Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Προβληματα με GV2006 Auto

Προβληματα με GV2006 Auto

Δημοσίευσηαπό DimitrisEscudo » 19 Απρ 2006, 17:47

Kαλησπερα

Εχει 5 μερες που πηρα το Grand vitara 2.0 auto kai ηδη μου εβγαλε προβλημα με το transfer case kai το κεντρικο διαφορικο (Αξονα) απο την πρωτη στιγμη που το πηρα καπου εβρισκαν αυτα τα 2 μεταξυ τους και βγαζαν εναν θορυβο που αυξανοταν με την κινηση του αυτοκινητου και ακουγοταν πολυ απο εξω. ευτηχως τα ανταλλακτικα υπηρχαν και ηρθαν απο Αθηνα σε 2 μερες. αλλαχτηκε το transfer case (ουρα σασμαν) και το κεντρικο kai o θορυβος σταματηση. Εχω την εντυπωση ομως οτι στην ηχο του αυτοκινητου στα στενακια (αντιλαλος) παλι τον ακουω τον θορυβο σε πολυ μικροτερη ενταση βεβαια επισης στα 100 χλμ την ωρα ακουγεται χωρις μουσικη και κλειστα παραθυρα. μου ειπαν πως ειναι φυσιολογικος οποτε παρακαλω καποιον που εχει αυτοματο βιταρα (το καινουργιο) να με κανει βολτα να δω αν κανει τον ιδιο θορυβο. ευχαριστω

δημητρης
Άβαταρ μέλους
DimitrisEscudo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 27 Μαρ 2006, 13:28
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Προβληματα με GV2006 Auto

Δημοσίευσηαπό DimitrisEscudo » 19 Απρ 2006, 18:17

συμπληρωματικα να πω πως ξερω περιπου τι θορυβο κανει η τετρακινηση σαν κατοχος ιμπρεζα και οτι μπηκα σε βιταρα 2006 3πορτο 1.6 χειροκινητο σασμαν και ακουγοταν διαφοροι απαραδεκτοι θορυβοι διαφορικων που στο δικο μου βιταρα δεν ακουγονται. επισης δεν εκανε τετοιο ηχο που ειχα εγω στο δικο μου. επισης να πω οτι το χειροκινητο σασμαν εχει απιστευτους κραδασμους που θυμιζουν Zastava και οχι πολυ καλο κουμπωμα. αυτοματο και παλι αυτοματο : )
κατα τα αλλα το οχημα ειναι τελειο και εχει φοβερο πατημα στον δρομο και ωραια ποιοτητα. αν σταματησει ο ηχος η αν πειστω οτι ειναι νορμαλ τοτε θα ειμαι χαρουμενος ιδιοκτητης.

επισης η αντιμετωπιση της αντιπροσωπειας (νταλιανης) ηταν πολυ καλη αλλα για να ησυχασω πρεπει να μπω σε ενα βιταρα 2.0 αυτοματο. βοηθηστε τον συμφορουμιτη σας!
Άβαταρ μέλους
DimitrisEscudo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 27 Μαρ 2006, 13:28
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 19 Απρ 2006, 20:28

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει σε αντιπροσωπία test drive?? Να δεις και σε κάποια άλλη αντιπροσωπία αν έχουν.
Το κακό ειναι πως μπορεί ο θόρυβος που λες, να ειναι έτσι και σε μη προβληματικό, αλλά επειδή σου έχει μπει στο μυαλό να σου "ακούγεται".
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Santa » 19 Απρ 2006, 21:54

Μόνο με ένα test drive Θα ησυχάσεις. Πάντως τον θόρυβο απο το διαφορικό στις μεγάλες ταχύτητες τον ακουγα και εγώ όταν έκανα τεστ drive στο GV. Όχι πως είναι κάτι το πολύ ενοχλητικό αλλα συγκρίνοντας τα με αλλα αυτοκίνητα μπορείς να το καταλάβεις....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Re: Προβληματα με GV2006 Auto

Δημοσίευσηαπό Saga » 19 Απρ 2006, 22:35

DimitrisEscudo έγραψε: διαφοροι απαραδεκτοι θορυβοι διαφορικων.... απιστευτους κραδασμους......και οχι πολυ καλο κουμπωμα. αυτοματο και παλι αυτοματο : )

Δεν είσαι ο πρώτος που το παρατηρείς ,αναλογη εντύπωση εχω και εγω επειτα απο 2 test GV,για το κιβώτιο ταχυτητών και γενικά την μετάδοση της κίνησης .Μου είχε δημιουργηθεί πάντως απο εδω,στο forum, η εντύπωση πως το αυτόματο Gv δεν εχει τα "κουσουράκια" του χειροκίνητου απο την μετάδοση.Ελπίζω επειτα την αλλαγή να είναι ιδέα σου ,ο θόρυβος.
Άβαταρ μέλους
Saga
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2005, 21:32

Re: Προβληματα με GV2006 Auto

Δημοσίευσηαπό JIMST » 19 Απρ 2006, 23:40

DimitrisEscudo έγραψε:συμπληρωματικα να πω πως ξερω περιπου τι θορυβο κανει η τετρακινηση σαν κατοχος ιμπρεζα και οτι μπηκα σε βιταρα 2006 3πορτο 1.6 χειροκινητο σασμαν και ακουγοταν διαφοροι απαραδεκτοι θορυβοι διαφορικων που στο δικο μου βιταρα δεν ακουγονται. επισης δεν εκανε τετοιο ηχο που ειχα εγω στο δικο μου. επισης να πω οτι το χειροκινητο σασμαν εχει απιστευτους κραδασμους που θυμιζουν Zastava και οχι πολυ καλο κουμπωμα. αυτοματο και παλι αυτοματο : )
κατα τα αλλα το οχημα ειναι τελειο και εχει φοβερο πατημα στον δρομο και ωραια ποιοτητα. αν σταματησει ο ηχος η αν πειστω οτι ειναι νορμαλ τοτε θα ειμαι χαρουμενος ιδιοκτητης.

επισης η αντιμετωπιση της αντιπροσωπειας (νταλιανης) ηταν πολυ καλη αλλα για να ησυχασω πρεπει να μπω σε ενα βιταρα 2.0 αυτοματο. βοηθηστε τον συμφορουμιτη σας!



ΦΙΛΕ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ.
ΕΧΩ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ GV 2006 AUTOMATO ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΟΥΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΘΟΡΥΒΟ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 1500 ΧΙΛ. ΚΑΙ ΟΣΟ
ΑΝΟΙΓΕΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ
ΖΩΡΙΣΕΙ ΙΔΑΙΤΕΡΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΤΟ ΟΔΗΓΟΥΣΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ.....
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ.....
Άβαταρ μέλους
JIMST
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 11:03
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Προβληματα με GV2006 Auto

Δημοσίευσηαπό DimitrisEscudo » 20 Απρ 2006, 01:26

ευχαριστω για τις απαντησεις σας δυστηχως το αυτοματο δεν υπαρχει σε τεστ drive και ο θορυβος που ακουω μου ειπαν οτι το κανει μονο το αυτοματο οποτε μονο αν κανω βολτα ενα θα καταλαβω τι γινετε.

παντως καμια μα καμια σχεση το 1.6 Manual με το 2.0 αυτο σαν να οδηγας αλλη εταιρεια χρονια μπροστα το αυτοματο και ας ειναι παλιας τεχνολογιας το κιβωτιο. στον δρομο με το 2.0 μοτερ μια χαρα κανει ταξιδι τελειο και δεν ακους τα διαφορικα καθολου σε αντιθεση με το 1.6 που γινεται χαμως σαν να οδηγας παλιο τζιπακι η κανενα daihatsu Παλιο.
για επιδοσεις ας μην μιλησω φιδι!
ο ηχος που ακουω ειναι μαλλον μετα το σασμαν στην μεταδοση οποτε λογικα εφοσον δεν ακουγεται στο χειροκινητο δεν πρεπει να τον ακουω και εγω αλλα θελω να το δω με τα ματια μου πριν πιεσω καταστασεις.
Άβαταρ μέλους
DimitrisEscudo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 27 Μαρ 2006, 13:28
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 20 Απρ 2006, 10:21

Φίλε DimitrisEscudo,από την μικρή μου οδιγική εμπειρία του νέου GV 2.0 χειροκίνιτου κιβωτίου,από την μετάδοση,στην επιτάχυνση ακούγεται ένα ελαφρώς "σφύριγμα" πράγμα που εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί,αντιθέτως όσο πολιτισμένο δείχνει μέσα κι έξω,τόσο αυτός ο "θόρυβος" μου υπενθιμίζει τις διαθέσεις και τις δυνατότητες του αυτοκινίτου :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό DimitrisEscudo » 20 Απρ 2006, 13:25

ετσι ειναι ακουγεται κατι οδηγησα και ενα αλλο αυτοματο κανει ακριβως το ιδιο. δεν θα το ελεγα σφυριγμα τελος παντων ειναι φυσιλογικος μεχρι ενα βαθμο ο θορυβος αυτος.

α και κατι αλλο ενα μεγαλο πλεονεκτημα της suzuki τα ανταλλακτικα εχουν οσο εγγυηση εχει το αυτοκινητο. στην toyota τα ανταλλακτικα εχουν εναν χρονο εγγυηση!
Άβαταρ μέλους
DimitrisEscudo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 27 Μαρ 2006, 13:28
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό TLG » 20 Απρ 2006, 13:47

RaNtApLaN έγραψε:Φίλε DimitrisEscudo,από την μικρή μου οδιγική εμπειρία του νέου GV 2.0 χειροκίνιτου κιβωτίου,από την μετάδοση,στην επιτάχυνση ακούγεται ένα ελαφρώς "σφύριγμα" πράγμα που εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί,



Ετσι κ αλλιως ρε παιδια 3 διαφορικα ειναι αυτα ..... :wink:
Εγω παντως με το χιροκινητο ο μονος θορυβος/σφυριγμα που ακουω απο τα διαφορικα ειναι στο ξεκινημα ...απο εκει και περα ουδεν μεμπτον ..
Επισης το κιβωτιο ειναι κατι το οποιο συνηθιζεται και ειδικα για οποιον ξαναειχε GV δεν ειναι κατι πρωτογνωρο...Ετσι κ αλλιως μιλαμε για την αισθηση και οχι την αποτελεσματικοτητα ...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες