Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΝΕΟΥ ΧΡΗΣΤΗ

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΝΕΟΥ ΧΡΗΣΤΗ

Δημοσίευσηαπό gv-lis » 05 Δεκ 2006, 21:04

Γεια χαρά σε όλo τον κόσμο.
Παρακολουθώ τα ποστ εδω και 20 ημέρες αφού περίμενα με μεγάλη αγωνία το νέο μου GV . Αφού λοιπόν πήρα το...διαστημόπλοιο θέλω να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου.
To GV μου είναι η έκδοση 1.6 με τους 6 αερόσακους (δεν τα πάω καλά με τα συνθηματικά JXAKLMNDFGGJHHYYGCDCS της suzuki...)
1. Άλλη αίσθηση αυτοκινήτου λόγω ύψους και ορατότητας σε σχέση με το προηγούμενό (Golf 1.4)
2. Ο σχεδιασμός του εσωτερικού είναι πολύ καλός , όλοι οι διακόπτες στην θέση τους, θα ήθελα περισσότερες ρυθμίσεις στο κάθισμα και στο τιμόνι).
3. Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή αλλά δεν φτάνει στα επίπεδα των γερμανικών. Τα πλαστικά είναι σκληρά αλλά με πολύ καλή εφαρμογή.
4. Ο χώρος στα πίσω καθίσματα για αυτήν έκδοση (κοντό) είναι αρκετός για 2 άτομα εκτός και αν ο οδηγός είναι επιπέδου 1.90 και άνω και το πόρτ παγκάζ είναι απλά λίγο. ( 4.05 μ τι περίμενα...).Τουλάχιστον παρκάρεις εύκολα.
5. Η κατανάλωση (ΧΜμμμμμμμ....) τζιμπάει λίγο στα πρώτα 1000 χιλόμετρα. Με χαλαρή οδήγηση - ροντάρισμα έως 3500 χιλ στροφές στην Αθήνα και με ένα πήγαινε - έλα στην Πάτρα σταθερά πάνω από 10-12 lt/100 χιλ. Περισσότερες πληροφορίες στα επόμενα χιλιόμετρα.
6. Ο κινητήρας είναι θορυβώδης αλλά δείχνει δυνατός και ανοίγει σταδιακά οπότε νομίζω ότι για το βάρος του GV είναι ικανοποιητικός.
7. Το.... διαστημόπλοιο είναι απλά καταπληκτικό!!!Αξίξει τα λεφτά του και δίνει μεγάλη αξία στο αυτοκίνητο. Το GPS είναι η βασική έκδοση της GARMIN για Ευρώπη (V 8) , στο site της Garmin υπάρχει και αναβάθμιση του Firmware αλλά λέω να περιμένω την αναβάθμιση από την KENWOOD Ελλάδας και μετά να του βάλω χέρι. Αλήθεια ξέρει κανένας αν "παίρνει" τους χάρτες της Ανάβασης??
8. ΓΕΝΙΚΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ......ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΝΤΑΡΑ. ΦΘΗΝΑ ΣΕΡΒΙΣ, ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ OFF ROAD (έστω και χωρίς κοντά). ΣΕ ΠΡΟΔΙΑΘΕΤΕΙ ΓΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝΑ!!!!

Ελπίζω να μην σας κούρασα. Και πάλι HELLO VITARAKΙΔΕΣ.
gv-lis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 20:30
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΝΕΟΥ ΧΡΗΣΤΗ

Δημοσίευσηαπό GRANDVITARAKIAS2.0 » 06 Δεκ 2006, 15:47

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ !
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΚΑΤΗΦΟΡΑ.
ΠΡΟΣΕΧΕ !!!
Άβαταρ μέλους
GRANDVITARAKIAS2.0
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 03 Φεβ 2005, 15:20
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ,ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό gv-lis » 06 Δεκ 2006, 15:54

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. Όσο το οδηγάω τόσο το ευχαριστιέμαι...
gv-lis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 20:30
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό antasp » 06 Δεκ 2006, 17:33

gv-lis έγραψε:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. Όσο το οδηγάω τόσο το ευχαριστιέμαι...


Κι από εμένα καλοτάξιδος φίλε μου και να το χαίρεσαι πάντα με υγεία
Άβαταρ μέλους
antasp
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Μάιος 2006, 15:14
Τοποθεσία: Agia Paraskevi - Athens

Δημοσίευσηαπό GK » 13 Δεκ 2006, 12:33

Φίλε gv-lis και σε σένα δεν έχουν τοποθετήσει το handsfree bluetooth?? Εχω επικοινωνήσει με Σφακιανάκη και μου είπαν ότι περιμένουν το kit αρχές Δεκεμβρίου αλλά ακόμα τίποτα. Μου είπαν οτι θα ειδοποιηθούμε και θα μας το τοποθετήσουν στο μαγαζί που αγοράσαμε το αυτοκίνητο μέσα σε περίπου 1 ώρα.
Έχεις παρατηρήσει στα χιλιόμετρα που έχεις κάνει μέχρι σήμερα αν έχεις κάποια μικρή κατανάλωση λαδιου;; Εσένα το έχει το αυτοκίνητο σου ασφαλειοθήκη εσωτερική στο μέρος του οδηγού;; Εμένα πάντως που έχω το 5θ δεν έχει αντ’ιθετα με οτι λέει το manual του αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό gv-lis » 13 Δεκ 2006, 12:42

Κατανάλωση λαδιού δεν έχω παρατηρήσει, θα δω όμως και θα σου πω.
Το ίδιο και για την ασφαλειοθήκη, θα σου πω όμως.
Ατη αρχή με τρόμαξε η κατανάλωση βενζίνης αλλά τώρα στρώνει. Δεν έχω μετρήσει ακόμα αυτή την εβδομάδα, περιμένω να κάνω μερικά χλμ ακόμα. Τι βλέπεις εσύ?
gv-lis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 20:30
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό gv-lis » 13 Δεκ 2006, 12:48

Έχω κάνει 1300 χλμ
gv-lis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 20:30
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GK » 13 Δεκ 2006, 13:25

Εγώ έχω κάνει 1450 χλμ και έχω κατανάλωση 10,5 έως 11 λίτρα /100km αλλά είμαι προσεχτικός λόγω στρωσίματος. όσον αφορα τα λάδια τα είχα μετρήσει στην αρχή και καλύπτονταν η πάνω τρύπα του δείκτη. Εχτές τα μέτρησα πάλι (λόγω του ότι κάποιος αλλος κάτοχος με 5000χλμ στο post της καταγραφής προβλημάτων το έθεσε) και ήταν ελάχιστα κάτω από την πάνω τρύπα του δείκτη. Πάντως το manual λέει όπτι είναι φυσιολογικό λόγω ρονταρίσματος του κινητήρα και ότι μετά τα 5000 χλμ η κατανάλωση αυτή μειώνεται.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό antasp » 13 Δεκ 2006, 15:50

Όσον αφορά την κατανάλωση παιδιά κρατήστε αυτό τον αριθμό στο μυαλό σας:
14
Λίγο να αποφασίσεις να το τρέξεις - λίγο να πήξεις στην κίνηση και στο σταμάτα - ξεκίνα, τελικά καταλήγεις στο 14lt/100km.
Δεν θα έλεγα βέβαια ότι προσέχω και την συμπεριφορά μου, αλλά προτιμώ να ευχαριστηθώ το αυτοκίνητο και ας κάψω και κάτι παραπάνω μερικές φορές...
Άβαταρ μέλους
antasp
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Μάιος 2006, 15:14
Τοποθεσία: Agia Paraskevi - Athens

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 15 Δεκ 2006, 04:05

Φίλε Antasp και εγώ κάτι 13 και 14άρια γράφω μέχρι στιγμής. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό 42 δραχμές το χιλιόμετρο δηλαδή πήγαινε έλα στην Χαλκιδική 8.400 δραχμές. Τα γράφω σε παλαιά χρήση νομίσματος για να αντιληφθούμε τι γίνεται με την βενζίνη. Δεν φταίει το GV έχουμε και ένα matiz 800 cc και είναι στην μισή κατανάλωση δηλαδή αν είχα και την βέσπα μου που έκαιγε 5 δραχμές τώρα θα έκαιγε κανένα 16 και βάλε. Με τις υγείες μας.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 15 Δεκ 2006, 04:14

Αλλά τώρα λέμε τις 42 δραχμές 12 λεπτά δηλαδή τζάμπα πράμα παρεπιπτόντως το προηγούμενο μου έκαιγε γύρω στα 9 λεπτά και ελπίζω και αυτό να φτάσει εκεί. Για ψυχολογικούς λόγους όχι τίποτα άλλο.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GRANDVITARAKIAS2.0 » 15 Δεκ 2006, 12:54

Η ΒΕΝΖΙΝΗ , ΠΑΙΔΙΑ , ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΑΝΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ.
ΟΜΩΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ ΦΡΕΣΚΑ !!!!!!!!!!!!!

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΚΑΤΗΦΟΡΑ.
ΠΡΟΣΕΧΕ !!!
Άβαταρ μέλους
GRANDVITARAKIAS2.0
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 03 Φεβ 2005, 15:20
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ,ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 28 επισκέπτες