Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GRAND VITARA 2006

Δημοσίευσηαπό typod » 25 Σεπ 2006, 14:48

[quote="mprizolas

Ασε Αντώνη με τις μ@λ@κιες που κάνω τρέχω και δεν φτάνω !!!!
Και όπως τρέχω και χοροπηδώ και τα @ρχ%δι@ μου τραβω !!!!
[/quote]Ωραίο,θα το κάνω μαντινάδα
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό typod » 25 Σεπ 2006, 14:53

Φίλοι για πείτε μου κάποιο καλό εξουσιοδοτημένο για service γιατί τελευταία φορα στην personal best δεν αφήνουν να παρακολουθήσω τι κάνουν και δεν είμαι μαθημένος σ'αυτό.Αν είναι και νότια προάστια καλύτερα.MERCI...
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό pts » 13 Οκτ 2006, 20:19

Καλησπερα σε ολους,

Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum σας και θα ηθελα εαν μπορειτε να με βοησετε να καταλαβω καποια πραγματα και να κανω σωστη επιλογη.

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα GV 2006 1.6.Δεν εχω πολλες απαιτησεις απο ενα 4χ4 ,δηλαδη... λιγες λασπες για κανενα κυνηγι... λιγα χιονια για καμια αραχωβα...και καμια παραλια το καλοκαιρι... με καλυπτει σε αυτα το μικρο GV? γιατι εχω ακουσει οτι "υστερει" σε ικανοτητες. επισης ποια η διαφορα του στα "δυσκολα" με ενα terios? θα κολλισουν στο ιδιο σημειο? Τελος εχω και ενα octavia 4x4 με το οπιο εχω κολλησει μια φορα στην παραλια ,σε πετρες, τι δαφορα εχει η τετρακινηση του GV με τον Haldex?

Συγνωμη που σας κουρασα
Ευχαριστω Πολυ
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
pts
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 19:44

Δημοσίευσηαπό meco » 17 Οκτ 2006, 12:29

To terios θα τα καταφέρει καλύτερα γιατί έχει στον πίσω άξονα διαφορικό LSD.
To GV δυστυχώς δεν έχει. Οι κοντές χρειάζονται για πραγματικές ΕΚΤΟΣ δρόμου καταστάσεις. Εγώ με το RAV4 που κινούμαι πολύ συχνά εκτός δρόμου, χιόνι, λάσπη, άμμο κ.λ.π. δεν μου έχουν λείψει ποτέ.
Βέβαια καλό είναι να υπάρχουν γιατί όλο και κάπου μπορεί να χρειαστούν.
Η 4κινηση με τρία διαφορικά σε σχέση με αυτή με συμπλέκτη τύπου haldex, είναι ανώτερη/καλύτερη λόγω αμεσότητας στην απόκριση και αντοχής στη σκληρή χρήση.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό iguana » 23 Νοέμ 2006, 12:50

Χαιρετίζω όλους. Είμαι στα πρόθυρα να παραγγείλω το gv 2.0 άλλα δεν έχω καταλήξει ακόμα στο χρώμα. Μου αρέσει το μάυρο αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου διότι δεν αναφέρει ότι είναι μεταλλικό αλλά pearl. Ο πωλητής με διαβεβαίωσε ότι είναι στην ουσία μεταλλικο και το pearl ειναι κάτι εχτρα. Φοβάμαι μην θαμπώσει εύκολα το χρωμα και δεν γυαλίζει μετά από κάποιο καιρό. Επισης υποθέτω οτι φαινονται πολύ οι γρατζουνιές , και όσο το πας εκτος δρομου απο θάμνους κτλ κανουν ζημιά ετσι? Αν καποιος το έχει σε μάυρο καλο θα ηταν μια γνώμη..υστερα σκέφτομαι το μπεζ που είναι ακριβως η αλλη άκρη. Θα κρυβει σκονη κτλ και φαίνεται και μεγαλύτερο νομίζω.. Απλα το προηγουμενο μου αυτοκίνητο ηταν μαυρο και γυαλίζει ακομα και σημερα οταν το πλενω και ειμαι φαν του μαυρου..
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό meco » 23 Νοέμ 2006, 13:43

iguana έγραψε:Χαιρετίζω όλους. Είμαι στα πρόθυρα να παραγγείλω το gv 2.0 άλλα δεν έχω καταλήξει ακόμα στο χρώμα. Μου αρέσει το μάυρο αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου διότι δεν αναφέρει ότι είναι μεταλλικό αλλά pearl. Ο πωλητής με διαβεβαίωσε ότι είναι στην ουσία μεταλλικο και το pearl ειναι κάτι εχτρα. Φοβάμαι μην θαμπώσει εύκολα το χρωμα και δεν γυαλίζει μετά από κάποιο καιρό. Επισης υποθέτω οτι φαινονται πολύ οι γρατζουνιές , και όσο το πας εκτος δρομου απο θάμνους κτλ κανουν ζημιά ετσι? Αν καποιος το έχει σε μάυρο καλο θα ηταν μια γνώμη..υστερα σκέφτομαι το μπεζ που είναι ακριβως η αλλη άκρη. Θα κρυβει σκονη κτλ και φαίνεται και μεγαλύτερο νομίζω.. Απλα το προηγουμενο μου αυτοκίνητο ηταν μαυρο και γυαλίζει ακομα και σημερα οταν το πλενω και ειμαι φαν του μαυρου..

Το μαύρο δίνει ένα κύρος στο αυτοκίνητο και το κάνει να φαίνεται πιο όμορφο και πιο "κυριλέ". Όμως μαζεύει όλο τον ήλιο πάνω του και το καλοκαίρι γίνεται φούρνος. Επίσης λερώνει πολύ εύκολα και με το παραμικρό.
Οπότε η γνώμη μου είναι να προτιμήσεις λευκό, ασημί ή μπεζ που μας λες.
Tο περλέ χρώμα που μας λες φυσικά και είναι μεταλλικό. Το Golf IV που είχα (τώρα το έχει ο αδερφός μου) είναι μπλε περλέ και μετά από 8 χρόνια φαίνεται σαν καινούριο.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 23 Νοέμ 2006, 18:26

Φίλε iguana και εγώ πριν πάρω το δικό μου για το σιελ ή το μαυρο ενδιαφερομουνα αλλα τελικα μου αλλαξε γνωμη η γυναικα μου..... Βλέπεις το προηγουμενο οχημα μου ηταν γκρι σκουρο μεταλλικο και παιδευομουν, μια με το πλυσιμο και μια με τις γρατζουνιες και δεν ηταν και εκτος δρομου αμαξι. Οποτε μου λεει σκεψου αφου καθε 3 και λιγο θα το λασπωνεις παρε ασημι και θα ηρεμησεις... και οντως ηρεμησα, γυρναω απο 3μερες εκδρομες σε χωματα και δεν καθομαι καν να το πλυνω... Μονο όταν λερωσει και απο μεσα πολυ το παω.... Άσε που σαν φαρδυ που ειναι σε εκδρομες με στενους δρομους θα το γδερνεις απο τα κλαδια με το αραμικρο και αν ειναι μαυρο θα φαινεται απο χιλιομετρο.
Αυτα τα ολιγα να εχεις στα υποψη σου.... Η τελικη επιλογη δικια σου !!!!

Ααααα και κατι αλλο.... Οχι οτι εχει μεγαλη σημασια για μενα αλλα να ξερεις οπως μου ειπε και ενας πωλητης το μαυρο και το ασημι εχουν το 80% της αγορας ζητησης μεταπωλησης. οποτε αν σε απασχολει για αργοτερα λαβε το υποψη
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό iguana » 23 Νοέμ 2006, 18:48

Dimis4X4 έγραψε:Φίλε iguana και εγώ πριν πάρω το δικό μου για το σιελ ή το μαυρο ενδιαφερομουνα αλλα τελικα μου αλλαξε γνωμη η γυναικα μου..... Βλέπεις το προηγουμενο οχημα μου ηταν γκρι σκουρο μεταλλικο και παιδευομουν, μια με το πλυσιμο και μια με τις γρατζουνιες και δεν ηταν και εκτος δρομου αμαξι. Οποτε μου λεει σκεψου αφου καθε 3 και λιγο θα το λασπωνεις παρε ασημι και θα ηρεμησεις... και οντως ηρεμησα, γυρναω απο 3μερες εκδρομες σε χωματα και δεν καθομαι καν να το πλυνω... Μονο όταν λερωσει και απο μεσα πολυ το παω.... Άσε που σαν φαρδυ που ειναι σε εκδρομες με στενους δρομους θα το γδερνεις απο τα κλαδια με το αραμικρο και αν ειναι μαυρο θα φαινεται απο χιλιομετρο.
Αυτα τα ολιγα να εχεις στα υποψη σου.... Η τελικη επιλογη δικια σου !!!!

Ααααα και κατι αλλο.... Οχι οτι εχει μεγαλη σημασια για μενα αλλα να ξερεις οπως μου ειπε και ενας πωλητης το μαυρο και το ασημι εχουν το 80% της αγορας ζητησης μεταπωλησης. οποτε αν σε απασχολει για αργοτερα λαβε το υποψη


Το πλύσιμο δεν με απασχολέι πολυ αλλα οι γρατζουνιές με πονάνε ..Η αλήθεια είναι οτι φαίνονται πολύ στο μάυρο.,δεν ξερω για τα΄ανοιχτά χρώματα. Ειναι δύσκολη απόφαση γιατι το μαύρο μου αρέσει πολύ.
Βλέπω στην υπογραφή σου για cruise control. Το έβαλες σαν extra?Πόσο σε χρεώσαν? Εμενα μου είπαν οτι δεν το βάζει η suzuki στανταρ αλλα αυτες τις μέρες λέει μπορεί να αλλάξει και να το βάζουν στην full έκδοση ίσως με άλλη τιμη. Γενικά μου τα μασούσε καπως , φοβαμαι μηπως το βαλουν στανταρντ αφου το παραγειλω και μείνω μ*****ς.
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 23 Νοέμ 2006, 19:03

Εγώ το πήρα από την AutoProfit μεσα στην εκδοση του Πλουσιου μοντελου με τα ιδια λεφτα οπως ο Σφακ. Αλλα με Cruise Control + Φώτα Xenon (με πλυστικα φανών) + θερμαινομενα καθισματα
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 26 Νοέμ 2006, 22:33

Καλο Χειμωνα....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό iguana » 30 Νοέμ 2006, 13:35

Τελικά το παρείγγειλα! Το 2.0 full εκδοση. Μέτρησε η καρδία απο το μυαλό και το πήρα μάυρο! Νομίζω είναι πάρα πολύ όμορφο και τα φώτα πίσω κάνουν ωραία αντίθεση με το μάυρο χρώμα και τα φιμέ. Το περιμένω με αγωνία.
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 30 Νοέμ 2006, 14:51

iguana με το καλό να το πάρεις και να είναι καλορίζικο,καλοτάξιδο και προπαντώς καλολάσποτο!!!!! :rockout3: :thumbup:
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό GK » 02 Δεκ 2006, 20:25

Οι εντυπώσεις μου από την μέχρι τώρα συμβίωση μου με το GV είναι πολύ καλές!!! Τό τουτού είναι καταπληκτικό!!! Το μόνο αρνητικό είναι ότι είναι λίγο αργό ειδικά κάτω από τι 3000 στροφές και τώρα που είμαι σε φάση στρωσίματος και δεν το πάω πάνω από 3500 μου φαίνεται λιγάκι σε ανηφορικούς δρόμους. Στην εθνική πάντως είναι πολύ καλό εστω και με μόνο 3500 στροφές. Στον χωματόδρομο τα πλαστικά του χτυπάνε λίγο. Συμβαίνει το ίδιο και σε σας?? Κυρίως μάλλον η πίσω εταζέρα που το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό.
Η μικτή κατανάλωση μέχρι τώρα σε φάση στρωσίματος είναι γύρω στα 10lt/100km!!
Αυτά προς το παρόν.
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό MAILTO » 05 Δεκ 2006, 17:32

Γειά χαρά σε όλους . Είμαι νέος στήν παρέα και θα ήθελα να ρωτήσω τον Iguana πότε του είπαν οτι έχει παράδωση το μαύρο GT . Ζήτησα μαύρο και μου είπαν οτι δεν έχει ετημοπαράδωτο . Τα άλλα χρώματα έχουν παράδωση 15 μέρες .
Άβαταρ μέλους
MAILTO
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 17:23
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό iguana » 06 Δεκ 2006, 09:48

MAILTO έγραψε:Γειά χαρά σε όλους . Είμαι νέος στήν παρέα και θα ήθελα να ρωτήσω τον Iguana πότε του είπαν οτι έχει παράδωση το μαύρο GT . Ζήτησα μαύρο και μου είπαν οτι δεν έχει ετημοπαράδωτο . Τα άλλα χρώματα έχουν παράδωση 15 μέρες .


Φίλε μου το αυτοκίνητο το παρήγγειλα από Θεσσαλονίκη πριν μια εβδομάδα ακριβώς αλλά τους έχω πεί ότι θέλω να μου το παραδώσουν μετά την πρωτοχρονιά(για οικονομικούς κ φορολογικούς λόγους) οπότε δεν με ενδιέφερε να είναι ετοιμοπαράδοτο. Παρόλαυτα ο πωλητής δεν μου έιχε πει τίποτα για έλειψη ,μου έιχε πει ότι δεν έχει πρόβλημα παράδοσης σε κανένα χρώμα.Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι μέσα σε μερικές μέρες.Αναφέρομαι πάντα για το 2.0 και το χρώμα το bluish black pearl.
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 85 επισκέπτες