Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο Jimny

Δημοσίευσηαπό firelord » 05 Απρ 2005, 21:03

ναι αλλά το fly by wire είχε προϊστορία δεκαετιών και άπειρες δοκιμές σε πολεμικά αεροσκάφη πολλών χωρών κατασκευής. Εξάλλου δεν συγκρίνονται τα ποσά που έχουν χωθεί σε βιομηχανίες όπως η πολεμική με άλλους προϋπολογισμούς. Και μην ξεχνάμε οτι ο στρατιωτικός προγραμματισμός γίνεται σε ADA...

Καλά τα κουμπιά και τα ηλεκτρονικά αλλά είδαμε τι τραβάνε και με τα ΚΙΑ και Hyundai τώρα

Εξ αυτών των λόγων διατηρώ ΠΟΛΛΕΣ επιφυλάξεις και εμπράκτως. Γι΄αυτό όταν ήταν να επιλέξω το μεγάλο μου τετρακίνητο, πήγα σε Disco Series I, τα οποία έχουν και το απολύτως ελάχιστο των ηλεκτρονικών καλουδίων....


Plug and play αυτοκίνητα ή plug and pray?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό michailbm » 05 Απρ 2005, 21:30

firelord έγραψε:ναι αλλά το fly by wire είχε προϊστορία δεκαετιών και άπειρες δοκιμές σε πολεμικά αεροσκάφη πολλών χωρών κατασκευής. Εξάλλου δεν συγκρίνονται τα ποσά που έχουν χωθεί σε βιομηχανίες όπως η πολεμική με άλλους προϋπολογισμούς. Και μην ξεχνάμε οτι ο στρατιωτικός προγραμματισμός γίνεται σε ADA...

Καλά τα κουμπιά και τα ηλεκτρονικά αλλά είδαμε τι τραβάνε και με τα ΚΙΑ και Hyundai τώρα

Εξ αυτών των λόγων διατηρώ ΠΟΛΛΕΣ επιφυλάξεις και εμπράκτως. Γι΄αυτό όταν ήταν να επιλέξω το μεγάλο μου τετρακίνητο, πήγα σε Disco Series I, τα οποία έχουν και το απολύτως ελάχιστο των ηλεκτρονικών καλουδίων....


Plug and play αυτοκίνητα ή plug and pray?


Θυμάστε τις μουσικές ταξιαρχίες?

Δεν μπορώ
δεν μπορώ
δεν μπορώ να την βρω
με κομπιούτερ και με κουμπάκια....

Ναι μεν αλλά ,..., αν δεν ήταν αυτα τα "κουμπάκια" δεν θα κουβαιδιάζαμε τώρα! :!: :!: :!:
Και εμένα μου έρχεται "κάπως" να μην έχω χειροκίνητη κατάσταση αλλά η εξέλιξη είναι αναπόφευκτη και θέλουμε δεν θέλουμε είναι εδώ και ας μην καταδικάζουμε κάτι που μας ξενίζει! :wink:
Απ την άλλη δεν θέλω , προσωπικά εγώ , να κάνουν τα ηλεκτρονικά μαραφέτια αυτό που εγώ γουστάρω να κάνω και να το αισθάνομαι και με την αφή και την ακοή και την όραση και να καταβάλω και λίγη προσπάθεια ,..., γιατι πως να το κάνουμε δηλαδή έτσι έρχεται και η τέρψη ,...,!!!!!!!!!!!! :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό firelord » 05 Απρ 2005, 21:47

ορθώς ελέχθη και συμπληρώνω πως δεν διαφωνώ στο ελάχιστο στην πρόοδο.
Αν μη τι άλλο από μικρός στα βάσανα με Apple IIc από το 1984...
Επίσης δεν διαφωνώ αναφορικά με ηλεκτρονικά καλούδια στην ασφάλτινη οδήγηση
το 4χ4, επιτρέψτε μου να πιστεύω, είναι κατάτι πιο απαιτητικό και στη σημερινή εποχή, όπου η πλειονότητα των οχημάτων κατασκευάζεται πλέον με τη γνωστή φιλοσοφία, δεν θα ήθελα να θέσω πιθανώς την επιβίωσή μου στα χέρια ενός ηλ/εγκεφάλου.

Βέβαια περί ορέξεως...
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό IKE » 05 Απρ 2005, 21:48

firelord έγραψε:ναι αλλά το fly by wire είχε προϊστορία δεκαετιών και άπειρες δοκιμές σε πολεμικά αεροσκάφη πολλών χωρών κατασκευής. Εξάλλου δεν συγκρίνονται τα ποσά που έχουν χωθεί σε βιομηχανίες όπως η πολεμική με άλλους προϋπολογισμούς. Και μην ξεχνάμε οτι ο στρατιωτικός προγραμματισμός γίνεται σε ADA...


To FBW είχε μιλιταριστικό υπόβαθρο κλπ κλπ, ενας κ#λοσερβομηχανισμός εν έτη 2005 είναι ΤΟΣΟ extreme τεχνολογία που μας 'τρομάζει'? Ο προγραμματισμός σε ADA που κολάει? :roll: Τι θα πεί "στρατιωτικός προγραμματισμός?:roll: :roll:

firelord έγραψε:Καλά τα κουμπιά και τα ηλεκτρονικά αλλά είδαμε τι τραβάνε και με τα ΚΙΑ και Hyundai τώρα
Εξ αυτών των λόγων διατηρώ ΠΟΛΛΕΣ επιφυλάξεις και εμπράκτως. Γι΄αυτό όταν ήταν να επιλέξω το μεγάλο μου τετρακίνητο, πήγα σε Disco Series I, τα οποία έχουν και το απολύτως ελάχιστο των ηλεκτρονικών καλουδίων....

Plug and play αυτοκίνητα ή plug and pray?


Μα είναι θέμα υλοποίησης! Εσείς χωρίς να έχετε δεί ούτε πως δουλεύει ούτε την αντοχή του στο χρόνο το καταδικάζετε. Μπορεί να είναι καλύτερο, μπορεί χειρότερο και φίλε firelord μόνος σου έρχεσαι σε αντίθεση με αυτά που λες, αν ήθελες το ελάχιστο των ηλεκτρονικών καλουδίων δεν θα έπερνες disco αλλα ενα παλιό μη καταλυτικό defender χωρίς ψεκασμό, χωρίς υδραυλικό τιμόνι, χωρίς σερβόφρενα κλπ
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό IKE » 05 Απρ 2005, 22:00

firelord έγραψε: δεν θα ήθελα να θέσω πιθανώς την επιβίωσή μου στα χέρια ενός ηλ/εγκεφάλου.

Βέβαια περί ορέξεως...


Δεν ξέρω πόσοι απο εδώ έχετε δει την εκπληκτική σειρά Futurama (το έδειχνε και στρο μακεδονία ΤV σε κάποια φάση).

Σε ένα επεισόδιο είναι ο Bender ενα ρομπότ και παίρνει τηλέφωνο κάποιον, απαντά τηλεφωνητής που λέει αφήστε μύνημα και αυτός απαντάει.

"ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ"

Με το παραπάνω θέλω να παρατηρήσω τα εξής:

1- Ο "ηλεκτρονικός εγκέφαλος" εφόσον σαν υλοποίηση είναι σωστά σχεδιασμένη μπορεί και είναι καλύτερος απο "χειροκίνητες" μεθόδους, οπότε καλά θα κάνουμε να τα εμπιστευόμαστε

2-Αυτό το κάνουμε ήδη! Το disco1 δεν έχει ΑBS? Εμπιστέυεσαι εναν "ηλεκτρονικό εγκέφαλο" για να φρενάρεις και όχι για να εμπλέξεις ενα διαφορικό???
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό firelord » 05 Απρ 2005, 22:26

1. οχι δεν έχει ABS.

2. ο προγραμματισμός σε ADA κολλάει μια χαρά, λόγω των αυξημένων γραμμών κώδικα, της εξ αυτού στιβαρότητος του λογισμικού (και φυσικά του αυξημένου προϋπολογισμού).

3. Disco vs Defender. Ναι αλλά είναι και το θέμα της κατανάλωσης, της άνεσης, του τελικού σκοπού χρήσης και πληθώρα φορολογικών παραμέτρων, εξ ού και ο συμβιβασμός. Απλό αγαπητέ Γουάτσον...

4. Θα μας επιτρέψεις να έχουμε τις επιφυλάξεις μας...ευχαριστώ
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό michailbm » 05 Απρ 2005, 22:43

firelord έγραψε:1. οχι δεν έχει ABS.

2. ο προγραμματισμός σε ADA κολλάει μια χαρά, λόγω των αυξημένων γραμμών κώδικα, της εξ αυτού στιβαρότητος του λογισμικού (και φυσικά του αυξημένου προϋπολογισμού).

3. Disco vs Defender. Ναι αλλά είναι και το θέμα της κατανάλωσης, της άνεσης, του τελικού σκοπού χρήσης και πληθώρα φορολογικών παραμέτρων, εξ ού και ο συμβιβασμός. Απλό αγαπητέ Γουάτσον...

4. Θα μας επιτρέψεις να έχουμε τις επιφυλάξεις μας...ευχαριστώ


Εν τέλη Γιώργο μου , δεν είναι μόνο θέμα αξιοπιστίας αλλά και του ,..., έτσι γουστάρω βρε αδερφέ,..., και όχι της καχυποψίας μας έναντι της τεχνολογίας που στο κάτω όλοι θέλουμε και αποζητούμε σε άλλους τομείς της καθημερινότητας μας! :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό firelord » 05 Απρ 2005, 22:53

μα με κάλυψες παντελώς Μιχάλη μου!!!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό IKE » 05 Απρ 2005, 23:02

Δεν κατάλαβα πως ήταν θέμα βίτσιου, εγω νόμιζα πως το λέγατε σοβαρά, αν είναι έτσι εγω γουστάρω το 2CV που είχε παλιά ο πατέρας μου, δεν μπορώ να εμπιστευτώ αυτοκίνητο με σερβόφρενα γιατι έτσι γουστάρω σύντροφοι :P
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό michailbm » 05 Απρ 2005, 23:24

Αυτό είναι το πνεύμα!!!!! :wink:
Κατά τα άλλα εγώ δεν διαφωνώ με την τεχνολογία κι ας γκρινιάζω πότε πότε! :) :)
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό firelord » 06 Απρ 2005, 09:42

ΙΚΕ που να δείς τι κλάμα ρίχνει ο πεθερός μου, επειδή την πάτησε παλιά και έδωσε το βάτραχο της citroen, επί αποσύρσεως και έναντι πινακίου φακής. Μόλις είχε αλλάξει δε μπλόκ κινητήρα και εσωτερικό, για να πάρει την μπέμπα 318 (την οποία μάλιστα τράκαρε λόγω ABS πρώτης γενιάς και δη σε φανάρια!!). Μετα πήρε πάλι 318 και σε στιγμές (σπάνιες) ειλικρίνειας, παραδέχεται πως τα σημερινά αυτοκίνητα είναι 'μιας χρήσεως'....

Άσχετο αλλά το τι αντιδικία έχουμε αναφορικά με την τετρακίνηση δεν λέγεται! Ο αθεόφοβος έφτασε σε σημείο να χαρακτηρίσει range rover classic ως 'κτηνοτροφικό'....πολλάκις δε κάνει σχόλια του στύλ...'γιατί να πάω στα βουνά, έχω συγγενείς εκεί?'!!! Στις αρχές μάλιστα και εντελώς διακριτικά, μου πάσαρε προσπέκτα της BMW, έτσι...προς ενημέρωση χιχιχι

Είχαμε φτάσει σε τέτοιο σημείο εξαθλίωσης, ώστε να ανταλλάσουμε ποιήματα δηκτικά και εξευτελιστικά,΄αλλά μετά ησύχασε καθόσον έφτασε σε σημείο εμφράγματος όταν είδε το disco ΚΑΙ το Νίβα δίπλα δίπλα...σου λέει χαμένος κόπος
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό IKE » 06 Απρ 2005, 10:17

To DS είναι απο τα αυτοκίνητα που κάποια στιγμή θα ήθελα να έχω (ή καλύτερα το SM) αλλα μόνο που σκέφτομαι τα προβλήματα που έβγαζε το 2CV και την πολλαπλάσια πολυπλοκότητα του DS είμαι σίγουρος πως θα είναι εφιάλτης, άσε που δεν υπάρχουν συνεργεία για να το φτιάξουν (τα επίσημα δεν επισκευαζαν το 2CV!, πόσο μάλλον DS).

Είναι ενα απο τα καλύτερα αυτοκίνητα όλων των εποχών πάντως αλλα αυτό και αν είναι "μιας χρήσεως" (καμίας μάλλον). Είναι ωράιο να έχεις λεφτά να το αναπαλαιώσεις 100% και να το χρησιμοποιείς για μια βόλτα μια ωραία μέρα και τίποτε άλλο.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό A.Man » 06 Απρ 2005, 10:29

Αγαπημένοι μου δάσκαλοι καλημέρα!
Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας μέσα από το forum, σχεδόν 5 μήνες τώρα και δεν βρήκα το θάρρος να συμμετέχω σ' αυτές μέχρι σήμερα.
Και αυτό γιατί ενώ είμαι καινούριος στο χώρο της τετρακίνησης (G.V. 1.6) οι περισσότερες από τις απορίες μου (Τι λάστιχα να βάλω? Πότε? Να το ψηλώσω? Να το πειράξω? κτλ) βρήκαν απαντήσεις μέσα από τις συζητήσεις σας (Γι' αυτό και το δάσκαλοι της προσφώνησης).
Τώρα θα μου πείτε ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ?
Γιατί παρακολουθώ μία απο τις καλύτερες συζητήσεις που υπάρχουν μέσα σ' αυτό το forum χωρίς διαμάχες του στυλ το pinin είναι καλύτερο, όχι το niva πάει παντού κτλ.
Να ξέρετε ότι υπάρχει πολύς κόσμος που σας παρακολουθεί χωρίς να συμμετέχει με σκοπό να μάθει, χωρίς να νοιάζεται για το αν η επιλογή που έκανε είναι η καλύτερη, γιατι πολύ απλά, τώρα πια την έκανε και μάλιστα είναι η επίλογή του.
Αυτό που περιμένει απο σας είναι να του λύσετε τα προβλήματα που ως νέος στον χώρο έχει (και αυτό τουλάχιστον εγώ το έχω κερδίσει από σας).
Σας ζητώ να με συγχωρήσετε για τον χρόνο και το χώρο που σπατάλησα μέσα στο forum
Σας ευχαριστώ για την γνώση που μου προσφέρετε
Θανάσης Γ. Μάντζαρης
Μαθηματικός

Υ.Γ. ΙΚΕ η ιστοσελίδα σου είναι φανταστική!
Ανθυποπρόεδρος σκέτο...
Άβαταρ μέλους
A.Man
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 14:02
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό firelord » 06 Απρ 2005, 11:07

Θανάση, πιστεύω πως θα συμφωνήσουν και οι λοιποί τετρακίνητοι αδελφοί, με το σχόλιο πως είμαστε πάντα στη διάθεση του οιουδήποτε τετρακίνητου!

Ουδείς άσφαλτος που έλεγε και γνωστή ακαδημαϊκός(!)
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό IKE » 06 Απρ 2005, 11:42

Η οποία όμως δεν έκανε λάθος με το άσφαλτος! Αυτό ακριβός σημαίνει, ο που δεν έχει (κάνει) σφάλματα. :P

ΥΓ. ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια eteakth!
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 87 επισκέπτες