Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περίεργος ήχος απο κάτω σε στροφές-κύληση ignis 4x4

Περίεργος ήχος απο κάτω σε στροφές-κύληση ignis 4x4

Δημοσίευσηαπό AUKEAN » 09 Ιουν 2009, 10:00

Γεια χαρά σε όλους,

Έχω το suzuki ignis 4x4 μεταχειρισμένο, και εδω και αρκετό καιρό ακούγονται κάποιοι περίεργοι ήχοι είτε απο τον άξονα του διαφορικού είτε απο τα ημιαξόνια είτε τελος πάντων απο κάποιο κινούμενο εξάρτημα.
Για την ακρίβεια όταν ρολάρει το αμάξι με χαμηλή ταχύτητα νιώθω στα πεντάλ έναν "θόρυβο" σαν να βρίσκει κάτι κάπου ή σαν να είναι πολύ τραχύς ο δρόμος σε διαδοχικά σημεία, ακούγεται με διαφορά κλασμάτων δευτερολέπτου.Πέρα απο αυτήν την αίσθηση ακούγεται κι ένας ήχος (όπως όταν πιάνεις ένα σχοινί και το περιστρέφεις γύρω απο τον εαυτό σου κάνει ένα θόρυβο απο τον αέρα...γδουπ....γδούπ....ανάλογα όσο πιο γρήγορα το γυρίζεις τόσο με μικρότερα διαστήματα ακούγεται το γδουπ)....έτσι όσο πιο γρήγορα λοράρει το αμάξι ακούγεται και πιο συχνά ο θόρυβος.Επίσης όταν σπαίρνει απότομα κλειστές στροφές ακούγεται πολύ έντονα σαν να περνάει μπύμερανγκ δίπλα απο το αυτί σου!!!!!! και παράλληλα έχω την αίσθηση στο πεντάλ σαν κάτι να "βρίσκει", μια τριβή απο κάπου.
Δεν ξέρω που ν'απευθυνθώ, έχω κάνει ευθυγραμμίσεις κλπ αλλα πάλι τίποτα έχω ρωτήσει και στο σέρβις στην αντιπροσωπεία και με ειρωνεύτηκαν, παρόλο που την μια φορά που το τσέκαραν βρήκαν "ξεκουμπωμένο" το ημιαξόνιο και μου είπαν μετά οτι απλά συμβαίνει και πως τσέκαραν και τ'αλλα και άλλαξαν ασφάλειες.
Κανένας καλός μάστορας θεσσαλονίκη? Τι μπορεί να φταίει?????
Τα φώτα σας :(
Άβαταρ μέλους
AUKEAN
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Ιουν 2009, 09:59

Δημοσίευσηαπό Tsounts » 09 Ιουν 2009, 16:53

Χωρίς να γνωρίζω το αυτοκίνητο θα σου πρότεινα να ελέγξεις μήπως έχει σφηνώσει κάποιο αντικείμενο στα φρένα, όπως πέτρα. Μου έχει τύχει προσωπικά αλλά δεν μου παρουσίαζε τριβή στο πετάλι (ή τουλάχιστον δεν την κατάλαβα). Πάντως θόρυβο στην ευθεία και στις στροφές έκανε και πολύ έντονα, οπότε μία δοκιμή θα σε πείσει.

Ελπίζω να το βρεις.
Άβαταρ μέλους
Tsounts
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 05:54
Τοποθεσία: Kalamaria, Thessaloniki


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 39 επισκέπτες