Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ασφάλειες GV2.0 Freestyle 2005

Ασφάλειες GV2.0 Freestyle 2005

Δημοσίευσηαπό panoshmGV2.0F » 02 Αύγ 2005, 18:49

Καλησπέρα παίδες!

Επανέρχομαι με μια βλακώδη ιστορία που μου προξένησε ένα πολύ σοβαρό ερώτημα:

Είχα ξεχάσει τα 2 φωτάκια πλαφονιέρας (αυτά πάνω από τον καθρέπτη) ανοικτά για μια βδομάδα!! Φυσικά η μπαταρία γιοκ.... Ασ είναι καλά η Suzuki Assistance... Βέβαια ανακάλυψα ότι έφταιγε αυτό αφού μου έβαλε μπροστά το αμάξι με άλλη μπαταρία. Τέλος πάντων..
Μέχρι να έρθει η βοήθεια λοιπόν και μην έχοντας καταλάβει ότι φταίγαν τα λαμπάκια πλαφονιέρας, έψαχνα τις ασφάλειες να δω μην είναι καμιά καμμένη. (λέμε τώρα... γιατί εκείνη την στιγμή ψάχνεις ότι μαλ... κατέβει στο κεφάλι σου...)

Κατά την πορεία του ψαξίματος βρήκα ασφάλειες μόνο στο χώρο του κινητήρα κοντά στην μπαταρία. Μέσα όμως στο αμάξι δεν βρήκα τίποτα.
Καλά, σε όλα τα αμάξια δεν έχει και ένα σετ ασφαλειών μέσα στο αμάξι?

Εν' τω μεταξύ διάβαζα και το RTFM το οποίο έδειχνε μεν ένα σκαρίφημα για το που είναι οι ασφάλειες μέσα στο αμάξι αλλά σε παρένθεση γράφει: (προαιρετικός εξοπλισμός). Στη θέση που έδειχνε λοιπόν, εμένα έχει ένα ντουλαπάκι οδηγού (για κλειδιά, λεφτα και τέτοια), και δεν φαίνεται να μπορεί να βγεί ώστε να φανερώνει από κάτω του ασφάλειες...


ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΕΤ ΑΣΦΑΛΕΙΩΝ??????

και ρωτώ έτσι γιατί οι ασφάλειες αυτές έχουν όλα τα ψιλοϋλικά του αμαξιού

<<<Please help>>>
Άβαταρ μέλους
panoshmGV2.0F
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 21 Ιουν 2005, 15:36
Τοποθεσία: Αθήνα

Ασφάλειες GV2.0 Freestyle 2005

Δημοσίευσηαπό Kwstas151 » 03 Αύγ 2005, 14:33

Εχω το ίδιο με το δικό σου, με τη διαφορά ότι το αγόρασα από ανεξάρτητο εισαγωγέα, οπότε λείπει η ένδειξη "off road animal" και έχει αυτόματο κλιματισμό.
Και γω έψαχνα να βρω το εσωτερικο σετ των ασφαλειών, αλλά δεν υπάρχουν.
Μόνο στο χώρο της μηχανής και απο κει έλλειπαν μερικές.
Άβαταρ μέλους
Kwstas151
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιαν 2005, 18:01

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 04 Αύγ 2005, 19:53

Αν δεν κάνω λάθος στο αριστερό σας γόνατο έχει ένα ντουλαπάκι σωστά ??? . Για ρίξτε μια ματιά μήπως έχει και κανένα άλλο καπάκι από κάτω που να ξεκουμπώνει . :wink:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό perroloco » 10 Αύγ 2005, 12:59

"Πίσω" από το ντουλαπάκι κλειδιών στον οδηγό βρίσκονται οι εσωτερικές ασφάλειες.
Μην ξηλώσεις τίποτα από ταμπλό, είναι προσβάσιμο από κάτω. Πολύ άβολο σημείο, πρέπει κυριολεκτικά να προσκυνήσεις αν θες ασφάλειες. Φυσικά και δεν διακρίνεται τίποτα από το κείμενο πάνω τους.
Τις βρήκα ψάχνοντας jumpers του συναγερμού, που μου τον τοποθέτησαν εκεί.
Αλήθεια μπορώ να ρωτήσω κάτι για συναγερμό ή απαγορεύεται; Θέλω να ακυρώσω την επανόπλιση. Το Manual δεν λέει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
perroloco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005, 12:52

Δημοσίευσηαπό panoshmGV2.0F » 22 Αύγ 2005, 17:44

Όντως είναι εκεί...
Για να τις δω έγινα κόμπος (και είμαι και 2 μετρα πανάθεμά με)...
Επίσης εκεί (ακριβώς δίπλα στο σημείο που ξεκουράζεται το αριστερό πόδι) έχει και ένα κουμπάκι (κόκκινο από αυτά που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρονικοί για ιδιοκατασκευές συνήθως για reset και τέτοια) τοποθετημένο πάνω στο πλαστικό κάλυμμα, το οποίο έχει την εξής λειτουργία:
Σε κανονικές συνθήκες όταν έχεις αναμμένη την μηχανή και ανοίξει κάποια πόρτα, έχοντας τα φώτα κλειστά, αναβοσβήνουν τα φώτα πορείας μπροστά και τα πίσω φώτα σαν ένδειξη alarm.
Όταν πατήσεις όμως το κουμπί (με το πόδι μου πάντως 45 νούμερο παπούτσι δεν το κατάφερα) η επιλογή αυτή ακυρώνεται και επαναφέρεται αν κλείσεις την μηχανή και ξαναγυρίσεις το κλειδί στο acc).

Λίγο "κουφή" λειτουργία δεν συμφωνήτε?
Grand Vitara Freestyle 2.0/5D/2005
Άβαταρ μέλους
panoshmGV2.0F
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 21 Ιουν 2005, 15:36
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 40 επισκέπτες