Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GRAND VITARA 2006

Δημοσίευσηαπό Dervis » 23 Φεβ 2006, 03:19

Καποια ιδεα για ψλομετατροπες στο νεο GV;;;ξερει κανεις απο τους κρητικους της παρεας που μπορω να βρω φιλτρο αερα για το νεο GV στο ηρακλειο;;; :?: :?: :D :D
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό vasilis » 23 Φεβ 2006, 05:41

Ρώτα στον "dandalis team" (δημοκρατίας), αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι νωρίς για τέτοια στο αμάξι αυτό.
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό Dervis » 23 Φεβ 2006, 07:14

Ρωτησα αλλα τιποτα..το ξερω οτι ειναι λιγο νωρις αλλα ειδα την ιστιοσελιδα για μετατροπες σε συζυκι(ειδα εκει το φιλτρο) και αναρωτηθηκα αν υπαρχει και για το καινουργιο κανενα φιλτρο αλλα μπα...Πιστευω οτι θα βγαλουν κατι για το καινουργιο GV στο μελλον.. :D :D ........Α!Βασιλη ειδα και τον θοδωρη απο την συζυκι προχτες και με ρωτουσε αν ειμαι εγω το μελος στο offroad..
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό vasilis » 23 Φεβ 2006, 10:03

Θοδωρής?? :?
Δεν μου λέει κάτι..... :(

Πάντως τις βελτιώσεις παράτα τις για την ώρα.... σχετικά δύσκολα θα βρείς κάτι έτοιμο, και ΑΝ υπάρχει.

Φιλικά vasilis.
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό vasilis » 23 Φεβ 2006, 10:59

TLG έγραψε:Μας ενδιαφέρει.....ΌΛΟ :D :D και ειδικά το πίσω μέρος της ανάρτησης ....και ότι άλλο τέλος πάντων έχεις την ευχαρίστηση ... :)

Στο διαφημιστικό φυλλάδιο δεν το έχουν φωτό απο κάτω ....??
Το προηγούμενο το είχανε ....


Λοιπόν, μερικές φωτό του New GV 2000cc

Απο μπροστά και πρός τα πίσω...
Εικόνα

Μπροστινό διαφορικό... (αλουμινένιο)
Εικόνα

προφίλ-μέση όπου η εξάτμιση εξέχει λιγάκι...
Εικόνα

μπροστινή μεριά.... ψαλίδι, ημιαξόνιο, κλπ...
Εικόνα

απο την μέση και πίσω..... transfer case, κλπ...
Εικόνα

απο την μέση και πρός τα εμπρός....
Εικόνα

βοηθητικό κιβώτιο....
Εικόνα

τεπόζιτο βενζίνης καμπυλοτό... :? ,
Εικόνα

πίσω διαφορικό... (αλουμινένιο) + βάση στήριξης... κλπ
πίσω μεριά, απο το διαφορικό μέχρι τον τροχό.
Αυτό που μου άρεσε είναι οτι έχουν κάνει τα ημιαξόνια με 4 βίδες στην φλάντζα (μπρός-πίσω) και όχι 3 που έχει το προηγούμενο μοντέλο (μπροστά). Θα πείτε "...έχει και μόνιμη 4κίνηση αυτό...", μου άρεσε πάντως.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

και τέλος απο πίσω πρός τα εμπρός...
Εικόνα

Μπορεί να μην είναι και οι καλύτερες φωτό, αλλά τις έβγαλα βιαστικά!
Καλή μελέτη στους ενδιαφερόμενους :wink: :wink: :wink:

Φιλικά vasilis.
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό TLG » 23 Φεβ 2006, 19:05

Μια ποοοολλληηη γρήγορη εντύπωση ......απ' όσα μπορώ να διακρίνω απο τις φωτό ...


1) πολύ μείον το οτι και τα 2 διαφορικά μπρός/πίσω είναι αλουμινίου
(o vasilis είναι ειδικότερος επί του θέματος :wink: :D ).
2) Στην τρίτη και στην τελευταία φωτό φαίνεται νομίζω καθαρά το
χαμηλότερο σημείο (σύστημα εξάτμισης) του αυτοκινήτου.
3) Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για την θέση του τεποζίτου ... :roll:
4) Απο τη μέση και μπρός νομίζω οτι τα πράγματα είναι καλύτερα.


Bασίλη εσύ που είσαι πιο "ειδικός" και το είδες και live :D ,πώς τα είδες τα πράγματα ??

p.s Ευχαριστούμε για τον κόπο που έκανες και έβγαλες τις φωτό ...μου φαίνεται οτι θα έρχομαι στη Κρήτη για service :D :D
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Dervis » 23 Φεβ 2006, 21:42

Α! λαθος μου τον θαναση ηθελα να πω..

Αν και δεν το ξεκαθαρίζω πολύ καλά, αλλά έχει το κακό οτι είναι χαμηλά το καζανάκι της εξάτμισης (είναι σίγουρα στο τρίθυρο).
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό meco » 24 Φεβ 2006, 00:24

Dervis έγραψε:Καποια ιδεα για ψλομετατροπες στο νεο GV;;;ξερει κανεις απο τους κρητικους της παρεας που μπορω να βρω φιλτρο αερα για το νεο GV στο ηρακλειο;;; :?: :?: :D :D


Τα φίλτρα αυτά και οι σκούπες βοηθούν στη καλύτερη αναπνοή του κινητήρα και αυξάνουν την απόδοσή του, ειδικά στις χαμηλές στροφές κινητήρα και στα λιγα χλμ/ώρα όπου λόγω των περιστάσεων η ροή φρέσκου αέρα προς την εισαγωγή του κινητήρα είναι χαμηλή.
Όμως επειδή είναι, απο κατασκευής, περισσότερο ελεύθερα φίλτρα, μαζί με τον περισσότερο αέρα επιτρέπουν και την εισαγωγή περισσοτέρων ξένων σωματιδίων (σκόνες κυρίως). Αυτά οδηγούνται στον κινητήρα και προκαλούν φθορές.
Ειδικά τώρα για τα οχήματα όπως τα δικά μας που οδηγούνται αρκετά σε χωματόδρομους, εκεί το πρόβλημα από δευτερεύον καταλήγει να είναι σημαντικό...
Αυτά πιστεύω αρκούν.
Μακρυά λοιπόν από ελεύθερα φίλτρα, φιλτροχοάνες και σκούπες, εκτός και αν ο κατασκευαστής τους, δηλώνει ξεκάθαρα και ρητά, ότι ταιριάζουν σε εκτός δρόμου χρήση.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό vasilis » 24 Φεβ 2006, 06:04

Είναι όντως χαμηλά το καζανάκι της εξάτμισης.

Είναι όντως κρίμα να το βγάλουν με αλουμινένια διαφορικά.... ακόμα δεν πήραν χαμπάρι τι συμβαίνει με τα Vitara + προηγούμενα GV με τα αλουμίνια?
Τους έχουν κάνει μια στήριξη (+προστατευτικό?) στην ουρά "αλλά porsche... κλπ" αλλά και πάλι εκτεθημένα δείχνουν.
Μακάρι να είναι μεγαλύτερης αντοχής απο το τα γνωστα αλουμινένια..... αλλά πόσοι θα τα πιέσουν?
Έχει λίγο διαφορετικό αγοραστικό κοινό απο οτι το προηγούμενο όσο αφορά off-road χαρακτήρα.

Αυτό που πιστέυω είναι οτι θα βγάλουν αργά ή γρήγορα κίτ ανάρτησης διότι νομίζω οτι το "σηκώνει" το στήσιμό του.

Παναγιώτη, προσωπικά μου άρεσε το αυτοκινήτο για αυτό που προορίζεται.
Αποψη μου είναι οτι δεν συγκρίνεται με το δικό σου πάντως (2500cc) 8), πλήν της μόνιμης τετρακίνησης αν θέλεις, αλλά και πάλι εγώ προτιμώ τα δικά μας ασχέτος βελτιώσων κλπ,κλπ.
Συνετά και πισωκίνητος....... άλλη χάρη!! :D

Είναι "λουσάτο" αμάξι πάντως και καλοτακτοποιημένο!

Φιλικά vasilis.
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 24 Φεβ 2006, 08:40

Μπράβο βασίλη!!
καλή δουλειά με τις φωτογραφίες , και όσον αφορά τα σχόλια έχεις δίκιο.
Το αγοραστικό κοινό του νέου GV , είναι όντως διαφορετικό , από αυτό του προηγούμενου μοντέλου . Είναι ένα όχημα πιο φιλικό στην καθημερινή χρήση με συμπεριφορά επιβατικού , αλλά που θα σε βγάλει και σε μια δύσκολη κατάσταση , αν ποτέ τύχει . Είναι αλήθεια , ότι η φινέτσα του και ο όγκος του , δεν σε προδιαθέτουν να το ταλαιπωρήσεις έτσι για την πλάκα σου . Αλλά στον αντίποδα , εξακολουθεί να παραμένει πάντα στο βάθος , ένας ετοιμοπόλεμος "πολεμιστής" , έστω και διακριτικά καμουφλαρισμένος .

καλή τσικνοπέμπτη και με το μαλακό τα κοψίδια !!!
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό robnet » 25 Φεβ 2006, 02:53

Γειά σας παιδιά και συγχαρητήρια για την ενημέρωση! Είμαι νέος στο φόρουμ και ποτέ δεν είχα 4Χ4. Πήγαινα να πάρω το Maverick 3.0, όχι γιατί το θεωρούσα καλύτερο από το νέο VITARA αλλά λόγω κινητήρα... και τιμής! Μετά από όσα είδα και διάβασα στο φόρουμ... ακόμα τρέχω. Ξέρω πως οι Βιταράδες δεν αλλάζουν. Έχω φίλους. Αλλά ρωτάω χωρίς να σας προσβάλλω...: Αξίζει το νέο Grand Vitara 2.0 ή πρέπει να περιμένω το V6. Kαι αξίζει λόγω τιμής να περιμένω ή να στραφώ σε Rav? Τέλος το Cherokee το "φτηνό" πρέπει να με απασχολήσει? Χίλια ευχαριστώ αλλά όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι σε σύγχυση! Μακάρι να "τρελαινόμουν" για ένα συγκεκριμένο 4Χ4 χωρίς να ψάχνω, αλλά... δεν. Τι να κάνω?
Άβαταρ μέλους
robnet
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Φεβ 2006, 07:26

Δημοσίευσηαπό typod » 25 Φεβ 2006, 07:24

Βασίλη ευχαριστούμε για τις φωτό.Πήγα φίλε να πλύνω απο κάτω το δικό μου και αυτό που έχω να πω είναι ότι βοηθητικό και εξάτμιση είναι επικίνδυνα εκτεθειμένα.Θα ρωτήσω κάτι και όποιος ΄ξέρει να πεί την γνώμη του.Αν αφαιρέσουμε την μπροστινή πλαστική ποδια και την πάμε σ'εναν που διαμορφώνει μέταλλα και φτιάξουμε μια ίδια από αλουμίνιο ή γαλβανιζέ τι γίνεται???
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό meco » 27 Φεβ 2006, 12:05

meco έγραψε:Για το RAV4 ΜΚ2 (5θυρο) για να πάρουμε μία ιδέα οι τιμές είναι
Προσεγγισης 31
Ραμπας **
Αναχωρησης 31

Ράμπας δεν τη θυμάμαι. Θα το κοιτάξω και θα γράψω με την πρώτη ευκαιρία. :wink:

Bρήκα τις τιμές από το φυλλάδιο για το RAV4 MK2
Προσεγγισης 31
Ραμπας 23
Αναχωρησης 31
Aυτές οι τιμές είναι για την 5θυρη έκδοση comfort.
Για τις εκδόσεις luxury, edge, executive oι τιμές διαμορφώνονται ως εξής:
Προσεγγισης 30
Ραμπας 23
Αναχωρησης 30
Για το 3θυρο comfort
Προσεγγισης 31
Ραμπας 25
Αναχωρησης 44 :!: :!:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 27 Φεβ 2006, 12:27

robnet έγραψε:Γειά σας παιδιά και συγχαρητήρια για την ενημέρωση! Είμαι νέος στο φόρουμ και ποτέ δεν είχα 4Χ4. Πήγαινα να πάρω το Maverick 3.0, όχι γιατί το θεωρούσα καλύτερο από το νέο VITARA αλλά λόγω κινητήρα... και τιμής! Μετά από όσα είδα και διάβασα στο φόρουμ... ακόμα τρέχω. Ξέρω πως οι Βιταράδες δεν αλλάζουν. Έχω φίλους. Αλλά ρωτάω χωρίς να σας προσβάλλω...: Αξίζει το νέο Grand Vitara 2.0 ή πρέπει να περιμένω το V6. Kαι αξίζει λόγω τιμής να περιμένω ή να στραφώ σε Rav? Τέλος το Cherokee το "φτηνό" πρέπει να με απασχολήσει? Χίλια ευχαριστώ αλλά όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι σε σύγχυση! Μακάρι να "τρελαινόμουν" για ένα συγκεκριμένο 4Χ4 χωρίς να ψάχνω, αλλά... δεν. Τι να κάνω?

Πες μας πρώτα τι ακριβώς θέλεις από το αμάξι, για τι χρήση το προορίζεις, για να έχει νόημα η πρότασή μας :wink: :wink:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό TLG » 03 Μαρ 2006, 23:54

Γνωριζει κανεις ποτε θα ερθει στη χωρα μας το GV με τον V6 2.7 κινητηρα ???
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες