Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

σχαρες για vitara

σχαρες για vitara

Δημοσίευσηαπό timoleon » 26 Σεπ 2007, 19:19

Exω to Grand Vitara sport 2001 και ψάχνω σχαρες. Το πρόβλημά μου είναι ότι το αυτοκίνητο έχει 2 σχαρίτσες-μπάρες κατά μήκος του ουρανού και πρέπει να βρώ σχάρες που να δένουν εκεί πάνω. Πήρα τη suzuki και μου είπαν για σχάρες ειδικές για αυτό το μοντέλο στα 130 euro που ωστόσο σηκώνουν μόνο 40-45 κιλά βάρος!!!Μπορεί κάποιος να βοηθήσει???
Άβαταρ μέλους
timoleon
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Σεπ 2007, 19:11

σχαρες για vitara

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 26 Σεπ 2007, 22:06

μεσα το μυαλο μου εισαι.απο αυριο θα ξεκινησω να κατασκευασω μονος σχαρα οροφης για φτυαρια αξινες κλπ.μην δινεις ουτε ενα ευρω πουθενα.πανε σε ενα σιδερα παρε λεπτο τετραγωνο κιλιοδοκο 1χ1cm και αναλογα με το τι χωρο θελεις κοβε και κολλα...οσο για το βαρος αντι για 2 μπαρες βαλε 4.αλλα 40-45 κιλα ειναι οριακα για να αλλαξει το κεντρο βαρους του αυτοκινητρου.εγω εχω μπαγαζιερα οροφης και μπορω να βαλω πραγματα μεχρι 50 kgr.εσυ τι θελεις να τοποθετησεις εκει πανω?
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό timoleon » 27 Σεπ 2007, 14:52

Ουσιαστικά τις χρειάζομαι για να φορτώνω το windsurf και τον υπόλοιπο εξοπλισμό - πανιά/άλμπουρο/μάτσα κλπ. δε νομιζω ότι όλα μαζί πάνε πάνω από 30 κιλα. Απτην άλλη δεν είμαι ακριβώς ο τύπος που θα κόψει σίδερα για να τις φτιάξει μόνος του. καμια άλλη πρόταση? thanx
Άβαταρ μέλους
timoleon
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Σεπ 2007, 19:11

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 27 Σεπ 2007, 15:27

Αν κατάλαβα καλά το αμάξι έχει διαμήκεις μπάρες και χρειάζεσαι 2 κάθετες για να δένεις το serf και τον εξοπλισμό του.
Έψαχνα και εγώ λίγο πριν το καλοκαίρι. Στη Mitsu μου έδιναν με 120euro, έξω όπου ρώταγα μου έδιναν Thule (είναι καλή Σουηδική) με 130-140euro ή και κάτι άλλες εισαγωγής, όλες πάνω από 100euro.
Τελικά βρήκα σ' ένα μαγαζί εδώ στην Πάτρα ελληνικές (Hermes λέγονται) με 65euro και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Έχουν και κλειδαριά για να μην τις πάρει κανένας σπίτι του....
Για μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος δε ρώτησα (δεν φορτώνω βαριά πράγματα), αλλά ξέρω ότι μπορώ να τους βάλω μπαγκαζιέρα 360 λίτρα.
Κάτσε να σου βάλω και μια photo να βεβαιωθούμε ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα....
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 27 Σεπ 2007, 15:30

Εντάξει δεν είναι πολύ καλή, αλλά φαντάσου ότι το κανό πατάει σε δύο μαύρες μπάρες σαν αυτές που θέλεις......

Εικόνα
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 27 Σεπ 2007, 20:03

Pajerinho έγραψε:Αν κατάλαβα καλά το αμάξι έχει διαμήκεις μπάρες και χρειάζεσαι 2 κάθετες για να δένεις το serf και τον εξοπλισμό του.
Έψαχνα και εγώ λίγο πριν το καλοκαίρι. Στη Mitsu μου έδιναν με 120euro, έξω όπου ρώταγα μου έδιναν Thule (είναι καλή Σουηδική) με 130-140euro ή και κάτι άλλες εισαγωγής, όλες πάνω από 100euro.
Τελικά βρήκα σ' ένα μαγαζί εδώ στην Πάτρα ελληνικές (Hermes λέγονται) με 65euro και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Έχουν και κλειδαριά για να μην τις πάρει κανένας σπίτι του....
Για μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος δε ρώτησα (δεν φορτώνω βαριά πράγματα), αλλά ξέρω ότι μπορώ να τους βάλω μπαγκαζιέρα 360 λίτρα.
Κάτσε να σου βάλω και μια photo να βεβαιωθούμε ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα....

τισ ιδιες μπαρες εχω και εγω.πολυ καλες.εγω καταλαβα οτι εκει πανω θελει να βαλει καποια σχαρα.εκτος αν κανω λαθος.τωρα ετοιμαζω σχαρα οροφης απο στραντζαριστο 1,5χ1,5cm.για φτυαρι αξινα και οτι αλλο σου χρειαζεται αμμεσα και δεν θελεις να τοχεισ μεσα στο τζιπ.
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 29 Σεπ 2007, 12:21

Η ποδια προχωραει πολυ καλα.ας ειναι καλα η κολληση με αργκον.εχω βαλει και βασεις για το πατοφτθαρο.εκει σκεφτομαι να εχω και τον ιμαντα(κατατην διαρκεια της εξορμησης).εχει καποιος σχαρα οροφης ιδιοκατασκευη να την δημοσιευσει σε φωτο να παιρνουμε και αλλες ιδεες?μολις την κατασκευασω θα την βαλω σε φωτο εδω.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 29 Σεπ 2007, 12:52

Pajerinho έγραψε:.Για μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος δε ρώτησα (δεν φορτώνω βαριά πράγματα), αλλά ξέρω ότι μπορώ να τους βάλω μπαγκαζιέρα 360 λίτρα.


Kαι εγώ Hermes έχω βάλει μιας και οι περισσοτεροι ζήταγαν τη μάνα τους και τον πατέρα τους . Σφυρίζουν λιγάκι αλλά δε με νοιάζει . Από βάρος αν τα φορτώσεις σωστά δεν έχουν πρόβλημα . Έχω κουβαλήσει από σίδερα 40άρια , γωνίες , μέχρι πλάκες από κόντρα πλακέ θαλάσσης 2,5άρια !! :twisted: :twisted:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό cadm8 » 29 Σεπ 2007, 16:26

Αν σ΄ενδιαφέρει έχω μπάρες Thule που ταιριάζουν στο GV σου.

Δες εδώ http://www.roofracks.co.uk/main/thule_framset.htm (οδηγός για να βρεις τι μπάρες ταιριάζουν)

και εδώ http://82.145.131.168/fitguide/thule/info/ENG/info.htm

εκεί που γράφει για το σύστημα 755

Οι μπάρες έχουν χρησιμοποιηθεί μια σεζόν περίπου 10 φορές (κάνω σκι)

Πάνω γράφουν για μέγιστο φορτίο 100kg

Αν σ'ενδιαφέρει πμ, τις δίνω 100 ευρώ, τις ειχα πάρει 190
Άβαταρ μέλους
cadm8
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 19 Μάιος 2003, 03:32
Τοποθεσία: Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 09 Οκτ 2007, 20:07

εδω και μια μερα εχω ετοιμασει πλεον τη σχαρα οροφης οσον αφορα την τοποθετηση φτυαριου και ιμαντα και αλλων χρησιμων υλικων στην off-road εξορμηση.τη σχαρα την κατασκευασα με γνωμονα τις αναγκες μου.εκτος απο το φτυαρι και τον ιμαντα μπορω να τοποθετω υλικα που μετα τη χρηση τους λασπωσαν και δεν τα θελω μεσα στο τζιπ....υποβαλλω φωτο απο τη σχαρα πανω στο gv.
[img=http://img264.imageshack.us/img264/6895/img3732ek0.th.jpg]
αργοτερα θα βαλω και φωτο απο τη σχαρα στο εδαφος με τα υλικα μεσα δεμενα.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 08 Δεκ 2007, 16:33

κατα την διαρκεια ενος ταξιδιου 550 χιλιομετρων η σχαρα-ιδιοκατασκευη δοκιμαστηκε φορτωμενη με φτυαρι,ιμαντα και μια θηκη σε μεγεθος μικρου μαξιλαριου με διαφορα μεσα.εντυπωσεις πολυ καλες και πολυ λειτουργικη αφου ανα πασα ωρα και στιγμη εχεις αμεσως οτι χρειαζεσαι.ομως στην εθνικη με ταχυτητες ταξιδιου βγαζει ενα βουητο οχι και πολυ δυνατο αλλα αν δεν εχεις μουσικη ειναι αντιληπτο εως ενοχλητικο.ετσι ο πολυμηχανος Οδυσσεας σχεδιασε και κατασκευασε μια θηκη απο υλικο τεντας για νταλικες.χρωμα ασημι μεταλλικο.αποτελεσμα....τελεια εφαρμογη,βουητο τελος και επισης τα υλικα δεν βρεχονται και δεν ειναι εκτεθημενα στον ανεμο καθ ολη την διαρκεια του ταξιδιου.βεβαια στοκομματι της εξορμησης η θηκη ενοειται οτι βγαινει και μενει πισω..
να και πως δειχνει πανω στο τζηπ...
Εικόνα.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 21 Μαρ 2008, 22:28

καιρο ειχα να κατασκευασω κατι αλλα τωρα που διμιουργηθηκε η αναγκη εγινε και αυτο ξανα.στην ρεζερβα πισω εχω κατασκευασει βαση για φτυαρι-τσαπα αλλα και ιμαντα(1 εως 2).ο λογος ειναι οτι για ημερισιες εξορμησεις η και για μακρινα ταξιδια (που ισως τυχει να πας και μια μερα για χωσιδια) χρειαζεσαι φτυαρι και ιμαντες και μαλιστα σε αμμεση χρηση.απο την τελευταια εξορμηση στο Βερμιο που χρειαστηκε η ρεζερβα διαπιστωσα οτι το" νικελ-πλαστικο" ρεζερβοκαλυμα ειναι παντελως αχρηστο για off-road χρηση.οποτε με την πρωτη ευκαιρια το πουλησα.την θεση του πηρε αλλο απο αδιαβροχο υφασμα ασημι-γκρι χρωματος το οποιο εκτος των αλλων ποιανει πολυ λιγο χωρο.να υποβαλλω και 2 φωτο απο την βαση μου.αργοτερα θα υποβαλλω φωτο με ολα τα υλικα επανω της και πανω στο τουτου μου...
Εικόνα. και αλλη μια που με κοκκινο ειναι το σημειο προσδεσης στο πισω μερος της ρεζερβας και με πρασινο οι βιδες συσφιξης του φτυαριου και της τσαπας.
Εικόνα.
κοστος?0 ευρω αφου τα σιδερα ηταν ρεταλια-περισευματα τα σπευ-βερνικι τα ειχα απο αλλη εργασια και οι συγκολησεις δωρο απο τον γειτονα σιδερα μου!σε αλλη περιπτωση πιστευω γυρω στα 20 ευρω.
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 23 Μαρ 2008, 13:27

σημερα μας τα χαλασε ο καιρος για εξορμηση με τη μηχανη οποτε ασχοληθηκα με την πατεντα και την τοποθετηση του ρεζερβοκαλυματος.να πως δειχνει και πως στεκεται πανω στη ρεζερβα..
Εικόνα.
και ακομη μια απο τα πλαγια.με κοκκινη γραμμη ειναι η μικρη βαση η οποια θα μεινει πανω στη βαση της ρεζερβας.το φτυαρι αλλα και η τσαπα χωρανε ανετα και δεν ενοχλουν πουθενα.
Εικόνα.
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό kinigos » 23 Μαρ 2008, 20:55

Είμαι λάτρεις τις πατέντας,μπράβο ΚΟΝ για το κόπο!
Πολύ πρακτίκο στις βόλτες..............
Οπου υπάρχει ένας κατήφορος,
υπάρχει κ ανήφορος.
Άβαταρ μέλους
kinigos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 11 Δεκ 2007, 17:10
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 23 Μαρ 2008, 22:34

οχι μονο πρακτικο αλλα πολυ χρησιμο!!το φτυαρι ειναι απαραιτητο ιδιως σε χιονι.ακομη και να λασπωσουν δεν καιγεσαι που θα τα βαλεις μετα την χρηση.
κοπος?συνολικα 2 ωρες.εβγαλα φωτο χωρις το ρεζερβοκαλυμα για να φαινεταικαλυτερα η μικρη βαση.
και εγω ειμαι λατρης της πατεντας γιατι αυτο που θελεις το κανεις οπως θελεις και δεν συμβιβαζεσαι με αλλα τυποποιημενα προιοντα αλλα και οι τιμες ειναι μηδαμηνες.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες