Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

IGNIS 4x4 Πρόβλημα με χιονι

IGNIS 4x4 Πρόβλημα με χιονι

Δημοσίευσηαπό georgeh » 09 Μαρ 2006, 11:09

Καλημέρα σας
Είμαι κάτοχος ενός ignis 4x4 μοντέλο 2005 και δεν ξέρω αν η τετρακίνηση που έχει λειτουργεί σωστά, ή αυτές είναι οι δυνατότητες του με τον συνεκτικό συμπλέκτη!
Έχω βάλει μια τετράδα χιονολάστιχα και γενικά πάει καλά στο χιόνι!
Όταν όμως έπεσα σε μια "καλή" ανηφόρα κόλησα!!
Δηλαδή!! Οι μπροστινοί τροχοί σπινάρανε ενώ οι πίσω ούτε που λέγανε να κουνηθούν!!!
Και λέω τώρα
Έχει χαλάσει ο συνεκτικός συμπλέκτης ή αυτές είναι οι δυνατότητες του??
Μπορώ να κάνω κάποια βελτίωση στην τετρακίνησή του??
Είναι μόνιμη η τετρακίνησή του??

Ελπίζω να μην σας κούρασα!!!
Ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
georgeh
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 09 Μαρ 2006, 10:56
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό TLG » 09 Μαρ 2006, 14:46

Χιονι με χιονι εχει διαφορα ....Ποσων ημερων ....εκατοστα....ωρα της ημερας/νυχτας και φυσικα κληση της ανηφορας....
Αν δεν υπαρχει προσφυση το πολυ πολυ να σπινιαρεις με τα 4ρα !!
Αλλωστε οπως ολοι ξερουμε η πασης φυσεως τετρακινηση δεν νικαει τους νομους της φυσικης , απλα μας βοηθαει να παμε ποιο περα... :wink:
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό georgeh » 09 Μαρ 2006, 15:04

TLG έγραψε:Χιονι με χιονι εχει διαφορα ....Ποσων ημερων ....εκατοστα....ωρα της ημερας/νυχτας και φυσικα κληση της ανηφορας....
Αν δεν υπαρχει προσφυση το πολυ πολυ να σπινιαρεις με τα 4ρα !!
Αλλωστε οπως ολοι ξερουμε η πασης φυσεως τετρακινηση δεν νικαει τους νομους της φυσικης , απλα μας βοηθαει να παμε ποιο περα... :wink:


Ναι αλλά δεν σπίναρα με τα 4 αλλά μόνο με τα δύο μπροστά!! αυτό ρωτάω :)
γιατί οι δύο πίσω τροχοί δεν κάναν τίποτα???
το χιόνι δεν ήταν και πολύ σκληρό!!
Άβαταρ μέλους
georgeh
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 09 Μαρ 2006, 10:56
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό TLG » 09 Μαρ 2006, 15:31

Στα συστηματα μονιμης τετρακινησης , αν δεν υπαρχει κετρικο διαφορικο περιορισμενης ολισθησης η καποιο αλλο ηλεκτρονικο συστημα που να παιζει αυτον τον ρολο , αρκει ενας τροχος να χασει προσφυση για να κολλησεις...:-(
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 09 Μαρ 2006, 18:03

georgeh έγραψε:
TLG έγραψε:Χιονι με χιονι εχει διαφορα ....Ποσων ημερων ....εκατοστα....ωρα της ημερας/νυχτας και φυσικα κληση της ανηφορας....
Αν δεν υπαρχει προσφυση το πολυ πολυ να σπινιαρεις με τα 4ρα !!
Αλλωστε οπως ολοι ξερουμε η πασης φυσεως τετρακινηση δεν νικαει τους νομους της φυσικης , απλα μας βοηθαει να παμε ποιο περα... :wink:


Ναι αλλά δεν σπίναρα με τα 4 αλλά μόνο με τα δύο μπροστά!! αυτό ρωτάω :)
γιατί οι δύο πίσω τροχοί δεν κάναν τίποτα???
το χιόνι δεν ήταν και πολύ σκληρό!!

Σίγουρα έπρεπε να κινείται και κάποιος από τους πίσω τροχούς. Στην αντιπροσωπεία γρήγορα για έλεγχο του συνεκτικού συμπλέκτη.... :( :( :( :( :( :(
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 10 Μαρ 2006, 07:27

Το λαμπάκι του 4Χ4 στο ταμπλό ήταν αναμένο :?: :?:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό georgeh » 10 Μαρ 2006, 09:38

mprizolas έγραψε:Το λαμπάκι του 4Χ4 στο ταμπλό ήταν αναμένο :?: :?:


εεε δεν έχει τέτοιο λαμπάκι!!! θα έπρεπε να έχει???
η τετρακίνηση θεωρητικά είναι μόνιμη νομίζω!
Άβαταρ μέλους
georgeh
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 09 Μαρ 2006, 10:56
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 10 Μαρ 2006, 09:56

Ένας φίλος που έχει το Ignis 4X4 λέει ότι έχει ένδειξη στο ταμπλο που του ανάβει όταν μπαίνει η τετρακίνηση . Παραπάνω δεν ξέρω ..... Πάντως αν είναι μόνιμη η τετρακίνση θα έπρεπε να σπινιάρεις με τα 4 και όχι με τα 2 οπότε καλό είναι να πας μια βόλτα από τη Suzuki να το δουν .
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό chrtsi » 10 Μαρ 2006, 10:17

Πως είδες με ποιες σπιναρεις? απο τη θέση του οδηγού? Γιατί είναι πολύ πιθανό να σπίναρε η μπροστά αριστερά που έβλεπες και η πίσω δεξιά που δεν έβλεπες...
chrtsi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 24 Οκτ 2004, 12:18
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό babou » 10 Μαρ 2006, 20:36

chrtsi έγραψε:Πως είδες με ποιες σπιναρεις? απο τη θέση του οδηγού? Γιατί είναι πολύ πιθανό να σπίναρε η μπροστά αριστερά που έβλεπες και η πίσω δεξιά που δεν έβλεπες...


Απο το στομα μου το πηρες......
Άβαταρ μέλους
babou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 23 Σεπ 2005, 18:31
Τοποθεσία: ATHENS

Re: IGNIS 4x4 Πρόβλημα με χιονι

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 11 Μαρ 2006, 17:57

Δηλαδή!! Οι μπροστινοί τροχοί σπινάρανε ενώ οι πίσω ούτε που λέγανε να κουνηθούν!!!

και εγώ το ignis 4Χ4 έχω και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα σε λάσπη. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν οτι το σύστημα τετρακίνησης του Ignis είναι σαν του vitara,όταν το έχεις στην θέση που είναι για αυτόματη τετρακίνηση. Δεν θυμάμαι ακριβώς, έχει μια θέση για low,μια για high και άλλες δύομια από τις άλλες δύο είναι. Αν έχει κάποιος το καινούριο το vitara μπορεί να βοηθήσει περισότερο. Νομίζω πάντως ότι για να μπεί η τετρακίνηση πρέπει οι μπροστινές ρόδες να μην μπορούν να κουνηθούν. Έστω και μια από την μπροστινές να δουλεύει δεν μπαίνει η τετρακίνηση. Αυτό το λέω γιατί είχα πέσει σε λακούβα και το αμάξι ήταν στον αέρα. οι μπροστά ρόδες γυρίζαν κανονικά αλλά οι πίσω δεν κάναν τίποτα. και όταν πήγα για έλεγχο της τετρακίνησης μου είπαν οτι είναι μια χαρά. Ο θεός και η ψυχή τους....
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: IGNIS 4x4 Πρόβλημα με χιονι

Δημοσίευσηαπό markd » 11 Μαρ 2006, 18:56

zapmaria έγραψε:Δηλαδή!! Οι μπροστινοί τροχοί σπινάρανε ενώ οι πίσω ούτε που λέγανε να κουνηθούν!!!

και εγώ το ignis 4Χ4 έχω και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα σε λάσπη. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν οτι το σύστημα τετρακίνησης του Ignis είναι σαν του vitara,όταν το έχεις στην θέση που είναι για αυτόματη τετρακίνηση. Δεν θυμάμαι ακριβώς, έχει μια θέση για low,μια για high και άλλες δύομια από τις άλλες δύο είναι. Αν έχει κάποιος το καινούριο το vitara μπορεί να βοηθήσει περισότερο. Νομίζω πάντως ότι για να μπεί η τετρακίνηση πρέπει οι μπροστινές ρόδες να μην μπορούν να κουνηθούν. Έστω και μια από την μπροστινές να δουλεύει δεν μπαίνει η τετρακίνηση. Αυτό το λέω γιατί είχα πέσει σε λακούβα και το αμάξι ήταν στον αέρα. οι μπροστά ρόδες γυρίζαν κανονικά αλλά οι πίσω δεν κάναν τίποτα. και όταν πήγα για έλεγχο της τετρακίνησης μου είπαν οτι είναι μια χαρά. Ο θεός και η ψυχή τους....


Τότε τί την έχει την τετρακίνηση???
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 11 Μαρ 2006, 23:24

Έλα ντε και εγώ για αυτό απορώ. Είναι για πολύ λίγα πράγματα. Βασικά είναι για εκεί που ένα κανονικό αμάξι θα έχει κάποιο πρόβλημα, π.χ. στο λίγο χιόνι,ή στην αρκετή βροχή. Συγκριτικά μπορώ να πω ότι πάει πολύ καλύτερα, στο χιόνι από ότι ένα puntο. άλλα ως εκεί. Και το βασικό πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει. Πως τελικά δουλεύει η ρημάδα η τετρακίνηση? Δεν ξέρω αν τα κατάλαβα και τα έγραψα καλά πιο πριν, για αυτό αν κάποιος έχει μια καλύτερη εικόνα ας δώσει τα φώτα του...
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: IGNIS 4x4 Πρόβλημα με χιονι

Δημοσίευσηαπό TLG » 11 Μαρ 2006, 23:35

zapmaria έγραψε:και εγώ το ignis 4Χ4 έχω και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα σε λάσπη. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν οτι το σύστημα τετρακίνησης του Ignis είναι σαν του vitara,όταν το έχεις στην θέση που είναι για αυτόματη τετρακίνηση. Δεν θυμάμαι ακριβώς, έχει μια θέση για low,μια για high και άλλες δύομια από τις άλλες δύο είναι.


Δεν νομιζω οτι η full time τετρακινηση του ignis να εχει καμια σχεση με την τετρακινηση του νεου GV με τα 3 διαφορικα....και μαλιστα το μεσαιο να ειναι εφοδιασμενο με LSD για να μην υπαρχουν τετοιου ειδους φαινομενα...


"The all-wheel drive 4GRIP model features a viscous coupling mounted just ahead of the rear axle to optimise weight distribution and minimise vibration from the axle and differential."
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Re: IGNIS 4x4 Πρόβλημα με χιονι

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 12 Μαρ 2006, 13:34

TLG έγραψε:
zapmaria έγραψε:και εγώ το ignis 4Χ4 έχω και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα σε λάσπη. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν οτι το σύστημα τετρακίνησης του Ignis είναι σαν του vitara,όταν το έχεις στην θέση που είναι για αυτόματη τετρακίνηση. Δεν θυμάμαι ακριβώς, έχει μια θέση για low,μια για high και άλλες δύομια από τις άλλες δύο είναι.


Δεν νομιζω οτι η full time τετρακινηση του ignis να εχει καμια σχεση με την τετρακινηση του νεου GV με τα 3 διαφορικα....και μαλιστα το μεσαιο να ειναι εφοδιασμενο με LSD για να μην υπαρχουν τετοιου ειδους φαινομενα...


"The all-wheel drive 4GRIP model features a viscous coupling mounted just ahead of the rear axle to optimise weight distribution and minimise vibration from the axle and differential."


Όταν είχε γίνει η ΔΕΘ το Σεπτέμβριο είχε αφιέρωμα στα 4χ4. και πήρα να κάνω βόλτα το grand vitara.έκεί, συζητώντας κατά την διάρκεια της διαδρομής, με τον αντιπρόσωπο της suzuki και λέγοντας του οτι έχω ignis,και πως λειτουργεί η τετρακίνηση κ.λ.π, σε κάποια φάση λέει "να τώρα θα δοκιμάσουμε πως παει το vitara με τετρακίνηση σαν του ignis".Για αυτό είπα τα παραπάνω. Δεν ξέρω και πολλά από αμάξια οπότε ότι μου είπαν είπα...
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες

cron