Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GV 1.9 Diesel ή Forester 2.0 Diesel ?

Re: GV 1.9 Diesel ή Forester 2.0 Diesel ?

Δημοσίευσηαπό inmymemory » 12 Φεβ 2009, 13:11

4troxos έγραψε:Για χαρά εγώ ενα πραγματάκι θα σου δείξω.......Γιατί τα πολλά τα λόγια ειναι φτώχια!!!!!
Δες τι κάνει στη λάσπη και εαν βρεις οτι το forester κάνει τα ανάλογα....παω πάσο.

http://www.youtube.com/watch?v=R8vB28_a__Y


Χμ συγνώμη...τι το ακραίο είχε αυτό το video ώστε να μην μπορεί να το κάνει και το Forester? :roll:
inmymemory
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 11:28
Τοποθεσία: Athens

Re: GV 1.9 Diesel ή Forester 2.0 Diesel ?

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 12 Φεβ 2009, 13:53

inmymemory έγραψε:
4troxos έγραψε:Για χαρά εγώ ενα πραγματάκι θα σου δείξω.......Γιατί τα πολλά τα λόγια ειναι φτώχια!!!!!
Δες τι κάνει στη λάσπη και εαν βρεις οτι το forester κάνει τα ανάλογα....παω πάσο.

http://www.youtube.com/watch?v=R8vB28_a__Y


Χμ συγνώμη...τι το ακραίο είχε αυτό το video ώστε να μην μπορεί να το κάνει και το Forester? :roll:


:D :D :D :D :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=jY3cZYre ... 1&index=13
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Re: GV 1.9 Diesel ή Forester 2.0 Diesel ?

Δημοσίευσηαπό inmymemory » 12 Φεβ 2009, 14:52

yannis24 έγραψε:
inmymemory έγραψε:
4troxos έγραψε:Για χαρά εγώ ενα πραγματάκι θα σου δείξω.......Γιατί τα πολλά τα λόγια ειναι φτώχια!!!!!
Δες τι κάνει στη λάσπη και εαν βρεις οτι το forester κάνει τα ανάλογα....παω πάσο.

http://www.youtube.com/watch?v=R8vB28_a__Y


Χμ συγνώμη...τι το ακραίο είχε αυτό το video ώστε να μην μπορεί να το κάνει και το Forester? :roll:


:D :D :D :D :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=jY3cZYre ... 1&index=13


Much better :D
inmymemory
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 11:28
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό extractor » 23 Φεβ 2009, 00:24

νομιζω οτι ειναι αποκλειστηκα δικο σου θεμα γιατι εσυ ξερεις καλυτερα ποιο αμαξι θα καλυψει καλυτερα της αναγκες σου...
Εικόνα
extractor
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 14 Δεκ 2006, 23:17
Τοποθεσία: mars

Δημοσίευσηαπό haritak » 28 Απρ 2009, 22:17

Η ώρα της αγοράς πλησιάζει, αρχίζουμε τα test drive, ...
haritak
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 17:30

Δημοσίευσηαπό haritak » 10 Μάιος 2009, 22:06

Test drive δεν έχει γίνει ακόμα, αλλά η ζυγαριά γέρνει λίγο λίγο προς το forester.
Δεν εχουμε βέβαια καταλήξει ακόμα αλλά παραθέτω μερικές σκέψεις :

1) ποιότητα εσωτερικού

Το forester έχει πιο ποιοτικό εσωτερικό. Υλικά και συναρμογή είναι σαφώς καλύτερα. Μιλάω και στις δύο περιπτώσεις για δερμάτινο σαλόνι.

2) Χώροι - άνεση

Σαφώς καλύτεροι του forester. Το πορτ-παγκάζ είναι κατα VDA 450 λίτρα (έναντι 398 του GV). Η διαφορά όμως είναι μεγαλύτερη μιας και στο forester ο διαθέσιμος χώρος πάνω απο το ύψος των πίσω καθισμάτων είναι πολύ μεγαλύτερος. Συν το άνοιγμα προς τα πάνω της πίσω πόρτας που είναι πολύ πιο πρακτικό.
Επίσης στο forester τρία άτομα κάθονται πολύ πιο άνετα πίσω.

Και τα δύο 4.5 μέτρα.

3) Γωνία ράμπας - off road επιδόσεις.

Για το forester 21 για το vitara 19. Απόσταση απο το έδαφος 21.5 για forester 20 για GV. Δηλαδή πιο ψηλό το forester. Να πώ εδώ επίσης ότι το forester απο κάτω είναι πάρα πολύ καλά προστατευμένο και
τακτοποιημένο. Δεν περισεύει απολύτως τίποτα. Αντίθετα ο πάτος τoυ GV είναι πολύ εκτεθειμένος και οι
ποδιές μου φαίνεται μειώνουν αρκετά το ύψος του. Εμένα δεν μου φαίνεται να είναι 20 πόντους με τις
ποδιές.

Πλεονέκτημα του GV: τετρακίνηση;;; και κοντές.
Για την τετρακίνηση δεν είμαι και τόσο σίγουρος μια και η subaru φημίζεται για την τετρακίνηση της.
Οι κοντές του GV είναι ναι μεν πλεονέκτημα, αλλά με 36kg ροπής του subaru σε χαμηλές στροφές και
πολύ κοντή πρώτη, δευτέρα, δεν νομίζω να μου λείψει η δύναμη....


4) Κινητήρας

Subaru boxer diesel με πολύ χαμηλή κατανάλωση, πολύ καλό ήχο και τρομερές επιδόσεις.
Απο την άλλη renault diesel πολύ παλιος(αλλά δοκιμασμένος) με υποδιέστερες επιδόσεις που όμως
δεν ξέρω αν θα έχω την τύχη να τον δω απο κοντά....

Στα Μείον για το forester
1) After sales support

Μόνο ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο στο Ηράκλειο. Το service είναι σχετικά φθηνό, αλλά τυχόν έκτακτες βλάβες έχω ακούσει είναι πολύ ακριβές. Για customizations ούτε λόγος. Εκτός των ελαστικών
δέ νομίζω να μπορεί κανείς να κάνει και πολλές αλλαγές σε αυτό το αμάξι.

Αντίθετα για το suzuki έχει δύο εξουσιοδοτημένα συνεργεία, ανεξάρτητα τελείως μεταξύ τους. Επίσης
ο κινητήρας renault diesel θα είναι σίγουρα γνωστός και στην ίδια την renault. Οποτε δεν νομίζω να
υπάρξει ποτέ πρόβλημα καλού service. Επίσης μπορείς να βρεις ποδιές, μπλοκέ ίσως, να το ψηλώσεις, να βάλεις άλλα φίλτρα κτλπ.

2) Εξοπλισμός
Το cyber station της kenwood δεν έχει αντίστοιχο αντίπαλο στην subaru.


Τιμή και τον δύο περίπου η ίδια. 35 για subaru, 33 για suzuki.

Τί να πώ ακόμα και τώρα που τα γράφω το σκέφτομαι...

Ας είναι, μέσα στην εβδομάδα θα προσπαθήσω να δω και τα δύο diesel απο κοντά και αν γίνεται να τα οδηγήσω...

Βλέπουμε....
haritak
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 17:30

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 10 Μάιος 2009, 22:16

Τσέκαρ εκαι τις γωνίες εισόδου και αποχωρήσης , εάν σε ενδιαφερει το Off
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό vasilis » 11 Μάιος 2009, 19:45

Πιστέυω οτι το subaru θα το ευχαριστηθείς περισσότερο.
Μπορεί το suzuki να καταφέρνει περισσότερα στο οφφροαδ, αλλα το φορεστερ είναι άλλη φάση.
Ειδικά το ντίζελ, θα γαζώνει...... γενικότερα.
Και χώμα πάει πολύ καλά....... άσε για την ώρα τα ψηλώματα,μπλοκέ και λοιπά.
Αμα θες τετοια πηγαινε παρε ενα σαμούρι να σου περνά η κάψα.

Φίλος έχει πάρει το νεο μοντέλο φορεστερ βενζίνη.... άψογο!
Εμένα μου έκανε κέφι το παλιό -στεισον- μοντέλο οπότε και αυτο πήρα, αλλα αξίζει φούλ!!
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό johndrama » 14 Μάιος 2009, 20:49

Η επιλογη φιλε ειναι δυσκολη ομως ο παλιος κινητηρας της renaylt απ οτι λενε βγαζει προβληματα .Φιλος που πηρε πριν απο τρεις μηνες το τριθυρο σε πετρελαιο ειναι εδω και μια βδομαδα στο συνεργειο οπως και αρκετα ακομα κατα καιρους απ οτι μου ειπε ο μαστορας στη suzuki .Τοσο μαπα ειναι τα καυσιμα που μας δινουνε?
Άβαταρ μέλους
johndrama
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008, 02:25
Τοποθεσία: N.Δραμας

Δημοσίευσηαπό haritak » 15 Μάιος 2009, 21:49

johndrama έγραψε:Η επιλογη φιλε ειναι δυσκολη ομως ο παλιος κινητηρας της renaylt απ οτι λενε βγαζει προβληματα .Φιλος που πηρε πριν απο τρεις μηνες το τριθυρο σε πετρελαιο ειναι εδω και μια βδομαδα στο συνεργειο οπως και αρκετα ακομα κατα καιρους απ οτι μου ειπε ο μαστορας στη suzuki .Τοσο μαπα ειναι τα καυσιμα που μας δινουνε?


John πολύ ενδιαφέρον. Εγώ έχω μιλήσει εδώ με ένα απο τα συνεργεία της σουζούκι και δεν μου είπαν κάτι τέτοιο. Βέβαια όταν τον ρώτησα μεταξύ 2.4 και 1.9 ποιο θα έπερνε, μου είπε 2.4. Αλλά κυρίως λόγο διαθεσιμότητας ανταλλακτικών.

Εδώ βέβαια δεν πολυκυκλοφορούν τα diesel...
haritak
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 17:30

Δημοσίευσηαπό haritak » 17 Μάιος 2009, 01:00

Σήμερα, μετά απο μία βόλτα με το subaru forester το diesel (ως συνοδηγός) μπορώ με βεβαιότητα να προσθέσω άλλο ένα πλεονέκτημα στο αυτοκίνητο:

Ο κινητήρας είναι τελείος αθόρυβος. Βασικά, ακόμα και έμπειρος να είσαι, μπορεί να μπεις, να βγεις και να μην καταλάβεις ότι καίει πετρέλαιο!


Αντε να δούμε αν θα καταφέρουμε να κάνουμε καμία βόλτα με το GV...

Πάντως είναι επιοικώς απαράδεκτο να μην μπορείς να κάνεις test-drive το αυτοκίνητο που θες.

Αυτά φίλοι μου, αν έχω κάτι νεώτερο θα σας ενημερώσω.
haritak
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 17:30

Δημοσίευσηαπό antonn » 14 Ιούλ 2009, 22:01

Τελικά δε μας είπες τι αγόρασες:
Άβαταρ μέλους
antonn
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 07 Δεκ 2008, 21:54

Δημοσίευσηαπό haritak » 31 Ιούλ 2009, 08:38

Η απόφαση τελικά ήταν ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ πολύ δύσκολη.

Ακόμα και μία εβδομάδα πριν την παραγγελία, κοιμώμουν με το ένα και ξυπνούσα με το άλλο! Και τα δύο αμάξια είναι πάρα πολύ καλά. Εγώ θεωρώ ότι είναι τα κορυφαία στην κατηγορία τους καί ότι όποιο και
αν αγοράσει κανείς θα το κατα-ευχαριστηθεί.

Τελικά, τα έβαλα όλα κάτω και πήρα την τελική απόφαση.

(1) Έχω ήδη ένα wrangler, που αν και μου έχει βγάλει την πίστη με την κακή συμπεριφορά του εντός δρόμου, το έχω ευχαριστηθεί αρκετά σε
βουνά, κακούς δρόμους και μικρο-πειραματισμούς που κάνω (σε αφράτες
παραλίες, σε ξεχασμένους αγροτικούς δρόμους, κτλ). Αυτό, μιας και δυθυρο, και εγώ πλεον οικογενειάρχης θέλω κάποια στιγμή να το δώσω.

(2) Απο forester - vitara, ποια είναι η διαφορά τους; Πήγα άπειρες φορες και στις δύο αντιπροσωπείες και τα είδα. Το forester έχει τρομερή ποιότητα κατασκευής, πιο ευρύχωρο και άνετο στα καθίσματά του και έχει τον αέρα αυτοκινήτου για μεγάλα ξεκούραστα ταξίδια. Μπένεις μέσα και αρχίζεις τα χιλιόμετρα. Μπορείς να κινηθείς πολύ γρήγορα με τρομερή ασφάλεια. Σταθερό, ήσυχο, ένα πολύ, πάρα πολύ καλό αυτοκίνητο.

Suzuki: Σε σχέση με το forester, λιγότερο ευρύχωρο, όχι τόσο άνετα καθίσματα, λίγο πιο θορυβώδεις κινητήρας. Αλλά! Στιβαρό πλαίσιο, ανθεκτική τετρακίνηση, και αργά. Εγώ τώρα, προερχόμενος ίσως και απο
αμάξι άλλης κατηγορίας (wrangler), η άνεση και η ευρυχωρία του vitara μου φάνηκε υπερ-ικανοποιητική.

Σε θέματα αξιοπιστίας, και για το ένα και για το άλλο βρήκα προβληματάκια στα διάφορα forum, ΑΛΛΑ για το vitara, πιστεύω ότι έχει
πολύ καλό service και περισσότερες επιλογές για μάστορες.

Τέλος, η εικόνα που αποκόμισα απο forums και internet είναι ότι το vitara το πειράζεις πολύ πιο εύκολα (ανάρτιση, navigation, κτλ) σε σχέση με το forester. Οπότε μπορείς μελοντικά να το κάνεις ακόμα πιο off...

Απο άποψη τιμής, για το ντιζελ που με ενδιαφέρει, αν και φαινομενικά έχουν παρόμοια τιμή, το forester είναι λίγο πιο ακριβό. Την αυξημένη τιμή του όμως την παίρνεις σε ποιότητα υλικών. Αντίθετα στο vitara η ποιότητα δεν είναι τόσο υψηλή, αλλά δίνουν ωραία δωράκια!


Τέλος, όπως καταλάβατε είμαι πλέον κάτοχος ενός DDiS 1.9 TD, και μέλος του vitaraclub.gr (με το ίδιο nickname). Εδώ και ένα μηνα και παραπάνω έχω μείνει υπερ-ικανοποιημένος απο το αμάξι, πιστεύω ότι στα σημεία που το forester είναι καλύτερο, εμένα δεν με ενδιαφέρει το vitara με καλύπτει στο 150%. Κάποιος που θα ερχόταν απο επιβατικό αυτοκίνητο, πιστεύω θα έκανε καλύτερα να πάει προς το forester.

Να σημειώσω ότι και το forester είναι πολύ ικανό και αξιόπιστο για χωματένιες διαδρομές. Δεν έχει όμως αργά (ντιζελ πάντα), αν και λένε ότι έχει φοβερό δίσκο! :-)

Κάποια στιγμή θα γράψω περισσότερες εντυπώσεις/εμπειρίες απο το DDiS.

Να είστε καλά όλοι όσοι βοηθήσατε.

PS:
Καταπληκτικό forum για vitara το vitaraclub.gr και για forester scooby.gr
haritak
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 17:30

Δημοσίευσηαπό meco » 02 Αύγ 2009, 18:18

Καλοτάξιδο Γιάννη... :)
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες