Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

καταγραφή Προβλημάτων/ Αντιμετώπιση / Βελτιώση

καταγραφή Προβλημάτων/ Αντιμετώπιση / Βελτιώση

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 06 Δεκ 2006, 04:11

Αγαπητοί φίλοι, ορμώμενος από άλλα forum, θα ήθελα (αν το κρίνεται και εσείς σαν καλή ιδέα) να γράψουμε, γράφουμε, εδώ όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε πως λύθηκαν, τι ανακαλύψαμε, τι βελτιώσαμε, σε τι βρήκαμε λύση. Τα πάντα γύρω από το νέο GRAND VITARA και μόνο. Με σκοπό να γίνει ένα φοβερό user manual αποκλειστικά από εμάς, που το χρησιμοποιούμε και το πονάμε καθημερινά, και για όλους εμάς και τους επόμενους. (Όταν ανέφερα στην αντιπροσωπεία για το πρόβλημα της πρώτης φουρνιάς με το τρίξιμο λόγω μη τοποθέτησης τσιμούχας ανάμεσα σε δύο λαμαρίνες ζαλίστηκαν, καλά όλα τα ξέρεις μου είπαν, και το είχα διαβάσει εδώ μέσα). Να το κάνουμε λοιπόν ευαγγέλιο εκτυπώσιμο και να το έχουμε στο αυτοκίνητο μας.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 06 Δεκ 2006, 04:14

Επίσης καλό θα είναι να γράφουμε χιλιόμετρα μοντέλο κτλ. Υπενθυμίζω ότι αφορά αποκλειστικά το νέο μοντέλο της Suzuki Grand Vitara που κυκλοφορεί από το 2005 σε όλες του τις εκδόσεις.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gv-lis » 06 Δεκ 2006, 21:57

Φίλε SILVERAROW η ιδέα σου είναι πολύ καλή. Test book χρήσης ! Νομίζω ότι θα μας βγει σε καλό αυτή η κίνηση. Είμαι μέσα !!
gv-lis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 20:30
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό cnik » 08 Δεκ 2006, 20:12

Εχω και εγω το GRAND VITARA το καινουργιο 2006 και περιπου 5200Κm, ανοιξα προχθες το καπακι της μηχανης για να βαλω νερο για τους θαλοκαθαριστηρες και παρατηρησα πανω στο καπακι της μηχανης αυτο που ανεφερε ενας φιλος σαν αλουμινοχαρτο SANITAS, ΜΕΡΙΚΕς σταμπες μαλλον λαδιου. κοιταξα τα λαδια και στο μετρητη το σιδερενιο ηταν λιγο ποιο κατω απο εκει που υπαρχει μια τρυπα. Τι μου προτεινετε να κανω;
Άβαταρ μέλους
cnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Αύγ 2005, 18:09
Τοποθεσία: Αγιάσος-Μυτιλήνης-Λέσβου

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 09 Δεκ 2006, 02:04

Δεν κατάλαβα ο δείκτης των λαδιών τι σου δείχνει είναι χαμηλή η στάθμη? και είναι σίγουρα οι στάμπες από λάδια το καλύτερο είναι μία βόλτα από το συνεργείο.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό cnik » 09 Δεκ 2006, 09:26

ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΑ ΛΑΔΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΦΟΥ ΚΟΝΤΕΥΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑΓΗ, ΕΧΩ 5200Κm ΠΕΡΙΠΟΥ
Άβαταρ μέλους
cnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Αύγ 2005, 18:09
Τοποθεσία: Αγιάσος-Μυτιλήνης-Λέσβου

Δημοσίευσηαπό cnik » 09 Δεκ 2006, 09:27

ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΑ ΛΑΔΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΦΟΥ ΚΟΝΤΕΥΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑΓΗ, ΕΧΩ 5200Κm ΠΕΡΙΠΟΥ
Άβαταρ μέλους
cnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Αύγ 2005, 18:09
Τοποθεσία: Αγιάσος-Μυτιλήνης-Λέσβου

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 11 Δεκ 2006, 02:53

Αν είναι λίγο πιο κάτω από την κανονική στάθμη των λαδιών νομίζω ότι είναι φυσιολογικό γιατί όπως και να το κάνουμε ο κινητήρας στα πρώτα του χιλιόμετρα δέχεται μεγάλες πιέσεις. Την στάθμη την είδες μετά από λειτουργία κίνηση του αυτοκινήτου ή το είχες σβηστό για παράδειγμα μία ώρα, γιατί αν το είδες αμέσως μετά από χρήση τα λάδια δεν προφταίνουν να κάτσουν κάτω για να δείς την στάθμη τους σωστά.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 11 Δεκ 2006, 02:55

ΑΝΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ VITARA ΚΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ [EDIT MOD]
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gv-lis » 11 Δεκ 2006, 11:51

Μετά από 1250 χλμ όλα καλά με το GV. To μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι η τραχύτητα του κινητήρα όμως είναι πολύ νωρίς για να έχω ολοκληρωμένη γνώμη γιατί το τουοτου είναι ακόμη στο στρώσιμο. ΌΛΑ ΚΑΛΑ.
gv-lis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 20:30
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό antasp » 11 Δεκ 2006, 12:50

Σημειώστε άλλο 1 θέμα από μένα. Δεν ανοίγει το πορτάκι της βενζίνης. Πρέπει να τραβάω το διακοπτάκι από μέσα και ο βενζινάς να τραβά το πορτάκι με κλειδί ή κάτι άλλο για να ανοίξει...
Το είχα επισημάνει και παλιότερα. Άλλαξα ένα ελατήριο στο service και δούλεψε για κάνα δίμηνο και τώρα ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
antasp
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Μάιος 2006, 15:14
Τοποθεσία: Agia Paraskevi - Athens

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 12 Δεκ 2006, 03:00

Γειά σου αγαπητέ φίλε antasp, το ίδιο συνέβαινε και με το προηγούμενο GV που είχα θέλει να στραβώνεις την λάμα με το χέρι για να ανοίγει γιατί με το καιρό λασκάρει.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό antasp » 12 Δεκ 2006, 10:31

Πιστή στις παραδόσεις η Suzuki. Τα καλά τα μεταφέρει στα μεταγενέστερα μοντέλα :lol:
Δεν πειράζει - μακάρι να χουμε τέτοια μικροπροβλήματα μόνο.
Thanks SilverArrow πάω να ακολουθήσω τις οδηγίες σου και σου λέω...
Άβαταρ μέλους
antasp
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Μάιος 2006, 15:14
Τοποθεσία: Agia Paraskevi - Athens

Δημοσίευσηαπό cnik » 12 Δεκ 2006, 21:05

Ανάκληση αυτοκινήτων SUZUKI μοντέλο Grand Vitara Turbodiesel 1900cc.-26/9/2006

Ο Γενικός Γραμματέας Καταναλωτή κ. Θανάσης Σκορδάς ανακοινώνει ότι η εταιρεία ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ A.Ε.Β.E., σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Τεχνικού Ελέγχου εκτελούν πρόγραμμα ανάκλησης αυτοκινήτων SUZUKI μοντέλο Grand Vitara Turbodiesel 1900cc.
Η ανάκληση αφορά 255 οχήματα, με εύρος πλαισίων από JSAJTA44V00107438 έως JSAJTA44V00201289 (3D) και από JSAJTD44V00106868 έως JSAJTD44V00205350 (5D), στα οποία λόγω των λανθασμένων προδιαγραφών του πλαστικού σωλήνα εξαγωγής αέρα από το intercooler και της μη επαρκούς σύνδεσης του σωλήνα εισαγωγής αέρα στο intercooler, μπορεί να προκληθεί αποσύνδεσή τους, με αποτέλεσμα να επηρεάσουν την αναλογία του μίγματος αέρα/καυσίμου. Μετά από παρατεταμένο χρόνο λειτουργίας στις παραπάνω συνθήκες, ενδέχεται να προκληθεί υπερβολική εναπόθεση σωματιδίων άνθρακα στο φίλτρο μικροσωματιδίων (DPF), τα οποία με την ανάφλεξή τους, ενδέχεται να προκαλέσουν την υπερθέρμανση ή την τελική καταστροφή του φίλτρου μικροσωματιδίων (DPF). Σε εξαιρετικά ακραίες συνθήκες, ενδέχεται να προκληθεί φωτιά στο φίλτρο μικροσωματιδίων.
Μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί καμία περίπτωση ατυχήματος, που να σχετίζεται με το συγκεκριμένο θέμα.
Οι ιδιοκτήτες των ανωτέρω οχημάτων, θα ενημερωθούν εγγράφως μέσω συστημένης επιστολής, ώστε να προσέλθουν στο δίκτυο Εξουσιοδοτημένων Επισκευαστών αυτοκινήτων SUZUKI σε όλη την Ελλάδα, για να γίνει έλεγχος και πιθανή αντικατάσταση του πλαστικού σωλήνα εξαγωγής αέρα από το intercooler και σύσφιξη του κολάρου εισαγωγής αέρα στο intercooler.
Για περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινήσεις οι καταναλωτές παρακαλούνται όπως επικοινωνήσουν τηλεφωνικά με την 24ωρη γραμμή Εξυπηρέτησης Πελατών της εταιρείας ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ A.Ε.Β.E. στο τηλέφωνο 210 9988168.





Επιστροφή
© Copyright 2003 AgroTypos SA
Άβαταρ μέλους
cnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Αύγ 2005, 18:09
Τοποθεσία: Αγιάσος-Μυτιλήνης-Λέσβου

Δημοσίευσηαπό GK » 13 Δεκ 2006, 10:31

Θα ήθελα να ρωτήσω τους παλιότερους κατόχους του νέου GV φίλε antasp (κυρίως σε σένα απευθύνομαι) αν έχουν παρατηρήσει
στα μέχρι τώρα χιλιόμετρα που έχουν διανύσει, κάποια μικρή κατανάλωση λαδιών κινητήρα.
Έχει ήδη τεθεί το θέμα και στο post καταγραφής προβλημάτων.
Επίσης θάλω να ρωτήσω αν υπάρχει εσωτερική ασφαλειοθήκη στην καμπίνα του GV.
Το δικό μου πάντως δεν έχει όπως περιγράφεται στο manual του αυτοκινήτου!
Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες