Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Το επνιξα το κακομοιρο...!!!

Το επνιξα το κακομοιρο...!!!

Δημοσίευσηαπό Skipper » 28 Μαρ 2005, 11:21

Δεν αντεξα πανω απο μια εβδομαδα και το εγκανιασα το καινουριο μου Jimnaki, αμεσως μολις το ασημωσε ο θειος.
Ξεκινησα, λοιπον, για την Ευβοια και το μαγικο ποταμο κοντα στο Προκοπι, εγω με ενα συνοδηγο (ξαδερφος) για να δουμε πως παει αυτο στα εκτος και πως εμεις μπορουμε να εκτιμησουμε καταστασεις και εμποδια.
Πραγματι, "σκυλακι" το jimnaki, η για να κυριολεκτω, κατσικακι το Jimnaki (μαμισιο σε όλα του).
Μετα απο καμια ώρα περιπου περιηγησης και οδηγησης, εντος και εκτος του ποταμού, καταφεραμε να το κολησουμε στο ποταμι (και αυτο χάρην ελαστικών, bridgestone μαμισια.... it really sucks), με την δεξιά του πλευρα σχεδον όλη μεσα στο νερο, ενω απο την αριστερη πλευρα το νερο εφτανε μόλις στην πορτα του οδηγου.
Μια και δυο, ξεκινησα για το Προκοπι, προς ευρεση καταλληλοτερου μηχανηματος για να μας "βγαλει" απο την δυσκολη εκεινη θέση, οπερ και εγενετο! (Το ονομα αυτου Λόρης, καλη του ώρα ο οποιος με πνευμα συνεργασιας και ανευ εντιλογιας προσφερθηκε να βοηθήσει, με το παλιο αλλα καθόλα ικανο τρακτερ του )!
:roll:

Το ευτυχημα ηταν οτι διαβαζωντας το forυm εδω και καιρό καταλαβα ότι αναγκαιο για την εκτοσ δρομου οδηγηση είναι οι ιμαντες, οι ιμαντες και οι ιμαντες, τους οποιους προμηθευτικα πριν φυγω (μετα απο αρκετο ψαξιμο, καθοτι μεσημερι Σαββατου με πολυ λιγα μαγαζια ανοικτα). Την ωρα της αγοράς δεν μπορούσα να καταλάβω τι θα τους κάνω αφού ούτε δευτερο αυτοκινητο θα ακολουθούσα αλλα ουτε και εργατης υπήρχε προσ αρωγην του κατσικιού μου!
Εν τέλει καταλαβα που μου χρειαστηκανε, αφου ο Λόρης είχε μεν τρακτερ αλλα δεν είχε ιμαντες η συρματα, καθότι το δικο του το μηχανημα δεν ειχε αναγκη απο τετοια πραγματα.... αν εμενε καπου αυτο, θα χρειαζονταν ειδικο ερπυστριοφορο για να ξεκολησει!!!

Ηθικη διδαχή.....

μην πατε για off-roading χωρις ιμαντες.... για κανενα λογο!!! Ακομα και αν εκ των πραγματων δεν βλεπεις αμεση χρησιμοτητα σε αυτους....!!!

Το Jimnaki πλημυρισε απο τα οχι και τόσο θερμα νερα... και επισημος βαφτιστηκε με τις ευλογιες του ποταμου, σε "Froggy" (καθοτι και κυπαρισσι).

Την επομένη (κυριακη) την περασαμε μαζι αγκαλια, να του βγαζω τα βρεγμενα ρουχαλακια του για να στεγνωσουν, και αργα το απογευμα να το ξαναντυνω μην μου πουντιασει...!!! :D

Το εντυπωσιακό είναι πως ουτε ενα λαμπακι δεν αναψε, αλλα και ουτε ενα περιεργος θορυβος.... ουτε ενα καμενο διακοπτακι.. ουτε τιποτα... ηταν απιστευτο.. το μονο που ηθελε μετα... ηταν στεγνα ρουχαλακια...!!!
(σε παλαια παρομοια εμπειρια, 100 περιπου μετρα πιο μακρυα, με ενα SUV χρειαστηκα περιπου 500.000 δρχ, για αποκατασταση του ABS που ηταν κατω απο το καθισμα του συνοδηγου, και ξεμονταρισμα / μονταρισμα στην αντιπροσωπεια).

ηθικη διδαχή......

ο Froggy παει παντου (μεχρι τουλαχιστον να σταματησει!!! χεχεχε) και με μηδεν κοστος...

το μονο που ελπιζω τωρα, είναι η πολύ λίγη υγρασία που έμεινε τελικα, λόγω έλλειψης έντονης ηλιοφάνειας, στο κατω μερος της μοκέτας να μην σαπίσει τα ηχομονωτικά....

Ειδομεν....
Skipper
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: Peiraias

Δημοσίευσηαπό xontros » 28 Μαρ 2005, 11:50

Ωραία βαφτίσια :lol: :lol: :lol: Καλορίζικος ο Froggy!!!
Κάπου είχα διαβάσει ότι εάν μυρίζει υγρασία, άφηνε ένα μπωλ με ξύδι μέσα μέχρι να ξεμυρίσει :shock:
Φυσικά δεν ξέρω αν δουλεύει αυτό, οπότε μη βαράτε :roll:
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό jimnyblue » 28 Μαρ 2005, 12:52

Γεια σου skipper. Καλοριζικο!!! Να αφηνεις τα παραθυρα λιγο ανοικτα για να φυγει η υγρασια.

Στον Κηρεα το βουτηξα και εγω περυσι. Αλλα ηταν Απριλης και η μυρωδια εφυγε μετα απο 3 εβδομαδες.
Απο την τελευταια βουτια, τελη Δεκεμβρη, ακομα δεν εχει ξεμυρισει.... :cry:
jimnyblue
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2003, 23:52

Δημοσίευσηαπό teroulas » 28 Μαρ 2005, 15:24

Καλά ρε παιδιά, γιατί δεν αγοράζατε κανένα υποβρύχιο αφού 'βουτάτε' ?
Λάθος αμάξι πήρατε :lol:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 28 Μαρ 2005, 16:57

Ωραίος ο Skipper με τον Froggy του!!!! :D :D :D
Βαλε στο πρόγραμμα ένα εργάτη αφού κανείς τέτοια! :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό KOSMAS » 28 Μαρ 2005, 21:02

Νομίζω ότι μπορει να βοηθήσει και ενας αφυγραντήρας. Είναι κάτι πλαστικά δοχεία (σαν μεγάλο σταχτοδοχείο) που επάνω τους έχουν μια σίτα που γεμίζει με κάτι μικρά μπαλάκια σιλικόνης. Την υγρασία την συλλέγει στο δοχείο το οποίο το αδειάζεις όταν γεμίσει νερό (το έχω δει να γεμίζει νερό). Το πουλάνε σε όλα τα μεγάλα υπερμάρκετ και νομίζω σε μαγαζιά με εργαλεία και σιδηρικά.
Άβαταρ μέλους
KOSMAS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2003, 17:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Skipper » 29 Μαρ 2005, 08:56

Ευχαριστω όλους για τις ευχες, προτροπες και μπηκτες....
Κοσμα πραγματι ειμαι στη διαδικασια να παρω ενα τετοιο αφυγραντηρα και μετα απο προτροπη του Pantg, όπως επίσης θέλω να τσεκαρω και βαλβολινες σε διαφορικα και κιβωτιο ταχυτητων... (χ8ες που προσπαθησα να βρω βενζιναδικο κατα τις 6-7... μου το παιζανε ολοι κλειστοι.... τι να πεις τωρα???)
xontros/jimnyblue, ευτυχως το αυτοκινητο δεν εχει μυρισει καθολου ακομα και θεωρητικα δεν θα μυρισει καθως εβγαλα ολα τα νερα την αλλη μερα, αλλα....
Ειδομεν
Skipper
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: Peiraias

Δημοσίευσηαπό firelord » 29 Μαρ 2005, 11:09

καλορίζικο και έλεγξε βαλβολίνες και διαφορικά ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Skipper » 29 Μαρ 2005, 13:52

Ειμαι στη διαδικασια να παω σε ενα λιπαντηριο να κοιταξω τις βαλβολινες το απογευμα... αλλα να μπορουσατε να με ενημερωσετε οσοι γνωριζετε τι πρεπει να δω, για να μην μου λενε αυτοι τα δικα τους....
τι βαλβολινες πρεπει να βαλω... ποσο περιπου κοστιζουν.... πως ειναι φυσιολογικα και πως οταν πρεπει να αλλαχθουν??? και οταν λεμε διαφορικα.. τι ακριβως να προσεξω? εγω φανταζομουν οτι επρεπε να δω μονο τις βαλβολινες....

καθε σχολιο / βοηθεια προτροπη εινια καλοδεχουμενη...

ευχαριστω!
Skipper
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: Peiraias

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 29 Μαρ 2005, 18:13

Skipper έγραψε:Ειμαι στη διαδικασια να παω σε ενα λιπαντηριο να κοιταξω τις βαλβολινες το απογευμα... αλλα να μπορουσατε να με ενημερωσετε οσοι γνωριζετε τι πρεπει να δω, για να μην μου λενε αυτοι τα δικα τους....
τι βαλβολινες πρεπει να βαλω... ποσο περιπου κοστιζουν.... πως ειναι φυσιολογικα και πως οταν πρεπει να αλλαχθουν??? και οταν λεμε διαφορικα.. τι ακριβως να προσεξω? εγω φανταζομουν οτι επρεπε να δω μονο τις βαλβολινες....

καθε σχολιο / βοηθεια προτροπη εινια καλοδεχουμενη...

ευχαριστω!

Αυτές που συστήνει ο κατασκευαστής (τύπο όχι μάρκα)
Έλεγξε επισταμένα όσες ηλεκτρικές επαφές (φίσες) βράχηκαν ώστε να τις στεγνώσεις για να μήν έχεις προβλήματα αργότερα.
Θα σου πρότεινα να ξηλώσεις τις μοκέτες του πατώματος ώστε να στεγνώσουν και να ελέγξεις όσες φίσες κατοικοεδρεύουν εκεί κάτω.
(Έχω πνίξει και γώ το δικό μου και ξέρω......) :( :( :( :( :(
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό xontros » 29 Μαρ 2005, 20:57

Κοίτα που μια φορά συμφωνώ με τον SUVλατζή φίλο μου :evil:
Ό,τι και να σου πουν οι μαστόροι για "καλύτερες" βαλβολίνες, να βάλεις ακριβώς τον τύπο που γράφει το βιβλίο του αυτοκινήτου, ειδικά στο κιβώτιο :!:
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό michailbm » 29 Μαρ 2005, 21:19

Σιγά ρε παιδιά μην φτάσουμε κιόλας στην αλλαγή ας κατατοπίσουμε το παιδί πως θα ελέγξει αν χρειάζονται άλλαγμα πρώτα!
Άνοιξε τις τάπες των διαφορικών και του σαζμάν (αυτές που μπαίνει η βαλβολίνη και όχι αυτές που αδειάζει)και δες αν οι βαλβολίνες είναι διαυγές και καθαρές ή αν έχουν κρεμώδη - γαλακτώδη όψη υφή!
αν συμβαίνει το πρώτο τότε όλα καλά αν παρατηρήσεις κάτι που ξενίζει ή είναι σαν το δεύτερο τότε άλλαγμα κατά τα λεγόμενα των προλαλησάντων! :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό michailbm » 29 Μαρ 2005, 21:25

Έτσι φαίνονται οι βαλβολίνες με νερό:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό Skipper » 30 Μαρ 2005, 11:19

Η φωτογραφία ειναι τελειο δειγμα της περιπτωσης και κατατοπιστικότατη.... Παρόλα αυτά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλεσ και την καθοδήγηση. Πραγματι πηγα εχθες στο "λαδα" και ανοιξε τις τάπες στα πλαινά του κελυφους των διαφορικων αλλα και του σασμαν και πραγματι αυτο που υπηρχε μεσα ειχε ενα μελι χρώμα διαυγεσ και καθαρό... ο τυπος αναφώνησε προς τέρψην των ωτών μου οτι είναι πεντακάθαρες και δεν χρειάζονται ούτε αλλαγμα ουτε τίποτα.....

το αυτοκινητο αν και μεταχειρισμενο του 2000 εχει πάνω 35000 κμ, και εινια brand new... ουτε τετρακινηση δεν ειχε βαλει ο "ευτυχης" προκατοχος του... σκοπέυω όμως στο service που θα του κάνω στα 40000 να αλλάξω όπως και να έχει τις βαλβολίνες καθώς το προορίζω για χρήση κυρίως extreme... (για τα δικά μου βεβαια δεδομενα)... οποτε και θα κοιταξω οτι αλλο χρειαστεί.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφερον και τις συμβουλές....

teroula αν εχεις jimny απ'ο,τι καταλαβα το υποβρυχιο περιττευει ... :wave:

taso το εγδυσα και το στεγνωσα την επομενη μερα... απλα εμείνε πολυ λίγη υγρασία στα ηχομονωτικά κατω απο τη μοκετα την οποια θα την στεγνώσω απ'ο,τι καταλαβα με το καλοριφερ.... αν και στο αμεσο μέλλον βλεπω να βάζω κιτ ηχομόνωσης οποτε δεν ειναι άμεση προταιρεοτητα αυτο....

για όσους ίσως ενδιαφερονται.... το Σαββατο επαναλαμβανεται η βολτα στην β. Ευβοια στο ποταμο στο Προκοπι, αλλα με συνοδεία δευτερου κατσικιου, (και με τον Λορυ stand by just in case, με την "superμαντολινη" του ΄) ) μια που δεν εχω βάλει ακομα εργατη...!!! (Αληθεια εχει ασχοληθει κανεις με το θέμα εργατη σε jimny να δώσει καμια συμβουλή ως προς τύπο και τιμες???? επισης γνωρίζει κανεις αν υπάρχει εργατης που θα μπορουσε να τοποθετηθεί πίσω απο τον εμπρος προφυλακτηρα ώστε να μην φαινεται???)
Skipper
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: Peiraias


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 45 επισκέπτες