Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ράλι Ακρόπολις 2006: Επιτυχία ή.... ;

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Δημοσίευσηαπό doc » 18 Ιούλ 2006, 02:41

ayrton έγραψε:Φέτος ήταν το 28ο Ακρόπολις για μενα.
28 χρόνια χωρίς καμμιά απουσία.
Συνήθως σαν θεατής, καμμια 10ριά φορές σαν κριτής.
Απλα το χειρότερο μακράν απο όλες τις απόψεις.
Βαριέμαι ακόμα και να αναλύσω το γιατί.
Κατα βάθος μάλλον στενοχωριέμαι.


Νομίζω ότι ο Ayrton τα είπε όλα...
Σε μία πρόταση!

Τι άλλο να πω εγώ?
Τα είχε πει κι ο Γκρέτσης (Tagre) παραπάνω... Τόσα χρόνια εμπειρία είναι πολλά για μένα... Πόσο μάλλον για το κύρος και την τιμή του Acropol;is...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό DRAGONFOX » 18 Ιούλ 2006, 10:01

ayrton έγραψε:Φέτος ήταν το 28ο Ακρόπολις για μενα.
28 χρόνια χωρίς καμμιά απουσία.
Συνήθως σαν θεατής, καμμια 10ριά φορές σαν κριτής.
Απλα το χειρότερο μακράν απο όλες τις απόψεις.
Βαριέμαι ακόμα και να αναλύσω το γιατί.
Κατα βάθος μάλλον στενοχωριέμαι.
Και το mundial φετος ηταν το χειροτερο απο θεαμα,απλα τα πραγματα προχωρανε οπως επιτασουν οι κατασταστασεις ,οσο για το οτι εκαναν δυο φορες την υπερειδηκη νομιζω οτι ο καθενας θα το εκανε, φυσικα για να βγαλει περισσοτερα χρηματα.Εαν του χρονου συμβει το ιδιο τοτε νομιζω πως θα πρεπει να τους κρινουμε!Θα πρεπει ομως να σεβομαστε οτι αυτη η επιτροπη καταφερε περσι να διοργανωσει τον καλυτερο αγωνα,οποτε νομιζω να υπαρχει λιγο σεβασμος (μεχρι ενος σημειοιυ βεβαια)!!
Άβαταρ μέλους
DRAGONFOX
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 20 Σεπ 2005, 19:51
Τοποθεσία: AYLONAS ATTIKHS

Δημοσίευσηαπό DRAGONFOX » 18 Ιούλ 2006, 10:25

doc έγραψε:
DRAGONFOX έγραψε: Nομιζω πως κρινουμε καποιες διοργανωσεις χωρις να ξερουμε τιειναι αυτο που FIA ζηταει.Προφανως για να φυγει το ραλλυ απο την κεντρικη Ελλαδα κατι δεν πηγενε καλα,ισως να μην τους ενδιαφερει ο κοσμος ,που νομιζω οτι αν θελαμε θα βρισκομασταν σε πολλες ειδικες.Αλλα σαν Ελληναρες που ειμαστε θελουμε να μην περπαταμε καθολου, αν ειναι δυνατον να βλεπουμε την ειδικη μεσα απο το αυτοκινητο ακομα καλυτερα!Νομιζω πως πρεπει να βλεπουμε λιγο θετικοτερα τα πραγματα για το συμφερον της Ελλαδιτσας και μονο! Οποιος εχει ασχοληθει με την διοργανωση αγωνων θα πρεπει να ξερει οτι ειναι πολυ δυσκολο και ιδιως εσυ doc που διοργανωνεις ενα Rally raid και σου δημιουργουντε τοσα προβληματα θα πρεπει να εισαι ποιο εποιηκης στην κριση του ολου σκηνικου!!!


Επιεικής ήμουν! Αλλά να μην πω τη γνώμη μου? Μόνο οι άλλοι θα την λένε για τους δικούς μου αγώνες? Για αυτά που ζητάει η FIA ο αγώνας ήταν τέλειος! Πρώτος το είπα! Δεν το είπα ειρωνικά! Και στο enduro το ίδιο συμβαίνει, και δεν κάνω καθόλου πλάκα όταν λέω για αγώνα μέσα στην Αθήνα όπως τον περιέγραψα! Ένας μικρός κύκλος με αδιάφορη οδηγικά διαδρομή, που να διασφαλίζεται στα υπόλοιπα, και ειδικές φαρμάκι! Χάνουμε το νόημα και την ουσία προς χάρη της ευκολίας και του έλεγχου του αγώνα.
Εγώ τουλάχιστον, ως οργανωτής, έχω το θάρρος να βγω και ν α πω ότι η τάδε διοργάνωσή μου ήταν αποτυχημένη ή όχι και δεν βγαίνω να διαλαλώ με συνεντεύξεις τύπου τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες...
Μην τρελαθούμε κιόλας! Σε παρακαλώ!
Όταν άλλωστε κάτι πάει καλά δεν το χαλάς! Έτσι δεν λέει η συνταγή?
Όταν έχεις υπερειδική στο ΟΑΚΑ με έναν επιτυχημένο διοργανωτή (Lamarco), γιατί του παίρνεις το "ψωμί από το στόμα", το κάνεις δύο φορές και ακριβαίνεις το εισητήριο 50%? Μυρίστηκε "αρπαχτή"? Ε! τότε, αναλαμβάνεις και το κόστος της ευθύνης πιθανής αποτυχίας. Την αποτυχία που όλη είδαμε! Τουλάχιστον ας βγουν και να την παραδεχτούν!
Κι επαναλαμβάνω: Για τα μέτρα της FIA, όλα καλά! Συμφωνώ! Για αυτό και παραμένω πιστός λάτρης των ρομαντικών αγώνων Rally Raid που είναι πλέον δύσκολα οργανωτικά. ΑΛλά τουλάχιστον, έχουν ουσία. Οδηγική, παρείστικη κτλ...
Oσο για τα rally raids εχουν προσαρμοστει και αυτα ,εχουν γινει ποιο απαιτητικα ,ποιο επαγγελματικα και φυσικα ποιο επιλεκτικα(απο οργανωση) στις υποψηφιες συμμετοχες και νομιζω πως εχουν χασει λιγο απο τον ρομαντισμο τους,αυτο επιτασει βεβαια η ροη των παραγματων,θελω να πω τα παντα πρεπει να προσαρμοζωντε και εσυ που το ξερεις αυτο δεν πρεπει να πετας την πρωτη πετρα!!
Άβαταρ μέλους
DRAGONFOX
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 20 Σεπ 2005, 19:51
Τοποθεσία: AYLONAS ATTIKHS

Δημοσίευσηαπό doc » 18 Ιούλ 2006, 18:42

DRAGONFOX έγραψε:θελω να πω τα παντα πρεπει να προσαρμοζωντε και εσυ που το ξερεις αυτο δεν πρεπει να πετας την πρωτη πετρα!!


Μπα μανία που σου κόλλησε!!!
Τι έχεις πάθει?
Πέταξα εγώ καμιά πέτρα και μάλιστα την πρώτη? Τι λες τώρα!
Σαφώς και σέβομαι του οργανωτές -και μάλιστα τους συγκεκριμένους- και το έχω αποδείξει. Έχω άλλωστε συνεργαστεί πολλές φορές μαζί τους!
Έχουν καταξιωθεί χρόνια, κι έχουν πετύχει σπουδαία πράγματα στο εθνικό μας rally! Άλλωστε, όλοι έχουν(με) δικαίωμα στην αποτυχία ή στην μικρότερη επιτυχία! Απλώς πρέπει να το επισημαίνουμε, να κάνουμε τον υπολογισμό μας για να προχωράμε μπροστά.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα κλείσουν το στόμα μου ως δημοσιογράφο ή θα με αλλάξουν από αντικειμενικό κριτή. :wink:

Υ.Γ. Θες να μας συστηθείς κιόλας να καταλάβω ποιός(ά) είσαι? :?: :wink:
τουλάχιστον με π.μ.
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 19 Ιούλ 2006, 09:13

Ακυρο το super rally για τον Vovos την Κυριακη, tagre, δεν το εχω ξεκαθαρο για τερματισμο τι αναφερει, οποτε για να μην σε λεω βλακειες μην το λαβεις υπ'οψη μεχρι να το επιβεβαιωσω.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό DRAGONFOX » 19 Ιούλ 2006, 09:45

doc έγραψε:
DRAGONFOX έγραψε:θελω να πω τα παντα πρεπει να προσαρμοζωντε και εσυ που το ξερεις αυτο δεν πρεπει να πετας την πρωτη πετρα!!


Μπα μανία που σου κόλλησε!!!
Τι έχεις πάθει?
Πέταξα εγώ καμιά πέτρα και μάλιστα την πρώτη? Τι λες τώρα!
Σαφώς και σέβομαι του οργανωτές -και μάλιστα τους συγκεκριμένους- και το έχω αποδείξει. Έχω άλλωστε συνεργαστεί πολλές φορές μαζί τους!
Έχουν καταξιωθεί χρόνια, κι έχουν πετύχει σπουδαία πράγματα στο εθνικό μας rally! Άλλωστε, όλοι έχουν(με) δικαίωμα στην αποτυχία ή στην μικρότερη επιτυχία! Απλώς πρέπει να το επισημαίνουμε, να κάνουμε τον υπολογισμό μας για να προχωράμε μπροστά.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα κλείσουν το στόμα μου ως δημοσιογράφο ή θα με αλλάξουν από αντικειμενικό κριτή. :wink:

Υ.Γ. Θες να μας συστηθείς κιόλας να καταλάβω ποιός(ά) είσαι? :?: :wink:
τουλάχιστον με π.μ.
sorry στο γεγονος οτι επικεντρωθηκα στο προσωπο σου δεν συμενει οτι εχω κατι προσωπικο (αν και θα επρεπε!!!) απλα δεν μου αρεσει να πεφτουμε στην παγιδα ενος αρνητικου αρθου που γραφτικε απο μια κυρια αγνωστων συμφαιροντων καινα ανοιγουμε μια συζητηση μονο με τα αρνητικα της διοργανωσης.Πρεπει να καταλαβουμε οτι ειναι ο εθνικος μασ αγωνας! :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
DRAGONFOX
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 20 Σεπ 2005, 19:51
Τοποθεσία: AYLONAS ATTIKHS

Δημοσίευσηαπό doc » 19 Ιούλ 2006, 10:47

DRAGONFOX έγραψε: sorry στο γεγονος οτι επικεντρωθηκα στο προσωπο σου δεν συμενει οτι εχω κατι προσωπικο (αν και θα επρεπε!!!) απλα δεν μου αρεσει να πεφτουμε στην παγιδα ενος αρνητικου αρθου που γραφτικε απο μια κυρια αγνωστων συμφαιροντων καινα ανοιγουμε μια συζητηση μονο με τα αρνητικα της διοργανωσης.Πρεπει να καταλαβουμε οτι ειναι ο εθνικος μασ αγωνας! :wink: :wink:


Δεν σε καταλαβαίνω... καθόλου ειλικρινά...
Η "κυρία αγνώστων συμφερόντων" έχει μεγάλη ιστορία στο χώρο. Μάθε πριν.
Όσο για το άρθρο, σε φόρουμ βρίσκεσαι, που αναπτύσσονται οι απόψεις του καθενός που το επιθυμεί.
Για το αν θα έπρεπε ή όχι να έχεις κάτι προσωπικό μαζί μου, αυτό είναι άλλο θέμα, που καλό θα είναι να ξεκαθαρίσει με π.μ. γιατί βγάζεις εμπάθεια και φαίνεται.
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό cuspid » 20 Ιούλ 2006, 09:35

Μα αγαπητέ Dragonfox επειδή ακριβώς είναι ο εθνικός μας αγώνας φωνάζουμε!
Αν αρχίσουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας και να τα βρίσκουμε όλα ωραία και καλά να είσαι σίγουρος ότι δεν θα παραμείνει το Rally Acropolis για καιρό στην κορφή του ΠΠΡ.
Είναι γνωστό ότι για να παραμείνεις στην κορυφή πρέπει να καταβάλεις πολλαπλάσια προσπάθεια από όση απαιτείται για να την φτάσεις.
Φέτος τα πράγματα δεν πήγαν πολύ καλά.
Όσο για την "κυρία αγνώστων συμφερόντων" τι να πω?
Σε παραπέμπω στο http://wνww.off-road.gr/article813.html να δεις για ποιά μιλάμε...
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Δημοσίευσηαπό DRAGONFOX » 20 Ιούλ 2006, 11:57

cuspid έγραψε:Μα αγαπητέ Dragonfox επειδή ακριβώς είναι ο εθνικός μας αγώνας φωνάζουμε!
Αν αρχίσουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας και να τα βρίσκουμε όλα ωραία και καλά να είσαι σίγουρος ότι δεν θα παραμείνει το Rally Acropolis για καιρό στην κορφή του ΠΠΡ.
Είναι γνωστό ότι για να παραμείνεις στην κορυφή πρέπει να καταβάλεις πολλαπλάσια προσπάθεια από όση απαιτείται για να την φτάσεις.
Φέτος τα πράγματα δεν πήγαν πολύ καλά.
Όσο για την "κυρία αγνώστων συμφερόντων" τι να πω?
Σε παραπέμπω στο http://wνww.off-road.gr/article813.html να δεις για ποιά μιλάμε...
Kατερινα-catkil-Σεβαστου τα σεβη μου!! :( :( :( Απλα επιμενω οτι για φετος θα πρεπει να ειμαστε λιγο ποιο εποιηκης :razz: :razz: :razz:
Άβαταρ μέλους
DRAGONFOX
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 20 Σεπ 2005, 19:51
Τοποθεσία: AYLONAS ATTIKHS

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες