Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GRAND VITARA 2006

Δημοσίευσηαπό frixos » 02 Ιαν 2006, 00:16

Φιλε μου και εγω μια απο τα ιδια. Ειμουν ετοιμος να το χτυπησω καθοτι πιστευω οτι ειναι το πιο ομορφο μεσα εξω στα λεφτα του αλλα και για τις επιδοσεις του off road. Πηγα και εγω για test drive και διαπιστωσα και εγω ακριβως τα ιδια. Μιλαμε ο θορυβος ειναι φοβερος!!!! Το διαβαζα στα περιοδικα αλλα δεν το περιμενα να ειναι ΤΟΟΟΟΣΟ πολυ!!!! Απο εκεινη την στιγμη στραβωσα. Να δωσω 30000 Ευρω και να εχω τετοιο θορυβο????
Τωρα περιμενω την εκδοση με το πετρελαιο αλλα και το καινουργιο RAV4.
Για να δουμε!!!
Άβαταρ μέλους
frixos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 02 Ιαν 2006, 00:05

Δημοσίευσηαπό frixos » 02 Ιαν 2006, 00:16

Φιλε μου και εγω μια απο τα ιδια. Ειμουν ετοιμος να το χτυπησω καθοτι πιστευω οτι ειναι το πιο ομορφο μεσα εξω στα λεφτα του αλλα και για τις επιδοσεις του off road. Πηγα και εγω για test drive και διαπιστωσα και εγω ακριβως τα ιδια. Μιλαμε ο θορυβος ειναι φοβερος!!!! Το διαβαζα στα περιοδικα αλλα δεν το περιμενα να ειναι ΤΟΟΟΟΣΟ πολυ!!!! Απο εκεινη την στιγμη στραβωσα. Να δωσω 30000 Ευρω και να εχω τετοιο θορυβο????
Τωρα περιμενω την εκδοση με το πετρελαιο αλλα και το καινουργιο RAV4.
Για να δουμε!!!
Άβαταρ μέλους
frixos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 02 Ιαν 2006, 00:05

Δημοσίευσηαπό gpelekanos » 02 Ιαν 2006, 13:09

frixos έγραψε:Φιλε μου και εγω μια απο τα ιδια. Ειμουν ετοιμος να το χτυπησω καθοτι πιστευω οτι ειναι το πιο ομορφο μεσα εξω στα λεφτα του αλλα και για τις επιδοσεις του off road. Πηγα και εγω για test drive και διαπιστωσα και εγω ακριβως τα ιδια. Μιλαμε ο θορυβος ειναι φοβερος!!!! Το διαβαζα στα περιοδικα αλλα δεν το περιμενα να ειναι ΤΟΟΟΟΣΟ πολυ!!!! Απο εκεινη την στιγμη στραβωσα. Να δωσω 30000 Ευρω και να εχω τετοιο θορυβο????
Τωρα περιμενω την εκδοση με το πετρελαιο αλλα και το καινουργιο RAV4.
Για να δουμε!!!


Εχεις οδηγησει το ΗΟNDΑ ; Εχει τον ιδιο θορυβο; Αν και δεν νομιζω γιατι δεν ειναι μονημη η τετρακινηση.
Πριν βγω για δοκιμή ο υπάλληλος μου είπε αρκετές φορές ότι έχει γίνει πολύ αθόρυβο το αυτοκίνητο… αλλά εγώ διαπίστωσα το ακριβός αντίθετο!!!
Το RAV και ο diesel κινητήρας ποτέ έρχονται;
Αστα να πάνε εχω μπερδευτεί πολύ.
Εαν τελικα αποφασίσω να παρω SUV θα πρεπει να διαλέξω ανάμεσα σε Grand Vitara - Ford Maverik - Honda CRV.

Μηπως τελικά το GV παραμένει πιο πολύ "jeep" ;
Μήπως ή αυτόματη τετρακινηση μας είναι αρκετή;
Άβαταρ μέλους
gpelekanos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιαν 2006, 18:42
Τοποθεσία: Σέρρες

Δημοσίευσηαπό typod » 02 Ιαν 2006, 15:37

Διαβάζω για θορύβους και μένω έκπληκτος.Το G.V. αυόματο το έχω δύο μήνες έχω κάνει 1.500 χλμ. μόνο ταξίδια και λίγο off δυνατό όμως για τέτοιο αυτοκίνητο.Πολύ πιο ήσυχο απο RAV και καλύτερη ποιότητα κύλισης και κατασκευής.Δεν είναι βέβαια τόσο γρήγορο αλλά πήρα τζίπ όχι impreza.Μοναδικό μείον τα λάστιχα.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό gpelekanos » 02 Ιαν 2006, 19:47

typod έγραψε:Διαβάζω για θορύβους και μένω έκπληκτος.Το G.V. αυόματο το έχω δύο μήνες έχω κάνει 1.500 χλμ. μόνο ταξίδια και λίγο off δυνατό όμως για τέτοιο αυτοκίνητο.Πολύ πιο ήσυχο απο RAV και καλύτερη ποιότητα κύλισης και κατασκευής.Δεν είναι βέβαια τόσο γρήγορο αλλά πήρα τζίπ όχι impreza.Μοναδικό μείον τα λάστιχα.


Στα ταξίδια σου μέσο όρο τι ταχύτητα έχεις;
Σίγουρα δεν αγόρασες impreza αλλα είναι κουραστικό σε μια ανηφόρα στο ταξίδι να κατεβάζεις 2 ταχύτητες κάτω για να προσπεράσεις νταλίκα , έως και επικίνδυνο θα έλεγα.

Το μόνο μέτρο σύγκρισης που έχω για τον θόρυβο είναι το Maverιck όπου είναι πολύ πιο αθόρυβο, όσο για το rav το οδήγησα μέσα στην πόλη, δεν θυμάμαι να με ενόχλησε ο θόρυβος.
Στο τεστ GV το πρώτο πράγμα που ειπα όταν ξεκίνησα μετα από 500μ ήταν “γιατί βουιζει έτσι;”
Ίσως να υπερβάλω, ίσως. ίσως. δεν ξερω!
Θα ξανά πάω για τεστ drive.
Μήπως μπορείς να μας πεις γιατί το επέλεξες;
Γιατί όχι Honda CRV ;
Μήπως έβαλες σκαλοπάτι , αν ποσο;
Άβαταρ μέλους
gpelekanos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιαν 2006, 18:42
Τοποθεσία: Σέρρες

Δημοσίευσηαπό frixos » 02 Ιαν 2006, 23:27

Φιλε μου οσες φορες και να πας ο θορυβος θα ειναι εκει.Δυστυχως!!!
Εμενα εμφανισιακα μεσα εξω δεν μου αρεσει ΚΑΝΕΝΑ αλλο παρα μονο το GV.
To RAV4 ερχετε τελος Ιανουαριου αλλο απο περιοδικα ποθ το εχω δει δεν με εντυπωσιασε. Το πετρελαιο GV αναμενετε την ιδια περιοδο
Άβαταρ μέλους
frixos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 02 Ιαν 2006, 00:05

Δημοσίευσηαπό typod » 03 Ιαν 2006, 20:40

φίλε μου ο μέσος όρος ταχύτητας είναι 140-150 χλμ. ξεκούραστα.Θόρυβος δεν ακούγεται ότι και να λέτε.Μόνο που όπως έγραψα είναι αυτόματο.Οσο για σκαλοπάτια δεν έβαλα γιατί χαμηλώνει πολύ αλλά κάνουν 600-700.Καλά είναι τα πλαινά προστατευτικά που είναι μπάρες παράληλες με τους μασπιέδες.Το μόνο απαραίτητο αξεσουάρ όσο και φαίνεται περίεργο είναι οι λαπωτήρες.Στην έρευνα αγοράς που έκανα το CRV είναι το καλύτερο απο θέμα χώρων και πολύ καλό στό ταξίδι αλλά τετρακίνηση τελείως για πέταμα.Σε ξένο forum ιδιοκτήτες είχαν πρόβλημα ότι μετά απο παρατεταμένη χρήση (5 λεπτά) άναβε λαμπάκι και η τετρακίνηση έβγαινε off.Οι λόγοι λοιπόν που το επέλεξα?Εμφάνιση,ποιότητα,τετρακίνηση και το καλύτερα αυτόματο που έχω οδήγήσει στήν κατήγορία του και λίγο παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό alfakias » 05 Ιαν 2006, 07:31

Με 1η και 2η ταχύτητα τα πράγματα στο θέμα θορυβος όντως είναι τραγικά.Αυτό που ενοχλεί είναι μάλλον το κεντρικό διαφορικό.Από εκεί και πέρα ο θόρυβος από τη μετάδοση είναι ανύπαρκτος αλλά υπάρχει μια σκληρή χροιά από το μοτέρ.Η μόνη βελτίωση που παρατηρώ όσο τα χιλιόμετρα περνάνε είναι στην χροιά του μοτέρ.Υποθέτω ότι είναι υπερβολικά κλειστο και μαλλον με τον χρόνο ανοίγει.Δίνει παρεπιπτόντως και καλύτερες ρεπρίζ.
Άβαταρ μέλους
alfakias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2005, 08:52
Τοποθεσία: ΠΟΛΥΓΩΝΟ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό alfakias » 05 Ιαν 2006, 07:32

Με 1η και 2η ταχύτητα τα πράγματα στο θέμα θορυβος όντως είναι τραγικά.Αυτό που ενοχλεί είναι μάλλον το κεντρικό διαφορικό.Από εκεί και πέρα ο θόρυβος από τη μετάδοση είναι ανύπαρκτος αλλά υπάρχει μια σκληρή χροιά από το μοτέρ.Η μόνη βελτίωση που παρατηρώ όσο τα χιλιόμετρα περνάνε είναι στην χροιά του μοτέρ.Υποθέτω ότι είναι υπερβολικά κλειστο και μαλλον με τον χρόνο ανοίγει.Δίνει παρεπιπτόντως και καλύτερες ρεπρίζ.
Άβαταρ μέλους
alfakias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2005, 08:52
Τοποθεσία: ΠΟΛΥΓΩΝΟ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Saga » 05 Ιαν 2006, 21:21

Θόρυβος στις υψηλές στροφές...

Για να δούμε τι αλλο θα ακουσουμε....ήδη εχουμε μέχρι τώρα και τις ανακλήσεις στο 1,6..παρ'ολα αυτά εκεί εμείς ,αμα ξεπεράσουμε και την αφιξη του νέου Rav στο τέλος Ιαν,τότε ποιός μας πιάνει ,αμα δούμε και τις πωλήσεις στο 4ο τρίμήνο του 2005 ,θα είμαστε και πιο σίγουροι.

Αυτό που είχαν γράψει οι 4Τ για ενα "μεταλλικό θόρυβο απο το σύστημα μετάδοσης κατά την εκκίνηση του απο στάση" ισχύει τελικά?
Δεν είναι μικρό θέμα ο θορυβος αφου τα πιο πολλα χλμ τα κάνεις στην ασφαλτο,και εδω στην Αθήνα το 1-2ερα πάει συννεφο!!
Θέλω να δώσω 30000€ και να πάρω ενα αμαξάκι που να μην τρίζει και να μην βουίζει ,ζητάω πολλά?

Επίσης μια αλλη ερώτηση ,μπορείς τελικά να το πάρεις πχ μια μέρα για Test Drive ?γιατί όταν ρώτησα στην αντιπροσωπεία στον Ταύρο ,μου είπαν πως μπορώ να το πάρω μόνο για λίγη ώρα
Άβαταρ μέλους
Saga
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2005, 21:32

Δημοσίευσηαπό TLG » 09 Ιαν 2006, 10:26

AAAαααχχχ!!!

Kοιταχτε παρακατω τον εξοπλισμο και τελος τις τιμες ....

Υπ'οψην οτι ο κινητηρας ειναι ο V6 2.7lt ..

"The base Grand Vitara 2WD ($18,999) uses rear-wheel drive and a five-speed manual transmission. (All prices are manufactured suggested retail and do not include the destination charge.) A five-speed electronically controlled automatic transmission is optional ($1,000).

The base Grand Vitara 4WD model ($20,199) uses a full-time single-mode four-wheel-drive system.

A Premium Package ($900) includes alloy wheels, privacy glass and six-disc in-dash CD changer.

The XSport ($21,099) includes the Premium Package along with the five-speed automatic and a SmartPass keyless entry and start system. The XSport 4WD model ($22,499) features a full-time four-mode four-wheel-drive system.

The Luxury model ($22,999) adds leather seating surfaces, woodgrain trim, electric sunroof, 17-inch alloy wheels, a HomeLink wireless control system and some other minor upgrades. The 4WD Luxury model ($24,399) features the full-time four-mode system.

Textured fender flares are available as a dealer-installed accessory (about $400). "

..........
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό gpelekanos » 10 Ιαν 2006, 20:02

Εικόνα

2006 Suzuki Grand Vitara LWB Side Protection Moulding pad
Only: $89.99pad

Τζαμπα !!!


http://trucktoys4less.com/2006-suzuki-g ... ducts.html
Άβαταρ μέλους
gpelekanos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιαν 2006, 18:42
Τοποθεσία: Σέρρες

Δημοσίευσηαπό Saga » 14 Ιαν 2006, 15:42

Είχα επισημάνει και παλιότερα την διαφορά τιμών ,τότε σε σύγκριση με την Ιταλική Suzuki,2-3500€ φθηνότερη
Πήγα στην αντιπροσωπεία για να κλείσω ενα testdrive ,
και προέκυψαν τα ακόλουθα .

α-Ο επιλογέας ταχυτήτων δεν θα έλεγα οτι είναι στα δυνατά του σημεία .Κατά την αλλαγή ,ακούγεται πράγματι ενα χαρακτηριστικό μεταλλικό "κλικ",

β-το CD/player δεν υποστηρίζει ΜΡ3!!!

γ-μπορείς με 217€ να του βαλεις και αισθητήρα παρκαρίσματος!!
Αξίζει αραγε?
Τιμές αλλων μαμίσιων αξεσουάρ
Εμπρος Προστατευτικό 345€
Σκαλοπάτια Αλουμινίου 552€
Χρωμέ πλαινές μπάρες 530€
Αεροτομή 285€
Προστατευτικό πόρτας 180€

και ενα pdf αρχείο με
Τα αμερικάνικα Αξεσουάρ
Άβαταρ μέλους
Saga
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2005, 21:32

Δημοσίευσηαπό typod » 14 Ιαν 2006, 18:48

Τελικά απ' ότι διαδάζω ο θόρυβος μάλλον είναι θέμα σαζμάν και όχι διαφορικού.Για τις τιμές των αξεσουάρ βοήθεια μας αν και που θα πάει κάποιοι θα φέρουν φτηνότερα αν και νομίζω ότι τα γνήσια είναι πάντα καλύτερα για ένα καινούργιο μοντέλο.Για τους αισθητήρες λέω ότι αξίζουν για τα λεφτά τους.(εγώ τους έβαλα).Απαραίτητο αξεσουάρ οι λασπωτήρες πρώτα απ' όλα.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό Saga » 21 Ιαν 2006, 17:26

Το πήρα τελικά σήμερα- ενα 5πορτο Full- για ενα test drive
Παρότι το λένε Suv ,δεν κρύβει το παρελθόν , δείχνει και είναι «απολίτιστο»!!
Υπάρχουν θόρυβοι απο την μετάδοση της κίνησης ,τους νοιώθεις και στον μοχλό των ταχυτήτων ,που στα 8500χλμ που είχε το αυτοκίνητο της δοκιμής θα τον χαρακτήριζα σκληρός στην αίσθηση .
Επίσης υπάρχει και το χαρακτηριστικό μεταλλικό κλικ-τρίξιμο στις αλλαγές ταχυτήτων , (αλλα και ενα απροσδιόριστο ελαφρύ τρίξιματάκι που ακουγόταν δεξια απο την θέση του οδηγού , κοντά στον μοχλό???)
Ναι είναι θορυβώδες !!! αλλα με τι το συγκρίνεις είναι το θέμα .
Μου άρεσε ο ήχος του κινητήρα , που μετά τις 3500στροφές, δείχνει την ζωντάνια του .Αν όμως είσαι ήσυχος οδηγός που πηγαίνεις με 90-110 χλμ ,και δεν θες να ακούγεται τίποτα στην καμπίνα , σίγουρα θα απογοητευτείς .
Κοντές 1η και 2η ,οχι και ότι καλύτερο για καθημερινή κίνηση ,άψογη όμως θέση οδήγησης και αίσθηση τιμονιού .Μακριά 3η ,τέρμα το γκάζι και μέχρι εδω όμως οσο αφορά τις επιδόσεις ...
Οι αναρτήσεις σφιχτές θα έλεγα ,όμως το GV ,πατα γερά !!! γιαυτό είσαι απόλυτα σίγουρος .
Ανάμικτες εντυπώσεις !!Δεν εχω εμπειρία απο ανάλογα οχήματα για να μπορώ να συγκρίνω. Είναι κρίμα που δεν στο δίνουν έστω λίγες ώρες ...η δοκιμή μου κράτησε περίπου 15 λεπτά . Θα ξαναπάω για άλλη μια οδήγηση σίγουρα , όπως και θα περιμένω το νεο Rav
Έφτιαξα και ενα μικρό video με ήχο απο το test,ετσι για να μην ανεβάζουμε μόνο φωτο!!.

Sound GV

περιμένω εντυπώσεις !!!. Μην τρομάξει κάποιος απο τον θορυβο, υπάρχει θόρυβος του δρόμου ,το zoom του μικροφώνου κτλπ
Άβαταρ μέλους
Saga
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2005, 21:32

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες