Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

JIMNY LANDVENTURE!!!!!!

JIMNY LANDVENTURE!!!!!!

Δημοσίευσηαπό Talos » 09 Σεπ 2003, 11:15

Το συγκεκριμένο θέμα μπορεί και να μην αφορά ακριβώς βελτιώσεις μιας και έχει να κάνει με την εμφάνιση του Jimny... Ψάχνοντας λοιπόν στο δίκτυο για σελίδες που ασχολούνται με Jimny αφιέρωσα και κάποιες ώρες στην Ιαπωνική αγορά και επισκεύτηκα και το Ιαπωνικό site της Suzuki. Εκεί τα μοντέλα είναι κάπως διαφορετικά και μια έκδοση του Jimny είναι το LANDVENTURE το οποίο είναι πραγματικά πανέμορφο. Εικόνα
'Εψαξα αμέσως για μεταχειρισμένα και καινούρια ανταλακτικά από Ιαπωνία μήπως βρώ καπό, μάσκα κτλ αλλά τίποτα... Το πιο σπαστικό είναι ότι όλα είναι στα Ιαπωνικά και τίποτα στα Αγγλικά. Η καλύτερη σελίδα που βρήκα είναι η παρακάτω αλλά δυστυχώς και αυτή στα Ιαπωνικά...

http://www.horae.dti.ne.jp/~jimnyito/index2.html

Αν κάποιος μπορεί να σκεφτεί κάτι περισσότερο για να βρούμε αυτά τα ανταλακτικά ας απαντήσει....

PS Είμαι νέος ιδιοκτήτης Jimny, νέος χρήστης στο site και με 0 εκδρομές στο ενεργητικό μου. Θα παρακολουθώ τα topics και σίγουρα θα με βρείτε κάποια στιγμή ανάμεσα σας σε κάποια εκδρομή. Το site είναι φοβερό και θα το στηρίξω και εγώ όσο μπορώ με posts...[/i]
Άβαταρ μέλους
Talos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 09 Σεπ 2003, 08:21
Τοποθεσία: ΖΩΓΡΑΦΟΥ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 09 Σεπ 2003, 11:28

Για αρχή έλα την Κυριακή στον αγώνα να γνωριστούμε από κοντά.
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Βελτίωση Jimny

Δημοσίευσηαπό metaxasgr » 09 Σεπ 2003, 18:33

Εχω ενα Jimny και θα ήθελα να ρώτησω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βελτιωθεί η οδική συμπεριφορά (χωρίς να χαμηλώσω το κέντρο βάρους του) του γιατί εχω σοβαρό πρόβλημα στην σταθερότητα του στισ στροφές ειδικά πάνω από τα 100 k/h και ακόμα περισσότερο όταν υπάρχουν πλευρικοί άνεμοι.... όπου φυσάει ο άνεμος πάω....
metaxasgr
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Σεπ 2003, 18:26

Re: JIMNY LANDVENTURE!!!!!!

Δημοσίευσηαπό andreas » 10 Σεπ 2003, 14:18

Για χαρά παιδιά,

Για τις μεταφράσεις σας απο ιαπωνέζικα σε αγγλικά δοκιμάστε: http://babelfish.altavista.com/
Αρκετά ενδιαφέροντα θα βρείτε εδώ:
http://www.carmag.co.jp/apio/JItop.html
Έχει κάνει κανένας παραγγελία απο Ιαπωνία ή Αυστραλία?
Χρειάζομαι πληροφορίες για τον Jmn μου.
Επίσης ψάχνω 16άρες ζάντες από Grand Vitara σε καλή κατάσταση, δεκτό ότι γνωρίζετε.
Θα τα πούμε τη Κυριακή. Να είστε ολοι καλά.
Άβαταρ μέλους
andreas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2002, 02:05
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Re: Βελτίωση Jimny

Δημοσίευσηαπό jimnys » 10 Σεπ 2003, 23:40

metaxasgr έγραψε:Εχω ενα Jimny και θα ήθελα να ρώτησω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βελτιωθεί η οδική συμπεριφορά (χωρίς να χαμηλώσω το κέντρο βάρους του) του γιατί εχω σοβαρό πρόβλημα στην σταθερότητα του στισ στροφές ειδικά πάνω από τα 100 k/h και ακόμα περισσότερο όταν υπάρχουν πλευρικοί άνεμοι.... όπου φυσάει ο άνεμος πάω....


Μάλον πρέπει να αλάξεις τετρακίνητο.....
Δοκίμασε ενα impreza..
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

lastixa?

Δημοσίευσηαπό metaxasgr » 11 Σεπ 2003, 12:57

to impreza tha itan ithaniki lisi pisteuo:))))
thistixos ta lastixa einai ergostasiaka..thenta exo alaksei akoma mallon tha ta allakso ton xeimona..alla then ksero ti na valo..skeftomoun gia a/t..eseis ti protinete?
metaxasgr
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Σεπ 2003, 18:26

Δημοσίευσηαπό max » 11 Σεπ 2003, 13:48

Δυστυχώς τα εργοστασιακά λάστιχα της Suzuki είναι για τα μπάζα.!!!
Θα σε συμβούλευα να πάς σε Α/Τ και κατά προτίμηση 215/75/15 για το jimny, αλλά καλύτερα για την διάσταση θα σου πουν άλλα μέλη που έχουν jimny. Τώρα σχετικά με το τη μάρκα θα βάλεις εγώ έχω δοκιμάσει τα Pirelli Scorpion A/T και τα Yokohama Geolandar A/T στο GV μου, και προτιμώ τα Yokohama.
Πριν μια εβδομάδα έβαλα τα νέα Bridgestone D694 A/T (γνωστά και ως REVO) δείχνουν να είναι εξαιρετικά αλλά δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα ακόμα δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα ακόμα (Ούτε χώμα δεν έχουν πατήσει).
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Re: Βελτίωση Jimny

Δημοσίευσηαπό m38a1 » 12 Σεπ 2003, 09:27

metaxasgr έγραψε:Εχω ενα Jimny και θα ήθελα να ρώτησω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βελτιωθεί η οδική συμπεριφορά (χωρίς να χαμηλώσω το κέντρο βάρους του) του γιατί εχω σοβαρό πρόβλημα στην σταθερότητα του στισ στροφές ειδικά πάνω από τα 100 k/h και ακόμα περισσότερο όταν υπάρχουν πλευρικοί άνεμοι.... όπου φυσάει ο άνεμος πάω....


ειναι φυσικο οταν ενα αυτοκινητο με τοσο κοντο μεταξονιο, μικρο βαρος και πλαγια αεροδυναμικη τοιχου να εχει εντονες επιρροες στους πλευρικους ανεμους και στις υψηλες ταχυτητες, κατα τη γνωμη μου δε μπορεις να κανεις τιποτα και τα λαστιχα βελτιωνουν το κρατημα και οχι τα παραπανω που ανεφερα γιατι μη μου πεις οτι με 100χλμ και τα λαστιχα του εργοστασιου παιρνεις τις στροφες. φανταζομαι μιλας για διαδρομη στην εθνικη. μη ξεχνας ειναι τζιπ μη περιμενεις να εχει συμπεριφορα σαν ολα τα υπολοιπα ιχ.
Άβαταρ μέλους
m38a1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 05 Μαρ 2003, 11:29

Re: Βελτίωση Jimny

Δημοσίευσηαπό xontros » 12 Σεπ 2003, 12:03

metaxasgr έγραψε:Εχω ενα Jimny και θα ήθελα να ρώτησω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βελτιωθεί η οδική συμπεριφορά (χωρίς να χαμηλώσω το κέντρο βάρους του) του γιατί εχω σοβαρό πρόβλημα στην σταθερότητα του στισ στροφές ειδικά πάνω από τα 100 k/h και ακόμα περισσότερο όταν υπάρχουν πλευρικοί άνεμοι.... όπου φυσάει ο άνεμος πάω....

Μήπως το έχεις λίγο καιρό, και πρώτα οδηγούσες ψιλογρήγορο? Και εγώ όταν πήρα το Vitara, σε σχέση με το Ibiza GTi που είχα πρώτα, έπαθα σοκ και το πήγα σε συνεργείο γιατί μου φαινόταν πως το αυτοκίνητο είχε πρόβλημα στα φρένα, άσε που σε κάθε στροφή με σαμάρι το ένιωθα να πετάει κώλο... Στην Εθνική δε, όπως ακριβώς λες, ήταν φτερό στον άνεμο.
Τελικά μετά από κάποιο διάστημα τίποτα δε μου κάνει εντύπωση, όλα συνηθίζονται...
Αν έβαζες πάντως φαρδύτερες ζάντες με διαφορετικό offset, ώστε να μεγαλώσει το μετατρόχιο (χωρίς όμως να βρίσκει το λάστιχο στο φτερό), και επίσης κάπως φαρδύτερα λάστιχα, στην εθνική θα ήταν πολύ καλύτερα. Άλλα έτσι ίσως να έχανες σε τελική...
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό metaxasgr » 12 Σεπ 2003, 14:53

Συγνώμη για τα greeklish ρε παιδιά δεν ήξερα οτι δεν τα χρησιμοποιούμε σε αυτά τα foroum.
Tο jimny το έχω ακριβός 1 χρόνο και παράλληλα εχω και ενα honda civic 1.6 μοντέλο 2002 και όπως καταλαβαίνεις μου κακοφαίνεται το τζιπ όταν αναγκάζομαι να το βάλω εντός δρόμου..¨) θα κοιτάξω να δώ τι θα κάνω με τα ελαστικά...ελπίζω να ωελτιωθεί κάπως η κατάσταση...Πάντωσ σε λαστιχά που ρώτησα και μου είπε ότι για να βάλω διάσταση 215 πρέπει να βάλω 16 ζάντα.
ευχαριστώ πολύ όλους και θα ήθελα να πώ ότι αν και καινουργιος οδηγός τζιπ...το site είναι φοωερό!!! Μπράβο!!!
metaxasgr
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Σεπ 2003, 18:26

Δημοσίευσηαπό xontros » 13 Σεπ 2003, 21:35

metaxasgr έγραψε:Πάντωσ σε λαστιχά που ρώτησα και μου είπε ότι για να βάλω διάσταση 215 πρέπει να βάλω 16 ζάντα.

Χμμμ, μάλλον θα πρέπει να είσαι επιφυλακτικός με αυτόν τον λαστιχά, κάτι δεν έχει καταλάβει καλά 8)
Από κατάλογο της Pirelli που έχω, τα 215 (ανάλογα με το προφίλ) έχουν συνιστώμενο φάρδος ζάντας 6-6.5 ίντσες, αλλά μπαίνουν και σε ζάντες από 5.5 μέχρι 7.
Οι 16άρες (σε διάμετρο) τώρα πού κολλάνε με το πλάτος? :shock: :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Re: lastixa?

Δημοσίευσηαπό jimnys » 15 Σεπ 2003, 18:14

metaxasgr έγραψε:to impreza tha itan ithaniki lisi pisteuo:))))
thistixos ta lastixa einai ergostasiaka..thenta exo alaksei akoma mallon tha ta allakso ton xeimona..alla then ksero ti na valo..skeftomoun gia a/t..eseis ti protinete?


OTI KAI NA KΑΝΕΙΣ ΤΟ JIMNY ΘΑ ΚΟΥΝΑΕΙ.....φαντάσου εμέΑ που έχω και μπαγκαζιέρα οροφής......
Εκτός και το χαμηλώσεις φυσικά....
όσο για τα εργοστασιακά brigestone που φοράει είναι για πέταμα.....
λάστιχα επειλέγεις ανάλογα με τίς ανάγκες και τις υποχρεώσεις σου..
Γνώμη μου michelin AT ,είναι μικτό ελαστικό 60-40 θα έλεγα για κίνηση και στον δρόμο....σκέψου γιατί το θέλεις και αποφάσισε....απο εκει και πέρα οτι θές εδώ είμαστε.....
PS και εγώ ήθελα impreza..........
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες