Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αξεσουάρ για το νέο Grand Vitara

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 22 Ιαν 2008, 17:24

Μια χαρά είναι μαλιστα επειδη υπάρχουν διαφορα είδη... ειτε μονο με ήχο ή με ήχο αλλα και οπτικη ενδειξη της απόστασης (σε εκατοστα) προτιμησα τους 2ρους. Επειδη ομως δεν μου αρεσαν οι περισσοτεροι τυποι που έπρεπε να βαλεις το κουτακι καπου στο παρμπριζ ή καπου στο ταμπλο μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα καποιους με καθρέπτη που μόλις βαλεις οπισθεν σου εμφανιζεται στον καθρεπτη η οπτικη ενδειξη (σε εκατοστα και σου δειχνει και ποιος απο τους 4 ειναι πιο κοντα).
Μαλιστα επειδη ο καθρεπτης μας δεν ειναι και πολυ μεγαλος, αυτος ειναι μεγαλυτερος και βλεπεις και καλυτερα περιμετρικα του αυτοκινητου, ασε που δεν θελει καν ξυλωμα ο παλιος γιατι κουμπωνει πανω στο προηγουμενο. Πολυ ομορφο και κυριλε...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 23 Ιαν 2008, 08:05

Dimis4X4 έγραψε:Μια χαρά είναι μαλιστα επειδη υπάρχουν διαφορα είδη... ειτε μονο με ήχο ή με ήχο αλλα και οπτικη ενδειξη της απόστασης (σε εκατοστα) προτιμησα τους 2ρους. Επειδη ομως δεν μου αρεσαν οι περισσοτεροι τυποι που έπρεπε να βαλεις το κουτακι καπου στο παρμπριζ ή καπου στο ταμπλο μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα καποιους με καθρέπτη που μόλις βαλεις οπισθεν σου εμφανιζεται στον καθρεπτη η οπτικη ενδειξη (σε εκατοστα και σου δειχνει και ποιος απο τους 4 ειναι πιο κοντα).
Μαλιστα επειδη ο καθρεπτης μας δεν ειναι και πολυ μεγαλος, αυτος ειναι μεγαλυτερος και βλεπεις και καλυτερα περιμετρικα του αυτοκινητου, ασε που δεν θελει καν ξυλωμα ο παλιος γιατι κουμπωνει πανω στο προηγουμενο. Πολυ ομορφο και κυριλε...



Φίλε Dimis , μπορείς να μου πείς την μάρκα τους και την τιμή τους , αλλά
και ποιός τους περνάει ?
Πολύ μου άρεσε αυτό με τον καθρέπτη !!!!

(Είναι γεγονός ότι όταν κάνεις όπισθεν λειτουργείς πιο πολύ με την διαίσθηση , παρά με το μάτι !!)
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό iguana » 23 Ιαν 2008, 17:22

mirmidonas έγραψε:
Dimis4X4 έγραψε:Μια χαρά είναι μαλιστα επειδη υπάρχουν διαφορα είδη... ειτε μονο με ήχο ή με ήχο αλλα και οπτικη ενδειξη της απόστασης (σε εκατοστα) προτιμησα τους 2ρους. Επειδη ομως δεν μου αρεσαν οι περισσοτεροι τυποι που έπρεπε να βαλεις το κουτακι καπου στο παρμπριζ ή καπου στο ταμπλο μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα καποιους με καθρέπτη που μόλις βαλεις οπισθεν σου εμφανιζεται στον καθρεπτη η οπτικη ενδειξη (σε εκατοστα και σου δειχνει και ποιος απο τους 4 ειναι πιο κοντα).
Μαλιστα επειδη ο καθρεπτης μας δεν ειναι και πολυ μεγαλος, αυτος ειναι μεγαλυτερος και βλεπεις και καλυτερα περιμετρικα του αυτοκινητου, ασε που δεν θελει καν ξυλωμα ο παλιος γιατι κουμπωνει πανω στο προηγουμενο. Πολυ ομορφο και κυριλε...



Φίλε Dimis , μπορείς να μου πείς την μάρκα τους και την τιμή τους , αλλά
και ποιός τους περνάει ?
Πολύ μου άρεσε αυτό με τον καθρέπτη !!!!

(Είναι γεγονός ότι όταν κάνεις όπισθεν λειτουργείς πιο πολύ με την διαίσθηση , παρά με το μάτι !!)


Εγώ αντί για αισθητήρες που θέλουν και πολλα τρυπήματα στον προφυλακτήρα έβαλα μια καμερούλα της Kenwood ακριβώς κάτω από την ρεζέρβα. Ενεργοποιείται με το που βάζεις όπισθεν μόνη της και σου δείχνει εικόνα στην οθόνη. Κυριλε και πιο εντυπωσιακό και πιο πρακτικο και πιο φθηνό. (Φθηνές κάμερες και με 15 ευρώ από ebay, καλές από 80-200 , η δικία μου είχε 95 πριν 8 μήνες , αν δεν μπορείς να την περάσεις μόνος σου στην kenwood με κανα 30αρι στην βάζουν)
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 24 Ιαν 2008, 12:24

Φίλε iguana εμένα είναι αγορασμένο 11-2005 , και δεν διαθέτω το
περιβόητο cyber stacion , οπότε δεν παίζει οθόνη .
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό gmak » 24 Ιαν 2008, 13:30

mirmidonas έγραψε:Φίλε iguana εμένα είναι αγορασμένο 11-2005 , και δεν διαθέτω το
περιβόητο cyber stacion , οπότε δεν παίζει οθόνη .


με 1000 ευρω βαζεις και cyber και καμερα....λεω τωρα :roll: :roll: :roll: :roll:
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό YAS » 24 Ιαν 2008, 16:33

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και ενδιαφέρομαι για το νέο gv 5θυρο. Θέλω να ρωτήσω τον iguana αν με τη κάμερα μπορείς να δείς καθαρά το βράδυ, και γενικά αν μπορείς να έχεις αίσθηση του χώρου όταν βάζεις όπισθεν. Αυτό το ρωτάω γιατί θα το οδηγάει καμιά φορά και η γυναίκα και σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλύτερα να υπάρχει αισθητήρας, ώστε να χτυπάει όταν θα πλησιάζει το παρκαρισμένο όχημα.
YAS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Ιαν 2008, 16:05
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 24 Ιαν 2008, 19:32

Λοιπόν φίλε mirmidona θα σου στείλω pm για το μέρος που τους αγορασα για να μην κάνω και διαφήμιση. Το μόνο που θα πω ειναι οτι τους ειχα παρει πριν 14 μήνες 180ευρώ (χωρίς τοποθέτηση γιατί απο εκει που τους πήρα δεν ηταν δυνατή) αλλα στο χρώμα του αυτοκινητου πραγμα που με γλίτωσε απο το βαψιμο - απο μαυρο σε ασημι που ειναι το δικο μου).

Επισης μπορειτε να τους δειτε και στο δικτυο στο http://www.haodiusa.com/pas404.html

Φίλε iguana επειδη δεν εχω multimedia οπως και ο mirmidona δεν ειχα την επιλογη για καμερα αλλα για να απαντήσω και στον yas ..... Γνωστός μου με καμερα παρκάρει αψογα τη μερα αλλα δεν βλεπει πολλα πραγματα το βραδυ γιαυτο και αναγκαστηκε και εβαλε πολυ δυνατα φωτα οπισθεν. αλλα ακομα και ετσι αν του τυχη οπισθοπορια σε σκοτεινο δρομο.... δεν βλεπει που δεν βλεπει απο το τζαμι δεν βλεπει όμως ουτε απο τη καμερα....

Εγω αντιθετως πολλες φορες χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος για το που πηγαινω λογω σκοτους εχω κανει πολλα μετρα οπισθεν με μονη βοηθεια τους αισθητηρες...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 25 Ιαν 2008, 08:14

dimis ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση , μάλλον εκεί θα καταλήξω .
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό gmak » 25 Ιαν 2008, 10:48

οι παλιες καμερες όντως είχαν αυτό το πρόβλημα το βράδυ.Πλέον η νέα γενια(και όχι ακριβή) έχει leds γυρω από την κάμερα, που το βραδυ ενεργοποιούνται και βλέπεις όπως τις υπέρυθρες.
Το έχω στο βιταρα μου και πηγε πακετο με το jvc ax800 αν δεν κανω λαθος.
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό alex23 » 25 Ιαν 2008, 14:26

εγω βρηκα αυτην http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=7241
νομιζω ειναι λιγο ακριβη?
μηπος να κανουμε καμια ομαδικη να μας κανει καλυτερη τιμη?
Άβαταρ μέλους
alex23
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 10:58
Τοποθεσία: μαρουσι

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 25 Ιαν 2008, 16:35

1) http://inform3.kenwoodusa.com/manuals/CCD-2000.pdf το manual...

2) Oταν η suzuki γράφει τιμές στο online σύστημα των αντιπροσώπων, περιλαμβάνει το βάψιμο; Ρωτάω για το κάλυμμα ρεζέρβας και τους αισθητήρες παρκαρίσματος.
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 26 Ιαν 2008, 20:51

Παιδιά παραγγέλνω τη Δευτέρα το 3πορτο στην έκδοση με το stast button χωρίς το ESP. Δεν νομίζω να αξίζει τα +1000 ευρώ το ESP. Εσείς τι λέτε;

Υπάρχει κάποιο αξεσουάρ που να αξίζει να το παραγγείλω με την αγορά; Ή να βάλω after market πχ αισθητήρες παρκαρίσματος, ρεζερβοκάλυμμα, συναγερμό;
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 26 Ιαν 2008, 23:16

Eγώ που το εχω και το εχω δοκιμασει δεν θα τολμουσα χωρίς (αυτο βεβαια ειναι η προσωπικη μου αποψη...) για το τι σου παρεχει το ESP απο θεμα ασφαλειας δεν το συζητω μονο ψάξε στο you tube με τη λεξη ESP για να δεις και με βιντεο εκτος απο λογια το ποσοστο της παραπανω ασφαλειας στο δρομο....ΑΛΛΑ

ενα μεγαλο ΑΛΛΑ δεν ειναι μονο αυτο στο συγκεκριμενο αυτοκινητο, αλλα συνδυαζεται και με TCS που σου παρεχει ενα ειδος σαν μπλοκε διαφορικο... Ετσι λοιπον στην πραξη οταν θα εχεις και τους 2 διαγωνιους τροχους στον αερα ακομα και και με κλειδωμενο το κεντρικο διαφορικό κόλλησες αλλα με το ESP+TCS οχι !! Ασε που το εχω διαπιστωσει και στην πράξη....

Εδω λοιπον μιλαμε για μεγαλυτερη ασφαλεια στο δρομο(ασφαλτο) αλλα και μεγαλυτερη ευελιξια στην εκτος δρομου(χωμα, κτλ) οδηγηση...

Δες και εδω http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... rt-15.html

Σκεψου και πράξε.......

Υ.Γ. Εμενα και παλι λιγα μου φαινονται τα 1000 ευρω για αυτα που προσφερει στο θεμα ασφαλεια-ευλεξια οταν σου εχει γυρω στα 1500 ευρω το multimedia στο θεμα ψυχαγωγια
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό iguana » 28 Ιαν 2008, 10:34

YAS έγραψε:Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και ενδιαφέρομαι για το νέο gv 5θυρο. Θέλω να ρωτήσω τον iguana αν με τη κάμερα μπορείς να δείς καθαρά το βράδυ, και γενικά αν μπορείς να έχεις αίσθηση του χώρου όταν βάζεις όπισθεν. Αυτό το ρωτάω γιατί θα το οδηγάει καμιά φορά και η γυναίκα και σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλύτερα να υπάρχει αισθητήρας, ώστε να χτυπάει όταν θα πλησιάζει το παρκαρισμένο όχημα.


Η συγκεκριμένη κάμερα kenwood 900 έχει πάρα πολύ καλη εικόνα,αμβλιγώνια,και πραγματικά βλέπεις τα πάντα απο πίσω. Θα δοκιμάσω να ποστάρω και κάποια εικόνα. Παρόλαυτα θέλει να προσέχεις λίγο στα πλαινά του προφυλακτήρα (να βλέπεις δηλαδή από τον καθρέπτη) γιατί ανάλογα με το πως έχει μπει μπορέι να μην πιάνει κάποιο σημείο από τα πλαινά πάντα γιατί πίσω καλύπτει πλήρως και ψηλά και χαμηλα. Αν οι ασισθητήρες πιάνουν και τα πλαινά τότε ίσως υπερτερούν σε αυτόν τον τομέα. Την νύχτα δεν είχα ποτε΄πρόβλημα ακόμα και σε χώρους με ελάχιστο η καθόλιου φώς το φωτάκι της όπισθεν είναι αρκετό και βλέπεις με μεγάλη λεπτόμερεια. Με έχει βοηθήσει και εκτός δρόμου σε όπισθεν για κοτρόνες και άλλα εμπόδια. Από κει και πέρα ο καθένας στις ανάγκες του βλέπει τι τον βολέυει περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 28 Ιαν 2008, 10:36

Μόνο εξωτερικά τοποθετείται;
Δεν είναι επικίνδυνη για κλοπή;
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες