Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μπλοκε σε grand vitara... επιλογη

Δημοσίευσηαπό vasilis » 12 Απρ 2005, 15:10

νομιζω οτι τα 800 ευρω ειναι πλεον υπερβολικο καθως υπαρχει το lock-right για vitara στα 438 ευρω με αγορα απο ελλαδα και ΦΠΑ μεσα!
δεν βαζω ονομα μη θεωρηθει και διαφημηση αν και πιθανον καποιοι ηδη να γνωριζουν.
οποιος θελει του στελνω πμ.

απλα ρωτοντας αν κανει στο grand vitara, ειπαν οτι σιγουρα κανει μεχρι και 2001 μοντελο, και οτι αυτη την στιγμη δεν υπαρχει ετοιμοπαραδωτο.
αναμονη περιπου στις 20-30 μερες για οποιον ενδιαφερετε τελικα!

σε κωδικους ανταλακτικων απο GV2001 σε GV2003 1600cc δεν βρηκαμε διαφορα στον πισω αξονα(τσεκαριστηκε απο αντιπροσωπεια).
καποιος που να ξερει περισσοτερα ισως βοηθησει παραπανω για τυχον διαφορα που δεν βρηκαμε ηδη. :roll:

επισης και ο vitarakias φερνει, οπως λεει και ο nstefa, αλλα δεν εχω νεα του ακομα επ αυτου!
ελπιζω να μην ξεχαστει να με ειδοποιησει!!! :D :D

καθως και η τιμη αγορας απο τον vitarakias(μακης), πιθανον να ειναι καλυτερη (απο 438 ευρω) οπως ειπε και ο xontros πιο πριν σε αλλο post.

περιμενω νεα απο τον μακη πρωτα, και βλεποντας και κανοντας!! 8) 8)
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό vitaras » 12 Απρ 2005, 21:44

το lock-right τι ειναι?
Κατι σαν μπλοκε να πουμε
vitaras
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 10 Οκτ 2004, 21:05

Δημοσίευσηαπό tedos » 13 Απρ 2005, 04:53

vitaras έγραψε:το lock-right τι ειναι?
Κατι σαν μπλοκε να πουμε


100% Μπλοκε- αυτοματα εμπλεκομενο
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό TLG » 13 Απρ 2005, 08:08

tedos έγραψε:
vitaras έγραψε:το lock-right τι ειναι?
Κατι σαν μπλοκε να πουμε


100% Μπλοκε- αυτοματα εμπλεκομενο



Και τα μειονεκτηματα αυτου ???
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό vasilis » 13 Απρ 2005, 17:36

Και τα μειονεκτηματα αυτου ???


για μειονεκτηματα απο μηχανικης πλευρας (ζημιών στο συστημα ή αστοχία υλικού) δεν ξερω και δεν μπορω να φερω αποψη ακομα, αν και ξεφυλλιζοντας/ψαχνοντας/διαβαζοντας (σε προσωπικο επιπεδο παντα) καποια πραγματα επ'αυτου, καθως και κρινοντας απο τα λεγομενα του nstefa (μερικα post πιο πριν) και καποιον γνωστων που εχουν δουλεψει τετοιο μπλοκε, ειναι απο πλευρας αξιοπιστιας και λειτουργικοτητας, αξιο!!

μειονεκτημα πρωτο για καποιον μπορει ειναι η αυτοματη εμπλοκη του(εκει που δεν την θελει, αυτο να κλειδωνει), η πιθανη ταση υπερστροφης, καθως και το κλανγκ-κλανγκ που κανει καθως κλειδωνει/ξεκλειδωνει.
-για μενα δεν ειναι προβλημα-

δευτερο (προσωπικη αποψη παντα), μπορει να ειναι το οτι σε εδαφη με χαμηλη προσφυση και ειδικα αν ειναι και σε κλιση το οχημα, γενικα ολα αυτα τα μπλοκε (διαβαζοντας παντα :roll: ) εχουν την ταση κλειδωνοντας, να "σπρωχνουν" το αμαξι προς την μερια της κλισης και αυτο ειναι επικυνδυνο οντως για καποιον που δεν εχει καταλαβει καλα τι "φοραει" εκει πισω και δεν το λαβει υπ'οψιν του σοβαρα, ειδικα οταν εχεις να κανεις με γκρεμια :oops: :oops: .
εδω υπερτερουν τα επιλεγομενα μπλοκε π.χ ΑRB, μιας και το ξεκλειδωνεις και εισαι και παλι "ανοιχτος"(λιγοτερο ρισκο πιθανον με "ανοιχτο" διαφορικο σε τετοια περιπτωση), προχωροντας σε αντιμετωπιση προβληματος βλεποντας/κρινοντας/κανοντας εκεινη την στιγμη που θα συμβει αυτο.
αν και πιστευω οτι μπορει λιγακι να διορθωθει και αυτο απο το στυλ οδηγησης και τροπου χειρισμου του μπλοκε αυτου.
-εκει θα πρεπει να χω το νου μου παραπανω σε οτι κανω-

ακομα θελει πιστευω ενα αλλο στυλ οδηγησης ειδικα σε σχεση με το συνηθισμενο με πισωκινητο αμαξι (πχ. vitara, κλπ).
και σε μενα αρεσει καμια φορα να ριχνω κανενα παντιλικι καλο ή τα γκαζια στις στροφες αλλα δεν ειναι και το καθιερομενο μου στυλ, οποτε εμενα προσωπικα με βολευει παρα πολυ το μπλοκε αυτο στο στυλ μου. καποιον αλλο ισως οχι.
-σε αυτο μου ρχεται ακριβως 8) -

δεν ξερω με την φθορα των ελαστικων τι γινεται.
προωρη ή σχεδον κανονικη??? :roll:
υποθετω οτι πρεπει να ειναι σχεδον κανονικη.
-δε με πειραζει ουτε αυτο ομως, αν και θα θελα να μαθω περισσοτερα :wink: -

επισης γνωστος το φοραει πισω σε samurai (τρεχει σε αγωνες) και η αποψη του ειναι οτι "βαραινει" το τιμονι και ειναι λιγακι πιο δυσκολο με αυτο. οντως αν δεν ξεκουμπωσει για να στριψεις, θα πρεπει να γινεται βαρυ το τιμονι.
δυστυχως δεν το χω οδηγησει ακομα το αμαξι του για να το διαπιστωσω!
-αυτο πιθανον να μην αρεσει και σε μενα, αλλα βλεποντας και κανοντας-

τωρα αν και το θεμα "κοστος αγορας" ειναι μειονεκτημα σε σχεση με αλλα ........ τι να πω και γω ?? :oops: :oops:
καθενας μας πιστευω παει μεχρι εκει που φτανει το μεσαιο δακτυλο της παλαμης του!! :D :D

παντως ψαχνοντας γενικα δεν εχω βρει σχεδον τιποτα το ανησυχητικο μεχρι τωρα για το lock-right και νομιζω πως δεν προκειται κιολας να βρω πολυ ευκολα, μιας και ειναι πολλα χρονια στην αγορα και εχει δειξει την αξιοπιστια του σε πολλες εφαρμογες!

αν και αυτο που θα γουσταρα πολυ τελικα, ειναι το no-slip παλι απο την powertrax, αλλα δεν υπαρχει διαθεσιμο για suzuki απο οτι πληροφορηθηκα. :cry: :cry: :cry:

μου ευχομαι οταν το βαλω με το καλο(lock-right), να ναι ολα ετσι οπως τα χω ακουσει και διαβασει για αυτο το μπλοκε!!

και τελος παντων, ας μιλησει και ιδια η πειρα και οχι η αναγνωση μονο!!! :D :D :D


ΥΓ. δεν εχω ξαναγραψει μεγαλυτερο post. sorry guys!! :cry:
και οποιαδηποτε συμπληρωση ή διορθωση ειναι δεκτη, για να μαθω και γω τιποτα περισσοτερο δηλαδη!!!
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό tedos » 13 Απρ 2005, 19:09

vasilis έγραψε:σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, αλλα θελω και γω να ξεκαθαρισω ορισμενα ακομα για μενα.....

η οδηγηση που κανω ειναι ακρως συνετη και χωρις κολπα και "τρελά" στην ασφαλτο της εθνικης ας πουμε.
το χωμα και γενικοτερα οτι συνεπαγετε απο αυτο, το γουσταρω παρα πολυ.

τωρα, εφοσον ειπατε οτι δεν εχει μαλλον αλλαξει κατι απο το 2001 μεχρι και 2003 στο grand vitara, λογικα λοιπον θα κανει και αυτο μου αρεσει πολυ μπορω να πω.
οσο αφορα αγωνες και κλπ, δεν συμμετεχω αλλα ουτε και εχω σκοπο τετοιο. απλα το γουσταρω για μενα και για να εχω το κατι παραπανω εκει που πιθανον να το χρειαστω.
μου αρεσουν τα δυσκολα αλλα σε επιπεδο "παρειστικο" και οχι σε φαση αγωνα κλπ.



Την απαντηση την εχεις δωσει μονος σου......απλα δεν χρειαζεσαι μπλοκε! Κρατησε τα λεφτα σου! Ειχες ποτε προβλημα να ακολουθησεις την παρεα σου? Μηπως εαν το βαλεις θα εχουν προβλημα να σε ακολουθησουν αυτοι? :wink:

Φιλικα
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό vasilis » 13 Απρ 2005, 19:57

πιθανον να ειναι και σωστο ετσι που το λετε!

ποτε μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα με το να ακολουθησω την παρεα μου ή αυτη εμενα.
αλλα.....
γραφοντας για επιπεδο "παρειστικο" εννοω οτι, αν θα θελησω να κανω καποια μετατροπη τετοια στο αμαξι μου, θα το κανω για μενα,καθοτι πηγαινω βολτες μονος καμια φορα, αλλα και για την παρεα μου(ισως και να χρειαστει καποιες φορες και δεν θα υπαρχει) και οχι λογω καποιου αγωνα/εκδηλωσης.
δεν εννοω φυσικα οτι την κοπαναω απο την ομαδα για να παω πιο μακρυα (εξαιρειται λογος αναγκης), ουτως ωστε να μην μπορουν να ακολουθησουν, απλα οι οποιες μοναχικες μου βολτες να ειναι λιγο πιο "ανετες/σιγουρες", καθως και για προσωπικη εμπειρια.
αυτο και μονο.

τελος, για μενα ειναι μια μικρη προκληση αυτη την στιγμη αυτο που ψαχνω/ρωταω να κανω.
οποτε εξηγούμενος προηγουμένως, αν πουμε οτι δεν οφελει η μετατροπη αυτη την παρεα για καποιο λογο, νομιζω οτι τουλαχιστον οφελει εμενα προσωπικα!! :wink:

tedos ευχαριστω για την προσπαθεια "αλλαγης" σκεψης.....ξερετε.....πολλες φορες ειναι με καλο σκοπο και αυτο μετραει!! :wink: :wink:

φιλικα βασιλης
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό vitaras » 13 Απρ 2005, 22:52

Εισαι ΤΕΛΕΙΟΣ
Μπραβο vasilis
vitaras
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 10 Οκτ 2004, 21:05

Δημοσίευσηαπό vasilis » 14 Απρ 2005, 14:44

vitaras έγραψε:Εισαι ΤΕΛΕΙΟΣ
Μπραβο vasilis


ε, οχι και ΤΕΛΕΙΟΣ..!!!!
αλίμονο μετα....

ενα μικρο κομματι θεωριας και γενικοτερων σκεψεων ειναι μονο... :roll: :oops:
θα προτιμουσα να ειχα ηδη την πειρα ουτως ωστε να ειμαι πιο "αληθινος".
σιγα-σιγα ομως....που θα μου παει..???? 8) 8)
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό vitaras » 21 Απρ 2005, 21:10

Εχουμε νεα απο την παραλαβη?
vitaras
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 10 Οκτ 2004, 21:05

Δημοσίευσηαπό vasilis » 26 Απρ 2005, 18:38

τιποτα ακομα vitaras,
αν και με βλεπω προσωπικα να το καθυστερω λιγακι ακομα, λογω του οτι θελω μια ανανεωση σε εξοπλισμο για ψαρεμα και αποκτηση του διπλωματος ταχυπλοου. 8) 8)

παντως μολις εχω νεα για κατι θα σε ενημερωσω.!
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

((εγκάθετος ))

Δημοσίευσηαπό Mountaineer » 26 Απρ 2005, 23:40

... εχει κι ένα καινούργιο ψυγείο να μου βάλει στο Νiva, αυτό μην το ξεχνάμε, ε? :blob:

:D

καλά, φέρε τις μπύρες, τρως και τη σκόνη μού όλο το καλοκαίρι και ΟΚ. :givemebeer:

((τι, μόνο οι άλλοι θα μπαίνουν εγκάθετοι στα posts των NIVA? να μπούμε κι εμείς καμιά φορά!! :D :D )
Άβαταρ μέλους
Mountaineer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 18 Φεβ 2005, 22:25
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό vitaras » 28 Απρ 2005, 22:30

Αν εχει και μπυρες ειμαι μεσα και εγω για το ψυγείο???
vitaras
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 10 Οκτ 2004, 21:05

Δημοσίευσηαπό Mountaineer » 29 Απρ 2005, 00:17

αμέ, μέσα παλικάρι μου!! :D
ο Vasilis κερνάει ετσι κι αλλοιώς!!! :D :D :D :D


άντε, σας αφήνω ήσυχους γιατι έχετε καλή κουβέντα εδώ και δεν λέει να το κάνουμε μπανιερο-κοτετσο-post! :wink:

καλό Πάσχα σε όλους!!
:razz:
Άβαταρ μέλους
Mountaineer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 18 Φεβ 2005, 22:25
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό vitaras » 10 Μάιος 2005, 22:51

Δηλαδη τι να βαλω lock-right ή L.S.D.(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ VITARA ΣΤΟ GRAND)???
vitaras
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 10 Οκτ 2004, 21:05

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες