Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

πρόβλημα 4Χ4 σε jimny...no panic

πρόβλημα 4Χ4 σε jimny...no panic

Δημοσίευσηαπό pino » 24 Οκτ 2003, 09:44

Μάλλον έχω το αρχαιότερο jimny της παρέας καθώς το αγόρασα 1/1999, έτσι μου έλαχε ο άχαρος ρόλος να σας ενημερώνω σχετικά με κάποιες βλάβες.

Σε μια προσπάθεια εμπλοκής του Η4WD εν στάση, το λαμπάκι δεν άναψε και οι πλήμνες δεν κομπλάρανε. Έπειτα απο 20'' άρχισε να αναβοσβήνει το λαμπακι 4Χ4 ειδοποιώντας για βλάβη στο σύστημα 4Χ4. Το βιβλίο λέει να πάτε στο συνεργείο....

Τι κάνουμε:

α) Ελέγχουμε την ασφαλειοθήκη που βρίσκετε μέσα στο αυτοκίνητο στην θέση του οδηγού. Υπάρχει ασφάλεια 10Ω για το 4Χ4 και το γράφει. Αν είναι ΟΚ τότε...
β) Ανοίγουμε το καπό και ελέγχουμε ακουστικά αν το ρελέ της 4κίνησης ανοιγοκλέινει οταν μετακινούμε τον λεβιέ από το 2Η στο 4Η, αν δεν ακούγετε το τακ τακ, τότε τα έχει παίξει το ρελέ.
γ) Αν ακούγετε τότε ελέγχουμε το λαστιχένιο σωληνάκι που ξεκινάει από την πολλαπλή εισαγωγής και κατευθύνεται προς το ρελέ, το πιθανότερο είναι να έχει ραγίσει και να πέρνει αέρα μην μπορώντας να κομπλάρει τις πλήμνες που λειτουργούν με υποπίεση αέρα.

Στο δικό μου ήταν η περίπτωση γ.
Aν δεν είναι κάτι από τα παραπάνω τότε πηγαίνετε στο συνεργείο και γράφετε στο forum τι ήταν για να μαθένουμε κ΄εμείς.

φιλικά pino
Τελευταία επεξεργασία από pino και 25 Οκτ 2003, 13:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 30 Οκτ 2003, 12:18

Φιλε Pino,

Χθες το βραδυ επαθα κι εγω το ιδιο, ακολουθησα τις οδηγιες σου και αφου ειδα πως η ασφαλεια και το ρελε ηταν ΟΚ τσεκαρα και το σωληνακι το οποιο δεν εδιχνε να εχει κατι.
Πηγα και σηκωσα το αμαξι σε ενα βενζιναδικο και ανακαλυψα πως τα δυο υφασματινα σωληνακια που ερχονται απο πανω (πολαπλη εισαγωγης) ειχαν βγει απο τα μεταλικα σωληνακια που καταληγουν στους τροχους. το σημειο της ενωσης ειναι κατω απο την θεση του συνοδηγου. Προφανως καπου ειχαν βρει, μαλλον σε κατι κλαδια, και τραβηχτηκαν. τα συνεδεσα και ολα ειναι μια χαρα.

Ευχαριστω για την βοηθεια, :D :D :D κερναω καφε :D :D :D
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Πλήμνες

Δημοσίευσηαπό Diatria » 19 Σεπ 2004, 23:02

Μην πανικοβάλεσε. Δυο μήνες έψαχνα να βρώ γιατί δεν κουμπώνουν οι πλήμνες. Φυσικά ούτε στη Suzuki το βρήκαν. Οι πλήμνες θελουν το πολύ κάθε δύο χρόνια άνοιγμα καθάρισμα και νέο γράσσο. Καριδάκι TORQUE 10
Μέσα οι πλήμνες έχουν μια λαστιχένια τσιμούχα η οποία όταν δεν λιπαινεται σκάι και βραχικυκλώνει την πορεία της υποπίεσης. Αν φταίει αυτό ψάξε να βρείς τσιμούχες. Αν δεν βρείς οι λύσεις είναι δυο καινουργιες
200 € έκαστη ή WARN χειροκίνητες 150 € έκαστι. Σου εύχομαι να μην φταίει αυτό.
Diatria
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 19 Σεπ 2004, 21:34


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 47 επισκέπτες