Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Να πάρω Samurai?

Να πάρω Samurai?

Δημοσίευσηαπό chrtsi » 07 Δεκ 2004, 10:05

Καλημέρα σε όλους.
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Samurai και θα ηθελα την άποψη σας στο κατα πόσο με εξυπηρετεί. Θέλω να το χρησιμοποιώ φυσικά σε off road διαδρομές μιας και το hr-v μου δεν μπορώ να το ευχαριστηθώ στο χώμα :( (Δεν το αλλάζω όμως γιατι το θέλω για ταξίδια).
Το samuria θα μπορώ να το χρησιμοποιώ και για τις καθημερινές μετακινήσεις μου στην Αθήνα? Αν βγώ εθνική μέχρι που θα φτάσω άραγε? :wink: Πως μπορώ να καταλάβω από τις αγγελίες ποιό καίει αμόλυβδη (χρονολογία?). Επειδή μάλλον θα είναι μοντέλο μέχρι '92 λόγο κόστους θα αντέξει ή βγάζει σοβαρά προβλήματα?
Thanks
chrtsi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 24 Οκτ 2004, 12:18
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 07 Δεκ 2004, 10:37

Θα σου πρότεινα να δώσεις λίγο παραπάνω και να αγοράσεις ενα Jimny, είναι πολύ καλύτερο στο δρόμο και αρκετά καλύτερο εκτός δρόμου (ελατήρια αντί για σούστες). Το μόνο πρόβλημα ίσως είναι τα περισσότερα πλαστικά που ίσως γρατζουνιστούν σε πολύ extreme καταστάσεις.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό chrtsi » 07 Δεκ 2004, 10:49

Να συμπληρώσω επίσης οτι το κόστος του μάλλον δεν θα ξεπερνάει τα 4000 - 4500€ όπως βλέπω στις αγγελίες, οπότε δεν θα με ενδιαφέρει ιδιέτερα αν το χτυπήσω, τουμπάρω, γρατζουνίσω ή ότι άλλο μπορεί να συμβεί.
chrtsi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 24 Οκτ 2004, 12:18
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό bisba » 07 Δεκ 2004, 11:21

απο προβληματα τιποτα .
δεν σπαει δεν χαλαει .
το μονο που μπορει να σπασει ειναι η δικια σου μεση αλλα δεν ειναι προβλημα .
samurai και παλι samurai .
η ποιο μεγαλη διαδρομη που εχω κανει ειναι μεχρι την Καρδιτσα .
μεχρι Λαμια παντος πας ανετα .
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

Δημοσίευσηαπό panos1973 » 17 Δεκ 2004, 11:45

Φίλε μου με το samurai έχω οργώσει σχεδόν όλη την Ελλάδα!!!!!!!Είναι μοντέλο 1999 & το πιο μακρυνό μου ταξίδι είναι πάνω από 15 φορές ο Έβρος!!!!Το εργαλείο είναι σκυλί,δεν καταλαβαίνει τίποτα ούτε χιόνια ούτε λάσπες!!!!! :D .Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι πάνω από 110-120 χ.λ.μ δεν μπορείς να πας.Το έχω 4 χρόνια & τα μόνα που έχω αλλάξει ειναι τα λάδια του & τα σερβις που γίνονται κανονοκότατα.Το μόνο που ψάχνω είναι να βάλω πολυαστέρα & τελείωσα.Αλλά είναι πανάκριβοι.
Samurai & πάλι samurai!!!!!!!!!!!!!!!!!
[/b]
panos1973
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Μάιος 2004, 09:08

Δημοσίευσηαπό IKE » 17 Δεκ 2004, 15:00

Εγω πάντως είχα νοικιάσει 2 καλοκαίρια samurai καί είχα πάθει πλάκα, ήτανε φοβερό αυτοκίνητο, απο εκεί εμπνεύστικα και πήρα το jimny μιας και δεν είχα απολύτως καμία σχέση με εκτός δρόμου.

Αν δεν ήτανε τα samurai θα είχα κανένα ξενέρωτο golf τώρα :P
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό chrtsi » 17 Δεκ 2004, 15:27

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με πείσατε (ή μάλλον είχα πειστέι πριν καιρό και έψαχνα αφορμή).
Από Δευτέρα εφημερίδα και αγγελίες.
chrtsi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 24 Οκτ 2004, 12:18
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό chrtsi » 31 Ιαν 2005, 12:53

Λοιπόν, επιτέλους βρήκα. Δεν το έχω ακόμα στα χέρια μου γιατί έχουμε ένα μικρό κόλλημα στα χαρτιά (λόγο κληρονομιάς) που μαλλον θα ξεπεραστεί σύντομα. Ελπίζω να προλάβω την κακοκαιρία και να μήν το πάρω αφού καλοκαιριάσει.
Τώρα θα ήθελα λίγο τα φώτα σας για να προετοιμαστώ.
1) Για να το μετατρέψω από αμάξι σε υποβρύχιο, εκτός από snorkel τι άλλο χρειάζομαι? Πρέπει να στεγανοποιήσω κάποια εξαρτήματα?
2) Το βεντιλατερ του είναι μηχανικό. Πρεπει να γίνει κάτι για να σταματάει ή μέσα στο νερό λειτουργεί και σαν προπέλα?
3) Εχω ακούσει οτι έχει τάπες στο δάπεδο για να βγαίνουν τα νερά, αληθεύει? Και αν ναι πρέπει να τις κλείσω? Αυτό που παίρνω έχει κάτω μοκέτα και δεν μπορώ να δω.
4) Θέλω να βάλω εργάτη αλλά όχι σε bull bar (που ήδη έχει και σκέφτομαι να πουλήσω). Γίνεται?
5) Φοράει λάστιχα (νομίζω bridgestone) S/T, γνωρίζει κανείς τι είναι το "S"?
6) Εχω ακούσει οτι σε κάποια αμάξια βάζουν σημεία ρυμούλκησης. Χρειάζεται κάτι τέτοιο για το samurai?

Αυτά προς το παρών...για ψηλώματα, λάστιχα κλπ θα φροντίσω αργότερα.
Φαντάζομαι οτι όταν το πάρω θα σας ξαναζαλίσω με νέες ερωτήσεις.

Thanks
chrtsi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 24 Οκτ 2004, 12:18
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό samy » 31 Ιαν 2005, 18:58

Γνώμη μου είναι να τα πάρεις τα πράγματα σιγά σιγά δηλαδή ένα σετ λάστιχα για λάσπη ας πούμε και να αρχίσεις να μαθαίνεις το αυτοκίνητο και συγχρόνως και εσύ κάποια πράγματα περί εκτός δρόμου οδήγησης γιατί από το χόντα δε νομίζω να μπορείς να καταλάβεις πολλά πράγματα.Επίσης πρόσεξε λίγο το δεξί σου πόδι με το πεντάλ του γκαζιού γιατί το σαμουράι είναι ένα πισωκούνητο ιδανικό για παντιλίκια ακόμα και με το 4χ4 αν τα λάστιχα είναι λίγο φθαρμένα ή είσαι βίαιος με το γκάζι καλό θα είναι αν δεν έχεις ξαναοδηγήσει πισωκούνητο να προσέχεις ειδικά στο βρεγμένο.Τώρα για αναπνευστήρες βατραχοπέδιλα προπέλες εργάτες και ιπποκόμους γνώμη μου είναι να μη βιαστείς μέχρι να διαπιστώσεις ότι έχεις εξανλήσει τις δυνατότητες του αυτοκινήτου χωρίς να έχουν εξανληθεί οι δικές σου όπότε θα ξέρεις τι είναι αυτό που χρειάζεται .Μεταξύ μας και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω ειδικά αφού δε σε ξέρω κιόλας είναι λίγο δύσκολο να το εξαντλήσεις όχι μόνο εσύ κι εγώ αλλά και οι περισσότεροι που το έχουν αυτό το αμάξι κάποια στιγμή θα με θυμηθείς όχι όμως πολύ σύντομα
ΑΝΘΥΠΟΠΡΟΕΔΡΟΣ PRAT
κι αυτό μόνο για λίγους φίλους
samy
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 04:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό chrtsi » 01 Φεβ 2005, 15:28

samy σίγουρα το samurai δεν έχει καμιά σχέση με το δικό μου. Πρίν το hrv είχα vitara 1.6 8V για 4 χρόνια και μπορώ να πω οτι έχω κάποια εμπειρία με 4χ4. Το πρόβλημα που αντιμετώπιζα πάντα ήταν ότι δεν μπορούσα να περάσω από βαθιές λακούβες και μόλις το νερό φτάνει στη μάσκα το φοβάμαι και κάνω πίσω. Απλά θέλω με το samurai επιτέλους να μπορώ να περνάω χωρίς άγχος.
Οσον αφορά την ερωτηση για τον εργάτη, είναι βασική γιατί δεν θέλω να κυκλοφορώ παράνομα λόγο bullbar (θα το χρησιμοποιώ και καθημερινά στη δουλειά μου) αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα πρέπει να βάλω και εργάτη.
chrtsi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 24 Οκτ 2004, 12:18
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό blackchris » 01 Φεβ 2005, 16:55

chrtsi έγραψε:samy σίγουρα το samurai δεν έχει καμιά σχέση με το δικό μου. Πρίν το hrv είχα vitara 1.6 8V για 4 χρόνια και μπορώ να πω οτι έχω κάποια εμπειρία με 4χ4. Το πρόβλημα που αντιμετώπιζα πάντα ήταν ότι δεν μπορούσα να περάσω από βαθιές λακούβες και μόλις το νερό φτάνει στη μάσκα το φοβάμαι και κάνω πίσω. Απλά θέλω με το samurai επιτέλους να μπορώ να περνάω χωρίς άγχος.
Οσον αφορά την ερωτηση για τον εργάτη, είναι βασική γιατί δεν θέλω να κυκλοφορώ παράνομα λόγο bullbar (θα το χρησιμοποιώ και καθημερινά στη δουλειά μου) αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα πρέπει να βάλω και εργάτη.


Για τον φόβο των Ιουδαίων (νερών) βάζεις ένα snorkel της safari και είσαι ο καλύτερος του χωριού. Θα έχεις πνιγή πολύ πιο γρήγορα απο ότι θα πάρει νερό ο κινητήρας.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό firelord » 01 Φεβ 2005, 20:13

ναι αλλά ο σάμουρας δεν είναι Ντίζελ....καλά ρουφάει ο κινητήρας αέρα από πάνω, με τα ηλεκτρικά τι θα γίνει?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 40 επισκέπτες