Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 10 Φεβ 2006, 18:42

Θεωρείτε χρήσιμο τον κοτσαδόρο ? έστω και αν δεν έχεις τρέϊλορ , απλά για εμφανισιακούς λόγους , και για προστασία του 4χ4 από........ "στενές επαφές" ?
Είναι νόμιμη η τοποθέτηση και διατήρησή του ? χρειάζεται ειδική άδεια ?
Ό δικός μου τουλάχιστον , δεν προεξέχει από το όχημα , και τελευταίο όριο του οχήματος είναι το ρεζερβοκάλυμα (Νew GRAND VITARA), μιας και ο κοτσαδόρος είναι πιο μέσα από αυτό . Έχω πρόβλημα ?

Τα φώτα σας παρακαλώ !
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ

Δημοσίευσηαπό pino » 10 Φεβ 2006, 19:14

mirmidonas έγραψε:Θεωρείτε χρήσιμο τον κοτσαδόρο ? έστω και αν δεν έχεις τρέϊλορ , απλά για εμφανισιακούς λόγους , και για προστασία του 4χ4 από........ "στενές επαφές" ?
Είναι νόμιμη η τοποθέτηση και διατήρησή του ? χρειάζεται ειδική άδεια ?
Ό δικός μου τουλάχιστον , δεν προεξέχει από το όχημα , και τελευταίο όριο του οχήματος είναι το ρεζερβοκάλυμα (Νew GRAND VITARA), μιας και ο κοτσαδόρος είναι πιο μέσα από αυτό . Έχω πρόβλημα ?

Τα φώτα σας παρακαλώ !


Α) Οι μόνοι νόμιμοι κοτσαδόροι είναι οι αποσπώμενοι και με έγκριση τύπου. Αυτό σημαίνει πως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να φέρεις κοτσαδόρο στο όχημα αν δεν έλκεις τρέιλορ.
Β) Καμία ασφαλιστική εταιρεία δεν αποζημιώνει ούτε εσένα ούτε τον άλλο σε περίπτωση ζημιών που προκλήθηκαν από όχημα που φέρει κοτσαδόρο χωρίς να έλκει κάτι.

Γ) Μπορείς να αγοράσεις και ένα σαμάρι...που ξέρεις ίσως κάποτε πάρεις και τον γάιδαρο :D :D :D :D :D

Χωρίς πλάκα τώρα και εσύ δεν θα ήθελες να προκληθεί ζημιά στον εμπρός σου προφυλακτήρα από κάποιον ασυνείδητο που φοράει κοτσαδόρο χωρίς λόγο. Τα εργοστάσια έχουν ξοδέψει πολλές ώρες για να κατασκευάσουν προφυλακτήρες που απορροφούν τα χτυπήματα σε μικρές ταχύτητες.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 10 Φεβ 2006, 20:05

pino έγραψε:
mirmidonas έγραψε:Θεωρείτε χρήσιμο τον κοτσαδόρο ? έστω και αν δεν έχεις τρέϊλορ , απλά για εμφανισιακούς λόγους , και για προστασία του 4χ4 από........ "στενές επαφές" ?
Είναι νόμιμη η τοποθέτηση και διατήρησή του ? χρειάζεται ειδική άδεια ?
Ό δικός μου τουλάχιστον , δεν προεξέχει από το όχημα , και τελευταίο όριο του οχήματος είναι το ρεζερβοκάλυμα (Νew GRAND VITARA), μιας και ο κοτσαδόρος είναι πιο μέσα από αυτό . Έχω πρόβλημα ?

Τα φώτα σας παρακαλώ !


Α) Οι μόνοι νόμιμοι κοτσαδόροι είναι οι αποσπώμενοι και με έγκριση τύπου. Αυτό σημαίνει πως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να φέρεις κοτσαδόρο στο όχημα αν δεν έλκεις τρέιλορ.
Β) Καμία ασφαλιστική εταιρεία δεν αποζημιώνει ούτε εσένα ούτε τον άλλο σε περίπτωση ζημιών που προκλήθηκαν από όχημα που φέρει κοτσαδόρο χωρίς να έλκει κάτι.

Γ) Μπορείς να αγοράσεις και ένα σαμάρι...που ξέρεις ίσως κάποτε πάρεις και τον γάιδαρο :D :D :D :D :D

Χωρίς πλάκα τώρα και εσύ δεν θα ήθελες να προκληθεί ζημιά στον εμπρός σου προφυλακτήρα από κάποιον ασυνείδητο που φοράει κοτσαδόρο χωρίς λόγο. Τα εργοστάσια έχουν ξοδέψει πολλές ώρες για να κατασκευάσουν προφυλακτήρες που απορροφούν τα χτυπήματα σε μικρές ταχύτητες.


φίλε μου pino , φυσικά και δεν θέλω να προκαλέσω ζημία σε κανέναν , ( τον κοτσαδόρο μου τον έκανε δώρο η αντιπροσωπεία , και για να σου απανήσω με παροιμία "όταν σου χαρίζουν γάϊδαρο , δεν τον κοιτάς στα δόντια ") Αλλά όπως σου εξήγησα , αν πέσει κάποιος από πίσω μου (πράγμα το οποίο φυσικά και απεύχομαι !!) , πρώτα θα μου τσαλακώσει την ρεζέρβα και κατα συνέπεια την πίσω πόρτα , και μετά θα έρθει σε επαφή με τον κοτσαδόρο - δεν το λέω θεωρητικά , το έxω δοκιμάσει πλησιάζοντας το παλιό μου UNO πίσω από το GV - ό οποίος είναι τουλάχιστον 5-10 cm παραμέσα . Κατά τα άλλα ο κοτσαδόρος , είναι και αποσπώμενος , και διαθέτει έγκριση τύπου .

ΥΓ.
Να είσαι σίγουρος , ότι αν θεωρούσα ότι είναι επικινδυνος για τον υπόλοιπο κόσμο , είτε οδηγούς είτε πεζούς , θα τον αφαιρούσα από μόνος μου . (έχω περάσει και εγώ από μηχανάκια φίλε μου)
Τελευταία επεξεργασία από mirmidonas και 11 Φεβ 2006, 07:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ

Δημοσίευσηαπό Dervis » 11 Φεβ 2006, 01:27

Οντως το ρεζερβοκαλυμα προεξεχει περισσοτερο,εχω βαλει και εγω,αλλα πιστευω οτι δεν πρεπει να ταλαιπωρεις το μυαλο σου αν θα σε χτυπησουν απο πισω,εχεις μια μικρη προστασια με το καλυμμα,αλλα αμα δεν εχεις να τραβηξεις τιποτα(πχ βαρκα)μην το βαλεις μονο ομορφο που δεν ειναι...ολοι οσοι το εχουν πιστευω το εχουν για καποιο σημαντικο λογο...το ρεζερβοκαλυμα κατα την γνωμη μου επιβαλλεται να το βαλεις,αυτο οντως ειναι για ομορφια αλλα και για προστασια της ρεζερβας...αλλα οπως λες και εσυ πρωτα θα σου τσαλακωσουν το καλυμα και μετα τον κοτσαδορο οποτε σιγα την προστασια...φιλε μου μην το βαλεις :wink: :wink: :wink: (γνωμη δικη μου....)
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ

Δημοσίευσηαπό vasilis » 11 Φεβ 2006, 02:36

Καλά όλα αυτά περί κοτσαδόρων, αλλά να δείτε τι ωραίες που γίνονται οι δέστρες (πισινές) απο τα τραβήγματα όταν πρέπει να σε σύρει κάποιος την ώρα που θα 'χεις κολλήσει για τα καλά.....
Εγω θα σέρνω τρέιλορ σε λίγο καιρό, αλλά πέραν αυτού, η πίσω δέστρα μου δεν κάνει πλέον ούτε για να δέσεις σκύλο!!

Αν δεν υπάρχει σκοπός πάντως (τρέιλορ/σκάφος), καλό είναι να αποφευχθεί για τους λόγους που περιγράφονται σε προηγουμενες απαντησεις.
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 11 Φεβ 2006, 07:12

Mε την ίδια λογική , είναι απαγορευτικό και οτιδήποτε , μπαίνει ώς αξεσουάρ μετά την αγορά του οχήματος . Δηλαδή εργάτες , σκαλοπάτια , προστινές σχάρες , να μην πω και τις ποδιές από κάτω και με πείτε υπερβολικό !!
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό vasilis » 11 Φεβ 2006, 07:42

Και τα εργοστασιακά ελαστικά να αλλάξεις (π.χ διάσταση ή εταιρεία που δεν συνίσταται), μπορεί για κάποιους "ψείρες" αντιπροσώπους ή ασφαλιστικές εταιρίες που θέλουν να στην "κάνουν" ή να σε ταλαιπωρήσουν, να θεωρήσαι π.χ. εκτός εγγύησης ή εκτός εργοστασίου.
Το θέμα δεν νομίζω οτι είναι αυτό στην προκειμένη, αλλά το αν είσαι νόμιμος ή όχι με τον κοτσαδόρο σου ή και το κατά πόσο θα σε εξυπηρετήσει.

Φιλικά vasilis.
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 11 Φεβ 2006, 09:19

vasilis έγραψε:Και τα εργοστασιακά ελαστικά να αλλάξεις (π.χ διάσταση ή εταιρεία που δεν συνίσταται), μπορεί για κάποιους "ψείρες" αντιπροσώπους ή ασφαλιστικές εταιρίες που θέλουν να στην "κάνουν" ή να σε ταλαιπωρήσουν, να θεωρήσαι π.χ. εκτός εγγύησης ή εκτός εργοστασίου.
Το θέμα δεν νομίζω οτι είναι αυτό στην προκειμένη, αλλά το αν είσαι νόμιμος ή όχι με τον κοτσαδόρο σου ή και το κατά πόσο θα σε εξυπηρετήσει.

Φιλικά vasilis.

Αυτό λέω και εγώ ρε βασίλη, αν το δείς απόλυτα το θέμα με όλα τα παραπάνω είσαι ακάλυπτος. Τώρα όσον αφορά τον κοτσαδόρο μου, μπορεί να μην έχω τρέϊλορ δικό μου, αλλά έχουν αρκετοί φίλοι, να κουβαλήσω κανά ξύλο για το τζάκι, ή να ξεκολλήσω κάποιον που θα χρειαστεί βοήθεια. Αφού δεν προεξέχει και δεν εγκυμονεί κινδύνους για άλλα οχήματα, ας βρίσκεται καλού κακού. Ούτε τον εργάτη τον χρησιμοποιούν καθημερινά όσοι τον φοράνε αλλά δεν τον βγάζουν κιόλας.
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό vasilis » 11 Φεβ 2006, 19:06

Πιστέυω οτι για να είσαι περισσότερο καλυμένος και να μπορέσεις να το ψιλοδικαιολογήσεις κάπως σε πιθανό έλεγχο ή οτιδήποτε άλλο, είναι προτιμότερο να υπάρχει μέσα στο αμάξι η άδεια έλξης τρέιλορ/σκάφους απο το μηχανολογικό όπου δείχνει οτι όντως το αμάξι αυτό κάνει και αυτή την δουλειά.
Μπορεί να μην την γλυτώσεις και πάλι, αλλά είναι καλύτερα απο το τίποτα.

Για τους εργάτες δεν ξέρω να σου πώ σίγουρα, παρόλο που ο δικός μου σχεδόν δεν φαίνεται, καθότι έχω μπερδευτεί αρκετά με τις επιτρέπουσες αποστάσεις που θεωρούνται νόμιμες ή παράνομες για τοποθέτηση εργάτη.

Φιλικά vasilis.
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 35 επισκέπτες