Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NEW GV PROBLEMS

Δημοσίευσηαπό TLG » 09 Ιουν 2006, 17:15

PKKGV2006 έγραψε:καλησπέρα,
Το πρόβλημα πιστεύω πως λύθηκε.
Η δοκιμή που έκανα χθές βράδυ 8-6-06 στην Αττική οδό , αφού παρέλαβα το GV μετά απο 10 μέρες παραμονή στο συνεργείο της Personal Best στον Άλιμο με έπεισε ότι το συνεργείο έκανε καλή δουλειά.


10 ημέρες στο συνεργειο ???? :?: :?:
Γιατι τοσο πολυ ? Εμαθες τελικα τι προκαλουσε τον θορυβο ???
Ειναι σημαντικο να μαθουμε την αιτια και την λυση φυσικα...

Καλες βολτες κ απροβληματιστες απο εδω κ περα ... :D
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Saga » 11 Ιουν 2006, 22:34

"και ελαφρό vibration στο μοχλό των ταχυτήτων"

Πράγματι τι λύση δόθηκε και τελικα είναι μόνιμη ?
Ελπίζω να εχουμε σύντομα νεα .
Ειλικρινά κάποιος απο τους κατόχους ασχολήθηκε με αυτό το θεμα , ερώτηση στην αντιπροσωπεία κτλπ ?
Άβαταρ μέλους
Saga
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2005, 21:32

Δημοσίευσηαπό Saga » 26 Ιουν 2006, 21:59

Εχουμε κάποια είδηση?PkGV2006?
Άβαταρ μέλους
Saga
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2005, 21:32

NEW GV PROBLEMS

Δημοσίευσηαπό PKKGV2006 » 28 Ιουν 2006, 08:35

Πιστεύω,πως απο εδώ και πέρα πραγματικά τα επόμενα χιλιομετρά μου να είναι χωρίς πρόβλημα.
Για το μεν τρίξιμο χαμηλά στην αριστερή κολώνα το θέμα είχε σαν αιτία απο ότι μου είπαν κάποιες αστοχίες υλικών πχ ριτίνες,πολυουρεθάνες κλπ που τοποθετούνται στα αυτοκίνητα απο το εργοστάσιο κατασκευής για μόνωση και αποφυγή θορύβων , απο τριβές μεταξύ διαφορετικών υλικών.
Για παράδειγμα όταν το αυτοκίνητο παίρνει κλισεις , το σασί λόγω στρεβλώσεων μεταφέρει αυτές τις δυνάμεις σε κάποια μέρη που μετακινούνται ελαφρά , ιδιαίτερα σε μέρη επαφής διαφόρων τμημάτων ,κολώνα με παμπρίζ,νεροχύτες παμπρίζ με πλαινά φτερών κλπ .
Στο service του Αλίμου έβαλαν κάποια υλικά "μαστίχας' και πιθανόν εσωτερικά στην κολώνα , σε μη ορατά με το μάτι σημεία , και το τρίξιμο εξαφανίστηκε. Βέβαια να μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε πως απο το εργοστάσιο κατασκευής ανθρώπινο χέρι επεμβαίνει σε αυτές τις εργασίες και πιθανά απο την γραμμή παραγωγής δεν είχαν προβεί σε λεπτομερή εργασία.
Για το συντονισμό στον μοχλό των ταχυτήτων , έσφιξαν το bull του λεβιέ και παραγγέλθηκε καινούργιο για να τοποθετηθεί (Δεν υπήρχε στην Ελλάδα και αναναμένεται απο την Ιαπωνία).
Με την επαφή μας σήμερα , σας λέω πως με το αυτοκίνητο έχω κάνει απο τον 9ο του 2005 , 12.500 km , απροβλημάτιστα και το μόνο που έχω στο μυαλό μου είναι η αλλαγή των ελαστικών με την έναρξη του χειμώνα.Στα παλαιότερά μου Suzuki (στο τελευταίο V6 είχα τα 694 BRI/ONE) και ήταν θετικά.Τώρα σκέφτομαι την αλλαγή πιθανά σε ζάντες αλλά της αντιπροσωπείας είναι λίγο ακριβές.
Έχετε τίποτα να μου προτείνετε?Κάποα σελίδα με ζαντολάστιχα ?
Βέβαια σημαντικό είναι να είναι σωστό και το καρέ.
Ευχαριστώ PKKGV2006 αγορασμένο όμως το 2005.
Άβαταρ μέλους
PKKGV2006
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 06 Μάιος 2006, 12:02

Δημοσίευσηαπό TLG » 28 Ιουν 2006, 13:00

Oποτε μαλλον μιλαμε για ενα μεμονωμενο προβλημα που βρηκε θετικη αντιμετωπιση .... :)
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 28 Ιουν 2006, 15:45

Παιδιά σήμερα μόλις γύρισα από την δουλεία και πάρκαρα το νέο μου GV (μόνο 3.000km) διαπίστωσα ότι άρχισε να τρέχει ένα υγρό διαυγές από κάτω (σε σχέση με τον προσθιο-οπίσθιο άξονα) όχι στο επίπεδο της μηχανής αλλά λίγο πιο πίσω στο επίπεδο της πόρτας και ανησύχησα !!!!
Μπορεί να έχει σχέση με το air condition και τρέχει νερό όπως στα σπίτια ??? Ή λέτε να φταίει κατι άλλο?
Πείτε μου την γνώμη σας πρίν παω στην αντιπροσωπεία.... Thanks
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό typod » 28 Ιουν 2006, 16:51

Dimis4X4 έγραψε:Παιδιά σήμερα μόλις γύρισα από την δουλεία και πάρκαρα το νέο μου GV (μόνο 3.000km) διαπίστωσα ότι άρχισε να τρέχει ένα υγρό διαυγές από κάτω (σε σχέση με τον προσθιο-οπίσθιο άξονα) όχι στο επίπεδο της μηχανής αλλά λίγο πιο πίσω στο επίπεδο της πόρτας και ανησύχησα !!!!
Μπορεί να έχει σχέση με το air condition και τρέχει νερό όπως στα σπίτια ??? Ή λέτε να φταίει κατι άλλο?
Πείτε μου την γνώμη σας πρίν παω στην αντιπροσωπεία.... Thanks
Μόνο απο το χρώμα και την θέση εγω δεν θα ανησυχούσα ,νερό πρέπει να είναι .
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό TLG » 28 Ιουν 2006, 19:56

Dimis4X4 έγραψε:Παιδιά σήμερα μόλις γύρισα από την δουλεία και πάρκαρα το νέο μου GV (μόνο 3.000km) .... Thanks


Αντι να μας λες τις εντυπωσεις σου -καλοταξιδο :D - εσυ αρχισες την γκρινια !!! :lol:
Μηπως περασες απο τιποτα νερα ??? Την θεση που αναφερεις δεν νομιζω να την διατρεχει κατι "υπτοπτο" ...και φυσικα το aircondition του αυτοκινητου εχει και αυτο "αποχετευση" ....αλλα για τι ποσοτητα υγρου μιλαμε ??
Αν δεν βαριεσαι σκυψε απο κατω να δεις καλυτερα τι συμβαινει ...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Santa » 28 Ιουν 2006, 20:04

TLG έγραψε:
Dimis4X4 έγραψε:Παιδιά σήμερα μόλις γύρισα από την δουλεία και πάρκαρα το νέο μου GV (μόνο 3.000km) .... Thanks


Αντι να μας λες τις εντυπωσεις σου -καλοταξιδο :D - εσυ αρχισες την γκρινια !!! :lol:
Μηπως περασες απο τιποτα νερα ??? Την θεση που αναφερεις δεν νομιζω να την διατρεχει κατι "υπτοπτο" ...


Μην πανικοβάλεσαι όπως μην πανικοβάλεις και τους συναδέλφους σου ειδικά τον TLG και μας πάθει τίποτα!! ....:lol: :lol:
Ειναι απο το aircondition ή απο τίποτα νερά που πέρασες και δεν καταλαβες. Τίποτα σοβαρό.
Σου εύχομαι καλοτάξιδο.....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό Saga » 28 Ιουν 2006, 20:26

TLG έγραψε:Oποτε μαλλον μιλαμε για ενα μεμονωμενο προβλημα που βρηκε θετικη αντιμετωπιση .... :)


Μια στιγμή ,αν μιλάμε "Για το συντονισμό στον μοχλό των ταχυτήτων" ,δεν νομίζω ότι είναι μεμονωμένο πρόβλημα ,αλλα γενικό πρόβλημα.
Αν κατάλαβα καλά δεν εχει λυθεί ακόμη καθώς περιμένουν ενα εξαρτημα απο το εξωτερικό...
Αλήθεια κανεις κατοχος δεν εχει παραπονεθεί στο servis για το τρέμουλο ,και αν ναι τι απάντηση πήρε?

..κατι αρχίζει να μου θυμίζει αυτή η ιστορία . :wink:
PKKGV2006 να μας εχεις ενήμερους!!
Άβαταρ μέλους
Saga
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2005, 21:32

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 28 Ιουν 2006, 20:31

Santa έγραψε:
TLG έγραψε:
Dimis4X4 έγραψε:Παιδιά σήμερα μόλις γύρισα από την δουλεία και πάρκαρα το νέο μου GV (μόνο 3.000km) .... Thanks

Αντι να μας λες τις εντυπωσεις σου -καλοταξιδο :D - εσυ αρχισες την γκρινια !!! :lol:
Μηπως περασες απο τιποτα νερα ??? Την θεση που αναφερεις δεν νομιζω να την διατρεχει κατι "υπτοπτο" ...

Ειναι απο το aircondition ή απο τίποτα νερά που πέρασες και δεν καταλαβες. Τίποτα σοβαρό.
Σου εύχομαι καλοτάξιδο.....


Λοιπόν από νερά δεν πέρασα ήμουν στεγνός από κάτω....
Η ποσότητα του νερού δεν ήταν υπερβολική αλλά δεν ήταν και μερικές σταγόνες, μάλλον θα το προσδιοριζα μια λιμνουλα με διαμετρο 5-10 εκ.
Τώρα με αυτά που ακουω για το κλιματισμό θα το ξανατσεκαρω με αυτό σε λειτουργια και εκτός για να σιγουρευτώ....
Τhanks για την αμεση ανταποκριση απο τους συμφουριτες .......
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 28 Ιουν 2006, 23:28

Saga έγραψε:Μια στιγμή ,αν μιλάμε "Για το συντονισμό στον μοχλό των ταχυτήτων" ,δεν νομίζω ότι είναι μεμονωμένο πρόβλημα ,αλλα γενικό πρόβλημα.
Αν κατάλαβα καλά δεν εχει λυθεί ακόμη καθώς περιμένουν ενα εξαρτημα απο το εξωτερικό...
Αλήθεια κανεις κατοχος δεν εχει παραπονεθεί στο servis για το τρέμουλο ,και αν ναι τι απάντηση πήρε?


Κάπως,κάπου έχασα κάτι!
Υπήρξε ποτέ γενικό πρόβλημα?
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 29 Ιουν 2006, 07:38

Dimis4X4 έγραψε:Παιδιά σήμερα μόλις γύρισα από την δουλεία και πάρκαρα το νέο μου GV (μόνο 3.000km) διαπίστωσα ότι άρχισε να τρέχει ένα υγρό διαυγές από κάτω (σε σχέση με τον προσθιο-οπίσθιο άξονα) όχι στο επίπεδο της μηχανής αλλά λίγο πιο πίσω στο επίπεδο της πόρτας και ανησύχησα !!!!
Μπορεί να έχει σχέση με το air condition και τρέχει νερό όπως στα σπίτια ??? Ή λέτε να φταίει κατι άλλο?
Πείτε μου την γνώμη σας πρίν παω στην αντιπροσωπεία.... Thanks


Φίλε dimis , το μόνο σημείο στο αυτ/το που μπορεί να υπάρχει νερό , είναι μόνο στο παγουράκι για τους υαλοκαθαριστήρες . Το κύκλωμα ψύξης έχει παραφλού , οπότε νερό βγάζει μόνο το air condition . To ίδιο έπαθα και εγώ την Κυριακή , όπου επιστρέφοντας στο GV μου μετά από ολιγόλεπτη στάση , είδα από κάτω μια λιμνούλα νερού , στην αρχή τρόμαξα και θυμήθηκα τις διαροές στο uno turbo που είχα , έκανα λίγο όπισθεν και μύρισα το υγρό , το οποίο ήταν φυσικά νεράκι της απόψυξης , όπως στα σπίτια . Απλά , επειδή το όχημα είναι ψηλό , σε σχέση φυσικά με κανονικό auto , βλέπεις την λιμνούλα από κάτω πολύ πιο εύκολα , ενώ στην αντίθετη περίπτωση περνάει απαρατήρητη . :scratch:
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό teroulas » 29 Ιουν 2006, 07:56

Μην ανησυχείς αυτό είναι το κάνει και το τεριος
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό GRANDVITARAKIAS2.0 » 29 Ιουν 2006, 13:29

ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΚΑΤΗΦΟΡΑ.
ΠΡΟΣΕΧΕ !!!
Άβαταρ μέλους
GRANDVITARAKIAS2.0
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 03 Φεβ 2005, 15:20
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ,ΑΘΗΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 38 επισκέπτες