Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

καταγραφή Προβλημάτων/ Αντιμετώπιση / Βελτιώση

Δημοσίευσηαπό Fanis11 » 28 Αύγ 2007, 10:17

Αυριο θα παω το vitara σε αλλο συνεργειο τους ειπα για το προβλημα και μου ειπαν τα αμορτισερ στα αλλαξαν .. τις βασεις ομως τις αλλαξαν? θα αλλαξουν λοιπον και τις βασεις.
Πληρης απογουτευση απο το αμαξη. Το εχω 6 μηνες και πρεπει να τρεχω στα συνεργειο.... Μια φορα το πηγα off road το πασχα και αυτο ηταν ολο ..
Μου ειπαν οτι τα αμορτισερ του ειναι λαδιου αζωτου που δεν ειναι καταληλα για την ελλαδα.... Τωρα ψαξε βρες
Άβαταρ μέλους
Fanis11
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 11:49
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό cnik » 28 Αύγ 2007, 15:24

Την άλλη εβδομάδα θα τα αλλάξω τα δύο πίσω αμορτισέρ και θα δούμε.
Άβαταρ μέλους
cnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Αύγ 2005, 18:09
Τοποθεσία: Αγιάσος-Μυτιλήνης-Λέσβου

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 31 Αύγ 2007, 10:29

Σήμερα το πρωί πήγα το αυτοκίνητο για το μικρό σέρβις (20800χλμ).

Με ρώτησε ο μηχανικός αν μου έχει έρθει κάποια επιστολή για ανάκληση λόγω αλλαγής της πλεξούδας στο πίσω δεξί φανάρι.

Μου είπε ότι θα μου το αλλάξει (χωρίς κόστος φυσικά ) αφού το πήγα για σέρβις και να μην λάβω υπόψη μου την επιστολή όταν έρθει.

Η διαδικασία είναι απλή και δεν παίρνει πάνω από 5 λεπτά.

Μην τρελαθείτε αν δείτε καμία επιστολή για ανακληση..απλα έχετε το νου σας σε περίπτωση που δεν έρθει σε κάποιους επιστολή να τους το πείτε στο επόμενο σέρβις..
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό jtgiannis » 03 Σεπ 2007, 11:30

Παιδια καλησπερα.Εχω το 3θυρο newGV και εχω κανει 25000χλμ σε 16 μηνες.Τα περισσοτερα χλμ τα εχω κανει στην ασφαλτο κυριως ταξιδια.Εχω κανει ομως και αρκετα ''δυσκολα'' εκτος δρομου χλμ. και το αυτοκινητο μου εχει βγαλει μονο μερικα τριξιματα και τωρα τελευταια ''ακουω'' την μπροστα δεξια αναρτηση να μου κοπαναει καπως.Εχει κανεις καμια ιδεα η του εχει συμβει κατι αντιστοιχο???
Άβαταρ μέλους
jtgiannis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 00:49
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό alfakias » 06 Σεπ 2007, 06:53

Πήγα εχθές για το service των 22.500 κμ και εντελώς τυχαία παρατήρησα ότι έιχε ξεφλουδίσει η μία ζάντα(17΄΄).Βέβαια στη συνέχεια ανακαλύψαμε ότι ΟΛΕΣ οι ζάντες ήταν ξεφλουδισμένες 'αλλες λίγο και άλλες πολύ.Το συνεργείο (ΣΤΕΦΟΣ στο Πολύγωνο) μου πρότεινε να πάω στην αντιπροσωπεία να το δούν από κοντά στο τμήμα εγγυήσεων γιατί δεν είναι συχνό φαινόμενο και θα τσινίσουν αν τους ζητήσει καινούργια τετράδα.Καλού κακού θα έχω μαζί μου μια καραμπίνα και ένα εξώδικο γιατί προβλέπονται σκηνές απείρου κάλους
Άβαταρ μέλους
alfakias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2005, 08:52
Τοποθεσία: ΠΟΛΥΓΩΝΟ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό gmak » 06 Σεπ 2007, 13:52

alfakias έγραψε:Πήγα εχθές για το service των 22.500 κμ και εντελώς τυχαία παρατήρησα ότι έιχε ξεφλουδίσει η μία ζάντα(17΄΄).Βέβαια στη συνέχεια ανακαλύψαμε ότι ΟΛΕΣ οι ζάντες ήταν ξεφλουδισμένες 'αλλες λίγο και άλλες πολύ.Το συνεργείο (ΣΤΕΦΟΣ στο Πολύγωνο) μου πρότεινε να πάω στην αντιπροσωπεία να το δούν από κοντά στο τμήμα εγγυήσεων γιατί δεν είναι συχνό φαινόμενο και θα τσινίσουν αν τους ζητήσει καινούργια τετράδα.Καλού κακού θα έχω μαζί μου μια καραμπίνα και ένα εξώδικο γιατί προβλέπονται σκηνές απείρου κάλους



υπαρχει προηγουμενο απο φιλο στην χαλκιδα...η αντιπροσωπεια τις αλλαξε στην εγγυηση...κοιταξε στο φορουμ των τεσσαρων τροχων
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό k.l. » 07 Σεπ 2007, 18:45

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα (είμαι ο φίλος του gmak απο τη Χαλκίδα) δεν τις έχω αλλάξει ακόμα γιατί σε συνεννόηση με το συνεργείο κανόνισα να τις αλλάξω τώρα μαζί με λάστιχα. 'Εχω στείλει όμως φωτογραφίες μεσω του συνεργείου και υπάρχει η προέγκριση για την αντικατάσταση λοιπές πληροφορίες την Δευτέρα ή Τρίτη οπότε και θα γίνει η παραγγελία.
Άβαταρ μέλους
k.l.
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 13 Απρ 2007, 11:09
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό alfakias » 07 Σεπ 2007, 23:59

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,Θα ενημερώσω για ότι συμβεί
Άβαταρ μέλους
alfakias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2005, 08:52
Τοποθεσία: ΠΟΛΥΓΩΝΟ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό k.l. » 10 Σεπ 2007, 09:45

Για τις ζάντες έχει έρθει τεχνική οδηγία στα συνεργεία που αναφέρει το πρόβλημα οπότε έχει συμβεί σε πολλούς και αναγνωρίστικε από την αντιπροσοπεία άρα δεν τίθετε θέμα μη αντικατάστασης. Το σημείο προσοχής είναι οτι παλιές και βελτιωμένες ζάντες έχουν τον ίδιο κωδικό ανταλλακτικού και ο μόνος τρόπος να ξεχωρίσουν είναι οτι οι παλιές έχουν την ημερομηνία παραγωγής σημαδεμένη με κίτρινη μπογιά. Η οδηγία έφτασε στα συνεργεία την παρασκευή.
Άβαταρ μέλους
k.l.
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 13 Απρ 2007, 11:09
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό alfakias » 14 Σεπ 2007, 13:11

Τέλος καλό όλα καλά,αλλάχτηκαν και οι 4 ζάντες στα πλαίσια της εγγύησης
Άβαταρ μέλους
alfakias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2005, 08:52
Τοποθεσία: ΠΟΛΥΓΩΝΟ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 16 Σεπ 2007, 02:48

Γεια σας παιδιά μετά από αρκετό καιρό ελπίζω να είστε όλοι καλά όπως και τα GV σας. Έκανα προχθές το σερβις των 15.000 χλμ. και έχω εντυπωσιακή αλλαγή στον θόρυβο του κινητήρα και στο κιβώτιο των ταχυτήτων. Αυτό είναι το ευχάριστο της υπόθεσης το δυσάρεστο είναι ότι πάω και εγώ για αλλαγή των αμορτισέρ και των τεσσάρων, το πρόβλημα το έχει το εμπρός δεξί αλλά από ότι κατάλαβα υπάρχει προβληματική φουρνιά GV (αμορτισέρ) και τα αλλάζουν με νέας γενιάς βελτιωμένα. Τώρα όσο για τα υπόλοιπα μιάς που θα έβγαζα συμπεράσματα για το αυτοκίνητο μετά το καλοκαίρι για τις εκτός δρόμου ικανότητες του αυτοκινήτου το μόνο που έχω να πώ είναι ότι δεν καταλαβαίνει τίποτα ούτε συμπλέκτες ούτε ζορίσματα από αφόρητες ρυμουλκίσεις ούτε σπρωξίματα ενός τόνου στην άμμο είναι το ίδιο αποτελεσματικό με το προηγούμενο. Για τα αμορτισέρ το συμπεριλαμβάνω σε ένα ακόμη πρόβλημα νεότητας μοντέλου και αντιπαρέρχομε. Για την πλεξούδα στο πίσω δεξί φανάρι αφορά το μοντέλα με esp και θα λάβουν επιστολή όλοι για αντικατάσταση, το δικό μου είναι το απλό μοντέλο. Χαιρετισμούς και καλό χειμώνα.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό TLG » 16 Σεπ 2007, 19:15

To δικο μου ειναι το μοντελο με το esp και μου ηρθε επιστολη για την ανακληση ...Πηγα λοιπον στο συνεργειο(Χανιωτης-Περιστερι) και ειλικρινα δεν προλαβαινεις να κανεις τσιγαρο ...
Κατα τα αλλα τα μονα προβληματα στα 10.000χλμ που εχω αντιμετωπισει ειναι ..
1.το θεμα με την ανακληση
2.το θεμα με την αντικατασταση καποιων ασφαλειων στις βιδες κατω απο το καθισμα του οδηγου...


Δεν κρυβω οτι με προβληματισε αυτο με τα αμορτισερ που αναφερετε...
τι λετε να πω οτι εχουν προβλημα για να μου τα αλλαξουν προληπτικα ??
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 19 Σεπ 2007, 01:49

TLG έγραψε:To δικο μου ειναι το μοντελο με το esp και μου ηρθε επιστολη για την ανακληση ...Πηγα λοιπον στο συνεργειο(Χανιωτης-Περιστερι) και ειλικρινα δεν προλαβαινεις να κανεις τσιγαρο ...
Κατα τα αλλα τα μονα προβληματα στα 10.000χλμ που εχω αντιμετωπισει ειναι ..
1.το θεμα με την ανακληση
2.το θεμα με την αντικατασταση καποιων ασφαλειων στις βιδες κατω απο το καθισμα του οδηγου...


Δεν κρυβω οτι με προβληματισε αυτο με τα αμορτισερ που αναφερετε...
τι λετε να πω οτι εχουν προβλημα για να μου τα αλλαξουν προληπτικα ??

Φίλε tlg αν δεν έχεις διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα με τα αμορτισέρ για ποιό λόγο να στα αλλάξουν προληπτικά, μιλάμε για κάποια φουρνιά αυτοκινήτων που έχουν πρόβλημα και αυτό το συμπεραίνουμε εμείς με τα αναγραφόμενα στο forum, λοιπόν χωρίς ενδείξεις μην ανυσηχείς.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Fanis11 » 21 Σεπ 2007, 08:36

Τα αμορτισέρ τα αλλάξανε και τις βάσεις τους αλλά ο θόρυβος συνεχίζεται... Το είχανε εχτές στο Χανιώτη όλη μέρα αλλά δεν βρήκαν τι φταίει το έχουν και σήμερα για να δούμε...
Άβαταρ μέλους
Fanis11
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 11:49
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό GK » 21 Σεπ 2007, 09:40

Φιλε fanis 11 μην απογοητευσαι σιγουρα ειναι κατι απλο. εγω πριν τρεις μήνες αντιμετωπισα ενα προβλημα θορυβου. τελικα αφου εμεινε 4 μερες στο συνεργειο τι ανακαλυψαν??? οτι ειχε μπει μια πετρα στο πισω δεξι ψαλιδι. ξερετε στο πανω μερος που ηταν κουφιο. και δεν το εβρισκαν με τιποτα!!! καμια φορά οι θορυβοι μπορει να ειναι πολυ πιο απλοι απο εκει που παει το μυαλο μας.

και μιας και αποφασισα να γραξω μετα απο πολυ καιρο μια ερωτηση οταν μπαινω σε δεξια στροφη με εντονη κληση ακουω απο την μπροστινη αριστερη ρόδα που πιέζεται ενα θόυβο που σίγουρα δεν προερχεται απο πετρακι πανω στο λάστιχο. εχετε καμια ιδέα??
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες