Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GV2006 2lt

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GV2006 2lt

Δημοσίευσηαπό antasp » 27 Σεπ 2006, 11:37

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες και ζητώ απόψεις: Εδώ και 2-3 ημέρες ακούω έναν μεταλλικό θόρυβο από την (πίσω??? - μάλλον) δεξιά πλευρά του αυτοκινήτου όταν περνάω από συνεχείς ανωμαλίες στο οδόστρωμα (προσοχή - όχι σε σαμαράκια π.χ. που δεν ακούω τίποτα). Επίσης σε μανούβρες μέσα στο γκαράζ όπου τερμάτισα το τιμόνι μου προς τα αριστερά άκουσα (1 φορά και μόνο - δεν το ξαναέκανε μετά) ένα κρααααααατςςς λες και κάτι ξεμπλόκαρε...
Άσχετο - αλλά πρόβλημα επίσης: δεν ανοίγει πλέον η τάπα της βενζίνης παρά μόνο αν εγώ τραβάω το κουμπί από την καμπίνα και ο βενζινάς με κάποιο κλειδί ή άλλο αντικείμενο σπρώχνει την τάπα :(
Συνεργείο θα πάω από Δευτέρα γιατί Σαββάτο βαφτίζω τον γιόκα μου και δεν μπορώ να μείνω χωρίς τουτού αυτές τις ημέρες - Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα ευπρόσδεκτος (ΝΑ ΑΓΧΩΘΩ?????? :cry: )
Άβαταρ μέλους
antasp
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Μάιος 2006, 15:14
Τοποθεσία: Agia Paraskevi - Athens

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GV2006 2lt

Δημοσίευσηαπό GRANDVITARAKIAS2.0 » 27 Σεπ 2006, 12:29

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.
ΒΑΛΑΜΕ VD 40 ΚΡΑΤΗΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΙΔΙΑ.
ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠEΙΑ ΓΙΑ SERVICE ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΤΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΚΑΝΑΝΕ.
MALLON PREPEI NA TOYS TO ΠΑΣ KAI ΕΣΥ.
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΚΑΤΗΦΟΡΑ.
ΠΡΟΣΕΧΕ !!!
Άβαταρ μέλους
GRANDVITARAKIAS2.0
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 03 Φεβ 2005, 15:20
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ,ΑΘΗΝΑ

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GV2006 2lt

Δημοσίευσηαπό antasp » 27 Σεπ 2006, 16:52

GRANDVITARAKIAS2.0 έγραψε:ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.
ΒΑΛΑΜΕ VD 40 ΚΡΑΤΗΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΙΔΙΑ.
ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠEΙΑ ΓΙΑ SERVICE ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΤΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΚΑΝΑΝΕ.
MALLON PREPEI NA TOYS TO ΠΑΣ KAI ΕΣΥ.


ευχαριστώ GRANDVITARAKIAS2.0
Άβαταρ μέλους
antasp
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Μάιος 2006, 15:14
Τοποθεσία: Agia Paraskevi - Athens

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GV2006 2lt

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 27 Σεπ 2006, 17:28

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ ΟΔΗΓΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ GV ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 9000 ΚΜ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΕΝΑΝ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΟ ΗΧΟ ΑΠΟ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ.....
ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΤΟΥΤΟΥ (PUNTO GT) ΥΠΕΡΟΧΟ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΟΤΑΝ ΦΡΕΝΑΡΕ ΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ...?????
ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ????
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 27 Σεπ 2006, 18:43

antasp έγραψε:Χαιρετώ τους συμφορουμίτες και ζητώ απόψεις: Εδώ και 2-3 ημέρες ακούω έναν μεταλλικό θόρυβο από την (πίσω??? - μάλλον) δεξιά πλευρά του αυτοκινήτου όταν περνάω από συνεχείς ανωμαλίες στο οδόστρωμα (προσοχή - όχι σε σαμαράκια π.χ. που δεν ακούω τίποτα)...


Φίλε μου antasp,ο μεταλικός αυτός θόρυβος είναι μέσα από την καμπίνα ή εξωτερικός ? Άν είναι απο μέσα,πολύ πιθανόν να είναι τα πίσω καθίσματα.

Το καλοκαίρι που κατέβηκα για διακοπές και οδήγησα το αμάξι,άκουγα κι εγώ έναν μεταλικό θόρυβο περνώντας από συνεχείς ανωμαλίες στο πίσω μέρος.Στην αρχή υποψιάστικα τα πίσω προσκέφαλα,τα κατεβάζω,κάνω μια βόλτα και ο θόρυβος συνέχιζε να υφίστατε...Βάζω δύο άτομα να καθίσουν πίσω ξανά βόλτα και διαπιστώνω ότι ο θόρυβος αυτός δεν εμφανίστικε καθόλη την διαδρομή.Την επόμενη μέρα πάω στην αντιπροσωπία,με στέλνει σε ένα ταπετσέρη,σηκώνει τα πίσω καθίσματα κι εκεί που κουμπώνουν(έχει κάτι σαν πύρο)το έντυσε με παχιά μοκέτα,κατεβάζει τα καθίσματα κουμπόσανε χωρίς καμιά δυσκολία και ο θόρυβος που άκουγα δεν ξαναεμφανίστικε από τότε.




Dimis4X4 έγραψε:ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ ΟΔΗΓΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ GV ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 9000 ΚΜ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΕΝΑΝ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΟ ΗΧΟ ΑΠΟ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ.....
ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΤΟΥΤΟΥ (PUNTO GT) ΥΠΕΡΟΧΟ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΟΤΑΝ ΦΡΕΝΑΡΕ ΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ...?????
ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ????


Φίλε μου σε ενάμιση μήνα διακοπών έκανα 3000 χλμ σε εθνικό δρόμο,σε επαρχιακό,σε χώμα,σε άμμο και τα φρένα δεν βγάλαν κιχ,ο μόνος θόρυβος που άκουσα ήταν του abs που ενεργοποιήθικε 3-4 φορές σε χωμάτινο οδόστρωμα.(Υπόψιν το αμάξι έχει γράψει μέχρι τώρα 10700 χλμ)
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 27 Σεπ 2006, 20:18

Αλήθεια έχετε παρατηρήσει ότι τα πίσω καθίσματα ελαφρώς κινιούνται κατά την οδήγηση και κατά το πέσιμο στις λακούβες. Σε εμένα ευτυχώς ακομα δεν κάνουν θόρυβο αλλά το ότι είναι κάπως χαλαρά στο κουμπωμα το έχω δει και σε αλλα...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GV2006 2lt

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 28 Σεπ 2006, 07:32

antasp έγραψε:Χαιρετώ τους συμφορουμίτες και ζητώ απόψεις: Εδώ και 2-3 ημέρες ακούω έναν μεταλλικό θόρυβο από την (πίσω??? - μάλλον) δεξιά πλευρά του αυτοκινήτου όταν περνάω από συνεχείς ανωμαλίες στο οδόστρωμα (προσοχή - όχι σε σαμαράκια π.χ. που δεν ακούω τίποτα). Επίσης σε μανούβρες μέσα στο γκαράζ όπου τερμάτισα το τιμόνι μου προς τα αριστερά άκουσα (1 φορά και μόνο - δεν το ξαναέκανε μετά) ένα κρααααααατςςς λες και κάτι ξεμπλόκαρε...
Άσχετο - αλλά πρόβλημα επίσης: δεν ανοίγει πλέον η τάπα της βενζίνης παρά μόνο αν εγώ τραβάω το κουμπί από την καμπίνα και ο βενζινάς με κάποιο κλειδί ή άλλο αντικείμενο σπρώχνει την τάπα :(
Συνεργείο θα πάω από Δευτέρα γιατί Σαββάτο βαφτίζω τον γιόκα μου και δεν μπορώ να μείνω χωρίς τουτού αυτές τις ημέρες - Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα ευπρόσδεκτος (ΝΑ ΑΓΧΩΘΩ?????? :cry: )


To πρόβλημα της τάπας , είναι ασήμαντο , και εμένα ούτε άνοιγε ούτε έκλεινε εύκολα , μου το διορθώσανε στο συνεργείο , με ένα απλό σπρώξιμο στο έλασμα που κουμπώνει . Τώρα μετά από 19.000 χλμ και 12 μήνες κατοχής του οχήματος , δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε με φρένα ούτε με κάποιο ιδιαίτερο θόρυβο . Πολλέ φορές μπορεί κάποιο ξεχασμένο αντικείμενο σε ντουλαπάκι και πλαϊνες θήκες να βγάζει ενοχλητικούς και απροσδιόριστους θορύβους.
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό antasp » 28 Σεπ 2006, 11:10

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά - δυστυχώς όμως ο θόρυβος δεν έρχεται από το εσωτερικό του αυτοκινήτου. Επίσης πίσω έχω 2 παιδικά καθίσματα και συνεχίζω να ακούω τον θόρυβο ακόμη και όταν κουβαλάω τα παιδιά.
Γενικά έχω βγάλει τα πάντα από το εσωτερικό μήπως και έφταιγαν αυτά για τον θόρυβο, έχω ξανακουμπώσει και τα πίσω καθίσματα - τίποτα.
Ας ελπίσουμε από Δευτέρα στην Suzuki να βρούμε τι φταίει.
Άβαταρ μέλους
antasp
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Μάιος 2006, 15:14
Τοποθεσία: Agia Paraskevi - Athens

Δημοσίευσηαπό TLG » 30 Σεπ 2006, 06:28

Μηπως ειναι σωστο οταν αναφερουμε καποιο προβλημα να λεμε ποιο μοντελο εχουμε και την ημερομηνια αγορας .....??
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό zuki » 30 Σεπ 2006, 10:04

εχω τοποθετησει ενα διακοσμητικο στο σωληνα τησ εξατμησηs και ακουγα τον ιδιο θορυβο που περιγραφειs.διαπιστωσα οτι χτυπουσε η εξατμηση πανω στο γατζο τησ ρυμουλκησηs.με ενα μικρο κομματακι λατιχο που εδεσα στο γατζο το προβλημα λυθηκε.κουνα την εξατμηση αν χτυπαει στο γατζο προφανωs απο εκει ειναι ο θορυβοs.να σου ζησει ο μπεμπηs.
Άβαταρ μέλους
zuki
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 17 Σεπ 2006, 01:32

Δημοσίευσηαπό antasp » 02 Οκτ 2006, 10:01

Όλα OK το θέμα λύθηκε.
RaNtApLaN είχες δίκιο. Ο θόρυβος ήταν από το σημείο που κούμπωνε το δεξί πίσω κάθισμα - ο τεχνικός στη Suzuki μου είπε ότι του έχει ξανατύχει και αφού το κούμπωσε - ξεκούμπωσε καμιά δεκαριά φορές στο τέλος έκατσε σωστά. Μου συνέστησε κι αυτός ταπετσέρη...
Επίσης αλλάχθηκε η ντίζα για την τάπα της βενζίνης - θεωρητικά είναι ΟΚ κι αυτό.
TLG έχω το GRAND VITARA 2.0lt JLXA - αγορασμένο 4/2006.
zuki ευχαριστώ για τις ευχές
Να είστε όλοι καλά
Άβαταρ μέλους
antasp
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Μάιος 2006, 15:14
Τοποθεσία: Agia Paraskevi - Athens

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 02 Οκτ 2006, 12:47

antasp τέλος καλό,όλα καλά...χαίρωμαι που μπόρεσα και βοήθησα :D :D

Εντελώς πληροφοριακά για τον φίλο TLG αλλά και για όλους τους φίλους,το αυτοκίνητο είναι JLXAW 5d αγορασμένο 10/2005 το άφησα με 10700 χλμ (είμαι φοιτητής και το αμάξι είναι του πατέρα μου) και μέχρι στιγμής το μοναδικό χουσούρι του ήταν ο θόρυβος από τα πίσω καθίσματα,που όπως προανάφερα αντιμετωπίσθικε επιτυχώς!!!
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό typod » 03 Οκτ 2006, 16:19

Αγαπητοί φίλοι κοιτάξτε τώρα πρόβλημα με νέο GV aut.O κουμπάρος λοιπόν άκουγε ενα θόρυβο (συντόνισμα) μεταξύ 80-100 χλμ.Εγώ βεβαια δεν τον κατάλαβα.Πήγε λοιπόν στην αντ/πεία και του άλλαξαν σαζμάν κύριο και βοηθητικό.Το ερώτημα είναι το εξής:υπάρχει περίπτωση οι αντ/πείες να τα παίρνουν απο την μαμά suzuki και να προβαίνουν σε αλλαγές ανταλακτικών χωρίς να χρειάζεται?Ρωτάω γιατί μου φάνηκε υπερβολή τέτοια αλλαγή και σίγουρα υπερβολική ''βλάβη'' για καινούργιο αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 03 Οκτ 2006, 17:20

Ακριβώς.... έχω γνωστό μου σε συνεργείο άλλης μάρκας (δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για ευνοητους λόγους) που μου είπε ότι αυτοί αγοράζουν τα ανταλλακτικά φθηνότερα από ότι τα χρεωνονται οι καταναλωτές (περιπου 30-50% αναλογα με την μαρκα αυτοκινητου) με αποτέλεσμα αν αγοράσεις από συγκεκριμένη αντιπρ/πια που έχει και δικό της συνεργείο κανει στους πελατες της 5-10% εκπτωση στα ανταλλακτικα ξεχωρα απο την εκπτωση στα εργατικά. Τώρα όσο αφορά την εγγύηση, το τιμογιο που δίνουν οι μητρικές εταιρίες είναι παρομοιο με αυτό που έχουν οι καταναλωτές, γιατί μεσα σε αυτό, οι μαμα εταιρίες (από Ιαπωνία, Αμερική, κτλ) χρεώνουν και τα εργατικά που όμως δεν τα αποδιδουν οι ελληνικές αντιπροσωπειες στους υπαλληλους τους αφου τους κόβουν μισθό και δεν πληρωνονται με το κομματι.... (Αυτό συνεπάγεται: A) ότι όσο πιο ακριβά και πολλά τα ανταλ/κα τόσο πιο μεγάλο το κέρδος και B) τα ''δηθεν'' καποια ελλατωματικά ανταλλακτικα είτε τα πωλουν ως μεταχειρισμένα είτε αν εχουν αποθρασυνθει τα βάζουν σε αλλα αυτοκινητα ως ''δηθεν'' καινουργια που έχουν όμως πραγματικό πρόβλημα ......)

Κατανοητό ????


Γι'αυτό εγώ θέλω όταν πηγαίνω στο συνεργείο να βλέπω τα σερβις που μου κανουν ... (πολλές φορές όμως δεν με αφηνουν γιατί λεει μπαινω στα ποδια τους... Πειτε με ψυχαναγκαστικό αλλά εχω δει και εχω ακουσει τόσα...)
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό typod » 01 Νοέμ 2006, 09:33

Αγαπητοί φίλοι καλό μήνα.Εδω και 20 μέρες παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα.Απο 60-80 χλμ. και όταν το αμάξι ανεβαίνει ή κατεβαίνει δρόμο με ανεβασμένες στροφές στη μηχανή ακούγεται θόρυβος συντόνισματος απο κάτι.Αρκετά ενοχλητικός κυρίως σε επαρχιακούς δρόμους με στροφές και ανηφόρες-κατηφόρες.Αποκλείεται εξάτμιση,πλαστικά καπάκια κλπ.Προσδιορίζεται κάτω απο το κάθισμα του οδηγού και μπροστά.Τα φώτα σας.Δευτέρα θα το πάω συνεργείο.Μοντέλο 2000 JLXAW 5d 11/2005 automatic.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες