Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ασχημα κολλήματα και μποτάκια : η σημασία του στεγνού ποδιού

Ασχημα κολλήματα και μποτάκια : η σημασία του στεγνού ποδιού

Δημοσίευσηαπό panos » 22 Ιαν 2004, 21:57

Είναι φοβερά λοιπόν αυτά τα Tecnica τα μποτάκια. :D :D :D :D :D :D :D
Παρότι ήταν πάνω από 2 ώρες μέσα στο χιόνι δεν κατάλαβαν απολύτως τίποτα.
Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Μετά από 20 και βάλε τηλέφωνα σε γνωστούς και φίλους και αφού κανείς τους , μα κανείς τους σας ορκίζομαι :evil: , δεν ήθελε να ανέβει Πεντέλη σήμερα το απόγευμα, αποφάσισα να κάνω την γνωστή τρίπλα δηλαδή να ανέβω μόνος μου. Στα 100 μέτρα από την παιδική χαρά υπήρχε ήδη ένα Disco στην αγαπημένη θέση του Strofimios , στου χαντακ…
Το Jimny χωρίς αλυσίδες στάθηκε αδύνατο να τραβήξει το βαρύ όχημα οπότε επιστρατεύτηκε διερχόμενο Mitsubishi αγροτικό με μπλοκέ που και πάλι δεν εκανε τίποτα , μετά ένα Land Cruiser που και πάλι δεν έκανε τίποτα και ετοιμαζόμασταν να το παρατήσουμε και να το αφήσουμε εκεί μέχρι το καλοκαίρι :roll: .. Οπότε εμφανίζεται η πυροσβεστική και με τις αλυσίδες και γύρω στα 30 χέρια βγάζουμε το Disco. Σε όλη αυτή τη περιπέτεια τα μποτάκια μένουν στεγνά και τα ποδαράκια μου ζεστά.

Όμως το τέστ αυτό δεν ήταν αρκετό οπότε είπα να πάω και από παιδική χαρά να δώ τι παίζει :clubbed: . Καταρχάς δεν υπήρχε πατημασιά , κάτι που δεν μπορώ να το πώ και για τώρα που έφυγα . Επαιξα με τη ψυχή μου αλλά το γνωστό ανηφόρι ούτε το δοκίμασα καθώς όχι μόνον ήταν γεμάτο χιόνι αλλά είχε και στην βάση του γύρω στα 1.5 μέτρο χιόνι που είχε καθήσει εκεί με τον αέρα. Συνέχισα αμέριμνος την βόλτα στην παιδική χαρά χωρίς κανένα άλλα 4Χ4 , έως ότου σκέφτηκα να πάω και σε ένα μικρό , τουλάχιστον έτσι είναι όταν δεν έχει χιόνι, νεροφάγωμα . Προχώρησα προς το βαθύτερο σημείο και …..κόλλησα . Το 3 κόλλημα του Jimny από την αγορά του πρίν 1.5 χρόνο :D . Βγαίνω έξω και αμέσως καταλαβαίνω γιατί :( . Το νεροφάγωμα δικαίως είναι εκεί αφού χρησιμεύει ως διέξοδο του νερού από τις γύρω μικρές πλαγιές , και τώρα κάτω από 50 και πλέον εκατοστά χιόνι μέσα στο χαντάκι έχει και τρεχούμενο νεράκι. Τα μποτάκια συνεχίζουν και είναι ολόστεγνα αλλά έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι το νερό θα φτάσει στη μέση μου και τα ζεστά ποδαράκια μου δεν θα έχουν και τόσο σημασία πλέον. :bang:

Την κατάλληλη στιγμή εμφανίζεται ένα τέρας στον ορίζοντα που δεν είναι άλλος από τον φίλο Μάνο με το πράσινο Samurai και την 4 link ανάρτηση που καταπίνει τα πάντα και ένα Niva . Πλησιάζει o Μάνος για να βοηθήσει και μετά από 1 λεπτό κολλά 1 μέτρο από το σημείο που έχω κολλήσει και εγώ. Εχουμε τώρα το Jimny ΚΑΙ το Samurai-Unimog κολλημένα και ένα Niva που πρέπει να μας βοηθήσει . Προσέχω πώς και ο Mάνος φορά επίσης gore-tex μποτάκια και είναι και αυτός άνετος :pimp: με την κατάσταση και κοιτάμε και οι δύο στωικά :(':-: τα τουτού μας

Το Niva δένετε πάνω στο Sammy με τον εργάτη του δεύτερου και καταφέρνει να φτάσει 20 πόντους από την πόρτα του Jimny . Πανικός μηδέν καθώς όπως είπα τα μποτάκια μας κρατούν ζεστά τα ποδαράκια και με την δεύτερη προσπάθεια και ενώ έχουμε κομπλαρισμένη την όπισθεν στο Sammy kαι οι 4 με μπλοκαδούρα τροχοί γυρνάνε ΜΟΝΟΙ τους στο ρελαντί το Sammy χωρίς πιλότο περνά ξυστά δίπλα από το Jimny και ο Μάνος πηδά μέσα και το σταματά :smoker: :salute: . Αυτό το παιδί λοιπόν είναι απίθανος χαρακτήρας :thumbleft: . Στην διάρκεια ολόκληρου του ξεκολλήματος και ενώ δουλεύουμε μέσα στο χιόνι συνeχίζει και μου απαντά στον καταιγισμό των δικών μου αποριών . Χαρά στο κουράγιο του.Τα μποτάκια χρησιμεύουν τώρα και σαν φτυάρι αφού το δικό μου έσπασε στο γνωστό απύθμενο νεροφάγωμα και δεν πήρα άλλο ακόμη και τα δύο άλλα παιδιά δεν περίμεναν και εκείνοι τόσο χιόνι .

Ακολουθεί το εξής σκηνικό. Ο Μάνος απομακρύνει το Sammy και προσπαθεί να το τραβήξει με συρματόσχοινο που του δίνω , χωρίς τον εργάτη του. Το Sammy εκτελεί πιρουέτες :dude: και σταματά γύρω στα δέκα μέτρα πιο κάτω από όπου ξεκίνησε χωρίς το Jimny να έχει κουνίσει χιλιοστό .

Αλλαγή τακτικής . Το Sammy απομακρύνεται και κατόπιν εγώ και ο Μάνος πάμε να βρούμε σταθερό σημείο για τον εργάτη που βρίσκεται στο πίσω μέρος για να δέσουμε. Το συρματόσχοινο περνιέται γύρω από βράχο τεραστίων διαστάσεων και το χιόνι σε κάποιο σημείο εκεί φτάνει στη μέση μου . Τα μποτάκια ξέρετε εσείς πιά…..ολόστεγνα :D . Για 30 λεπτά κάνουμε τους πιο παλαβούς συνδυασμούς και παρόλα αυτά το Jimny συνεχίζει να είναι καρφωμένο στην ίδια θέση. Εγώ την έχω καταβρεί ο τρελός , και το πλήρωμα του Niva πρέπει να με περνά όντως για τρελλό για δέσιμο . Ο Μάνος δείχνει να το διασκεδάζει και εκείνος αφού όταν περνάνε 2 Terrano της Πυροσβεστικής που μας φωνάζουν από τον δρόμο εάν θέλουμε ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ εκείνος φωνάζει πίσω ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :director: . Όχι τι εννοεί όχι , εδώ με τον 6000 τον εργάτη δεν κάναμε τίποτα και αυτός λέει ΟΧΙ ; Για να μην χαλάσω την διασκέδαση φωνάζω και εγώ μαζί του επίσης ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙ :williamshatter: . Οι πυροσβέστες ρωτούν και πάλι εάν είμαστε καλά και εγώ σκέφτομαι : μια χαρά είμαστε ας είναι καλά τα μποτάκια……….η συνέχεια αργότερα… :D …..
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό panos » 23 Ιαν 2004, 03:23

Gore-tex , όποιος το ανακάλυψε έχει τις ευχαριστίες μου . :D :D :D

Κανείς μας δεν ήθελε να κάνει πίσω και να αφήσουμε το Jimny εκεί. Αλλά όλα τα είχαμε δοκιμάσει και πάλι τίποτα. Μας έλειπε βεβαίως ένα snatch block αλλά και πάλι φαινόταν ότι το Jimny ήταν καλά κολλημένο και δεν υπήρχε επλίδα . Προς στιγμή μου πέρασε η ιδέα να το αφήσουμε και να πάμε για καφέ :oops: , αλλά είχαμε όλοι μουλαρώσει τόσο πολύ που δεν θα φεύγαμε από εκεί ακόμη και εάν χρειαζόταν να σκάψουμε γύρω γύρω από το αυτοκίνητο με τα χέρια μας. Το οποίο και κάναμε βεβαίως κάθε λίγο και λιγάκι που τσαντιζόμασταν. :D :D
3 ή 4 καινούργιοι φίλοι προστέθηκαν στο συνεργείο διάσωσης.Και νέα προσπάθεια με περισσότερα χέρια να βοηθού και το Sammy με το WARN να τραβαει και .....ΝΤΑΝΓΚ... το συρματόσχοινο που έχω δώσει στον Μάνο ένα συρματάκι .5 γίνεται φυτίλια. :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :shock: :shock:

Ο μεγαλύτερης ηλικίας , πρέπει να είχε ξαναδεί το παραμύθι και αμέσως μας έδωσε ένα ελαστικό σκοινί :!: και με την βοήθεια πλέον των επιπλέον χεριών το Jimny απεγκλωβίστηκε .Ετσι εύκολα :D . Εξι άτομα έσπρωχναν και το τέρας του Μάνου τράβαγε . Το ελαστικό σκοινί φορτίστηκε και τράβηξε το Jimny με σπασμωδικές αλλά επιτυχημένες κινήσεις. :D :D :D :D

Όταν τελικά το βγάλαμε είδαμε και που είχε χωθεί. Το βάθος ήταν πάνω από μισό μέτρο :shock: και το χιόνι σε εκείνο το σημείο είχε λιώσει και είχε φτιάξει κάτι σαν γρανίτα που κόλλαγε πάνω στους τροχούς και που ακόμη και τώρα δεν έχει φύγει από το αμάξωμα.

Η βόλτα συνεχίστηκε αλλά όχι για πολύ ακόμη καθώς 200 μέτρα από τη παιδική χαρά ακόμα και ο Mανος δεν μπορούσε να περάσει το τείχος χιονιού. :roll:

Ηθικόν δίδαγμα
Αν δεν έχετε παρέα φροντίστε να φοράτε τουλάχιστον καλά μποτάκια .
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες