Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ράλι Ακρόπολις 2006: Επιτυχία ή.... ;

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Ράλι Ακρόπολις 2006: Επιτυχία ή.... ;

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Ιούλ 2006, 13:51

Σύμφωνα με το δελτίο τύπου της οργάνωσης:

...το BP ULTIMATE ΡΑΛΛΥ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ του 2006, περνά στην ιστορία ως ένας άψογος οργανωτικά αγώνας, που θα διεκδικήσει και φέτος με αξιώσεις τον τίτλο του 1ου Ράλλυ στον Κόσμο.

Ρίξτε και μια ματία στο http://www.off-road.gr/article814.html

Ποιά είναι η άποψή σας;
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 15 Σεπ 2006, 20:31, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 13 Ιούλ 2006, 13:55

Καλά μην φάνε....έχουμε γλαρόσουπα. :twisted: :twisted: :crazy: :crazy: :crazy:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό supermario » 13 Ιούλ 2006, 14:32

Ποτε εγινε ο αγωνας; :roll: :roll: :roll: Αυτο που εγινε για ανεκδοτο μου φανηκε!!!!Ευτυχως που εγινε η Ρουμελη και πηραμε μυρωδια απο Παυλιανη!!!!!!! :P :P :P
Άβαταρ μέλους
supermario
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 17:46
Τοποθεσία: ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό doc » 13 Ιούλ 2006, 22:30

Ο Αγώνας ήταν επιτυχημένος! Χωρίς πλάκα!!! Ο καλύτερος του WRC!!!!! σκεφτείτε δηλάδή πως θα είναι οι υπόλοιποι.....!!!

ΑΝ εξαιρέσουμε τους ανύπαρκτους θεατές και καμιά 20αριά ακόμη παράμετρους... μια χαρά ήταν! Ότι πρέπει για τα μέτρα της FIA! H τηλεόραση έπαιξε, έλεγχος του αγώνα υπήρχε...

...καλά λέω εγώ πως το Athens Enduro το Δεκέμβρη πρέπει να το κάνω Λυκαβητό - Φιλοπάπου - Στρέφη - Κολωνό - Λόφο Σκουζέ - Γαλάτσι, άντε και Ψυχικό, αλλά δεν θέλω να απομακρυνθώ πολύ... :lol:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό drMel » 13 Ιούλ 2006, 22:51

doc έγραψε:Ο Αγώνας ήταν επιτυχημένος! Χωρίς πλάκα!!! Ο καλύτερος του WRC!!!!! σκεφτείτε δηλάδή πως θα είναι οι υπόλοιποι.....!!!

ΑΝ εξαιρέσουμε τους ανύπαρκτους θεατές και καμιά 20αριά ακόμη παράμετρους... μια χαρά ήταν! Ότι πρέπει για τα μέτρα της FIA! H τηλεόραση έπαιξε, έλεγχος του αγώνα υπήρχε...

...καλά λέω εγώ πως το Athens Enduro το Δεκέμβρη πρέπει να το κάνω Λυκαβητό - Φιλοπάπου - Στρέφη - Κολωνό - Λόφο Σκουζέ - Γαλάτσι, άντε και Ψυχικό, αλλά δεν θέλω να απομακρυνθώ πολύ... :lol:

δεν πιστεύω να έχεις στο μυαλό σου και Τουρκοβούνια!!!!!!!!!!!!!!!
είπαμε enduro μην το κάνεις και Παγκόσμιο
drMel
 

Δημοσίευσηαπό tagre » 13 Ιούλ 2006, 23:43

Εχω καποιες αποριες:
1) Πως πηρε καταταξη ο Βωβος, οταν δεν τερματισε,αλλα το αυτοκινητο του βρεθηκε εντος Παρκ Φερμε, πανω σε γερανο Ο.Βοηθειας, μια ωρα περιπου πριν ληξει ο Αγωνας το μεσημερι της Κυριακης, (καθως το ειχε διαλυσει για δευτερη φορα εντος Διημερου) ;
2) Πως επετρεψαν οι Αγωνοδικες στον Λοεμπ, να κυκλοφορει σε Δημ. Δρομο(Αττικη Οδο), πηγαινωντας με 100χλμ., χωρις πισω τροχους, φρενα και αναρτησεις, κανωντας οχταρια, βγαζωντας φωτιες και σπιθες, τρομαζωντας οσους οδηγουσαν παραλληλα εκεινη την ωρα, συνεπικουρουμενος απο μπατσικα και οχηματα της οργανωσης;
3) Γιατι εβαλαν Ε.Δ. τον Υμηττο, οταν απαγορευοταν σε θεατες να ανεβουν εκει ψηλα;
4) Γιατι ο κ. Μανιατοπουλος δεν δινει ακριβη αριθμο εισητηριων που εκοψε στο ΟΑΚΑ;
5) Ο κ. Μανιατοπουλος τελικα ηταν η οικονομικη συσκευασια 3 σε 1: Οργανωτης-Αγωνιζομενος-Επιχειρηματιας
6) Αληθευει οτι την Κυριακη καλουσαν (εκβιαστικα) κριτες να πανε στο ΟΑΚΑ και τους εβαλαν ως "φοντο" πισω απο την απονομη;
7) Γιατι επιμενουν να αναθετουν τη διοργανωση του Ραλλυ Ακροπολις, στους χρόνια αποτυχημενους ιδιους και ιδιους ανθρωπους;

Μεχρι εδω προς το παρον. Θα συνεχισω απο το 7 τις υπολοιπες αποριες που θα μου ερθουν.(Τι θα βγει ομως;)
Ταγκρε

(Καλη θεματικη ενοτητα.)
Άβαταρ μέλους
tagre
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 05 Απρ 2005, 18:24
Τοποθεσία: iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό cuspid » 14 Ιούλ 2006, 08:30

Και καλά η διοργανωτές δεν σταμάτησαν τον Λέμπ στην Αττική Οδό. Η αστυνομία που ήταν? Οι κάμερες ασφαλείας?
Κανένας από την τροχαία δεν πήρε χαμπάρι ένα επικίνδυνο για τους υπόλοιπους εποχούμενους αυτοκίνητο που διέσχιζε τον "πιο ασφαλή δρόμο της χώρας" όπως θέλουν να μας τον παρουσιάζουν?
Η πλάκα είναι ότι ο Λέμπ με αυτή του την ενέργεια, κατάφερε να φτάσει μέσα στον χρόνο του στο σέρβις και δεν χρεώθηκε ούτε "καπέλο".

Δεν λέω, και παλιά είχαμε δει οδηγούς του WRC να οδηγούν σαν ινδιάνοι στους δρόμους αλλά συνήθως υπήρχε κάποια δικαιολογία (λάθος επιλογές της διοργάνωσης στις απλές) και ακολουθούσε δημόσια συγνώμη.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα, πριν λίγα χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς την χρονιά) στην απλή διαδρομή που οδηγούσε στην σούπερ ειδική της Αναβύσσου. Οι διοργανωτές έβαλαν τα πληρώματα να διασχίσουν την παραλιακή, μέρα μεσημέρι, με την μισή Αθήνα να πηγαίνει για μπάνιο και την άλλη μισή να πηγαίνει να δει την ειδική. Παρακολουθήσαμε σκηνές απείρου κάλλους:
Αγωνιστικά «πηγμένα» στην κίνηση, την τροχαία να «τα έχει παίξει», οι αγωνιζόμενοι να αρχίζουν τις ταρζανιές για να προλάβουν να μπουν στον χρόνο τους, να πηδάνε διαζώματα, να σπρώχνουν κιγκλιδώματα, να «οργώνουν» πλατείες με γκαζόν, στην προσπάθεια τους να αποφύγουν το κυκλοφοριακό.
Θυμάμαι όμως στο τέλος και τον Κάνκουνεν να ζητάει συγγνώμη για αυτή την συμπεριφορά (α, ρε Γιούχα λες και θα μπορούσαμε ποτέ να σου θυμώσουμε!).

Γενικά έχω την εντύπωση ότι αυτή η νέα γενιά οδηγών δεν μπορεί να ανταποκριθεί στον ρόλο της όσον αφορά το - εκτός ειδικών διαδρομών - Π.Π.Ρ. (για να το θέσω όσο πιο κομψά μπορώ).
Μέσα στις ειδικές «γράφουν» εντυπωσιακούς χρόνους (χωρίς όμως να προσφέρουν και το αντίστοιχο θέαμα – αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση), αλλά έξω από αυτές είναι «λίγοι».
Κάτι η απότομη απόκτηση δόξας, κάτι το νεαρό της ηλικίας, κάτι η πίεση από τις ομάδες (και η έλλειψη πυγμής που θα τους επιτρέψει να «περάσουν» την γνώμη τους), η νέα γενιά οδηγών του Π.Π.Ρ. είναι σκέτη απογοήτευση.
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 14 Ιούλ 2006, 09:43

Tagre,
Τελευταία επεξεργασία από leipsippos και 19 Ιούλ 2006, 10:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό CDL » 14 Ιούλ 2006, 21:19

leipsippos έγραψε:...
4) Για πολλους λογους αλλα δεν ειμαστε η εφορια ουτε εχει υποχρεωση να δημοσιευεσει τετοια στοιχεια εαν δεν θελει η εταιρεια.
...


Η εταιρεία σίγουρα ναί, η ΕΛΠΑ όμως που εν μία νυκτί του Δεκεμβρίου 2005 πήρε την απόφαση της εκχώρησης όλων των αγώνων της για τα επόμενα 25 χρόνια σε "εταιρεία" (όποια κι αν είναι αυτή) έχει τουλάχιστον την υποχρέωση (εκ του καταστατικού της) να αιτιολογήση την απόφασή της αυτή στη γενική συνέλευση των μελών της.
Τώρα θα μου πείτε "των ποιών μελών της?"... αυτό είναι μιά άλλη πονεμένη ιστόρία με ηθικό δίδαγμα "όταν δέν ασκούμε (τα εκ του καταστατικού) δικαιώματα μας, ας μήν παραπονιόμαστε για το Βασίλης κερνάει Αλέκος πίνει..".
Άβαταρ μέλους
CDL
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2006, 21:13

Δημοσίευσηαπό CDL » 14 Ιούλ 2006, 21:23

tagre έγραψε:...
6) Αληθευει οτι την Κυριακη καλουσαν (εκβιαστικα) κριτες να πανε στο ΟΑΚΑ και τους εβαλαν ως "φοντο" πισω απο την απονομη;
...


Αληθεύει οτι (ΑΛΗΘΕΥΕΙ!!!) έπεσαν πιστολιές στο SP μετά τον τερματισμό;
Άβαταρ μέλους
CDL
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2006, 21:13

Δημοσίευσηαπό DRAGONFOX » 17 Ιούλ 2006, 17:32

doc έγραψε:Ο Αγώνας ήταν επιτυχημένος! Χωρίς πλάκα!!! [/bθα είναι οι υπόλοιποι.....!!!
][b]Ο καλύτερος του WRC!!!!!
σκεφτείτε δηλάδή πως
ΑΝ εξαιρέσουμε τους ανύπαρκτους θεατές και καμιά 20αριά ακόμη παράμετρους... μια χαρά ήταν! Ότι πρέπει για τα μέτρα της FIA! H τηλεόραση έπαιξε, έλεγχος του αγώνα υπήρχε...

...καλά λέω εγώ πως το Athens Enduro το Δεκέμβρη πρέπει να το κάνω Λυκαβητό - Φιλοπάπου - Στρέφη - Κολωνό - Λόφο Σκουζέ - Γαλάτσι, άντε και Ψυχικό, αλλά δεν θέλω να απομακρυνθώ πολύ... :lol:
Nομιζω πως κρινουμε καποιες διοργανωσεις χωρις να ξερουμε τιειναι αυτο που FIA ζηταει.Προφανως για να φυγει το ραλλυ απο την κεντρικη Ελλαδα κατι δεν πηγενε καλα,ισως να μην τους ενδιαφερει ο κοσμος ,που νομιζω οτι αν θελαμε θα βρισκομασταν σε πολλες ειδικες.Αλλα σαν Ελληναρες που ειμαστε θελουμε να μην περπαταμε καθολου, αν ειναι δυνατον να βλεπουμε την ειδικη μεσα απο το αυτοκινητο ακομα καλυτερα!Νομιζω πως πρεπει να βλεπουμε λιγο θετικοτερα τα πραγματα για το συμφερον της Ελλαδιτσας και μονο! Οποιος εχει ασχοληθει με την διοργανωση αγωνων θα πρεπει να ξερει οτι ειναι πολυ δυσκολο και ιδιως εσυ doc που διοργανωνεις ενα Rally raid και σου δημιουργουντε τοσα προβληματα θα πρεπει να εισαι ποιο εποιηκης στην κριση του ολου σκηνικου!!!
Άβαταρ μέλους
DRAGONFOX
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 20 Σεπ 2005, 19:51
Τοποθεσία: AYLONAS ATTIKHS

Δημοσίευσηαπό doc » 17 Ιούλ 2006, 19:12

DRAGONFOX έγραψε: Nομιζω πως κρινουμε καποιες διοργανωσεις χωρις να ξερουμε τιειναι αυτο που FIA ζηταει.Προφανως για να φυγει το ραλλυ απο την κεντρικη Ελλαδα κατι δεν πηγενε καλα,ισως να μην τους ενδιαφερει ο κοσμος ,που νομιζω οτι αν θελαμε θα βρισκομασταν σε πολλες ειδικες.Αλλα σαν Ελληναρες που ειμαστε θελουμε να μην περπαταμε καθολου, αν ειναι δυνατον να βλεπουμε την ειδικη μεσα απο το αυτοκινητο ακομα καλυτερα!Νομιζω πως πρεπει να βλεπουμε λιγο θετικοτερα τα πραγματα για το συμφερον της Ελλαδιτσας και μονο! Οποιος εχει ασχοληθει με την διοργανωση αγωνων θα πρεπει να ξερει οτι ειναι πολυ δυσκολο και ιδιως εσυ doc που διοργανωνεις ενα Rally raid και σου δημιουργουντε τοσα προβληματα θα πρεπει να εισαι ποιο εποιηκης στην κριση του ολου σκηνικου!!!


Επιεικής ήμουν! Αλλά να μην πω τη γνώμη μου? Μόνο οι άλλοι θα την λένε για τους δικούς μου αγώνες? Για αυτά που ζητάει η FIA ο αγώνας ήταν τέλειος! Πρώτος το είπα! Δεν το είπα ειρωνικά! Και στο enduro το ίδιο συμβαίνει, και δεν κάνω καθόλου πλάκα όταν λέω για αγώνα μέσα στην Αθήνα όπως τον περιέγραψα! Ένας μικρός κύκλος με αδιάφορη οδηγικά διαδρομή, που να διασφαλίζεται στα υπόλοιπα, και ειδικές φαρμάκι! Χάνουμε το νόημα και την ουσία προς χάρη της ευκολίας και του έλεγχου του αγώνα.
Εγώ τουλάχιστον, ως οργανωτής, έχω το θάρρος να βγω και ν α πω ότι η τάδε διοργάνωσή μου ήταν αποτυχημένη ή όχι και δεν βγαίνω να διαλαλώ με συνεντεύξεις τύπου τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες...
Μην τρελαθούμε κιόλας! Σε παρακαλώ!
Όταν άλλωστε κάτι πάει καλά δεν το χαλάς! Έτσι δεν λέει η συνταγή?
Όταν έχεις υπερειδική στο ΟΑΚΑ με έναν επιτυχημένο διοργανωτή (Lamarco), γιατί του παίρνεις το "ψωμί από το στόμα", το κάνεις δύο φορές και ακριβαίνεις το εισητήριο 50%? Μυρίστηκε "αρπαχτή"? Ε! τότε, αναλαμβάνεις και το κόστος της ευθύνης πιθανής αποτυχίας. Την αποτυχία που όλη είδαμε! Τουλάχιστον ας βγουν και να την παραδεχτούν!
Κι επαναλαμβάνω: Για τα μέτρα της FIA, όλα καλά! Συμφωνώ! Για αυτό και παραμένω πιστός λάτρης των ρομαντικών αγώνων Rally Raid που είναι πλέον δύσκολα οργανωτικά. ΑΛλά τουλάχιστον, έχουν ουσία. Οδηγική, παρείστικη κτλ...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό Bleu » 17 Ιούλ 2006, 20:44

Γκούχου γκούχου.
Μόνο οργανωτικά?
Ανέβασέ μας λίγο ρε μπαγάσα.
Πές μας κιάλλα.
Αυτά τα Rally raid είναι .............τεράστια , φοβερά, τρομερά κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Δημοσίευσηαπό drMel » 17 Ιούλ 2006, 21:28

Υπάρχει η ρεαλιστική προσέγγιση του θέματος, χωρίς τηλεόραση και γενικό τύπο δεν θα υπάρχουν τα παγκόσμια πρωταθλήματα.Rossi χωρίς πωλήσεις στην Yamaha δεν υπάρχει, Loeb χωρίς πωλήσεις στην Citroen επίσης.
Τα πάντα γίνονται με γνώμονα την τηλεόραση και οι πάντες θέλουν να είναι τα πάντα σε έναν αγώνα όσο πιο τηλεοπτικά γίνεται. Τα Rally σύντομα θα φτιάχνονται προκειμένουν να τα βλέπουν όλοι απο την τηλεόραση. Γιατί? για την μαζικότητα του θεάματος (ποδοσφαιροποίηση)
Σκεφετείται ότι ακόμη και στο ποδόσφαιρο οι θεατές στο γήπεδο είναι το καλύτερο τηλεοπτικό θέαμα.
Το 2000 το supersport πλήρωσε 12δισ δραχμές για τα τηλεοπτικά του μπάσκετ για 2 χρόνια, ενώ απο εισιτήρια ποτέ η ΕΣΑΚΕ δεν έβγαλε πάνω απο 1δισ ετησίως απο όλους τους αγώνες.
Ζούμε στην κινηματογραφική εποχή του μηχανοκίνητου (στην Αμερική το πιό δημοφιλές μηχανοκίνητο είναι το ΜΧ λόγω θεάματος). Και όσο επικρατεί αυτή η λογική θα υπάρχουν μικρές ανεξάρτητες παραγωγές ποιότητας των οποίων οι "πρωταγωνιστές" θα ονειρεύονται να παίξουν στις μεγάλες παραγωγές τελικά. Το ίδιο και οι "σκηνοθέτες".
drMel
 

Δημοσίευσηαπό ayrton » 17 Ιούλ 2006, 22:53

Φέτος ήταν το 28ο Ακρόπολις για μενα.
28 χρόνια χωρίς καμμιά απουσία.
Συνήθως σαν θεατής, καμμια 10ριά φορές σαν κριτής.
Απλα το χειρότερο μακράν απο όλες τις απόψεις.
Βαριέμαι ακόμα και να αναλύσω το γιατί.
Κατα βάθος μάλλον στενοχωριέμαι.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες