Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τελικά που πάμε;

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Re: Τελικά που πάμε;

Δημοσίευσηαπό Berg » 11 Ιούλ 2006, 13:20

Nektarios έγραψε:Απορία νέου:

Έχουμε rally raid, enduro 4x4, αντοχής 4x4, tout terain και ίσως και κάτι άλλο που δεν το έχω δει.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιες είναι οι διαφορές των αγώνων αυτών;


Τελικά μπορεί να γράψει κάποιος τα είδη αγώνων για 4x4 και τις ιδιαιτερότητες του κάθε ενός με λίγα λόγια?

Που ξέρετε ίσως αποφασίσω να τρέξω κάπου. :oops: :oops: :oops:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 11 Ιούλ 2006, 13:31

Τελικά μπορεί να γράψει κάποιος τα είδη αγώνων για 4x4 και τις ιδιαιτερότητες του κάθε ενός με λίγα λόγια?


ΟΧΙ! Τα πραγματα στους εμπλεκομενους ειναι ξεκαθαρα...δεν υπαρχει λογος για ατερμονες κουβεντες και φιλονικιες. Ο καθενας τρεχει βλεπει αποφασιζει! Στην περιπτωση του Νεκταριου (με το 4χ4 που εχει) η επιλογη ειναι μεταξυ Αντοχης και RR. Μακαρι να μπορει να τα κανει και τα δυο το παλληκαρι.

Που ξέρετε ίσως αποφασίσω να τρέξω κάπου


Η προταση μου ισχυει :wink: :wink: :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό Berg » 11 Ιούλ 2006, 13:38

tedos έγραψε:
Που ξέρετε ίσως αποφασίσω να τρέξω κάπου


Η προταση μου ισχυει :wink: :wink: :D


Άσε θα κρατήσω τις εργάτριες :lol: :lol:

Αν είναι θα το τολμήσω στο μέλλον εκτός αν σπάσω κανένα χέρι πάλι. :cry: :cry: :cry:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Nektarios » 11 Ιούλ 2006, 13:39

ΟΧΙ! Τα πραγματα στους εμπλεκομενους ειναι ξεκαθαρα...δεν υπαρχει λογος για ατερμονες κουβεντες και φιλονικιες. Ο καθενας τρεχει βλεπει αποφασιζει! Στην περιπτωση του Νεκταριου (με το 4χ4 που εχει) η επιλογη ειναι μεταξυ Αντοχης και RR. Μακαρι να μπορει να τα κανει και τα δυο το παλληκαρι.


Σίγουρα θα δοκιμάσω και αντοχής....

Το θέμα είναι βέβαια και η παρέα να είναι καλή γιατί πάνω απ' όλα, όλα γίνονται για να περνάμε καλά!!
Άβαταρ μέλους
Nektarios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 19 Απρ 2006, 08:03
Τοποθεσία: Gerakas

Δημοσίευσηαπό tedos » 11 Ιούλ 2006, 13:43

Το θέμα είναι βέβαια και η παρέα να είναι καλή γιατί πάνω απ' όλα, όλα γίνονται για να περνάμε καλά!!


Σωστος!!!!! :)
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό karka » 11 Ιούλ 2006, 15:10

ο qeco εγραψε:Γιατί την ίδια στιγμή "κάποιοι" άλλοι κόπτωνται γιά το μέλλον των αγώνων ΡΡ ;

Τι τους ενοχλεί το ότι τρέχουν μαζί με ... μηχανάκια ;

Μήπως το ότι δεν έχουν τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης;

Μήπως ο περίφημος "σύνδεσμος αγωνιζομένων" δεν γεμίζει ούτε ... ταξί και πρέπει να αντλήσουμε μέλη και από άλλους χώρους ;

Τι ρόλο παίζουν κάποιοι "αγανακτισμένοι" ... θεατές που χωρίς να τρέχουν οι ίδιοι έχουν άποψη γιά τα πάντα ;;;

Γιατί υπάρχει ... αναβρασμός και τί μαγειρεύεται στο παρασκήνιο γιά τα Ράλλυ ρέιντ;

Γιά πείτε μας ρε παιδιά, γιατί ... ανησυχούμε !!!




ρε φιλο αμαν πια!!!
ολο συνομοσιες και κομπινες βλεπεις παντου!!!
ολο κατι γινεται κατω απο το τραπεζι.
ηρεμισε δεν ειναι ετσι τα πραγματα. αρχιζουν να γινονται στα φανερα πια.
μεχρι και οι μαγαζατορες ξεσηκωθικαν.
δεν παει αλλο! να μην μπορουμε να σταυρωσουμε πελατη? τι πραγματα ειναι αυτα?
παλια ηταν αλλιως, αποφασιζες να τρεξεις? ηξερες, και αν δεν ηξερες σου λεγανε, θα πας εκει ,εκει, εκει. θα παρεις αυτο και αυτο, ετοιμος!
τωρα, αλλα λεει ο ενας, αλλα λεει ο αλλος, μπαχαλο. που και ποιον να πρωτοακουσει κανεις?

τοσα χρονια δεν το εμαθες το θεμα?
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Re: Που πάμε βρε παιδιά ;

Δημοσίευσηαπό tazmania » 11 Ιούλ 2006, 19:43

geco έγραψε:Και πάνω που είχα αρχίσει να ανησυχώ,

έκανε την επανεμφάνισή του ο "αγνοούμενος" γιά καιρό από το φόρουμ ΤΑΖ και με το γνωστό του πάθος, άρχισε να "την λέει" ότι ο ΣΠΥ "κλείνει επιδεικτικά τα μάτια σε oτιδήποτε συμβαίνει στον κόσμο και πιπιλάει την ίδια πιπίλα γιά τους αγώνες Ράλλυ ρέιντ σε ανοικτούς δρόμους κλπ κλπ" !!!

Ρίχνοντας μιά ματιά στις 2155 δημοσιεύσεις του, διαπιστώνω ότι μετά μιά εμφάνιση τον Γενάρη και μία τον Μάη επανεμφανίζεται τον Ιούλιο με ιδαίτερη ... έγνοια γιά την ασφάλεια των αγώνων Ράλλυ ρέιντ και ανησυχεί πολύ και το ... έλεγε από παλιά γιά τα ατυχήματα και την τραγική κατάληξη της έλλειψης μέτρων προστασίας και άλλα τέτοια !!!

Επειδή τρέχω στά Ράλλυ ρέιντ από την ίδρυσή τους και επειδή δεν θυμάμαι τον ΤΑΖ να συμμετέχει σε αυτά (εκτός από την ... προπέρσινη "Ρούμελη") -Εάν κοιτάξεις ακόμα πιο καλά τις συμμετοχές θα με δεις στον 1ο αγώνα στην Πάρνηθα, στον 2ο στο Ξυλόκαστρο, στην Ρούμελη που αναφέρεις, και πέρσι στην Εύβοια και στην Λαμία. Νομίζω ότι δεν ξεχνάω κανέναν! Πάντως ακόμα κι έτσι να μην ήταν, νομίζω ότι έχω δικαίωμα να μιλάω. -

αναρωτιέμαι :

Τι τον έκανε να γυρίσει τόσο ... ανήσυχος ; - Δεν είχα πάει πουθενά φίλε μου. Εδώ ήμουν και εδώ θα μείνω. Είναι δικαίωμά μου να γράφω όποτε θέλω και να ελέγχω εγώ την ζωή μου και την δουλειά μου -

Γιατί την ίδια στιγμή "κάποιοι" άλλοι κόπτωνται γιά το μέλλον των αγώνων ΡΡ ;
- Ποιους εννοείς; Γιατί δεν τους ρωτάς; -

Τι τους ενοχλεί το ότι τρέχουν μαζί με ... μηχανάκια ;
-Εμένα πάντως δεν με ενοχλεί καθόλου και το έχω αποδείξει -

Μήπως το ότι δεν έχουν τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης;
- Ποιος θέλει τον απόλυτο έλεγχο; Ποιας κατάστασης; Ξεχνάς ποιοι είναι οι επαγγελματίες και ποιοι όχι; -

Μήπως ο περίφημος "σύνδεσμος αγωνιζομένων" δεν γεμίζει ούτε ... ταξί και πρέπει να αντλήσουμε μέλη και από άλλους χώρους ;
- Τι σχέση έχει ο σύνδεσμος και γιατί τον μπλέκεις; Μήπως τελικά βλέπεις φαντάσματα; Ο σύνδεσμος έχει όσα μέλη χρειάζεται και δεν ενδιαφέρετε να αντλήσει μέλη από πουθενά. Όποιος θέλει και δικαιούται, μπορεί να έρθει. Έτσι κι αλλιώς, δεν αναφέρεται σε αναβάτες. -

Τι ρόλο παίζουν κάποιοι "αγανακτισμένοι" ... θεατές που χωρίς να τρέχουν οι ίδιοι έχουν άποψη γιά τα πάντα ;;;
-Σε ποιούς αναφέρεσαι; Γιατί δεν τους ρωτάς ευθέως; -

Γιατί υπάρχει ... αναβρασμός και τί μαγειρεύεται στο παρασκήνιο γιά τα Ράλλυ ρέιντ;
-Να ρωτήσεις αυτούς που ξέρουν το υποτιθέμενο παρασκήνιο. Εγώ ξέρω όσα συζητάω με καλή διάθεση εδώ μέσα και αλλού. -

Γιά πείτε μας ρε παιδιά, γιατί ... ανησυχούμε !!!

- Το μόνο που έχω να σου πω, εντελώς φιλικά, είναι να πάψεις να βλέπεις φαντάσματα και πριν αρχίσεις να πυροβολάς ανθρώπους ρώτα για το ποιόν τους. Δεν έχω και δεν θέλω να έχω επαγγελματική σχέση με το άθλημα. Κάνω την τρέλα μου απλά, όπως κι εσύ!!! -


Αν και σε λάθος ενότητα, σου απαντάω και σταματάω εδώ.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό leon » 12 Ιούλ 2006, 13:38

Nektarios έγραψε:Εχω αρχίσει να νοιώθω τύψεις που έκανα το post!!!!

Δυστυχώς μιά τόσο απλή ερώτηση όταν βγεί σε forum προκαλεί ατελείωτες συζητήσεις και αναφορές λόγω της επικαιρότητας του θέματος που το έμαθα και εγώ πρόσφατα επειδή ξεκίνησα του αγώνες 4Χ4 λόγω πριν από εσένα (τον 11/2005 με τα 1000 χλμ Ακροπολικές ειδικές).

Θα σου πω τι κάνω εγώ. Αποφάσισα το 2006 να πάω σε όλα τα Rally Raid και τους Αγώνες Αντοχής (οταν μπορώ επαγγελματικά), το οποίο και κάνω μέχρι τώρα. Μπορείς να δοκιμάσεις και τα ENDURO της ΕΚΑΛΗΣ γιατί το αυτοκίνητο σου και ψηλωμένο είναι και νομίζω ότι διαθέτει Roll bar και επίσης χρησιμοπιείς ζώνες 4 σημείων.
Ολοι αυτοί οι αγώνες γίνονται με τον ίδιο κανονισμό και έχουν και λίγο περιπέτεια.
Αν θέλεις να πας σε Αντοχής φρόντισε να ξέρεις αν ο συνοδηγός σου μπορεί, γιατί τα RAID και τα ENDURO τελειώνουν την ημέρα ή τον αγώνα μετά από 300 με 400 χλμ. Στους αγώνες Αντοχής όμως είναι περισσότερα χλμ περισσότερες ώρες και εμείς που οδηγάμε ξέρουμε που πάμε που στρίβουμε και που το αυτοκίνητο θα πηδήξει η θα κοπανίσει.Ο συνοδηγός όμως επειδή διαβάζει road-book είναι σαν είναι μέσα σε σεϊκερ.
Εγώ στα raid πηγαίνω με την γυναίκα μου, αλλά στα αντοχής που δεν μπορεί ψάχνω κάθε φόρα να βρώ φίλο-συνοδηγό χωρίς προβλήματα στην μέση του και να μην ζαλίζεται - δύσκολα πράγματα δηλαδή.

Λεωνίδας Μασλίας
Άβαταρ μέλους
leon
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 22:34
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Nektarios » 12 Ιούλ 2006, 14:08

Λεωνίδα ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου.

Αυτό που θα ήθελα να πω είναι, αν έχω καταλάβει, οι αγώνες αντοχής είναι πιο ήπιοι από τα rally raid και οι αγώνες enduro πιο σκληροί και από τους δύο.
Ισχύει αυτό;
Γιατί ναι μεν να κάνουμε την πλάκα μας αλλά το αυτοκίνητο δουλεύει και τις καθημερινές και πάει super market, τα παιδιά σχολείο κ.α.
Άβαταρ μέλους
Nektarios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 19 Απρ 2006, 08:03
Τοποθεσία: Gerakas

Δημοσίευσηαπό leon » 12 Ιούλ 2006, 17:44

Nektarios έγραψε:Αυτό που θα ήθελα να πω είναι, αν έχω καταλάβει, οι αγώνες αντοχής είναι πιο ήπιοι από τα rally raid και οι αγώνες enduro πιο σκληροί και από τους δύο.
Ισχύει αυτό;


Μην υποτιμάς τους αγώνες αντοχής γιατί ναι μεν έχουν χαμηλότερες ΜΩΤ αλλά είναι περισσότερα χιλιόμετρα και επομένως οι ζημιές στα αυτοκίνητα και η κούραση για εμάς μπορεί να είναι μεγαλύτερα λόγω συνεχούς καταπόνησης.
Τα enduro έχουν είναι σαν τα κλασσικά rally που έχουν απλές και ειδικές σε δύσκολα κομμάτια off-road ή ακόμα και σε πίστες όπως στην terradura. Αν οι απλές έχουν χαμηλές ΜΩΤ και φθάνεις και περιμένεις για να ξεκινήσεις την ΕΔ τότε έχεις στάσεις επομένως και λίγο ξεμούδιασμα, κάτι που δεν ισχύει στα RR. Οπότε δεν είναι σίγουρο ότι είναι σκληρότερα από τα άλλα. Απλά απαιτούν περισσότερο καλά προετοισμένα αυτοκίνητα λόγω ειδικών σε off-road κομμάτια με καλύτερο χρόνο και όχι ΜΩΤ.
Η γνώμη μου είναι ότι στο τέλος και τα τρία είδη των αγώνων αυτών είναι το ίδιο σκληροί

Λεωνίδας Μασλίας
Άβαταρ μέλους
leon
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 22:34
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή, Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες