Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αξεσουάρ για το νέο Grand Vitara

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 16 Νοέμ 2006, 20:33

iguana έγραψε:Καλό αυτό,γιατί ειναι κρίμα να χάσω την προσφορά για λίγο καιρό! Ξέρετε αν το μάυρο χρώμα είναι μεταλλικό?Στο εντυπο πάντως δεν λέει μεταλικ και αυτό με ξυνιζει λίγο.Αν δεν είναι μεταλλικό αξίζει , η σε κανα 2χρόνια θα θαμπώσει?


Το Μαύρο παιδιά είναι περλέ , όχι μεταλλικό . Σε φίλο με καροσερί , μου είπε ότι το περλέ σαν χρώμα - αυτό με τα σπιθουράκια - για να καταλαβαινόμαστε , από μόνο του είναι θαμπό , και γυαλίζει μόνο μετά το διάφανο βερνίκι , το οποίο λειτουργεί ως καθρέπτης και αντανάκλαση .
Χρειάζετε ιδιαίτερη προσοχή στο πλύσιμο , όχι τρίψιμο με βούρστες σφουγγάρια . Εμένα έχει ήδη ψιλοθαμπώσει , και φαίνονται επιφανειακές χαρακιές σαν ομμόκεντροι κύκλοι
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό iguana » 17 Νοέμ 2006, 11:23

Με βάζεις σε σκέψη με αυτά που λες..Δεν μου το προτείνες δηλαδή ε?Κρίμα γιατί μου αρέσει πολύ το μάυρο σαν χρώμα το είχα και στο προηγούμενο αυτοκίνητο. Το clear beige metallic το έχει κανεις?Πως φαίνεται?Κρυβει και γρατζουνιές?
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GK » 17 Νοέμ 2006, 11:46

Εγώ αυτό εχω παραγγείλει!! Ειχα δίλημα ανάμεσα σε αυτό και στο μπέζ, αλλά νομίζω ότι το μπέζ του πάει πιο πολύ και δεν έχει τα μειονεκτήματα του μάυρου. το έχω δει και ζωντανο και μου άρεσε πολύ.
Από κει και πέρα το χρώμα είναι καθαρά θέμα γούστου.
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 17 Νοέμ 2006, 11:52

Το μαύρο όταν είναι πλυμένο-γυαλισμένο είναι όλα τα λεφτά !!!
Απλά λερώνει πολύ εύκολα , σκονίζεται και φαίνεται πολύ εύκολα , σε αντίθεση μετα ανοιχτά χρώματα , τα οποία "κρύβουν την σκόνη και την βρωμιά"
Μη ξεχνάς όμως ότι λασπωμένο και βρώμικο αμάξι δεν το γραντζουνάει κανένας πο@στ@ς !!! γιατί φοβάται με λερώσει , ενώ το καθαρό του χτυπάει στο μάτι . :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό iguana » 17 Νοέμ 2006, 12:12

Το προηγούμενο μου αυτοκίνητο που είναι μάυρο το έχω 7 χρόνια και όταν το πλένω είναι σαν να βγήκε από το εργοστασίο ολοκαίνουριο.Αλλα είναι μεταλλικό. Δεν με ενοχλει που φαίνεται η σκόνη αλλα φοβάμαι μήπως στο vitara επειδη δεν είναι μεταλλικό δεν γυαλίζει και θαμπώσει..
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 24 Νοέμ 2006, 08:59

Tο προηγούμενο Σ.Κ. είχα πάει εκδρομή στα χωριά του Ασπροποτάμου-αχελώου (Περτούλι και παραπάνω , Χαλίκι κλπ για τους γνωρίζοντες) , σε κάποιες διαδρομές off-road και κυρίως μέσα από ποτάμια (καμνιαϊτης ποταμός) , παρόλο που το νερό δεν ήταν ιδιαίτερα βαθύ και έβλεπες τον πυθμένα και τις πέτρες , εντούτοις κάποια χτυπήματα από κάτω ήταν αναπόφευκτα . Όχι ότι έπαθα κάποια ζημιά , εξάλλου περνούσα με χαμηλή ταχύτητα και ελεγχόμενα , απλά όμως κατάλαβα ότι έστω και για στοιχειώδη εκτός δρόμου οδήγηση είναι απαραίτητες οι ποδιές !!!! για τα διαφορικά και τον κινητήρα . Αλλιώς αργά η γρήγορα η ζημιά από κάτω είναι σίγουρη . Το γεγονός ότι το GV είναι καλό 4χ4 με αργά κλπ , δεν αποτελεί πανάκεια . Για χρήση εκτός δρόμου , και όχι απλούς χωματόδρομους με χαλικάκι & χορταράκι , η θωράκιση από κάτω είναι απαραίτητη .
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 24 Νοέμ 2006, 17:21

Μπράβο σωστός....
Για αυτό όποιος γνωρίζει μαρκες, τιμές και κανενα καλό μαστόρι για τoποθετηση στο νεο GV, να μας αναφέρει τις εμπειρίες και γνώσεις του....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 25 Νοέμ 2006, 19:28

Αν και έχω μόνο 12500χλμ στο κοντερ σκεφτομαι σοβαρα να βαλω καινουργια λαστιχα και μετα απο καποιο ψαξιμο εχω καταληξει μεχρι τωρα στο καινουργιο της Goodyear Fortera με την ιδια διασταση πάνω 225/65-17 (http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... d_rating=Y)
Το οποιο εχει πολυ καλη αξιολογηση σε ολες τις συνθηκες....
Το ξέρει κανεις το συγκεκριμενο, εχετε καλη εμπειρια απο καποιο αλλο ελαστικο?
Παρακαλω την γνωμη σας, επι του θεματος (γιατι ειμαι και πρωταρης)
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό TLG » 26 Νοέμ 2006, 08:34

mirmidonas έγραψε:Το γεγονός ότι το GV είναι καλό 4χ4 με αργά κλπ , δεν αποτελεί πανάκεια . Για χρήση εκτός δρόμου , και όχι απλούς χωματόδρομους με χαλικάκι & χορταράκι , η θωράκιση από κάτω είναι απαραίτητη .



Aυτο μαλιστα ....αυτο ειμαι "MUST" αξεσουαρ ...
Εχει καποιος να προτεινει κατι ??
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό TLG » 26 Νοέμ 2006, 08:42

Dimis4X4 έγραψε:Αν και έχω μόνο 12500χλμ στο κοντερ σκεφτομαι σοβαρα να βαλω καινουργια λαστιχα και μετα απο καποιο ψαξιμο εχω καταληξει μεχρι τωρα στο καινουργιο της Goodyear Fortera με την ιδια διασταση πάνω 225/65-17 (http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... d_rating=Y)
Το οποιο εχει πολυ καλη αξιολογηση σε ολες τις συνθηκες....
Το ξέρει κανεις το συγκεκριμενο, εχετε καλη εμπειρια απο καποιο αλλο ελαστικο?
Παρακαλω την γνωμη σας, επι του θεματος (γιατι ειμαι και πρωταρης)


Mετα απο μια μικρη ερευνα που εκανα κ εγω με τη σειρα μου στο internet για το εν λογω ελαστικο , βλεπω οτι ειναι οντως αξιολογο και προσωπικα και λογω σχεδιασμου πελματος (θυμιζει το 694 της Bridgestone) θα το επελεγα ....αλλα ισως θα ηταν καλυτερα να κοιταξεις(ουμε) και καποια λυση σε all terain ...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό TLG » 26 Νοέμ 2006, 08:47

TLG έγραψε:
mirmidonas έγραψε:Το γεγονός ότι το GV είναι καλό 4χ4 με αργά κλπ , δεν αποτελεί πανάκεια . Για χρήση εκτός δρόμου , και όχι απλούς χωματόδρομους με χαλικάκι & χορταράκι , η θωράκιση από κάτω είναι απαραίτητη .



Aυτο μαλιστα ....αυτο ειμαι "MUST" αξεσουαρ ...
Εχει καποιος να προτεινει κατι ??
Oτι βλεπω στην ελληνικη αγορα ειναι για το προηγουμενο μοντελο ...
Αντε ..και με ενδιαφερει ΑΜΕΣΑ .... :D
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 26 Νοέμ 2006, 16:34

TLG έγραψε:
TLG έγραψε:
mirmidonas έγραψε:Το γεγονός ότι το GV είναι καλό 4χ4 με αργά κλπ , δεν αποτελεί πανάκεια . Για χρήση εκτός δρόμου , και όχι απλούς χωματόδρομους με χαλικάκι & χορταράκι , η θωράκιση από κάτω είναι απαραίτητη .



Aυτο μαλιστα ....αυτο ειμαι "MUST" αξεσουαρ ...
Εχει καποιος να προτεινει κατι ??
Oτι βλεπω στην ελληνικη αγορα ειναι για το προηγουμενο μοντελο ...
Αντε ..και με ενδιαφερει ΑΜΕΣΑ .... :D


Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα , ότι για το καινούργιο δεν κυκλοφορεί τίποτα !!!
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 26 Νοέμ 2006, 22:18

Για τσεκαρετε αυτο το site: http://www.suzuki-accessory.jp/escudo/index.html (το κακο ειναι οτι ειναι στα ιαπωνικα....) :evil:
Πηγαινετε αριστερα εκει που λεει suzuki sport περα απο τα αλλα πολλα που θα βρειτε νομιζω οτι βρηκα και μια ποδια :?: :?:

Βεβαια αυτο που μου αρεσε πιο πολυ ηταν η νεα μασκα (του παει πολυ) :!: :!:

Αυτο μόνο που κατάλαβα είναι ότι αν και τζιπ ή SUV πειτε οπως θελετε τα πολλα εξαρτηματα-ανταλλακτικα που βγάζουν ειναι για να το κανουν πιο αγωνιστικο ή πιο γρήγορο και λιγοτερο off .... Κρίμα :? :?
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό KOPONAS » 27 Νοέμ 2006, 14:57

παιδια καλησπερα ειμαι καινουργιος εχω και εγω GV KAI EXΩ ενθουσιαστει διαβαζω αυτα που γραφετε με προσοχη Μου εχουνε προτεινη να βαλω pc στο αμαξι
τι λετε?
Άβαταρ μέλους
KOPONAS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2006, 14:38
Τοποθεσία: PEIRAIAS

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 27 Νοέμ 2006, 22:42

Καλωσόρισες KOPONAS,όλοι μας είμαστε ενθουσιασμένοι με το GV πιστεύω :D
Τώρα όσο αφορά το carpc,άν είσαι gadgetάκιας βάλτο...αν και καλύτερα να έβαζες ΑΤ λάστιχα,τίποτα ποδιές να αναδείξεις τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου...αλλά περί ορέξεως...
Αλλά Ποιός στο πρότεινε το carpc ? και γιατί?
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 45 επισκέπτες