Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Moνιμο ΜΠΛΟΚΕ POWERTAX 100% μπρος πισω....

Moνιμο ΜΠΛΟΚΕ POWERTAX 100% μπρος πισω....

Δημοσίευσηαπό nastyzuki » 10 Μάιος 2005, 22:44

Γεια σας και απο μενα συναδελφοι SUZUKAKIDES!!!! Εχω ενα SAMURAI που παει σχεδον παντου και για να παει παντου θελω να του βαλω μπλοκε μπρος πισω 100% μονιμο. Θα ηθελα την γνωμη σας, και αν καποιος φοραει αυτα που θελω να βαλω ειναι καλοδεχουμενη..... μονο μην μου πειτε για ARB γιατι βουνα και πολλα περιπλοκα καλουδια για μενα δεν ταιριαζουν. EXPRESS SERVICE στα βουνα δεν εχω δει ακομα....πιστευω το μονιμο, απλο και λειτουργικο μου ταιριαζει πιο πολυ.
Ακους εκει να βαλουν μπουτονακι στα JIMNY αντι για μοχλουδακι στα αργα.....τωρα που θα ξεκουραζεται η δεξια παλαμη αμα δεν βαζει ταχυτητες????
Poke me and i'll become an even nastier nastyzuki.......
Braters....QUICK....toU'r BRATmobiles!!!!!
Άβαταρ μέλους
nastyzuki
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 20 Απρ 2005, 10:02
Τοποθεσία: Nea Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό grvit » 25 Μάιος 2005, 23:49

Πισω αν θες βαλε ενα αυτοματο.Μπροστά ξέχνα το,δεν θα εχεις τιμονι στη λασπη εκτός και αν κανεις μονο πετρώδη εδάφη.Μπροστά δες αν υπαρχει περιορισμένης.
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό nastyzuki » 26 Μάιος 2005, 15:31

Ευχαριστω φιλε Μητηλινιε.... το πισω το ειχα σιγουρο αν και το παταω το αμαξι και το ψιλοφοβαμαι οτι θα τραβαει σβουρες τωρα για περιορισμενης το ψαχνω για μπροστα αν και εχουν επικρατησει τα ARB. Για πισω βρηκα περιορισμενης και της SUZUKI και της TORSEN και της POWERTRAX τωρα ψαχνω αυτοκηνιτο να τα φοραει να παω βολτα οπως οδηγαω εγω για να παρω αποφαση..... παρεπιπτωντος μπορω να βαλω και μπλοκε μπροστα φτανει να εχω μια πνημη ξεκληδωτη.... κατι σαν 4χ3 αλλα θα εχω 100% δυναμη ομως.....
Poke me and i'll become an even nastier nastyzuki.......
Braters....QUICK....toU'r BRATmobiles!!!!!
Άβαταρ μέλους
nastyzuki
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 20 Απρ 2005, 10:02
Τοποθεσία: Nea Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό grvit » 27 Μάιος 2005, 00:19

Αν φοράς λάστιχα Mud και εχεις αυτοματο μπλοκέ πισω (π.χ detroit) δυσκολα σπινιάρει σε στεγνό.Απλά θα πρεπει να συνηθισεις τα πατ ,στάνγκ,κ.τ.λ και να προσαρμόσεις λίγο τον τρόπο που οδηγείς οταν παιρνεις κοφτές στροφές μεσα στην πόλη.Σε κλειστή στροφή με πολυ μικρή ταχύτητα συχνά θα πατάς συμπλέκτη.Σε δρόμο με γρηγορη κυκλοφορία δεν θα καταλαβαίνεις οτι πισω εχεις αυτοματο μπλοκέ.
Τώρα σε βρεγμένο και κυρίως στη φάση που μόλις εχει βρέξει ή ψιχαλίσει,αποτομο βυθισμα του γκαζιού και θα δεις απο που ερχόσουν ισως και περισσοτερες απο μια φορές αναλογα με το γκάζι.

Αν πας για περιορισμένης απέφυγε τα τυπου Torsen ειναι αχρηστα κατα τη γνώμη μου για 4χ4.Ειναι καλά για γρηγορα χωμάτινα αλλά αχρηστα για trial ή γενικά για διαδρομές με κρεμάσματα.Προτίμησε LSD τυπου τριβής ,οπως για παράδειγμα το μαμα LSD του Vitara.Ενα καλό ποσοστό εμπλοκής για το LSD ειναι 70-75 %.
Αν πας για locker ,μπροστά τοτε ξεχνα τα αυτόματα και βαλε ARB.Προσωπικά πισω εχω αυτοματο Detroit και μπροστά LSD (τυπου τριβής) 75% και ειναι απολυτα ικανοποιημενος απο τον συνδιασμό.
Με αυτοματο locker μπροστά δεν θα εχεις τιμόνι και με ARB σε κλειστά αποτομα κομμάτια δεν θα εχεις μπλοκέ (δεν επιτρέπουν διαφορισμό των τροχών και ισως χρειαζεται να το απενεργοποιείς για να στρίψεις...)
Τελος παντων ,δεν μπορώ να παιζω με κουμπάκια στα δύσκολα.....
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό nastyzuki » 27 Μάιος 2005, 10:21

Φιλε μου ευχαριστω για της πληροφοριες και γιαυτο ψαχνομαι για αμαξι να τα φοραει να κανω βολτα οπως εγω οδηγαω για να παρω τελικη αποφαση.... Σε αλλο φορυμ εβαλα ποστ για μπλοκε πισω SAMURAI με συρματοσχοινο ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!! ειναι και της suzuki αλλα εβγαινε μονο σε ορισμενα μοντελα του εξωτερικου βρηκα στα Τρικαλα δυο κομματια απο εισαγωγης για κοψιμο αλλα δεν τα προλαβα και του εδωσα παραγελια αμα ξαναφερει να μου το στειλει.... Μοχλουδακι διπλα στο χειροφρενο, το βαζεις, το βγαζεις, και καθαρισες!!!! Ουτε κουμπακια ουτε λαστιχακια και αξιοπιστο 100%. :P :P 8) 8)
Poke me and i'll become an even nastier nastyzuki.......
Braters....QUICK....toU'r BRATmobiles!!!!!
Άβαταρ μέλους
nastyzuki
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 20 Απρ 2005, 10:02
Τοποθεσία: Nea Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό xontros » 31 Μάιος 2005, 07:06

Αυτό το "μπλοκέ" της Suzuki με το μοχλουδάκι, οι Αμερικάνοι το έχουν θάψει ως άχρηστο γιατί λένε πως δεν είναι γερό. Βέβαια οι Αμερικάνοι μπορεί να έχουν και 35άρια σε Sammi...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό vasilis » 31 Μάιος 2005, 15:59

παντως επι της ευκαιριας η powertrax δινει 2 διαφορετικα μπλοκε απο οτι καταλαβα.
τo lock-right και το no-slip diff, το οποιο no-slip diff δεν εχει τα χουγια του lock-right στην εμπλοκη και απεμπλοκη του(πολυ αθορυθο και μαλακο δηλαδη), αλλα το ατιμο δεν υπαρχει και για τα suzuki.
ρωτησα με mail και ειπαν οτι δεν το βγαζουν για suzuki :cry:
εχει καποια βιντεακια εκει για να καταλαβει καποιος την διαφορα αναμεσα σε ανοιχτα, περιορισμενης, to no-slip diff κλπ. διαφορικα.

αυτα τα ολιγα προς ενημερωση και μονο.
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό nastyzuki » 31 Μάιος 2005, 16:28

xontros έγραψε:Αυτό το "μπλοκέ" της Suzuki με το μοχλουδάκι, οι Αμερικάνοι το έχουν θάψει ως άχρηστο γιατί λένε πως δεν είναι γερό. Βέβαια οι Αμερικάνοι μπορεί να έχουν και 35άρια σε Sammi...

ΕΕΕΜΜΜΜ βεβεβαια δεν θα το θαψουν? Με ημιαξονια απο TSEROKEE τροποποιημενα και πανω απο 33αρια λαστιχα το μαμα μπλοκε τι να αντεξει ..... εγω ο αμοιρος φοραω 30αρια και αντεχει αλλα που το βρισκω το ρημαδι? Οσο για τα αλλα τα μπλοκε που λεει ο αλλος φιλος δυστηχως χωρις να τα οδηγησω δεν παιρνω αποφασειες!!!!!!
Poke me and i'll become an even nastier nastyzuki.......
Braters....QUICK....toU'r BRATmobiles!!!!!
Άβαταρ μέλους
nastyzuki
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 20 Απρ 2005, 10:02
Τοποθεσία: Nea Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό vitaras » 02 Ιουν 2005, 21:33

Φιλε Νastyzuki τα εχουμε πει απο κοντα ειμαι ο κουμπαρος του LEPES (maverick) που ειχαμε παει την βολτα στην Παρνηθα με τουςΒΡΑΤ πριν15 μερες.
Exω ενα grand vitara kai του εβαλα ενα ARB πισω εκανα μια βολτα απο τηνΠαρνηθα για δοκιμη και εκει που τραβηξες τον κουμπαρο πατησα το ΜΑΓΙΚΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ με λιγα λογια Γ.ΜΑΕΙ Το αυτοκινητο στης δυο ροδες και σαν να παταει σε ασφαλτο.
Στο κοματι που εκανες πισω στην ανηφορα, με το ΑRB θα την περναγες με το ενα χερι στο τιμονι και το αλλο κρεμασμενο εξω απο το παραθυρο
Θ α χαρω να τα ξαναπουμε απο κοντα να το κανουμε μια βολτα να το δεις και απο κοντα
ΑΥΤΑ
vitaras
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 10 Οκτ 2004, 21:05

Δημοσίευσηαπό nastyzuki » 03 Ιουν 2005, 09:25

vitaras έγραψε:Φιλε Νastyzuki τα εχουμε πει απο κοντα ειμαι ο κουμπαρος του LEPES (maverick) που ειχαμε παει την βολτα στην Παρνηθα με τουςΒΡΑΤ πριν15 μερες.
Exω ενα grand vitara kai του εβαλα ενα ARB πισω εκανα μια βολτα απο τηνΠαρνηθα για δοκιμη και εκει που τραβηξες τον κουμπαρο πατησα το ΜΑΓΙΚΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ με λιγα λογια Γ.ΜΑΕΙ Το αυτοκινητο στης δυο ροδες και σαν να παταει σε ασφαλτο.
Στο κοματι που εκανες πισω στην ανηφορα, με το ΑRB θα την περναγες με το ενα χερι στο τιμονι και το αλλο κρεμασμενο εξω απο το παραθυρο
Θ α χαρω να τα ξαναπουμε απο κοντα να το κανουμε μια βολτα να το δεις και απο κοντα
ΑΥΤΑ

Βεβαιως!!!!! Και να τα λεμε παντα..... κοντα ημαστε...παρε τηλ στο 6977230104...απογευματακι μπορεις?(600-1000)Σχολαω κατα της 530 και μετα ειμαι ελευθερος για παιχνιδακια!!!!!
Poke me and i'll become an even nastier nastyzuki.......
Braters....QUICK....toU'r BRATmobiles!!!!!
Άβαταρ μέλους
nastyzuki
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 20 Απρ 2005, 10:02
Τοποθεσία: Nea Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό vitaras » 03 Ιουν 2005, 14:09

http://www.offroadclub.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=683
θα πας την Κυριακη στην Στενη?
vitaras
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 10 Οκτ 2004, 21:05

Δημοσίευσηαπό nastyzuki » 05 Ιουν 2005, 13:57

vitaras έγραψε:http://www.offroadclub.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=683
θα πας την Κυριακη στην Στενη?

Θα παω στο Beach party που οργανονουν......
Poke me and i'll become an even nastier nastyzuki.......
Braters....QUICK....toU'r BRATmobiles!!!!!
Άβαταρ μέλους
nastyzuki
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 20 Απρ 2005, 10:02
Τοποθεσία: Nea Penteli, Athens


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες

cron