Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Grand Vitara Λαμπάκι "Check Engine" τι λέτε να φτα

Grand Vitara Λαμπάκι "Check Engine" τι λέτε να φτα

Δημοσίευσηαπό thbouss » 23 Ιαν 2004, 12:09

Σήμερα το πρωί καθώς κατέβαινα την Μεσογείων και πήγαινα στην δουλειά μου μετά τα χθεσινά χιόνια και το κρύο άναψε το λαμπάκι "Check engine", οπότε το πάω αμέσως στο συνεργείο ευτυχώς ήμουν κοντά, δεν είχαν το διαγνωστικό μηχάνημα γιατί το είχαν πάει για αναβάθμιση, αλλά μου είπαν να μην ανυσηχώ κάτι μπορεί να συμβαίνει με την ανακύκλωση των καυσαερίων, μπορεί να έχει βουλώσει το σωληνάκι και να έδωσε κάποιο σήμα στον εγκέφαλο. Μήπως ξέρει κάποιος από ποιούς αισθητήρες πέρνει σήμα ο εγκέφαλος και ανάβει το "Check engine" ?
thbouss
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 12:36

Δημοσίευσηαπό pino » 23 Ιαν 2004, 12:20

Το λαμπάκι αυτό είναι η κορυφή του παγόβουνου. Μόνο το διαγνωστικό Tester μπορεί να σου δώσει απάντηση κατά προσέγγιση. Υπάρχουν πολλοί αισθητήρες που συνδέονται με τον εγγέφαλο και αυτός με την σειρά του με το λαμπάκι.
Συνεργείο και μόνο έμπειρος με τα tester θα σου δώσει απάντηση..
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό thbouss » 23 Ιαν 2004, 12:25

πάντως μου είπαν να μην φοβάμαι να το οδηγώ , δεν πρόκειται να πάθει τίποτα. Την Τρίτη θα ξέρω τι φταίει και να σκεφτήτε η εγγύηση έληξε πριν 1 εβδομάδα !!!!!
thbouss
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 12:36

Δημοσίευσηαπό xontros » 23 Ιαν 2004, 19:09

Όποια και να είναι η βλάβη, να πολεμήσεις να σου την καλύψουν στην εγγύηση! Μη νομίζεις ότι το συνεργείο ή ο Σφα θα τα βάλει από την τσέπη του, τα χρήματα τα παίρνουν πίσω από το εργοστάσιο, και με το παραπάνω... Αυτό το υπογράφω, γιατί δούλευα σε άλλη αντιπροσωπεία...
Στο δικό μου πάντως, το Check Engine ανάβει σε ανύποπτο χρόνο εδώ και 2-3 χρόνια, πάντα σε κάποια στιγμή που θα πατήσω φρένο ή σε λακκούβα. Το πήγα στο συνεργείο, μου είπαν ότι η βλάβη που δείχνει ο εγκέφαλος είναι στον αισθητήρα ταχύτητας μέσα στο κοντέρ, μου είπαν και την τιμή για αντικατάσταση κοντέρ, και έφυγα τρέχοντας... Απλά προσέχω να μην είναι αναμμένο με το που βάζω μπροστά, αυτό θα σημαίνει νέα βλάβη...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό thbouss » 28 Ιαν 2004, 14:28

xontros έγραψε:Όποια και να είναι η βλάβη, να πολεμήσεις να σου την καλύψουν στην εγγύηση! Μη νομίζεις ότι το συνεργείο ή ο Σφα θα τα βάλει από την τσέπη του, τα χρήματα τα παίρνουν πίσω από το εργοστάσιο, και με το παραπάνω... Αυτό το υπογράφω, γιατί δούλευα σε άλλη αντιπροσωπεία...
Στο δικό μου πάντως, το Check Engine ανάβει σε ανύποπτο χρόνο εδώ και 2-3 χρόνια, πάντα σε κάποια στιγμή που θα πατήσω φρένο ή σε λακκούβα. Το πήγα στο συνεργείο, μου είπαν ότι η βλάβη που δείχνει ο εγκέφαλος είναι στον αισθητήρα ταχύτητας μέσα στο κοντέρ, μου είπαν και την τιμή για αντικατάσταση κοντέρ, και έφυγα τρέχοντας... Απλά προσέχω να μην είναι αναμμένο με το που βάζω μπροστά, αυτό θα σημαίνει νέα βλάβη...


Τελικά το πήγα στο συνεργείο και μου είπαν ότι ο αισθητήρας των καυσαερίων έδωσε το "check engine" και μάλλον από κακή βενζίνη, μου το έκανε reset και τώρα δεν ανάβει. Τίποτε παραπάνω, απλώς με ρώτησε αν μου το έχει ξαναβγάλει. Το αυτοκίνητο το έχω 3 χρόνια και έχω κάνει 47000 χιλ και δεν έχει ξαναανάψει αυτό το λαμπάκι. Από χτές έχω κάνει 50 χιλ και δεν έχει παρουσιάσει τίποτα, θα δούμε.
Αυτό που μου είπαν είναι ότι κάποια από τα καυσαέρια τα χρησιμοποιεί το αυτοκίνητο για εξοικονόμηση βενζίνης και τα ξανακαίει και ενδέχεται η βαλβίδα απο κακή βενζίνη να φράκαρε και ο αισθητήρας να άναψε το λαμπάκι. Κατα το συνεργείο ήταν γνωστό φαινόμενο πρίν καν βάλει το Tester επάνω. Οπότε το πήρα και έφυγα μέχρι να ξανανάψει ...
thbouss
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 12:36

Δημοσίευσηαπό tazmania » 28 Ιαν 2004, 22:50

Το ίδιο συμβαίνει και στα Niva :D Xontros, λες τελικά να είμαστε μακρινοί συγγενείς :?:

:twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες