δουλευε το μπλοκε πισω) Να ειναι καλα και τα MALATESTA


Ξέχασα να ευχαριστήσω τον Παναγιώτη που μου δάνεισε τα ζαντολάστιχα και με έβγαλαν από τα δύσκολα.

ΑΑΑ!!! και τελικά βρέθηκε η φόρμουλα να μήν σπάνε τα vitara.

Κώστα βάλε γρήγορα καβούκι!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Trial στο Ελληνικό (εντυπώσεις)

Δημοσίευσηαπό iron » 15 Νοέμ 2005, 15:48

markd έγραψε:Κατά τη γνώμη μου έγιναν μερικά λαθάκια από την οργάνωση που θέλω να τα επισημάνω.
1. Θα ήθελα να δώ στην απονομή τους συμμετέχοντες της Κ1 να παίρνουν κυπελάκι γιατί τους άξιζε.
2. Αφού δεν προσμετρά η Κ1 στο έπαθλο λόγω συμμετοχών θα μπορούσε να ενσωματωθεί με την Κ2.
3. Κάτι πρέπει να γίνει με τις ισοβαθμίες
4. Λίγα εμπόδια που σε κάθε πέρασμα έπαιρναν άλλη μορφή
5. Πολύ ελαστικοί κριτές. Στα προηγούμενα trial του επάθλου όποιος ακουμπούσε εξωτερικό πασαλάκι ήταν εκτός εμποδίου ενώ "εσείς" απλά το χρεώνατε.
Όταν το αυτοκίνητο έκανε όπισθεν για τη δεύτερη ή τρίτη προσπάθειά του και ακουμπούσε πασαλάκι δεν το χρεώνατε.

Αυτά τα δύο πράγματα μου έκαναν εντύπωση γιατί μέχρι τώρα στους προηγούμενους αγώνες είχα μάθει αλλιώς.


1. Δεν προσμετράει μία κατηγορία λόγω συμμετοχών; Τότε δεν γίνεται απονομή. Εμείς δώσαμε τουλάχιστον αναμνηστικά.
2. Εαν θεωρούσαμε ότι θα μπορούσαν να υπερβούν τα εμπόδια της Κ2 θα το είχαμε κάνει. Γνωρίζατε εσείς προκαταβολικά ότι θα μπορούσαν;
3,4. Ο κανονισμός δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίζονται οι ισοβαθμίες με τον τρόπο που έγινε στο Ελληνικό. Δεν είναι πολύ τίμιος τρόπος (γιατί ευνοεί τους από τύχη κατέχοντες μικρό νούμερο συμμετοχής), παραμένει όμως ένας θεσμοθετημένος τρόπος. Ο μεγάλος αριθμός συμμετοχών μας προβλημάτισε αρκετά και γι’ αυτό αφαιρέσαμε το πέμπτο εμπόδιο που είχαμε προγραμματίσει από κάθε κατηγορία ώστε να κερδίσουμε χρόνο. Το πρωί ανησυχούσαμε αρκετά αν θα προλάβουμε να τελειώσουμε τον αγώνα πριν νυχτώσει. Θα μπορούσαμε να ενεργοποιήσουμε το 5ο εμπόδιο, αλλά δυστυχώς αυτό ήταν χαμηλόυερης δυσκολίας από το 3ο και 4ο οπότε στην ουσία δεν θα είχε κανένα νόημα.
5. Ελαστικότης 0 (και ολογράφως μηδέν). Ο γενικός κανονισμός δεν προβλέπει την θέση εκτός εμποδίου εαν χτυπηθεί εξωτερικό πασαλάκι.
Τα πασαλάκια εσωτερικά και εξωτερικά, χρεώθηκαν όλα ΚΑΙ στις όπισθεν.

Το ότι τα εμπόδια άλλαξαν γρήγορα πιστεύουμε πως ήταν το πρόβλημα του αγώνα. Είναι κάτι που δεν ευχαρίστησε κανένα και σίγουρα ούτε και την οργάνωση. Δυστυχώς όμως δε μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για αυτό.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους αγωνιζόμενους για την παρουσία τους και τη συμμετοχή τους, υποσχόμενοι το εξής: Όπως ο φετινός αγώνας ήταν καλύτερος από τον περυσινό, έτσι της επόμενης χρονιάς θα είναι καλύτερος από τον φετινό.

Παναγιώτης Σιδέρης
Άβαταρ μέλους
iron
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 16 Φεβ 2004, 15:07
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Trial στο Ελληνικό (εντυπώσεις)

Δημοσίευσηαπό markd » 15 Νοέμ 2005, 17:46

iron έγραψε:1. Δεν προσμετράει μία κατηγορία λόγω συμμετοχών; Τότε δεν γίνεται απονομή. Εμείς δώσαμε τουλάχιστον αναμνηστικά.
2. Εαν θεωρούσαμε ότι θα μπορούσαν να υπερβούν τα εμπόδια της Κ2 θα το είχαμε κάνει. Γνωρίζατε εσείς προκαταβολικά ότι θα μπορούσαν;
3,4. Ο κανονισμός δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίζονται οι ισοβαθμίες με τον τρόπο που έγινε στο Ελληνικό. Δεν είναι πολύ τίμιος τρόπος (γιατί ευνοεί τους από τύχη κατέχοντες μικρό νούμερο συμμετοχής), παραμένει όμως ένας θεσμοθετημένος τρόπος. Ο μεγάλος αριθμός συμμετοχών μας προβλημάτισε αρκετά και γι’ αυτό αφαιρέσαμε το πέμπτο εμπόδιο που είχαμε προγραμματίσει από κάθε κατηγορία ώστε να κερδίσουμε χρόνο. Το πρωί ανησυχούσαμε αρκετά αν θα προλάβουμε να τελειώσουμε τον αγώνα πριν νυχτώσει. Θα μπορούσαμε να ενεργοποιήσουμε το 5ο εμπόδιο, αλλά δυστυχώς αυτό ήταν χαμηλόυερης δυσκολίας από το 3ο και 4ο οπότε στην ουσία δεν θα είχε κανένα νόημα.
5. Ελαστικότης 0 (και ολογράφως μηδέν). Ο γενικός κανονισμός δεν προβλέπει την θέση εκτός εμποδίου εαν χτυπηθεί εξωτερικό πασαλάκι.
Τα πασαλάκια εσωτερικά και εξωτερικά, χρεώθηκαν όλα ΚΑΙ στις όπισθεν.

Το ότι τα εμπόδια άλλαξαν γρήγορα πιστεύουμε πως ήταν το πρόβλημα του αγώνα. Είναι κάτι που δεν ευχαρίστησε κανένα και σίγουρα ούτε και την οργάνωση. Δυστυχώς όμως δε μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για αυτό.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους αγωνιζόμενους για την παρουσία τους και τη συμμετοχή τους, υποσχόμενοι το εξής: Όπως ο φετινός αγώνας ήταν καλύτερος από τον περυσινό, έτσι της επόμενης χρονιάς θα είναι καλύτερος από τον φετινό.

Παναγιώτης Σιδέρης


1. Δεν σας κατακρίνω γι' αυτό, απλά για την ηθική ικανοποίηση των παιδιών το είπα.

2. Βεβαίως και δεν το γνώριζα, όπως και όταν είδα περπατώντας τα εμπόδια της Κ2-Κ3 είπα ότι δέν θα περάσω κανένα και τα πέρασα όλα.

3. Για τις ισοβαθμίες δεν ενοούσα ότι κατι πρέπει να γίνει συγκεκριμένα σε αυτόν τον αγώνα αλλά στον κανονισμό.

4. Ήταν φυσική εξέλιξη του αγώνα, απλά το σχολίασα.

5. Για τα εξωτερικά πασαλάκια αυτήν την εντύπωση είχα γιατί στους προηγούμενους τέσσερις αγώνες της χρονιάς αυτό ίσχυε. Όσο για την όπισθεν αν τα χρεώσατε ζητώ συγνώμη.


Τέλος σας ευχαριστώ για το υπέροχο κυριακάτικο πρωινό που μου προσφέρατε (κι ας μην πήγα καλά το καταευχαριστήθηκα)

Περιμένω τον επόμενο αγώνα σας.

Μαρκάτος Δημήτρης
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό iron » 15 Νοέμ 2005, 21:07

Σ’ ευχαριστώ πολύ Δημήτρη που ήσουν εκεί. Και του χρόνου με υγεία.
Άβαταρ μέλους
iron
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 16 Φεβ 2004, 15:07
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό markd » 16 Νοέμ 2005, 20:57

Σήμερα στις 23:15 στο supersport 2 και αύριο στις 19:00 στο supersport 1 δείχνουν τον αγώνα.
Για να ετοιμάζονται τα βίντεο!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό markd » 30 Νοέμ 2005, 23:52

Mr Superspy, που είναι οι φωτογραφίες???
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί


Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες