Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

vitara safeland...

vitara safeland...

Δημοσίευσηαπό kanelj » 23 Μαρ 2005, 04:01

Γεια σας!Ειμαι ενα νεο μελος στην παρεα σας,αν και στην πραγματικοτητα διαβαζω οσα γραφετε εδω και 1 μηνα οσα γραφετε!
Αν και δεν ξερω τι ηλικιες παιζονται πανω κατω εδω,θεωρω πως ειμαι απο τους πιο μικρους εδω μεσα(23χρ) θα ηθελα να μου λυσετε μια απορια!
πριν κανενα μηνα αγορασα ενα μεταχειρισμενο Vitara safeland cabrio τριπορτο!Η ερωτηση μου ειναι η εξης...ποιες ειναι οι διαφορες του απο τα αλλα Vitara της κατηγοριας του?Κατι πηρε το αυτι μου οτι ειναι απο τα λιγα το safeland που εχουν την κινηση στους τροχους 50-50 ενω τα αλλα ειναι σε 60-40....αληθευει κατι τετοιο?ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!
ΥΓ:Επειδη ειμαι καινουργιος σε αυτον τον τομεα (off-road)αλλα ενδιαφερομαι πολυ να μαθω πραγματα θα ημουν υποχρεος να μου λεγατε τι χρειαζεται ενα αυτοκινητο σαν το δικο μου για να γινει λιγο πιο ...γαιδουρι σε δυσκολες συνθηκες (αναρτησεις κτλ)
Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
kanelj
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Μαρ 2005, 03:43
Τοποθεσία: athens

Re: vitara safeland...

Δημοσίευσηαπό TLG » 23 Μαρ 2005, 10:47

kanelj έγραψε:Κατι πηρε το αυτι μου οτι ειναι απο τα λιγα το safeland που εχουν την κινηση στους τροχους 50-50 ενω τα αλλα ειναι σε 60-40....αληθευει κατι τετοιο?ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!
ΥΓ:Επειδη ειμαι καινουργιος σε αυτον τον τομεα (off-road)αλλα ενδιαφερομαι πολυ να μαθω πραγματα θα ημουν υποχρεος να μου λεγατε τι χρειαζεται ενα αυτοκινητο σαν το δικο μου για να γινει λιγο πιο ...γαιδουρι σε δυσκολες συνθηκες (αναρτησεις κτλ)
Ευχαριστω!


Ολα τα Vitara k GV οταν εμπλεκουμε την τετρακινηση ειναι 50:50 .

Οτι θελεις για αναρτησεις κ.λ.π θα τα βρεις σε αυτο το forum με λιιιιγοοοο ψαξιματακι και σε πολυ αναλυτικο βαθμο ....
Σε γενικες γραμμες ξεκιναμε απο τα ελαστικα και προχωραμε αναλογα με το τι χρηση κανουμε σε αλλαγη αναρτησης (υπαρχουν πολλες λυσεις αναλογα με την χρηση που θελουμε ) και τελος αν οι ανησυχιες μας ειναι ποιο "εντονες" ισως χρειαστουμε και ενα μπλοκε/lsd διαφορικο..
Γνωμη μου ειναι να δοκιμαζουμε λιγο το αυτοκινητο μας πριν περασουμε στο επομενο σταδιο "εξελιξης" και να βλεπουμε αν πραγματικα το εχουμε αναγκη γλυτωνοντας ισως απο χρονο κ χρημα ...

Καλοταξιδο λοιπον .....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Re: vitara safeland...

Δημοσίευσηαπό kanelj » 23 Μαρ 2005, 11:56

TLG έγραψε:
kanelj έγραψε:Κατι πηρε το αυτι μου οτι ειναι απο τα λιγα το safeland που εχουν την κινηση στους τροχους 50-50 ενω τα αλλα ειναι σε 60-40....αληθευει κατι τετοιο?ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!
ΥΓ:Επειδη ειμαι καινουργιος σε αυτον τον τομεα (off-road)αλλα ενδιαφερομαι πολυ να μαθω πραγματα θα ημουν υποχρεος να μου λεγατε τι χρειαζεται ενα αυτοκινητο σαν το δικο μου για να γινει λιγο πιο ...γαιδουρι σε δυσκολες συνθηκες (αναρτησεις κτλ)
Ευχαριστω!


Ολα τα Vitara k GV οταν εμπλεκουμε την τετρακινηση ειναι 50:50 .

Οτι θελεις για αναρτησεις κ.λ.π θα τα βρεις σε αυτο το forum με λιιιιγοοοο ψαξιματακι και σε πολυ αναλυτικο βαθμο ....
Σε γενικες γραμμες ξεκιναμε απο τα ελαστικα και προχωραμε αναλογα με το τι χρηση κανουμε σε αλλαγη αναρτησης (υπαρχουν πολλες λυσεις αναλογα με την χρηση που θελουμε ) και τελος αν οι ανησυχιες μας ειναι ποιο "εντονες" ισως χρειαστουμε και ενα μπλοκε/lsd διαφορικο..
Γνωμη μου ειναι να δοκιμαζουμε λιγο το αυτοκινητο μας πριν περασουμε στο επομενο σταδιο "εξελιξης" και να βλεπουμε αν πραγματικα το εχουμε αναγκη γλυτωνοντας ισως απο χρονο κ χρημα ...

Καλοταξιδο λοιπον .....


Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και να πω οτι με βρισκεις συμφωνο στο οτι πρεπει να μαθεις πρωτα το αυτοκινητο σου και μετα να το εξελιξεις!(Ετσι κι αλλιως προερχομαι απο χωρους αγωνιστικους αλλα μονο για επιβατικα αυτοκινητα ως τωρα!Γι'αυτο και θα ηθελα να μαθω πολλα για το αυτοκινητο μου και τις δυνανοτητες του!Ειμαι σιγουρος οτι θα μαθω πολλα απο σας!
ΥΓ:θα ηθελα πολυ και να ακολουθησω σε καποια εκδρομη που θα κανονισετε να δω και απο κοντα την θεωρια....(αληθεια τι ηλικιες υπαρχουν εδω?)
Άβαταρ μέλους
kanelj
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Μαρ 2005, 03:43
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό meco » 23 Μαρ 2005, 13:16

Έχω την εντύπωση ότι το vitara safeland έχει πίσω διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης. Πρέπει να υπάρχει και αυτοκόλλητο στην πίσω πόρτα: "Less Spin Diferential". Δεν είμαι σίγουρος όμως...
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό IKE » 23 Μαρ 2005, 13:39

Limited Slip Differential είναι.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό xontros » 23 Μαρ 2005, 14:08

IKE έγραψε:Limited Slip Differential είναι.

Και το έχω δει μόνο σε 5πορτα :evil: :evil: :evil:
Εάν θυμάμαι καλά, το Safeland ήταν απλά η έκδοση με αερόσακους, ενώ υπήρχε και η έκδοση Executive που είχε δερμάτινα, ξύλο στο ταμπλώ, κλπ.
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό nstefa » 23 Μαρ 2005, 14:13

...Και ABS νομιζω
nstefa
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 13 Ιαν 2003, 15:42
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 23 Μαρ 2005, 14:16

xontros έγραψε:
IKE έγραψε:Limited Slip Differential είναι.

Και το έχω δει μόνο σε 5πορτα :evil: :evil: :evil:
Εάν θυμάμαι καλά, το Safeland ήταν απλά η έκδοση με αερόσακους, ενώ υπήρχε και η έκδοση Executive που είχε δερμάτινα, ξύλο στο ταμπλώ, κλπ.

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Lsd απο το εργοστασιο σε 2πορτο δεν υπαρχει !!!!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό xontros » 23 Μαρ 2005, 14:28

nstefa έγραψε:...Και ABS νομιζω

Σωστός :oops:
Τα πιο πολλά 5πορτα με LSD κυκλοφορούν συνήθως με ασφάλτινα λάστιχα, οπότε μάλλον κάτι κάνει...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες