Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Snorkel για GV -- (το παλιό)

Snorkel για GV -- (το παλιό)

Δημοσίευσηαπό vasilis » 11 Ιουν 2007, 10:43

Γειά σας,

μετά απο αρκετό καιρό ψαξίματος για snorkel που να ταιριάζει με τον ένα ή "άλλο" τρόπο στο GV, μπορώ να πώ πως μπορούμε πλέον οι κάτοχοι GV (παλαιού) να διαλέξουμε καθότι επιλογές υπάρχουν.

Χωρίζονται σε snorkel που ειναι κατασκευές απο Fiber και σε άλλα που είναι κατασκευές όπως της Safari, TJM, και λοιπά.

Τα όσα έχω βρεί είναι τα παρακάτω με τα + και τα - τους:

Τα πρώτα GV είναι με Snorkel τα οποία έχουν κατασκευαστεί για άλλα οχήματα, όπως Cherokee, Hilux V6, Military LR,όχι απο Fiber, και έχουν βρεί εφαρμογή στο GV.

Το πράσινο GV φοράει απο Cherokee
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

τα επόμενα (ΧL-7 και GV) φοράνε απo TJM (Airtec Hilux V6) και τυχαίνει να γνωρίζουμε και τον κωδικό για το συγκεκριμένο snorkel, ο οποίος είναι :
part number: 011SAT0287F SNORKEL KIT AIRTEC HILUX 11/97 PETROL RHS.

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Υπάρχουν κάποιες αντιπροσωπίες/εταιρίες όπως η Suziworld στην Αυστραλία , που εμπορέυονται ή και κατασκευάζουν τέτοια Snorkel.
Μια ιδέα απο το Snorkel της Suziworld :

Εικόνα
Εικόνα

και όσο αφορά Snorkel επώνυμων εταιριών όπως των παραπάνω κλείνω με ένα Army Land Rover Snorkel τοποθετημένο σε GV:

Εικόνα
Εικόνα

Εδώ σημειώστε άν και εφόσον σας αρέσει η εφαρμογή του Land Rover Snorkel, μπορείτε σε χαμηλή τιμή να το αγοράσετε.


Και περνάμε σε κάποια άλλα τα οποία ειναι κατασκευασμένα απο Fiber, όπως της VTTR απο Taiwan, Οutdoorauto απο Αυστραλία, Roca Silva, και μία ιδιοκατασκευή απο Γαλλία.

Η VTTR κατασκευάζει 2 ειδών Snorkel για τα GV.
Tο ένα είναι αυτό:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


και το άλλο είναι το παρακάτω και μου αρέσει πολύ περισσότερο.... εφαρμογή έχουν ίδια και είναι 100% για το GV.

Εικόνα
Εικόνα


το επόμενο είναι το αυστραλέζικο της outdoorauto και είναι σχεδόν ίδιο με της VTTR.

Εικόνα

της Roca Silva η κατασκευή έχει ιδιαίτερο look:

Εικόνα

και έπειτα η ιδιοκατασκευή απο Γαλλία,

Εικόνα
Εικόνα


Θα κλείσω με μερικά που δυστυχώς δεν γνωρίζω ούτε απο τί είναι κατασκευασμένα , ούτε απο ποιά εταιρεία είναι.....αλλά δείχνουν όμορφα και αυτά.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Μπορεί κάποιο να είναι TJM, μπορεί και όχι......
Κάποιο έχει μακρύτερο κορμό και άλλο όχι......


Πέιτε μου τώρα εσείς τί να διαλέξω ??

:D :D :D :D :D :D

Φιλικά vasilis.
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό mytilini » 11 Ιουν 2007, 17:35

Ιντα το θέλεις σύντεκνε;Εχει ποτάμια στην Κρήτη; :lol: Η μήπως σε βάρεσε και σένα η μανία του "δείχνειν".Κάνε κράττει.... :assshaking:
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 11 Ιουν 2007, 18:22

Φίλτατε mytilini, ένα snorkel εκτός από την ασφάλεια που παρέχει για περάσματα σε βαθιά νερά , χρησιμεύει και για την καλύτερη αναπνοή του κινητήρα , παρέχοντας περισσότερο κρύο αέρα , απ΄ ότι το εργοστασιακό φιλτροκούτι που βρίσκεται μέσα στον θάλαμο του κινητήρα.Κρύος αέρας είναι και ζωντάνια για τον κινητήρα.

Στην θέση σου Βασίλη αν έβαζα , θα προτιμούσα snorkel κατασκευασμένο για το αυτοκίνητο 100%.Της VTTR το 2ο φαίνεται πολύ καλό.
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό vasilis » 11 Ιουν 2007, 20:49

mytilini έγραψε:Ιντα το θέλεις σύντεκνε; Εχει ποτάμια στην Κρήτη; :lol: Ή μήπως σε βάρεσε και σένα η μανία του "δείχνειν".Κάνε κράττει.... :assshaking:


Γειά σου φίλε Κώστα,

Ποτάμια δεν έχουμε (ψιλοπράγματα) και επίσης δεν με έπιασε καμία μανία "δείχνειν".
Πιστέυω όμως πως είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω για την αναπνοή του κινητήρα μου.
Δεν μπορείς να φανταστείς την ποσότητα σκόνης σε ήρεμη βόλτα στην Κρήτη το καλοκαίρι ........ σα να 'σαι σαχαρα ενα πράγμα, άσε που μαθηματικά πάμε για ερημοποίηση σιγά-σιγά :(
Αφήνω σε 2η μοίρα την "στραβή" περάσματος απο κάποιο ποταμάκι, κλπ.

Τη γνώμη σου όμως δε μου την είπες σε αυτό που ρώτησα πρίν :wink: :D



RaNtApLaN έγραψε:Φίλτατε mytilini, ένα snorkel εκτός από την ασφάλεια που παρέχει για περάσματα σε βαθιά νερά , χρησιμεύει και για την καλύτερη αναπνοή του κινητήρα , παρέχοντας περισσότερο κρύο αέρα , απ΄ ότι το εργοστασιακό φιλτροκούτι που βρίσκεται μέσα στον θάλαμο του κινητήρα.Κρύος αέρας είναι και ζωντάνια για τον κινητήρα.

Στην θέση σου Βασίλη αν έβαζα , θα προτιμούσα snorkel κατασκευασμένο για το αυτοκίνητο 100%.Της VTTR το 2ο φαίνεται πολύ καλό.


Χαιρετώ συμπολίτη (όνομα?) 8)

Εχεις δίκιο στα παραπάνω, ακόμα και στην επιλογή έκανες διάνα! :D

Κατά 99% θα καταλήξω στο 2o της VTTR...... αυτό που είναι φορεμένο στο Μπλέ GV και στο Μπέζ 3ποτρο diesel (είναι το ίδιο).
Η όλη κατασκευή είναι 3.5 κιλά και είναι απο FRP (Fiberglass Reinforced Plastics).
Η τιμή του είναι στα 215 USD.
Έχω ήδη στα χέρια μου την φόρμα παραγγελίας απο την VTTR, απλά περιμένω μερικές κοντυνές φωτό τοποθέτησης (τρυπήματα κλπ) καθώς και του ίδιου του snorkel απο τον κάτοχο του Μπέζ GV diesel της παραπάνω φωτό.

Πάντως και το Snorkel απο την outdoorauto είναι πολύ καλό, και σημειωτέον οτι ο τύπος που τα φτιάχνει, έχει φτιάξει και για το ΝΕΟ GV.
Το Hilux θέλει λίγο περισσοτερη δουλίτσα για να μπεί, το LR είναι εντελώς Army κατάσταση και άκομψο, και πάει λέγοντας.

Για ότι νεώτερο θα ενημερώσω 8)

Φιλικά vasilis.
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό mytilini » 12 Ιουν 2007, 18:41

Σύντεκνε, εγώ φορώ ήδη επί διετία αυτό της Safari.Δεν αρκέστηκα όμως εκεί:έβαλα φίλτρο αέρα ΚΝ για καλοκαίρι και της JR για το χειμώνα.Επιπροσθέτως το καλοκαίρι στην εισαγωγή του σνόρκελ βάζω λεπτό φιλτράκι μοτό (ίσα με 2 χιλιοστά) ακριβώς για την ελληνική σκόνη.Δοκιμάστηκε σε νερά και δούλεψε.Τώρα στα βαθειά δεν ξέρω ίντα θα κάμει :grab:
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vasilis » 12 Ιουν 2007, 21:09

Κώστα,

ακριβώς αυτό σκέφτομαι και γώ...... φιλτράκι στο snorkel και να δώ τι γίνεται.
Κ&N φοράω ήδη.
Είδες καμιά διαφορά ιδιαίτερη στην απόδοση?

Πάντως αυτή η ρημάδα η σκόνη αδερφέ μου.....

Και γιατί να μη σου δουλέψει στα βαθιά?
Ρίχτο απ΄το Σούνιο να δείς !!! :D :D Xα,χα,χα... (δεν ξέρω, βαθιά είναι εκεί?? :? )
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό xontros » 12 Ιουν 2007, 22:47

Και εγώ VΤΤR ψηφίζω, αλλά αυτό που φοράει το ασημί με τις μαύρες ζάντες!
Βασίλη, έχουν και για το δικό μου?
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό vasilis » 13 Ιουν 2007, 06:10

Το ίσιο Μιχαλη?
Καλό είναι (οπτικά) αλλα δυστυχώς δεν έχεις επιλογή (όπως στο άλλο) να του γυρίζεις την "μύτη" μπρός-πίσω, καθότι κοιτάει συνέχεια πίσω.
Είναι πολύ δυσκολο (σε σχέση με το άλλο) να βάλεις δικό σου φιλτρο στο snorkel.

Όσο για το δικό σου αμάξι, έχω την εντύπωση πως όχι (λόγω του οτι υπάρχει της Safari) αλλά θα ρωτήσω θα σου πώ.
Στην αριστερή μεριά (οδηγού) μπαίνει στο δικό σου αν θυμάμαι καλά ?
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό xontros » 13 Ιουν 2007, 23:23

Thanks φίλε ;-)
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό vasilis » 14 Ιουν 2007, 07:30

Μιχάλη,

θέλουν να δούν φωτό απο το αμάξι για να διπλο-βεβαιωθούν ως προς την εφαρμογή.
Το πιθανότερο είναι να έχουν και για το δικό σου, απο οτι κατάλαβα.
Αν θές μου στέλνεις εμένα φωτό και το κάνω, ή επικοινωνείς μόνος σου.:wink:

Το δικό μου έρχεται 8)
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 14 Ιουν 2007, 17:30

Με το καλό να το παραλάβεις Βασίλη και μετά που θα το τοποθετήσεις, περιμένουμε να μας πεις τις εντυπώσεις σου! Παρεμπιπτόντως με λένε Νίκο. :D

Να υποθέσω ότι περιμένεις το 2ο της VΤΤR ?
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό vasilis » 14 Ιουν 2007, 19:54

Γειά σου Νίκο,

Ναι, παρήγγειλα το 2ο της VTTR...... αυτό με το γυριστό μουτσούνι.
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό vasilis » 23 Ιουν 2007, 15:21

Το snorkel ήρθε κιόλας!!

15 Ιουνίου το στείλανε, σήμερα 23 το πήρα (και με 1 μερα απεργία τα ΕΛΤΑ).... ωραία η Taiwan!!

Ειναι μεγαλύτερο σε διαστάσεις απο ότι είχα στο μυαλό μου, αλλά είναι πολύ καλό!
Το χέρι μου περνάει κάτω απο το "ράμφος" και μπορώ να αγγίζω άνετα το προστατευτικό πλέγμα που φέρει, όπως και να βάλω άνετα προ-φίλτρο.
Τα υλικό δείχνει πολύ καλό, και ειδικά σε σχέση με το κόστος είναι άψογο.
Θέμα εφαρμογής δεν τίθεται, μιάς και είναι απόλυτη.
Μόνο 200 ευρουλάκια (μαζί και τα μεταφορικά).

Μερικές πρώτες φωτό, μιάς και θα καθυστερήσω λιγάκι να το βάλω πάνω καθότι έχω άλλα στο πρόγραμμα για την ώρα. 8)

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Οι άνθρωποι δεν παίζονται..... συμπεριλαμβάνουν μέχρι και χαρτόνι με σχετική σχεδίαση εφαρμογής για να μη σε αφήσουν να ανοίξεις τυχόν λάθος τρύπες, σύν όλα τα συνδετικά, βιδαλάκια, ροδελάκια, κλπ.

Υ.Γ.: ο σουγιάς είναι ένας κλασσικός των 8,5 cm και το κοντάρι μιάς απλής ομπρέλας θαλάσσης.
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 25 Ιουν 2007, 11:27

Καλοφόρετο Βασίλη :wink:
Μια χαρά φαίνεται και η τιμή πιστεύω πολύ καλή!!
Το έξτρα φιλτράκι καλά θα κάνεις που θα το βάλεις, ειδικά το καλοκαίρι με τόση σκόνη κι αν το ποτίζεις με λαδάκι για φιλτροχοάνες και το καθαρίζεις συχνά, είσαι καλυμμένος.
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό vasilis » 27 Ιουν 2007, 07:33

Γειά σου Νίκο,

δείχνει να είναι καλή επιλογή, ειδικά σε σχέση με την τιμή του....... η καλύτερη.
Πάντως θέλει κάτι στην εισαγωγή, πάνω, διότι ναι μεν έχει το δυχτάκι του, αλλά κουνουπάκια και σκ@τ@κια ψιλο-περνάνε, οπότε θα το "κλείσω" κάπως εκεί.......θα δώ τι θα κάνω τελικά.

Σιγά που θα είχα υπόμονή να το βάλω αργότερα....... 8)

Μπήκε χτές και είναι perfect !!
Το όλο θέμα είναι μέχρι να ακούσεις τον ήχο που κάνει το ποτηροτρύπανο στη λαμαρίνα :D :D ........... μετά χαλαρώνεις!!

Δυστυχώς δεν μπορώ να το οδηγήσω γρήγορα το αμάξι αυτή την περίοδο για να δώ τη συμπεριφορά του γενικότερα, αλλά δε θα αργήσει πολύ ακόμα για να ετοιμαστεί, οπότε θα δώ και αν βοηθάει ή "πνίγει" το μοτεράκι μου.

Το μόνο που θα κάνω είναι να αλλάξω τον ασημί κολιέ που κρατάει την μύτη πάνω στον κορμό, με κάποιον άλλο μάυρο ή να τον βάψω, για λόγους αισθητικής.

Μερικές φωτό

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


Φιλικά vasilis.
Τελευταία επεξεργασία από vasilis και 08 Απρ 2009, 22:20, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 43 επισκέπτες