Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αλλαγή κινητήρα σε Jimny

Δημοσίευσηαπό Bandit » 26 Απρ 2004, 22:58

Ο κινητήρας του BALENO 1600 ταιριάζει ακριβώς.
Όσον αφορά τα ηλεκτρικά, εννοείται ότι θα χρησιμοποιήσεις τα ίδια του BALENO. Δε νομίζω ότι υπάρχει αυτοκίνητο μετατροπής και να χρησιμοποιεί άλλα ηελκτρικά και να δουλεύει χωρίς προβλήματα.

Μιας και είναι να κάνεις την αγορά τη κάνεις ολοκληρομένα για να αποφύγεις τα προβλήματα...

Η δική μου άποψη είναι πως εκ των πραγμάτων θα έπρεπε το JIMNY να είναι λίγο πιο δυνατό...

Σκςφτείται ότι η εταιρεία βγάζει και 1,9Tdi το SAMURAI με 115HP????
Άβαταρ μέλους
Bandit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 25 Απρ 2004, 19:53

JIMNY 1600

Δημοσίευσηαπό panjo » 28 Απρ 2004, 15:20

Πολύ καλό θέμα...

θα συζητούσαμε για αλλαγή κινητήρα για το συγκεκριμένο μοντέλο αν ήταν χαμηλωμένο με αγωνιστικό κιτ ανάτρησης, ζάντα κουρσάτη με street ελαστικά και με ΚΡΕΜΑΡΙΕΡΑ. Τα γκάζια στο jimny είναι ακατάλληλα, καθώς σήμερα στριβει το τιμόνι, αύριο ο τροχός. Τώρα για τη δύναμη-ροπή... Ναί συμφωνώ, αλλά μονόδρομος στη συγκεκριμένη περίπτωση αποτελεί ο μειωτήρας σχέσεων. Στην αμερική προτείνεται η αλλαγή όλου του σασμάν σε 413 ώστε να πάρει τον κλασικό (ενα απο τους 3) μειωτήρα samurai. Στην Ελλάδα, προσπάθειες γίνανε με το 410 αλλά χωρίς πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα (με 30' λάστιχο οριακά), αλλά και δύσκολο σχετικά πέρασμα με αμφίροπα αποτελέσματα. Βρισκόμαστε (όχι ακόμα στην ευχάριστή θέση) στο 'ψάξιμο' κατασκευής γραναζιού για το βοηθητικό ώστε να κάνουμε τη 1η αργά 2α+. Τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα, αλλά αν πετυχει θα ειναι μια 'ανώδυνη' οικονομικά λύση με πολύ καλά αποτελέσματα. Τα ημιαξόνια του jimny αντέχουν ακόμα και 31' (αχ!) σε σκληρή χρήση (δες samurai) και η μόνη ενδεχομένως σύντομη φθορά θα είναι στα ρουλεμάν και κάτι άλλα ψιλά... Εώς τα Χριστούγεννα θα ξέρουμε

Φιλικά σε όλους τους suzukades
panjo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 19:13

Δημοσίευσηαπό panos » 29 Απρ 2004, 01:55

Πιστεύω ότι αυτό το link θα λύσει απορίες.
http://www.dgtuning.com/ κοιτάξτε στο t/c για Jimny από Sammy 413. Αντε να δούμε το θεριό.


ΥΓ Panjo , αν θές στείλε μου ενα ΠΜ με το τηλ σου θέλω να σε ρωτήσω για το 410.
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

ΠΕΡΙ LINK...

Δημοσίευσηαπό panjo » 04 Μάιος 2004, 12:21

Καλό το site but πολλά τα χρήματα καθώς θες (α) βοηθητικό samurai (β) conversion kit & (γ) μειωτήρα. Πραγματικά πολυέξοδο. Οι δύο αυτοί τύποι πουλάνε μια πατέντα, κι όχι γραναζώματα.

Παρα ταυτα Τhanks... και πολύ καλή προσπάθεια γίνεται με το jimny club, μπράβο παιδιά!
panjo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 19:13

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες

cron